Bulvár

Hetty Greenová, „nechutně“ bohatá Američanka

Hetty Greenová se neproslavila v umělecké, ani vědecké oblasti. Byla „jen“ bohatá. Mimořádně bohatá! Díky promyšleným investicím nahromadila závratné jmění, a stala se tak nejbohatší ženou světa - v době, kdy byznys drželi ve svých rukou výhradně muži. Myslím ale, že jí její život závidět nemusíme…

Hetty Greenová (1834 – 1916) se narodila do bohaté rodiny majitele velrybářské flotily ve městě New Bedford ve státě Massachusetts. Vydělávání peněz bylo hlavním smyslem jejich života. V útlém dětství Hetty vychovávali prarodiče. Přestože to nebyli zrovna žádní chudáci, žili nesmírně skromně. A jejich styl života přijala malá Hetty za svůj.

Hetty byla prakticky jedináček, mladší bratříček zemřel brzy po narození. Byla miláčkem dědečka i tatínka, kteří byli hrdí na to, jak dokázala odmalička šetřit. Místo aby si s ní hráli, učili ji počítat a kalkulovat. Od šesti let, když se Hetty naučila číst, ji její otec využíval k tomu, aby mu z novin předčítala informace týkající se financí, na které díky svým špatným očím dobře neviděl.

V osmi jí otevřeli vlastní účet, na nějž si ukládala každou drobnost, a od třinácti let se jí otec nebál svěřit starost o rodinné finance. Její matka hrála v rodině druhé housle, neustále se prý cítila nemocná a vlastně na výchovu své dcery neměla žádný vliv.

Hetty GreenO Hettině pověstné lakotě kolovaly přímo legendy… Otázkou samozřejmě zůstává, co všechno bylo pravda. Když ji prý poslal otec na pobyt k rodině do New Yorku, dal jí slušné kapesné, aby si tam koupila něco pěkného na sebe. A ona? Nakoupila si cenné papíry, které se ziskem prodala, a chodila dál v těch obnošených, až se za ni newyorská příbuzná styděla. Proto ji za vlastní peníze koupila nové šaty. Jenže Hetty prý bylo líto je nosit, a tak hned spřádala plány, kde by je výhodně prodala. Často šokovala i vlastní, velmi spořivou rodinu. Při oslavě plnoletosti v 21 letech odmítla zapálit na dortu svíčky. Považovala to za zbytečné mrhání peněz. Svíčky sundala a odnesla do obchodu, aby jí vrátili peníze.

Po smrti matky se přestěhovala k bohaté ovdovělé tetičce Sylvii, která jí slíbila, že bude po ní dědit. Na oplátku jí zase radila, jak peníze nejlépe zhodnotit. Ostatně jako „investiční poradkyni“ ji začali uznávat a využívat i vzdálení příbuzní. Tetička Sylvie to s ní neměla zrovna jednoduché. Hetty ji neustále peskovala, že moc utrácí. Zdálo se jí, že má zbytečně velké výdaje za domácnost. Nejspíš si tak chránila své budoucí dědictví.

Když bylo Hetty třicet, zemřel její otec, ve světě byznysu přezdívaný „Černý jestřáb“. Kromě dluhopisů jí odkázal i hotovost v hodnotě asi 7,5 milionu dolarů. Po několika týdnech zemřela i její tetička. Té se zdálo, že Hetty zdědila po otci dost, a tak před smrtí v závěti věnovala dva miliony dolarů na charitu a neteři odkázala pouhých 65 tisíc dolarů. Hetty napadla závěť a vlastnoručně vyrobila novou a tvrdila, že tu jí tetička nadiktovala na smrtelné posteli. Soudní proces trvající pět let nevyhrála. Došlo ale ke kompromisu a z těch dvou milionů si vyhádala alespoň čtvrtinu. Ty okamžitě investovala tak výhodně, že se její jmění opět rozrostlo nebývalým způsobem.

V mládí  Hetty rozhodně nevypadala nejhůř, muže si však dlouho vůbec nepřipouštěla k tělu. Všechny totiž podezřívala, že se zajímají jen o její peníze. Vdávala se teprve ve 33 letech, na tu dobu tak trochu „po záruce“. Jejím vyvoleným se stal bohatý obchodník Edward Green. V předsvatební smlouvě se ale musel vzdát nároku na její majetek. Svatba nebyla ani trochu okázalá. Žádná romantika na zámku, jak bychom možná čekali. Skoro se tomu ani nechce věřit, že si svatební „hostinu“ nechala vystrojit v obyčejné pizzerii.

