Herečka Jana Bernášková (33) se nám svěřila, jak u nich doma vypadaly Vánoce. Kromě dcerky Justýnky a manžela, scénáristy Rudolfa Merknera, k nim totiž ještě před dvěma lety přibyl malý Theodor. A navíc měli letos u štědrovečerního stolu velice milou návštěvu.

V čem byly letošní Vánoce jiné?
Na Štědrý večer u nás byl poprvé můj taťka. Užíval si vnoučata. A trochu se divil, jak slavíme Vánoce. Dodržujeme totiž trochu jiné zvyky, než které jsme měli v dětství doma. Ale člověk musí také dát prostor manželovým zvyklostem.

Takže jste měli o Vánocích dalšího pomocníka?
Vychováváme s manželem dvě děti a táta měl o Vánocích hlavní dozor nad tím, jak Justýnka s Theem trhali papíry a rozbalovali hračky. :)

Co sis nejvíce užila o Vánocích?
Asi bych měla říct něco duchovního, ale byla to ryze praktická věc. Jídlo a spánek. Přejedla jsem se salátem a řízkem, které miluji. Úplně nekontrolovaně jsem snědla tři řízky a půl kila salátu. A vánoční dárek od dětí? To bylo to, že na Boží hod obě spaly až do 9 hodin. To jsem nezažila mnoho let. Obě vstávají hrozně brzo. Takže má největší životní radost je momentálně jídlo a spánek.

Koukáš na pohádky?
S Theem není moc šance. Má 16 měsíců a je pořád v pohybu. Všude běhá a leze do výšek, ale jinak pohádky mám moc ráda. A myslím, že pro děti jsou důležité. Skrze ně se učí rozlišovat dobro a zlo.

Jaká je u vás doma nejoblíbenější?
Tak tento rok to byla jednoznačně štědrovečerní pohádka Princezna a písař. Napsal ji můj manžel Rudolf Merkner a věnoval ji dceři Justýnce. Takže jsme měli velmi romantické Vánoce.

Na jaký dárek nikdy nezapomeneš?
Před mnoha lety, když jsem neměla moc peněz a byla krátce po škole, platila jsem nájmy a všechny složenky hodně složitě. A najednou mi na Vánoce poslala maminka mé kamarádky Verunky docela velkou částku peněz, abych se měla lépe. Musím říct, že mě to do dneška dojímá. Bohužel už umřela, ale často na ni vzpomínám.

Stalo se u vás o Vánocích něco zvláštního?
Vždy po večeři jdeme ven dát Ježíškovi znamení prskavkama, že je prázdný byt a může, tedy pokud chce, přijít k nám a vložit dárky pod stromeček. Jak tam tak máváme těmi světýlky, tak jsem si všimla bezdomovce na zastávce. A řekla jsem manželovi, ať mu dá nějaké peníze, když jsou Vánoce. A Justýnka hned přišla s teorií, že to byl Ježišek, který nás zkoušel, jestli jsme dobří lidé. Tak jak to bývá v pohádkách. Takže to byl možná ten nejmagičtější okamžik Vánoc.

Tvoje dcera Justýnka už se také objevila před kamerou, chce se stát herečkou?
Natočila jeden film Jako nikdy, který získal několik Českých Lvů, což je příjemné zakončení. Ale jinak netočí. Občas řekne, že by ráda něco točila, ale herečka být nechce. Ani není v žádné agentuře. Nechci, aby dětství strávila na konkurzech.

Chystáš po mateřské návrat na divadelní prkna?
Těsně před Vánoci 18. 12. jsem měla premiéru ženské tragikomedie P.R.S.A. Hraje se v Divadle Palace. Je to krásná hra, u které budete plakat smíchy. A do toho už natáčím nový seriál Všechny moje lásky. Hraji lékárnici Anežku, která má pěkně prořízlou pusu. Z práce mám vyloženě radost.

Plánujete během svátků nějakou dovolenou?
Bohužel ne. To, že máme přes Vánoce pár dní volna a s manželem můžeme odpočívat, je skoro zázrak. Rudolf píše nový seriál a zároveň ho produkuje, takže je pořád v práci.

Máte nějaký rituál, kterým si přivolat štěstí?
Snažíme se udržet lásku a klid v rodině. Od toho se odvíjí naše štěstí. Nic není víc než rodina.

Reklama