macbeth

Noc divadel se opět setkala s obrovským zájmem veřejnosti. Prohlídku krejčovských a kloboučnických dílen však nenabízí téměř žádné. Přestože by právě kostýmy a doplňky k nim zajímaly mnohé divačky nejvíc. Patříte-li mezi ně, na našem magazínu máte možnost. V minulém článku jsme nahlédli pod prsty divadelním švadlenám, dnes ochutnáme tvrdý chlebíček divadelních modistek.

Kloboučnice, nebo také modistky, jsou nepostradatelnou složkou každého divadla. Bez klobouků a různých pokrývek hlavy by to nebylo ono. Klobouk je třešničkou na dortu každého kostýmu. Dotváří charakter postavy, určuje dobu a často je náhradou paruky. Přesto zůstává toto těžké a krásné řemeslo tak trochu stranou zájmu.

ONEGIN

Přečtěte si také:

A to je velká nespravedlnost, protože vyrobit divadelní klobouk není žádná legrace. Taková divadelní modistka si nevystačí jen s běžnými formami, jako modistka civilní. Některé návrhy jsou tak složité a „fantasmagorické“, že jenom jejich rozluštění, (natož následná realizace) vyžaduje dlouholetou praxi a zkušenost. A nejen to. Dobrá divadelní kloboučnice musí mít prostorovou představivost, fantazii, šikovné ruce, nekonečnou trpělivost, ale i fyzickou sílu. Na výrobu některých pokrývek hlavy (které se nedají ani kloboukem nazvat), se totiž používají různé i „nekloboučnické“ materiály, jejichž tvarování a prošití vyžaduje značnou námahu. Nezřídka se používají dráty, plast, molitan, ale i plech.

prodavac snu

Jen si zkuste přišít jedno pštrosí pero a budete toho mít plné zuby. A to jich na pořádném secesním nebo barokním klobouku bývá i několik desítek. A aby toho nebylo málo, každé pero je většinou vyztužené tenkým drátkem, aby se dalo lépe tvarovat a nepolámalo se.

nine

Zkrátka, kloboučnice tvrdý chleba má a není divu, že její nejběžnější profesní nemocí bývá artróza palcových kloubů, zánět šlach, nebo karpálních tunelů. O zkažených očích ani nemluvě.

A jak už to tak chodí, divadelní kloboučnictví se nikde nevyučuje, takže je nouze o nové adepty a toto řemeslo pomalu vymírá. V divadlech se kloboučnicemi stávají většinou švadleny, které pod vedením zkušené modistky (mají-li to štěstí) začínají od nuly. Nebo to nemají od koho odkoukat a na všechno si musí přijít samy, což bývá běžnou praxí v menších oblastních divadlech.

Navíc je to řemeslo velmi nevděčné, neboť se za ně nedostává ani náležité odměny, natož pochvaly. Už jsem zažila herce poděkovat za kostým, ale za klobouk? Nikdy!

 Jen tak mezi námi, herci klobouky nesnáší a hledají výmluvy, proč je nenosit.

 • Jsou moc těžké. Klobouky složitých tvarů vyžadují výztuže, což jim přidává na váze a herci je pak odmítají nosit.
 • Mají širokou krempu, takže herci není vidět do obličeje a zuří nejen on, ale hlavně režisér.
 • Nedrží na hlavě a při náročnější akci (samozřejmě v té nejvypjatější) padají na zem a kazí celou scénu.
 • Překáží, takže je hysteričtější jedinci odhazují v dál, i když nehrají právě Cyrana.
 • Nesluší: To je hlavní výmluva dam. Když mají mít unifikovaný tvar, třeba kuklu, která opravdu nesluší každé, dochází až ke vzpourám.
 • Není v něm nic slyšet. Skvělá berlička hlavně pro operní pěvce, aby vám hodili klobouk na hlavu.

EDGAR

Díky těmto „drobnostem“, které se stávají nepřekonatelnými překážkami, přijde občas složitá výroba klobouku vniveč a modistce zůstanou jen oči pro pláč.  

Tak vidíte, že to divadelní kloboučnice nemají vůbec jednoduché, ale já si jejich práce nesmírně vážím a dokud budu dělat divadlo, nepřestanu říkat:  „Klobouk dolů před divadelními kloboučnicemi“.

Vysvětlivky k fotografiím:

 • Činohra Macbeth - Čarodějnice. Velká divadelní stylizace alžbětinského kostýmu a masek
 • Opera Evžen Oněgin - Tatiana a Oněgin v závěrečné scéně. Tatiana v kloboučku se závojem a péřovou ozdobou už je někým jiným, než zamilovanou venkovskou dívenkou
 • Muzikál Prodavači snů - Mořské příšery. Jejich hrozivé a zároveň komické masky jsou také dílem modistek
 • Muzikál Nine - Tanečnice s péřovými chocholy působí efektně
 • Opera Edgar - Dámský sbor ve zmíněných kukličkách vypadá jako z obrazu holandského mistra

Za použití fotek děkuji Divadlu J. K. Tyla v Plzni. Autoři: Pavel Křivánek a Marek Olbrzymek

Reklama