Novomanželé se odstěhovali do Londýna, kde žili v přepychovém hotelu. To se sice Hetty bytostně příčilo, nicméně hotel platil manžel, tak se s tím zatím smířila. V Londýně chytře investovali do amerických obligací, o které Angličané nejevili zájem, a opět na tom ohromně vydělali.

Edward byl zkušený byznysmen. Ač nebyla Hetty žádná začátečnice, vedle něj se toho ještě hodně naučila. „Táhl“ nejen celou domácnost, ale díky manželské smlouvě o oddělených financích neměl na majetek své ženy sebemenší nárok.

Zpočátku bylo tedy manželství, z pohledu Hetty, relativně šťastné. Narodily se jim dvě děti – syn Edward, kterému říkali Ned, a dcera Sylvie. Když se po několika letech manželé vrátili do New Yorku, Hetty měla opět šťastnou ruku a období, kdy se dalo výhodně investovat, dokonale využila. Přesně podle své zásady levně nakoupit, draze prodat. Její manžel však měl jinou povahu. Vydělával, aby si mohl peníze také užít. V Americe se mu zdaleka nedařilo jako jeho ženě. Díky špatným investicím promrhal podstatnou část majetku a později se dokonce dostal do velkých dluhů.

HettyKdyž banka Hetty vyzvala, aby Edwardovy dluhy zaplatila, ta jen suše odvětila, že ji to nezajímá. Banka brzy zkrachovala. A Hetty zanedlouho manžela i s dětmi opustila.

Mohla si žít přímo královsky, ale na to prostě neměla náturu. O módu se nezajímala. Nosila jedny a tytéž černé šaty, u nichž si v nouzi nejvyšší nechávala čistit jen spodní lem, a na hlavě mívala klobouk, co už dávno nebyl in. Doma netopila, teplou vodu také nepotřebovala, na hygienu nedbala. Nešetřila jen na sobě, téměř nic nedopřála ani svým dětem. Zásadně jim nekupovala nové oblečení.

Dceru poslala do klášterní školy, protože tam nemusela za její vzdělání platit a navíc se správně domnívala, že ji tam povedou k šetrnosti! Nejvíc se ale podepsala na svém synovi. Když si poranil koleno, bylo jí zatěžko zaplatit za lékařské ošetření a „léčila“ ho raději sama. Jako mladá dívka totiž absolvovala zdravotnický kurs a od té doby doktory neuznávala. Když se ale noha stále nehojila, zkusila vzít chlapce do nemocnice pro chudé. Lékaře ale neoklamala. Požadoval po ní peníze. To ji rozzuřilo, a tak pokračovala v domácí léčbě. Neúspěšně. Došlo to tak daleko, že se po čase zánět změnil ve smrtelně nebezpečnou gangrénu a jediným řešením byla amputace nohy.

Hetty úspěšně operovala na burze a podnikala především v oblasti nemovitostí. Skupovala pozemky, investovala do železnic a dolů. Radila, jak získat výhodně hypotéky, půjčovala nejen soukromníkům, ale hlavně městům. Před krachem prý zachránila New York či Chicago, kterým už nechtěla půjčit žádná banka. A to byla ta pravá chvíle pro Hetty. Máloco se jí nepodařilo.

Na stará kolena přece jen trošku „změkla“. I když manžela nechala padnout do velké bídy, před smrtí, kdy už byl vážně nemocný, se o něj postarala. Dlouho ovládala i své děti. Nejdříve se odstěhoval syn Edward, kterému v dospělosti umožnila získat prestižní právnické vzdělání. Stal se z něj také úspěšný podnikatel. Často cestoval, dohlížel na matčiny nemovitosti a společnosti a postupně mu Hetty umožnila podílet se na některých jejích finančních transakcích. Dcera Sylvie s ní žila dlouhá léta po návratu z kláštera. Všechny její nápadníky obviňovala ze zlatokopectví. Nakonec jí přece jen našla vhodného ženicha, a tak se Sylvie v 38 letech provdala za muže téměř o dvacet let staršího a velmi bohatého. Podobně jako Hettin manžel ovšem musel i on podepsat předmanželskou smlouvu, že si nedělá nároky na Sylviin majetek.

