Historie

Jako průkopník ekologického zemědělství přesvědčoval Claus Hipp okolní farmáře aby postupovali podle zásad ekologického zemědělství. Dnes je společnost HiPP největším zpracovatelem BIO surovin na světě.

1899: Vznik velké myšlenky

Hipp

Cukrárna HIPP, Pfaffenhofen

Joseph Hipp (1867-1926) pocházel z Günzburgu an der Donau, ve druhé polovině 19. století působil v Pfaffenhofenu. Zde pracoval v cukrárně a voskařství, které později převzal. V roce 1897 se Joseph Hipp oženil s Marií Ostermayer z Pfaffenhofenu a založili tak velkou rodinu. Po narození první dcery v roce 1898 se o rok později narodila dvojčata, jejichž výživa byla problematická - Marie neměla dostatek mléka, proto se musel Joseph postarat o jejich výživu. Pro cukráře s mnoha nápady to nebylo nic těžkého: pekl suchary a vyráběl z nich vlastní sucharovou mouku. Sucharovou moukou obohacoval mléko, které potom lépe zasytilo. Dvojčata přežila a dobře prospívala stejně jako pět následujících dětí.

1901: První výrobek

Úspěch dětské sucharové mouky, kterou Maria HiPP prodávala v obchodě, se brzy rozkřikl a již na počátku 20. století se stal Joseph Hipp dodavatelem několika dalších cukrářů. Tak se stala jen tak mimochodem z cukrářství malá manufaktura na výrobu dětské sucharové mouky, která se po několik desetiletí prodávala ve známém žluto-černém obalu.

Georg Hipp (1905 - 1967), syn Josepha Hippa, se zabýval především sucharovou moukou. V šestnácti letech ji prodával jako podomní prodejce v Mnichově. Brzy byl rodičovský podnik příliš malý. Proto se Georg Hipp osamostatnil, vyčlenil tuto oblast a v roce 1932 založil vlastní firmu v Pffafenhofenu.

Hipp

zakladatel podniku, Georg Hipp

1960: Dětská výživa ve skleničce

Dětská sucharová mouka se na německém trhu prodávala až do 70. let 20. století. V polovině 20. století se Georg Hipp rozhodl následovat americký vzor a začal vyrábět průmyslově zpracovanou stravu. V letech 1957 a 1958 byly uvedeny na trh čtyři produkty: dva druhy zeleninových příkrmů a 2 druhy menu.

V letech 1959/1960, nahradilo plechovku mnohem praktičtější a hygieničtější sklo.

Sortiment produktů HiPP se postupně rozšiřoval, od šťáv přes junior menu až po BIO maso, od dezertů pro děti přes dětská menu až k mléčnoobilným kaším.

Průkopník ekologického zemědělství

Současně se zahájením průmyslové produkce dětské výživy začal Georg Hipp v roce 1956 s pěstováním ovoce a zeleniny na půdě v přirozeném stavu, bez použití chemických prostředků. Přesvědčen o myšlence Švýcara Dr. Hanse Müllera, zakladatele ekologického zemědělství, si stanovil za cíl vyrábět zdravé a chutné výživy z BIO produkce.

Hipp

Ehrensberger Hof - rodinná farma

Rodinná farma Ehrensberger Hof u Pfaffenhofenu byla přebudována podle zásad ekologického zemědělství. V roce 1967 převzal syn Claus společně s oběma bratry Georgem a Paulem vedení podniku a krok za krokem rozvíjel ekologické myšlení.
Jako průkopník biologického zemědělství jezdil Claus Hipp od zemědělce k zemědělci a snažil se je přesvědčit, aby postupovali podle zásad ekologického zemědělství. Postupně se mu podařilo získat zemědělce pro svou ideu a vybudovat síť smluvně vázaných zemědělců, kteří využívají metody ekologického zemědělství.

Zakladatel bioorganického zemědělství

HippDr. Hans Müller se narodil v roce 1891 v kantonu Bern. Vyrůstal společně se svými šesti sourozenci na statku, kde se vyráběl sýr ementál. Do začátku 30. let 20. století pracoval jako učitel. Zkušenosti s bídou a problémy rodin, žijících na zemědělských statcích, ho přivedli k politice.

V průběhu jeho politického působení, 19 let strávil v Národní radě, došel Dr. Müller k přesvědčení, že základní otázky existence zemědělců nelze řešit na politické úrovni, ale že si musí zemědělci pomoci sami. Zaměřil se především na malé zemědělské podniky a zajištění jejich existence. Možnost svépomoci zemědělců viděl Dr. Hans Müller v odklonu od konvenčního zemědělství, ve snížení nákladů, dále v uchování života v půdě a v produkci vysoce kvalitních potravin.

HippSpolečně se svou ženou Dr. Marií Müller a lékařem Dr. Hansem Petrem Ruschem, bakteriologem a pedologem, vyvinul metodu ekologického zemědělství. V této trojici převzal Dr. Hans Müller úkol, uvést do praxe vědecké inovace, které zkoumala jeho žena a výsledky bakteriologického bádání Dr. Rusche.

Tato metoda přinesla nové impulzy do zemědělství nejen ve Švýcarsku. Podobně jako biologicko-dynamický způsob zemědělství, který rovněž ve Švýcarsku vyvinul Rudolf Steiner, se i metoda ekologického zemědělství Dr. Müllera rozšířila do dalších zemí.

Za kvalitu výrobků značky HiPP osobně ručí Claus Hipp

Před více než padesáti lety začal Claus HiPP využívat metody ekologického zemědělství. Ve spolupráci s Dr. Hansem Müllerem, průkopníkem ekologického zemědělství, bylo na farmě Ehrensbergerhof, patřící rodině Clause Hippa, vypěstováno první BIO obilí a BIO zelenina. O něco později začali smluvní farmáři pracovat pomocí metody ekologického zemědělství. Dnes je firma HiPP největším světovým výrobcem BIO surovin. BIO produkce je samozřejmě značně nákladná. Velký důraz se zde klade na přírodní procesy a metody - používání chemických pesticidů je přísně zakázáno. Obdělávaná půda je pod pečlivou kontrolou. V celém procesu, od výběru vhodné půdy přes výběr semen až po konečnou sklizeň, jsou uplatňovány kontrolní mechanizmy, které jsou ještě přísnější než mezinárodní předpisy upravující ekologické zemědělství. Dále se ve výrobcích firmy HiPP velmi přísně kontroluje jakákoliv přítomnost toxických látek. Provádí se na 260 kontrol, mezi které patří kontroly půdy, analýza surovin i kontrola konečného produktu. Claus Hipp osobně ručí za kvalitu výrobků nesoucích jeho jméno. Na všech výrobcích značky HiPP najdete jeho pečeť s podpisem.

Claus HiPP - Podnikatel roku 2010

Na konci roku 2010 převzal prof. Dr. Claus Hipp ve Frankfurtu nad Mohanem prestižní hospodářské ocenění „Podnikatel roku 2010“ za přínos a vedoucí postavení v oblasti ekologického zemědělství. Laureáti této ceny vynikají manažerskými schopnostmi a smyslem pro odpovědnost.

„Laureáti ocenění Podnikatel roku zapůsobí na porotu nejen ekonomickým růstem svého podnikání ale i ochotou riskovat a tím, že si uvědomují vlastní společenskou odpovědnost“, vysvětlil Wolfgang Glauner, organizátor a projektový manažer soutěže. Prof. Dr. Claus Hipp byl navíc nominován na ocenění „Světový podnikatel roku 2011“. Předávání tohoto mezinárodního ocenění proběhlo na jaře 2011 v Monte Carlu.

Hipp

Soutěž „Podnikatel roku“ organizuje společnost Ernst & Young ve více než 50 zemích na celém světě, aby zviditelnila vynikající podnikatelské výkony a ocenila je. V Německu byla tato cena v roce 2010 udělena již počtrnácté. Před udělením ceny projdou všichni účastníci víceúrovňovým výběrem. Nezávislá porota sestávající z vědců a podnikatelů nakonec určí jednoho laureáta v každé z pěti kategorií. Soutěž coby partneři podporují známé společnosti a média - mimo jiné BMW, American Express, DZ BANK, Frankfurter Allgemeine Zeitung a Manager Magazin.

Společnost HiPP byla založena v Německu již před více než 100 lety Georgem Hippem původně jako rodinná lokální firma. Dnes je pod vedením současného majitele Clause Hippa mezinárodní společností s 52 pobočkami po celém světě, je největším zpracovatelem BIO surovin na světě a jedním z největších výrobců stravy pro miminka a malé děti ve věku od narození do tří let (pod značkou HiPP) a kosmetiky pro děti do tří let a alergiky každého věku (HiPP Baby Sanft). Claus Hipp sám říká: „Ekologickému zemědělství se věnujeme z přesvědčení. A na výrobu výživy pro nejmenší děti se zaměřujeme proto, že právě ony to pro svůj vývoj nejvíce potřebují. Kvalita našich surovin i výrobků je vyšší, než stanovují pro BIO produkci přísné, zákonem stanovené limity většiny evropských zemí.“

HippProč BIO? Výhodou biopotravin je skutečnost, že se při pěstování ovoce a zeleniny nevyužívá pesticidů, herbicidů ani umělých hnojiv. BIO pěstitel například vybírá speciální větrné lokality pro pěstování mrkve, které působí jako prevence proti častým plísním. Odplevelování polí se provádí tradiční mechanickou cestou nebo ručně a obrana proti škůdcům je realizována promyšlenou výsadbou různých druhů zemědělských plodin v menších plochách. Chov zvířat na maso a mléko probíhá na biofarmách velice humánně, zvířata mají dostatek pohybu, přirozenou BIO stravu a nedostávají žádné růstové hormony. Krávy, prasata i slepice mají čisté, větrané a prostorné prostředí k životu. V případě lehčího onemocnění se podávají dokonce homeopatika a bylinné výtažky. Zvířata, která musela být léčena antibiotiky, jsou z chovu vyřazena. Do výsledných výživových výrobků se tak nedostanou žádná „éčka“, škodlivá aditiva, umělá sladidla, zvýrazňovače chuti a další nevhodné látky.

Proč podávat BIO výrobky HiPP kojencům? Kvalita potravy hraje zásadní roli, obzvláště v prvním roce života, kdy se děti intenzivně vyvíjí a rostou. BIO výrobky mají vysokou anabolickou kvalitu, nižší obsah dusičnanů a reziduí pesticidů. Navíc umožňují předcházet alergiím. Společnost HiPP vyrábí sortiment zahrnující všechny druhy výživy pro kojence a malé děti, jako jsou mléčné kojenecké výživy, čaje, šťávy, kaše, ovocné příkrmy, zeleninové příkrmy, masozeleninové příkrmy, dětská menu a navíc kosmetiku pro děti. Většina výrobků je v BIO kvalitě.

Reklama