Potíže s hemoroidy (nazývanými též hemeroidy nebo lidově „zlatá žíla”) nepatří mezi vítaná konverzační témata – a to ani ty cizí. Přitom jedenkrát za život se s nimi setká přibližně 85 % populace! Patří tak mezi nejčastější zdravotní problémy. Jako mnoho jiných lidských trápení jsou však i hemoroidy při správné léčbě a dodržování preventivních opatření „řešitelné“.

 

Co jsou hemoroidy?

 

Můžeme je přirovnat k všeobecně známým křečovým žilám na dolních končetinách. Pouze v jiné části těla – tzv. řitním kanálu. Takto označujeme první část konečníku. Zde se vyskytuje kruhová žilní pleteň. Cévy pod povrchem sliznice vytvářejí drobné polštářkové útvary. Když se však nepřiměřeně zvětší, začnou se projevovat nepříjemnými příznaky jako je svědění, bolest či krvácení – stanou se z nich hemoroidy.

 

Jak hemoroidy vznikají a jak je poznáme?

 

Vznik hemoroidálních uzlů je multifaktoriální:

·         vyšší věk, většinou se hemoroidy začínají vyskytovat u lidí nad 40 let,

·         sedavý způsob života, nebo dlouhodobé stání během dne,

·         těhotenství,

·         zvýšení nitrobřišního tlaku
(např. při zvedání těžkých břemen, namáhavé cvičení, usilovné tlačení při stolici apod.),

·         léky způsobující poruchu vyprazdňování (ať už se jedná o průjem či zácpu),

·         chronický kašel,

·         strava s nedostatkem vlákniny,

·         onemocnění jater.

Člověk si může všimnout některého z následujících příznaků v oblasti konečníku:

  • bolest,
  • svědění,
  • pálení,
  • krvácení,
  • výhřez.

Bolest a krvácení mohou být způsobeny i trhlinou v kůži sliznice konečníku, tzv. fisurou, nebo nádorem.

 

Typy hemoroidů

 

Podle toho, kde hemoroidy vznikají, je lze rozdělit na dva druhy:

  1. Vnější hemoroidy – vypadají většinou jako měkké kožní polštářky kolem řitního otvoru, zřídka bolestivé. Pokud se v nich vytvoří krevní sraženina nebo trombóza, postupně zmodrají a mohou způsobit náhlou, prudkou bolest.
  2. Vnitřní hemoroidy – vyskytují se ve stěně řitního kanálu. Mohou vyhřeznout (vystoupit) z řitního otvoru při stolici a opět zmizet, když je člověk v klidu. Většinou nejsou bolestivé, ale mohou krvácet nebo vylučovat hlen.

Mám podezření na hemoroidy. Co teď?

 

Hemoroidy neohrožují bezprostředně Váš život. Některé z jejich příznaků jsou ale podobné, jako u závažných onemocnění, např. rakoviny tlustého střeva. Proto je vhodné vyhledat lékaře a ujistit se, že se ve Vašem případě skutečně jedná „pouze“ o hemoroidy.

Lékař s Vámi probere veškeré příznaky, zeptá se, jak dlouho příznaky trvají, jaké máte stravovací návyky, jaké užíváte léky, zda cvičíte, zda máte pravidelnou a formovanou stolici a zda-li se ve Vaší rodině vyskytla rakovina tlustého střeva nebo polypy tlustého střeva.

Lékař by měl provést vyšetření konečníku a v případě pochybností odeslat pacienta k endoskopickému vyšetření – rektoskopii a nebo nejlépe koloskopii (vyšetření celého tlustého střeva).

 

Budeme řezat, pane doktore?

 

Chirurgický zákrok je, naštěstí, nutný pouze ojediněle. Hlavním cílem léčby je především ulevit příznakům, ulehčit vyprazdňování a upravit stolici. To je možné podpořit i užíváním doplňku stravy HEMODIN. Hemodin je originální komplex bioflavonoidů a dalších přírodních látek, které příznivě působí při hemoroidech, zánětlivých onemocněních konečníku a na činnost tlustého střeva. Dále ovlivňují žilní tonus, zpevňují a ochraňují cévní stěnu před poškozením, zrychlují průchod střevem a podílí se na zdravém trávení

Složení preparátu Hemodin má zcela výsadní postavení, neboť přírodní látky v něm obsažené se ve svém účinku výrazně doplňují. Příznivé působení obsažených bioflavonoidů při hemoroidech je podpořeno selenomethioninem (Lalmin Se) a prebiotickou složkou (inulin), které pozitivně ovlivňují trávení a konzistenci stolice..
Účinnost aktivních látek byla prokázána klinickými studiemi renomovaných institucí*)

 

Jak na hemoroidy? Vyhněte se jim!

 

Jak již jsme napsali výše – hemoroidy neohrožují bezprostředně lidský život, ale jsou velmi nepříjemným a častým onemocněním. Hlídejte si svoje vyprazdňovací návyky, stravovací zvyklosti a celkově životní styl. Nikdy není pozdě – i pokud jste si již s hemoroidy prožily své nepříjemné chvilky, vždy je možné omezit rizika jejich návratu a komplikací.

 

Více informací o problematice hemoroidů a doplňku stravy Hemodin se můžete dozvědět na www.hemodin.cz a nebo na bezplatné infolince: 800 17 16 17

 

Pokud máte dotazy ohledně hemoroidů, ptejte se pod článkem. Na dotazy Vám odpoví MUDr. Petr Anděl.

Reklama