syn EdwarsNa konci života se rapidně zhoršilo Hettino zdraví. Měla kýlu, ale odmítala operaci, protože jí bylo líto zaplatit za ni 150 dolarů! Jenže nakonec díky bolestem skončila na vozíčku. Přidávaly se další zdravotní problémy, v důsledku studených bytů bez teplé vody prodělala zápal plic a několik infarktů a taky se zhoršovala její paranoia. Nepřátele usilující jí o život viděla všude. Hetty zemřela ve věku nedožitých 82 let v New Yorku. V té době žila u svého syna, který najal a dobře zaplatil speciální zdravotnice, aby o matku v závěru jejího života profesionálně pečovaly.

Svým dětem Hetty odkázala ohromný majetek odhadovaný mezi stem až dvěma sty miliony dolarů. Syn i dcera dědictví rozmnožili výhodnými investicemi, ale na rozdíl od matky už nešetřili. I když oba pamatovali i na charitu a dcera nechala v New Yorku postavit velkou nemocnici, zbylé peníze po mamince nedokázali do konce svého života utratit…

Foto: Wikipedie

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

   
23.02.2017 - Historie - autor: Jana Ládyová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] rychenza [*]

  Uplne mi prebehl mraz po zadech Sml15. Kdysi jsem mela takovou spolubydlici a dodnes me ta holka strasi ze spani. Na cem ona dokazala setrit! Ale ji to tak vyhovovalo a byla tak stastna.

  Dokazu si predstavit, co s ni musely jeji deti a jeji muz vytrpet. Jim ty penize stesti neprinesly.

  superkarma: 0 25.02.2017, 03:11:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] AmeA [*]

  Zajimavé čtení Sml22

  superkarma: 0 23.02.2017, 22:25:08
 2. avatar
  [29] Jindriska8 [*]

  Musela peníze moc milovat!Pěkný článekSml67

  superkarma: 0 23.02.2017, 20:47:48
 3. [28] bobubobulka [*]

  Řekla bych, že ta paní byla nemocná. Zajímavý článek.

  superkarma: 0 23.02.2017, 19:50:03
 4. [27] slávenka [*]

  Opět zajímavé čtení, děkuji.

  superkarma: 0 23.02.2017, 19:11:53
 5. [26] Slava901 [*]

  Těžký život jen s myšlenkami na peníze.

  A litovat peníze pro zdraví - ještě težší. . .

  superkarma: 0 23.02.2017, 16:54:34
 6. [25] tressne [*]

  Zajímavý článek :)

  superkarma: 0 23.02.2017, 16:21:07
 7. [24] joker [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.02.2017, 14:21:10
 8. [23] bobani [*]

  harpagonka - skončila jak si zasloužila

  superkarma: 0 23.02.2017, 12:43:53
 9. avatar
  [22] misa.35 [*]

  OlgaMarie — #7 Plně souhlasím Sml67. Děkuji paní Janě za opět skvělý článek. Opět jsem si rozšířila obzory Sml58 Zlatý čtvrtek Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 1 23.02.2017, 12:14:21
 10. avatar
  [21] kapkamore [*]

  Kus života v posedlosti o penězích, alespoň že se děti měly dobře a užily si peněz po matce.Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 23.02.2017, 11:40:12
 11. [20] Rikina [*]

  enka1 — #15 Ano - ale mnohem dříve a důrazněji. Sml57

  superkarma: 0 23.02.2017, 11:30:20
 12. [19] Rikina [*]

  Řekla bych, že ona tak byla spokojená. Sice to na pohled vypadá jako peklo na zemi, takový život, ale svým způsobem byla velmi úspěšná. Horší to měl její manžel, to muselo být hodně náročné soužití, a děti, které ty geny zdědily a nemohly s tím nic moc udělat. Pravděpodobně měly dost potíží se vyrovnat se zážitky z dětství a s patrně velmi autoritativní matkou. Ona sama ale mohla být naprosto v pohodě, dokud tedy na konci života nemusela strpět tu profesionální péči. Ta jí asi lezla na nervy nejvíc ze všeho. Sml80

  superkarma: 0 23.02.2017, 11:29:44
 13. avatar
  [18] koralek59 [*]

