Jsou onemocnění, o kterých nemáme problém hovořit, a jsou i taková, o kterých se neradi zmiňujeme i svým nejbližším. Jedním takovým je hemoroidální onemocnění. Většina lidí přichází k lékaři s hemoroidy pozdě. Stud a strach z bolesti jsou viníky toho, že návštěvu lékaře odkládají. Tím se však riziko bolesti a obtíží zvyšuje.

Hemoroidy stejně jako křečové žíly patří mezi chronická žilní onemocnění. Hemoroidální pleteně jsou přirozenou součástí řitního kanálu. Když ale tyto pleteně zbytní do podoby uzlů, začnou činit obtíže.

toilette

Podle statistik prodělá hemoroidální nesnáze za svůj život až polovina populace. Muži jsou postiženi častěji než ženy a nárůst obtíží lze sledovat po čtyřicátém roce věku. U mladých lidí se onemocnění většinou vyskytuje v podobě krátkodobých epizod, u žen především v době těhotenství a porodu. V naší republice se dle statistik vyskytuje hemoroidální onemocnění přibližně u 40 % lidí, což představuje jedno z nejčastějších onemocnění konečníku vůbec.

Příčiny a příznaky

Za hlavní příčinu hemoroidálního onemocnění je považována chronická zácpa a zvýšený stah řitního svěrače. Zatímco stah svěrače je dán zejména tělesnou stavbou, na vzniku zácpy se podílí konzumace stravy s nízkým podílem vlákniny. Žilní hemoroidální pleteně jsou tenkostěnné, elastické a stlačitelné. Pokud jsou příliš stlačovány, nemůže v nich volně proudit krev a dochází zde k jejímu městnání a rozpínání  hemoroidálních žil až k vzniku uzlů. „Uplatňuje se také rodinná zátěž, kdy bylo prokázáno, že jedinec, jehož rodiče a sourozenci trpí hemoroidálním onemocněním, má 3x vyšší riziko, že hemoroidální chorobou onemocní rovněž,“ upozorňuje MUDr. Martin Kouda, proktolog a chirurg, a dodává: „Obtíže zhoršují dráždivé poživatiny, jako je alkohol, káva a pikantní koření.“

Pro ženy je rovněž rizikové období těhotenství a porod. „Hemoroidy často vznikají v těhotenství díky hormonálním změnám a zpomalenému návratu krve ze žil v dolní polovině těla. Při porodu se pak akutně zhorší díky tlaku na porodní cesty,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait.

Hlavním příznakem hemoroidálního onemocnění je krvácení. Od stopového množství krve na toaletním papíře přes přítomnost krve v toaletní míse až po masivní krvácení způsobující chudokrevnost.  Krvácení se může vyskytovat pouze občas, ale opakovaně.  Dále mohou hemoroidy působit bolest a pocit tlaku v řitním otvoru a kanálu, mohou svědit a způsobovat zduření, vlhnutí či výtok z konečníku.

Léčbu nechte na odbornících

Léčba hemoroidů by měla být navržena individuálně. Konzervativní léčba zahrnuje dietní, režimová opatření a medikamentózní léčbu celkovou i lokální. „Pro zástavu krvácení a zmírnění příznaků se používají antihemoroidální masti, čípky a zejména venofarmaka. Mám-li hodnotit efekt těchto medikamentů, tak jednoznačně nejvyšší účinek má celkové podání tablet ze skupiny tzv. venofarmak. Zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, zlepšují tok lymfatickými cestami a potlačují zánět. Masti a čípky mají úlohu v léčbě hemoroidálního onemocnění podpůrnou,“ vysvětluje lékař a dodává: „Pacientům bych doporučil, aby preferovali léky, které jim předepíše lékař po stanovení diagnózy hemoroidální nemoci. Jednak se tím snižuje riziko záměny hemoroidálního onemocnění za závažnější chorobu a jednak má pacient jistotu, že se léčí správně.“

Pokud se hemoroidální obtíže vrací, je vhodné přejít k lékařskému zákroku. Ten se provádí většinou ambulantně, bez nutnosti anestezie a v několika variantách. Princip je ale vždy stejný. Jde o vytvoření drobného jizvení v oblasti řitního kanálu, v místě kde vedou cévy do hemoroidálního uzlu. Hemoroid se tak uzavře a zároveň se zamezí jeho klouzání navenek. „Veškeré zásahy jsou prováděny v místě, kde se nevyskytují nervová zakončení, čímž se ošetření stává bezbolestným, tudíž se pacienti opravdu nemusí bát a lékaře by měli navštívit co nejdříve,“ doporučuje MUDr. Kouda. V malém procentu závažných a pokročilých případů (IV. stupeň) se provádí chirurgické odstranění  hemoroidální tkáně v celkové anestezii.

Prevence

„Nejdůležitější je péče o správně formovanou stolici, zejména vyvarovat se zácpě. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, ten by měl dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim,“ vyjmenovává základní lékař.  Hodně vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Opatřením předcházející hemoroidální chorobě je zlepšení vyprazdňovacích návyků. Reagovat na hlásící se potřebu vyprázdnění, nutkání neoddalovat a na toaletě nevysedávat.

Hemoroidální onemocnění se dělí do čtyř stupňů dle závažnosti:

  • U I. stupně jsou uzly nepatrně zvětšeny, při vyprazdňování nebo zatlačení ke stolici nevyhřezávají navenek a provází je pocit tupého tlaku a krvácení.
  • II. stupeň je charakterizován vyhřezáváním hemoroidálních uzlů při defekaci, které se ale po dokončení stolice samy spontánně vracejí dovnitř análního kanálu. Může je rovněž provázet krvácení, pocit tlaku, svědění a pálení.
  • III. stupněm se vyznačují uzly trvale vyhřezlé mimo řitní kanál. Sliznice je na nich mechanickým drážděním ztluštělá a odolnější, proto je krvácení méně nápadné a nemocné provází pocit zduření, vlhnutí, někdy výtok z konečníku nebo obtíže s udržením řídké stolice a plynů.
  • Za hemoroidy IV. stupně se považují objemné, trvale vyhřezlé uzly, komplikované zánětem.

Čtěte také:

Reklama