Zdraví

Henna - hnojivo pro vaše vlasy

Patřím mezi ženy, které jsou věčně nespokojené s barvou svých vlasů. Vyzkoušela jsem už snad všechny možné barvy. Byla jsem blondýna i černovláska. Střídala jsem i značky chemických barev a časem podle toho mé vlasy vypadaly. Měla jsem pocit, že jich mám polovinu, jsou zplihlé, bez života. Jenže opravdická barva mých vlasů není nic moc. Já jí říkám "myší", a ve skutečnosti je to taková špinavá blond, která vypadá tak nějak zašedle.

A pak jsem objevila tady, na Ženě-in, opravdou odbornici na barvení vlasů henou. Je to Lhasa, která si henou barví vlasy už dlouho a hodně o ní ví. Ta mi dala dokonalý návod, jak a proč henu používat, sehnala mi i kvalitní henu od dobré firmy a já jsem jí teď úplně propadla.

Proč je vlastně hena takový zázrak?
Hena je přírodní barvivo
, které bylo známé už ve starém Egyptě. Právě henou si ošetřovala vlasy i samotná Kleopatra.
Už tehdy ale věděli, že hena může sloužit nejen k tomu, aby dodala vlasům hezkou barvu, ale že pomáhá i k regeneraci narušených vlasů a pokožky.

Toto přírodní barvivo se vyrábí z otrhaných, usušených a rozemletých lístků keře, který roste především v orientálních zemích (Indie, Egypt, Tunis). Tento keř bývá až šest metrů vysoký, má bílé nebo žluté květy a vydává příjemnou sladkou vůni.
Hena samotná, bez jakéhokoliv přídavku, vám obarví vlasy na měděnou až mahagonovou barvu. Intenzita odstínu závisí na době, po kterou necháte henu na vlasy působit.

U heny si ale můžete vybrat z více odstínů, od zlaté blond, přes hnědou, kaštanovou, bordó až po černou. Toho výrobci docílí přidáním dalších přírodních barviv, jako je heřmánek, indigo nebo slupky z ořechů.

Pokud jste s barvou svých vlasů spokojeny a chcete je jen "pohnojit" a dodat jim trochu výživy, můžete použít henu bezbarvou nebo vitaminovou. Pomůže dodat sílu vlasům chemicky narušeným, vaše vlasy zesílí a budou hezky vypadat. V těchto henách najdete i směs dalších bylinek, jako tymián, kopřiva, bříza a kůra chininovníku.
Dalším pozitivním účinkem heny je to, že působí proti lupům.

Při barvení barevnou henou si můžete vybrat z přelivu a práškové barvy. Pokud jste si nedávno vlasy barvila chemickou barvou, nedoporučuje se aplikace práškové heny. Především světlovlasým ženám by vlasy mohly zezelenat. Vyplatí se delší dobu počkat, nejlépe až čtyři až šest měsíců.
U přelivů z heny toto nebezpečí nehrozí. Ty vám zároveň skryjí šediny a vydrží na hlavě asi 6-8 umytí.

Barvící účinek heny
Hena nezmění barvu vašich vlasů stejně jako chemická barva. Pokud jste černovláska, neudělá z vás blondýnu. Je to tím, že chemická barva naruší strukturu vlasu, aby do něj pronikla. Proto bývají vlasy po několika opakovaných barveních tak zničené.
Hena vlas barvou vlastně jen obalí, vytvoří na něm barevnou vrstvičku. Barvení henou proto musíte častěji opakovat, protože se barvy vymývá.

Jak na to?
Postupujte podle návodu na krabičce s henou. V zásadě platí, že před nanesením barvy byste si měla obličej kolem vlasů namazat velkou vrstvou krému, který uchrání vaši pleť před nežádoucím zabarvením. Po nanesení si vlasy důkladně zabalte do přiložené igelitové čepice a dále ještě do ručníku, aby barva působila v teple.
Nejvhodnější je nechat barvu působit několik hodin, i přes noc nebo celý den.

Já sama mám za sebou vyzkoušené dva odstíny přelivů a teď se chystám na práškovou barvu. Už ji mám doma a moc se těším, jak to dopadne. Na aplikaci práškové heny jsem se objednala u své kadeřnice, protože ji chci mít pořádně rozetřenou po celých vlasech. Když jsem si nanášela přeliv (jehož výhoda je mimo jiné ta, že jej nemusíte namíchávat, ale už je připravený v umělohmotné lahvičce), některá místa vzadu na hlavě jsem vynechala a byla jsem trošku proužkovaná.