  Velmi zajímavé čtení Sml22Sml67, co je platné, že byla bohatá, když zároveň byla, prakticky lakomá, bez citu k dětem Sml15 a vlastně i k sobě... až "paranoidní" Sml68. Neuměla žít Sml23Sml23Sml23 a rozumně uvažovat, jak zacházet s penězi Sml80.

  superkarma: 0 23.02.2017, 11:18:57
 14. [17] babinka [*]

  Přesně tak...peníze nejsou vše...Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 23.02.2017, 10:40:20
 15. avatar
  [16] OlgaMarie [*]

  kareta — #12 Šetrná není lakomá.Sml22

  superkarma: 0 23.02.2017, 10:32:41
 16. avatar
  [15] enka1 [*]

  Ach ty koníčkySml57

  Já bych se, v očekávání takového dědictví, taky o maminku hezky postaralaSml58

  1. na komentář reaguje Rikina — #20
  superkarma: 0 23.02.2017, 08:56:19
 17. [14] Radi1 [*]

  Smutné čtení. Touha po penězích a chybějící láska k

  dětem.

  superkarma: 0 23.02.2017, 08:47:42
 18. avatar
  [13] amphora [*]

  Sml16 jo, prachy nejsou všechno, ale jinak pěkný článek, jako každý čtvrtek...díkySml59Sml22

  superkarma: 0 23.02.2017, 08:37:51
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  Jsem si myslela, že jsem šetrnáSml30Sml52 Hetty byla typický psychopat, bezcitná, manipulativní. Proto ten čich na obchod.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #16
  superkarma: 3 23.02.2017, 08:33:28
 20. [11] Jarek9 [*]

  Pěkná počtení. Syn se zachoval pěkně. Nešťastná žena.

  Peníze , peníze . . .

  superkarma: 1 23.02.2017, 08:17:15
 21. avatar
  [10] rusalka2008 [*]

  Chudáci děti - ty z toho vyšly se ctí, ikdyž se na nich matka dost nepěkně podepsala...

  superkarma: 2 23.02.2017, 08:10:08
 22. [9] MARIE MATEJKOVA [*]

  Typický Harpagon. Co však měla za život ona i její nejbližší? Zničila svůj život,částečně i život dětí. Syn i dcera si mohli užít až později v dospělosti,ale za jako cenuSml80

  superkarma: 0 23.02.2017, 08:00:37
 23. avatar
  [8] datura [*]

  Hezký článek, nešťastná žena. Co měla dělat jiného, když jí to otec vtloukal od mala do hlavy ? Sml80

  superkarma: 0 23.02.2017, 07:41:00
 24. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Harpagon v sukni. Nešťastný život.

  1. na komentář reaguje misa.35 — #22
  superkarma: 1 23.02.2017, 07:30:46
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  Strašná ježibaba. Psychicky nemocná, připravila o zdraví syna a dceři určitě dobrou matkou nebyla. Divím se, že se na ni na stáří nevykašlali, za její "dobrotu". Co je to za život, taková strašná lakota? Kdyby Moliére nenapsal o Harpagonovi, určitě by napsal o ní.

  superkarma: 0 23.02.2017, 06:50:21
 26. [5] mařinka [*]

  Ale klobouk dolů před jejím synem - ona mu lékařskou péči nezaplatí, kvůli ní přijde její syn o nohu, a on přesto své matce na stará kolena zaplatí profesionální a jistě dost nákladnou péči.

  superkarma: 2 23.02.2017, 06:49:22
 27. [4] mařinka [*]

  Smutné. Sice skvělá obchodnice, ale... Chudáci děti. Mít v hlavě jen čísla a šetřit všude a za každou cenu. Co z toho měla? Sml15

  superkarma: 0 23.02.2017, 06:47:50
 28. avatar
  [3] jarka1234 [*]

  Ani nevím co na to napsat. Velmi zajímavý článek. Snad jen,že peníze nejsou všechnoSml58.

  superkarma: 0 23.02.2017, 06:12:03
 29. [2] robinek [*]

  ta byla nemocná, co měla ze života?

  superkarma: 0 23.02.2017, 06:02:17
 30. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  dobré čtení...nedá se na to ani nic napsatSml80

  superkarma: 1 23.02.2017, 00:57:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme