Že neuhodnete, milé čtenářky, co znamená věta: „Na pitvore rumádzgal kŕdel hydiny.“ Nejen o ní, ale i o dalších jazykových hříčkách si můžete přečíst v příspěvku čtenářky Renik.

Tématem dne jsou jazykové paskvily. Následující příspěvek zaslala čtenářka Renik. Pro ilustraci dodávám snad nejznámější videoklip skupiny Vltava, o které čtenářka píše...


Hezky česky.

Moc mě potěšilo dnešní téma. Miluji český jazyk, českou literaturu, těším se z jeho bohatosti a rozmanitosti. Jeden čas jsem se svým přítelem trávila kdejakou volnou chvíli tím, že jsme si hráli se slůvky. Trochu nás inspirovala dnes už neexistující (škoda) kapela Vltava, která uměla slova správně využít a poskládat. Víte, že malá lež je lžička? A malá láska lasička? Samička od kraba krabice a od hada hadice?
A cizí jazyky? Stačí zatoulat se na Slovensko. Dalo mi dost práce vysvětlit své malé dceři, že na Slovensku je sice čokoláda horká, ale ne že by pálila, že je tam kapustová polévka, ale ve skutečnosti je ze zelí... a vůbec je slovenština půvabná jako čeština.
Kdesi jsem četla článek napsaný Karlem Čapkem. Psal, jak moc má rád literaturu, slova, jazyk... jak je mu blízká řeč česká i ta slovenská, českému jazyku velmi podobná, že ale při přečtení běžné slovenské věty: „Na pitvore rumádzgal kŕdel hydiny,“ (Na zápraží se popelilo hejno drůbeže), si nebyl jistý, jestli právě neobjevil nějaký nový, tajemný, dosud nepoznaný jazyk.
Dokážu se hodiny bavit anastrofami, synekdochami, opozity a podobně... pro dlouhé zimní a podzimní večery je to ideální. A když se podaří zaujmout děti, je to úplně skvělé. No řekněte, který jiný jazyk nám toto umožní.

Renik

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 12. srpna 2011: Jazykové paskvily

Na redakční e-mail (viz níže) zasílejte...

  • ... jazykové hříčky...
  • ... zkomoleniny našich či počeštěných slov...
  • ... zvláštní slova složená z jiných či připomínající jiná...
  • ... jména obcí, která vás pobavila...
  • ... další jazykové hříčky...

Podmínkou je i zaslání krátkého textu, ve kterém zdůvodníte, proč vás slovo či slovní spojení zaujalo a kde jste ho slyšela či viděla poprvé. A cílem je pořádně se pobavit. Sluší se však říct, že jeden z příspěvků, respektive jeho autorka, obdrží malý knižní dárek na končící léto: román Julie od Anne Fortierové (nakladatelství iKAR) a k němu diář Paula Coelho - Okamžiky (vydal Knižní klub).

Příspěvky zasílejte do 12. srpna 2011 15.00 hodin.

knihakniha

Reklama