Na něco se chcete zeptat? Ptejte se. Pokusím se vám odpovědět, a když nebudu odpověď znát, tak si pozvu Lhasu a ta nám poradí...

   
04.03.2004 - Zdraví - autor: elly

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [98] Sandra Fronková [*]

  Dobrý den, mám stejný problém s barvou vlasů, momentálně mám od kořínků cca do poloviny ombré melírem a vlasy střižené na mikádo, nicméně protože mám od přírody vlasy vlnité, mám je dost poškozené a ráda bych vyzkoušela henu jen na ozdravení vlasů a možná celkové zesvětlení jen o pár tónů. Barvu mám přesně podle popisu v článku ,,myší '' :)

  Kterou tedy značku a který odstín mám vyzkoušet?

  Ráda si nechám poradit. A rovnou se zeptám, zda máte zkušenosti jak co nejrychleji vlasy porostou. Rostou mi velmi pomalu. Máte někdo zkušenost s tím hnojivem pro vlasy od značky Maxi Vitalis?

  Děkuju moc za cenné rady :)

  superkarma: 0 02.01.2016, 18:47:05
 2. [97] Sandra Fronková [*]

  Sml16Sml16Sml15

  superkarma: 0 02.01.2016, 18:37:08
 3. [96] montcobier [*]

  Dobrý den,

  barvím si vlasy kosmetikou hennecolor a od přelivu bych ráda přešla k barvě, neboť ta by neměla obsahovat chemii. Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné používat komerční přípravky - např. šampon a kondicioner curltwist a keratinový postřik a olej na konečky vlasů od CHI a nebo je používání drahé kosmetiky v tomto případě zbytečné, protože se stejně k vlasu nedostane, pokud je obalený hennou a jen si je zbytečně zatěžuji. Děkuji

  superkarma: 0 25.04.2012, 17:31:21
 4. [95] láďa [*]

  Dobrý den, právě sem si dala hennu (v prášku) na vlasy a chtěla bych se zeptat jak dlouho mi to tam asi vydrží... Mám tmavě hnědé vlasy a na tom měděně červenou hennu...Doufala jsem ve více zrzaví odstín, ale na to mám asi moc tmavé  vlasy. Sml15

  superkarma: 0 08.02.2012, 19:41:28
 5. avatar
  [94] 13042000 [*]

  Lhasa — #89 Ahoj, začínám pomalu šedivět, nikdy jsem si vlasy nebarvila, manžel tomu není nakloněn, a ani já si nechci vlasy zničit. Mám tmavě hnědé vlasy. Chci se zeptat, mohla bys mi prosím poradit?

  superkarma: 0 02.03.2010, 10:46:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [93] Zuzana Müllerová

  Dobrý den, chtěla bych přejít z barvení henou na chemickou barvu. Je to možné? Jednou jsem si dala hnědou henu v prášku, je to asi měsíc.Díky.

  superkarma: 0 19.04.2009, 10:19:32
 2. avatar
  [89] Lhasa [*]

  Vea: Mně přišlo, že zdaleka nemá tak sytý barvy a že se vymývá mnohem rychleji než ta "moje"

  1. na komentář reaguje 13042000 — #94
  superkarma: 0 09.03.2004, 09:18:08
 3. avatar
  [86] Lhasa [*]

  Vea: Aha, tak tuhle jsem taky zkoušela nemajíc zrovna tu "svou" v dosahu a zdála se mi taková slabá...
  bendova.s: Taky to slyším prvně. Mě naopak štve, že henna odrůstá, protože na konečcích jí mívám pořád dost sytou, zatímco u kořínků -

  superkarma: 0 08.03.2004, 09:08:30
 4. avatar
  [84] Ťapina [*]

  Asi vyzkouším. Už teď se mi vlasy hodně zlepšily, když jsem přestala používat drahé šampóny a začala si je mýt jenom obyčejným kopřivákem za pár korun. Dokonce mi začaly zase růst a to už jsem si myslela, že je delší mít nebudu. Láká mě nahradit chemické barvy něčím přírodním.

  superkarma: 0 05.03.2004, 13:02:42
 5. avatar
  [82] Lhasa [*]

  karamelka: Pokud jde o šediny, henna je zabarví, ale nezakryje úplně. Těm, kdo chtějí zcela zamaskovat první, druhé či třetí šediny , bych ji nedoporučovala. Já osobně mám šedivých vlásků relativně dost (na svůj věk ), ale nemám potřebu je úplně krýt Takže moje původně tmavý vlasy mají odstín bordó a těch pár šedivých je tmavě oranžových
  klara: Máš pravdu, když se dáš na hennu, musíš si na dost dlouho zakázat jakýkoliv chemický úpravy. Pro mě to není čistě estetická otázka - kromě toho, že se mi nesmírně líběj všechny odstíny henny, jsem ráda, že si vlasy neničím, naopak je "hnojím"
  ishi: s tím zesvětlením jsem to myslela spíš tak, že bruneta nebude mít vlasy v barvě mědi, pokud si na ně dá hennu v měděném odstínu. Bude mít nazrzlý nádech, ale měděné vlasy ne.
  Křečkomyš: Ta přírodní henna by mě zajímala. Hennecolor je jediná značka, kterou jsem našla, která se tady dá koupit a která je kvalitní. Nejkvalitnější henna, kterou jsem kdy používala, to ale není. S nejlepší a nejlépe držící hennou jsem se setkala někdy na konci 80. let, když nám známí ze SSSR (!!!) poslali otřesné pytlíčky henny, které vypadaly jako z recyklovaného papíru a na nichž bylo azbukou napsáno Íránskaja chna. To byla absolutně nejlepší henna, kterou jsem kdy měla možnost zkusit
  Bohužel, sehnat tuhle hennu dneska je asi stejně reálný jako nechat si ušít šaty u Hany Podolské

  superkarma: 0 05.03.2004, 09:13:12
 6. avatar
  [81] Andula [*]

  Monika36: to mas pravdu, ze prilisna choulostivost neni fajn, ale zrovna barvy na vlasy se v prvnim trimestru tehotenstvi nedoporucuji myslim nejvyse rozumne. V prostredi je chemikalii i tak dost, proc zrovna tehdy zarodku sunout dalsi?
  Btw, dnes kouri vice zen, nez v dobe, kdy jsme se narodili my.

  superkarma: 0 05.03.2004, 08:48:17
 7. avatar
  [80] Křečkomyš [*]

  Já to mám na hlavně tak 45 minut a krásně mi to drží. Nejlíp se mi barví v létě, to tomu i sluníčko dodá šmrnc. Jenomže ta henna, kterou tady propagujete od zmíněné firmy, mi právě moc dobře nechytá. Je tam celá barevná řada, ale chybí PříRODNí HENNA. Tu potřebuju sehnat, jedině ta vydrží dlouho, dlouho a je krásně zrzavá! Ostatní jsou jenom takové dýchnutí, žádná výrazná změna.

  superkarma: 0 05.03.2004, 08:45:29
 8. avatar
  [79] Mandle [*]

  Me teda odrazuje ta několikahodinová aplikace

  superkarma: 0 05.03.2004, 07:05:39
 9. avatar
  [78] Dudlajlama [*]

  Tady se v kosmeticke skole uci, ze nehet propousti a ne, ze ne. Navic nektere laky na nehty a material na umele nehty je pekne svinstvo, kam se hrabou barvy na vlasy.

  superkarma: 0 05.03.2004, 03:12:16
 10. avatar
  [75] Andula [*]

  Henri: tys několikahlavá saň?

  superkarma: 0 04.03.2004, 20:38:40
 11. avatar
  [74] Henri [*]

  Moje zkušenost s hennou byla taky docela rozpačitá. Používala jsem jí asi tři roky na výšce. Původně blondýna, nechala jsem se přesvědit ke změně (po změně partnera) a to po čem prý touží všechny brunety jsem obarvila na zrzavo. Nakonec jsem u toho zůstala a byla spokojená. Pak se ale blížila další změna partnera, tak jsem se chtěla vrátit k původnímu vzhledu, ale pokus o odbarvení dopadal katastrofálně. Část vlasů odrostlých vybělil přípravek úplně do bíla a zrzavý hennový zbytek vybarvil do slušného mandarinkova . Naštěstí jsem měla po ruce nějaký ten vymývací šampón barvy trochu tmavší než je můj přirozený blond a nějak se povedlo to zamaskovat, ale moje dlouhé vlasy musely záhy dolů. Naštěstí promovala jsem už ne úplně na ježka

  superkarma: 0 04.03.2004, 19:05:50
 12. avatar
  [73] Vivian [*]

  Já si teda vlasy barvit nechci, ale vyzkouším ten tip od Tinulky, ten jemně barvicí balzám NaturVital. Barva mi připadá nepřirozená, ale jemně "vylepšit" odstín by nemuselo být na škodu. O zkvalitnění mi (ťukám na dřevo) zatím ani tak nejde, mám ultrazdravý vlas

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:49:46
 13. avatar
  [72] Exupery [*]

  klara: No normální zdravý ženský to určitě nijak extra neubližuje, ale těhotenství není normální stav.I když já nevím, moje máma mi říkala, že když byla se mnou těhotná, dala si asi 10 cigaret, to bych řekla, že může být horší, a jsem celkem v pořádku zdravá, spíš nadprůměrně Ale teda vykouřila to semtam jednu, ne najednou. Prej No kdyby takový maličkosti tolik ubližovaly, jak se občas píše, byla by nás polovina postižená a dementní.

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:49:39
 14. avatar
  [71] Andula [*]

  Monina: to ja ted honem nevim, ono to nebylo o o konkretnich znackach, spise o chemikaliich v nich obsazenych a ty jsou tak nejak ve vsech podobne, slo o barvy, nikoli o prelivy, ty by tak nebezpecne byt nemely.
  Jde o to, ze mnohe chemikalie obsazene v barvach (ruznych) v prostredi zvysuji riziko tohoto typu rakoviny, ale zvysuji riziko zkratka neznamena zpusobuji u kazdeho a v kazdem pripade, ani zdaleka ne. Uz zminene cigarety treba riziko rakoviny, zejmena plicni, zvysuji rozhodne vyrazneji.

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:46:46
 15. avatar
  [70] Henri [*]

  Moje zkušenost s hennou byla taky docela rozpačitá. Používala jsem jí asi tři roky na výšce. Původně blondýna, nechala jsem se přesvědit ke změně (po změně partnera) a to po čem prý touží všechny brunety jsem obarvila na zrzavo. Nakonec jsem u toho zůstala a byla spokojená. Pak se ale blížila další změna partnera, tak jsem se chtěla vrátit k původnímu vzhledu, ale pokus o odbarvení dopadal katastrofálně. Část vlasů odrostlých vybělil přípravek úplně do bíla a zrzavý hennový zbytek vybarvil do slušného mandarinkova . Naštěstí jsem měla po ruce nějaký ten vymývací šampón barvy trochu tmavší než je můj přirozený blond a nějak se povedlo to zamaskovat, ale moje dlouhé vlasy musely záhy dolů. Naštěstí promovala jsem už ne úplně na ježka

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:45:47
 16. avatar
  [67] Andula [*]

  klara: vsak pisu, zvysuje riziko, z hlavy ta cisla nevim, ono tomuze byt treba tak, ze ja nevim z 5% na 10%, to samo neni moc, jen se ty vlivy scitaji.
  A vezmi si, ze treba o tom, ze uzeniny plne buhviceho nejsou extra zdrave a uz se to celkem vi a taky na nich zadne varovani neni.

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:37:59
 17. avatar
  [66] klara.kr [*]

  Já vim, ale kdyby byly barvy tak škodlivý jak píšete, tak by pozavírali všechny fabriky na jejich výrobu nebo by na každým šamponu a barvě bylo varování se skříženými hnáty
  To že se mění kvalita vlasů při těh. se děje vlivem hormonálních změn. Já jsem po jednom těhotesntví měla každý ráno na polštáři černý chupatý povlak, který když viděla moje maminka tak plakala. Při druhým těh jsem měla vlasy a pokožku úplně perfektní, i vrásky zmizely.... to je prostě příroda.

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:35:34
 18. avatar
  [65] Andula [*]

  Ke škodlivosti - některé barvy na vlasy zvyšují riziko vzniku rakoviny močového měchýře, nevím teď z hlavy přesně ten mechanismus, ale jeto celkem prokázené, ale není to smaozřejmě tak, že jedno obarvení za rozumný čas to způsobí, ale pokud někdo střídá barvy mimořádně často, případně má zvýšené riziko (třeba tenhle nádor v rodině) měl by být opatrný

  superkarma: 0 04.03.2004, 17:04:37
 19. avatar
  [64] lightblue [*]

  Abych pravdu řekla, do teď jsem pořádně nevěděla, co to Hena je a z čeho se vyrábí a je to docela zajímavé, ale to barvení je celkem pracné, když je dobré to nechat na hlavě třeba celou noc. Ovšem jestli to má na vlasy pozitivní vyživující účinek, tak proč ne?

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:51:57
 20. [63] xenie [*]

  teda já si asi neumím ani hennu na hlavu napatlat - měla jsem po ní vlasy na dotek jak guma, docela hnus... a když jsem po 3 měsících použila peroxid (teda ne já, ale už kadeřnice), tak i liška ryšavá bledla závistí...

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:39:32
 21. avatar
  [62] Exupery [*]

  klara: kubikm mě nějak předběhla

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:39:30
 22. avatar
  [61] Exupery [*]

  klara: Nehty jsou jako ty vlasy, rohovina, to jo. Vždyť jsem psala, že třeba konce vlasů klidně. Ale skrz kůži to prochází fakt dobře. Moje kamarádka nedávno porodila a vím že jí během těhotenství zakázali několik mastiček, depilační krém a tak. Kdysi jsem se zajímala o aromaterapii a tam psali, že některý silice si třeba namažeš na chodidlo a za hoďku ti je to cítit i z dechu. A byla to pravda Kůže se nezdá

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:37:36
 23. avatar
  [58] kubikm [*]

  klara: není to úplně tak, protože nehet nepropouští, ale kůže hlavy ano, může být alergie, jako na každou přírodní látku...
  ale stejná věc platí pro cokoliv, co si dáme na hlavu - teda klobouk ne -přes kůži se látky mohou dostat do těla

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:35:32
 24. avatar
  [57] klara.kr [*]

  Exupery: Já si teda myslím, že se spíš k miminu dostanou hnusy co dejcháme, jíme než to, co si namatláš na vyrostlej vlas. To je jako kdyby si těhotný neměli lakovat nehty.

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:25:59
 25. avatar
  [56] klara.kr [*]

  katchabinka: ses nedívala z malé vzdálenosti

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:23:22
 26. avatar
  [55] k@tchabinka [*]

  klarko : no to ti barvej vlasy dobre, protoze ja si dodneska myslela, ze proste nemas sediny :)

  superkarma: 0 04.03.2004, 16:17:22
 27. avatar
  [53] klara.kr [*]

  Jak to tak čtu tak pokud si dám henu a nebudu s ní spokojená, pak mám s jinými věcmi utrum dokud mi neodrostou vlasy. No, budu se držet osvěčených krycích roztoků, kdy mé stříbrné vlásky zčernají jako uhel

  superkarma: 0 04.03.2004, 15:53:29
 28. avatar
  [50] kubikm [*]

  Lhasa: mohu potvrdit a pokud někdo používá hennu, potom mu normální barva taky nebude chytat a trvaá to v podststě, než vlasy odrostou
  na barvu a tvalou musí být vlas otevřený a henna ho naopak uzavírá, pravila mi ta kadeřnice...

  superkarma: 0 04.03.2004, 15:23:26
 29. avatar
  [49] Exupery [*]

  Kotě: To se tedy prý hnusy k miminu dostanou, chemie se v těhotenství na hlavu dávat nemá. nevím jak hodně je to třeba "přehnaný", ale já bych to asi nedělala. Vlasy si barvím už roky, až budu těhotná, říkám si, že třeba bude stačit něco bez čpavku a nebo ne až úplně od kůže. Teď to mám v plánu i bez těhitenství, nechat si odbarvit jenom konce vlasů, ne až od hlavy.
  Jinak i henu jsem používala, ale pak mi kadeřnice řekla, ať to nedělám, že dneska už jsou barvy fakt kvalitní a přes tu henu, tam pak vznikají právě různý zelený překvapení.

  superkarma: 0 04.03.2004, 14:26:17
 30. avatar
  [48] Lhasa [*]

  BIM: Na henový vlasy trvalá nechytí. Na (relativně čerstvě) ztrvalených vlasech udělá rotyku. Moje kadeřnice říkala, že se dělala trvalou zákaznici, která asi 2 měsíce předtím použila henu, přičemž jí to řekla, až když se vlasy začaly pálit a smrdět

  superkarma: 0 04.03.2004, 13:58:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme