Objevili jste v poslední době krev ve stolici a máte přitom sedavé zaměstnání?

Svědí či dokonce vysloveně bolí vás konečník a okolí řitního otvoru, a trávíte přitom hodně času na záchodě? Nejspíš jste si zadělali na pořádný průšvih!

„Hemoroidy jsou spolu s problémy močového ústrojí a pohlavních orgánů nejčastější zdravotní komplikací, se kterou se rozhodně nikomu nechce k lékaři,“ popisuje problém s nemocí MUDr. Martin Krtička.

„Pokud se u vás objeví jen výjimečně, tak to ještě ani není nutné. Můžete si pomoci sami různými mastmi a jinými medikamenty, ale také změnou jídelníčku.“

 

Potíže s hemoroidy přijímáme s rozpaky. Přitom se jimi trápí či už někdy trápila téměř polovina dospělé populace v Evropě. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje ve věku od 40–65 let, dále u lidí se sedavým zaměstnáním, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství.

„Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolesti, ale při správné léčbě a dobré prevenci lze potížím úspěšně zabránit,“ doporučuje včasnou návštěvu ordinace Krtička.


Co je to hemoroid?
Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení (Haimorrhoides flebes). Do češtiny se překládá jako „zlatá žíla“, píštěl, popřípadě zkomoleně jako hemeroid. Jedná se o onemocnění cévního systému spočívající v rozšíření a zápalu (zánětu) žíly v konečníku. V podstatě vzniká zapálením křečových žil.

Tělní oblast, kde se hemoroidy vyskytují je označována jako řitní kanál, což jsou poslední dva až tři centimetry tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary.

Tyto útvary jsou přítomny ve střevě už před narozením a následně po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat první příznaky potíží, jako jsou svědění, krvácení či bolest.

 

„Obtíže s hemoroidy se mohou vyskytnout v každém věku,“ vysvětlil Ženě-in příčinu vzniku onemocnění chirurg Krtička. „Jsou pravděpodobně podmíněny geneticky, ale k jejich rozvoji přispívá i životní styl s nezdravými stravovacími návyky a s převahou sedavých činností, a dále těhotenství, porod a některé choroby, například jater.“


Existují dva typy hemoroidů:

a) vnější hemoroidy – vyskytují se kolem řitního otvoru, obvykle jsou pro ně typické malé, namodralé uzlíky na žilním systému (klasické křečové žíly). K jejich zápalu a rozvoji dochází málokdy, možnosti léčby jsou mnohem širší, než u vnitřních hemoroidů. Většinou nijak nebolí, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina.

 

b) vnitřní hemoroidy – vznikají uvnitř konečníku do vzdálenosti 3–4 cm od análního otvoru. Pokud otečou tak, že výrazněji zasáhnou do análního kanálu (hemoroidy 2. stupně), začnou krvácet a jsou bolestivé při vyprazdňování stolice. Mohou přitom také produkovat hlen.

Opakované dráždění hemoroidů při vyměšování pak vede k jejich postupujícímu zánětu a dalším otokům. Nakonec mohou vyhřeznout ven z konečníku.

 

Příčiny vzniku
Onemocnění vzniká z rozličných příčin. Nejčastěji bývá příčinou tlačení na stolici při vyměšování vsedě. Mechanickým tlakem dochází ke zvyšování žilního tlaku, zvětšení a zduření pleteně v řitní oblasti. Následně pak může dojít ke krvácení nebo výhřezu této cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, ven z těla před řitní otvor. Tam si pak můžeme vyhřezlý „hemoroid“ i nahmatat.

 

„Dlouhé a zbytečné vysedávání na záchodě patří k jedné z činností, jimiž sami podporujeme vznik hemoroidů,“ říká pražský lékař Martin Krtička. „Nejčastějšími pacienty jsou pak šoféři z povolání, a úředníci a vůbec lidé se sedavým povoláním.“

Ostatní příčiny působí podobným způsobem. Jedná se o chronickou zácpu, těhotenství, obezitu, strava s nízkým příjmem vlákniny...


Příznaky

Nejčastějším příznakem této nemoci je krvácení. V záchodové míse objevíme světlou krev na povrchu stolice, která s ní není smíšená, v množství od stop na toaletním papíru až po viditelnou loužičku. Krvácení je téměř vždy spojeno právě s vyprazdňováním. Při častém vyměšování a tudíž i větším krvácení, se u postiženého  může objevit dokonce chudokrevnost.

 

Při déletrvajícím průběhu se hemoroidy zvětšují. Lze je pak nahmatat kolem konečníku jako nezatvrdlé, pružné, různě velké výrůstky, někdy na pohmat bolestivé. Zpočátku je lze zasunout zpět do řitního kanálu. Později zůstávají vyhřezlé trvale.

Dalšími příznaky jsou vyměšování hlenu na povrchu stolice, špinění spodního prádla nebo podráždění kůže kolem konečníku. Bolest není pro toto onemocnění typická. Bývá až při větším rozsahu nebo při trombóze (ucpání sraženou krví) žilního uzlu.

 

První pomoc
Pokud objevíte ve stolici v záchodové míse malé množství krve, nepropadejte panice. V naprosté většině případů jde o drobné krvácející hemoroidy. Ty ani nemusí být vidět, pokud si s pomocí zrcátka prohlédnete konečník.

Pokud nekrvácíte stále a množství krve není enormně velké, k lékaři akutně nemusíte. Krvácení samovolně ustane. K doktorovi můžete zajít až druhý den. Návštěvu lékaře však neodkládejte. Ne každé krvácení po stolici nebo jiné potíže s konečníkem jsou hemoroidy. Může se jednat i o něco vážnějšího, což jako laik neodlišíte.

 

Svépomoc

Nejprve se zbavte zácpy, která je jedním z faktorů, které vznik hemoroidů podporují. Příznaky, jako jsou bolestivost a svědění, lze zmírnit pomocí mastí a čípků, které zakoupíte běžně v lékárně. Řada z nich je volně prodejných bez předpisu lékaře. Nestyďte se poprosit lékárníka, aby vám pomohl s jejich výběrem.

Hirudoterapie, jak se léčba pijavkami lékařskými odborně nazývá, je populární zejména v Polsku, Rusku a na Ukrajině. Pijavice tam koupíte v lékárnách a přiloží vám je i doktor.

 

Jednou úsloví říká, že se lidé dělí na ty, kteří hemoroidy mají, a na ty, kteří je mít budou. Podle odhadů postihují hemoroidy asi 70 % lidí starších třiceti let. Častěji se objevují u mužů. Onemocnění je typicky lidskou chorobou, u zvířat se nevyskytuje.

Reklama