Zdraví

Hemoroidy aneb pusťte si žilou!


Objevili jste v poslední době krev ve stolici a máte přitom sedavé zaměstnání?

Svědí či dokonce vysloveně bolí vás konečník a okolí řitního otvoru, a trávíte přitom hodně času na záchodě? Nejspíš jste si zadělali na pořádný průšvih!

„Hemoroidy jsou spolu s problémy močového ústrojí a pohlavních orgánů nejčastější zdravotní komplikací, se kterou se rozhodně nikomu nechce k lékaři,“ popisuje problém s nemocí MUDr. Martin Krtička.

„Pokud se u vás objeví jen výjimečně, tak to ještě ani není nutné. Můžete si pomoci sami různými mastmi a jinými medikamenty, ale také změnou jídelníčku.“

 

Potíže s hemoroidy přijímáme s rozpaky. Přitom se jimi trápí či už někdy trápila téměř polovina dospělé populace v Evropě. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje ve věku od 40–65 let, dále u lidí se sedavým zaměstnáním, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství.

„Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolesti, ale při správné léčbě a dobré prevenci lze potížím úspěšně zabránit,“ doporučuje včasnou návštěvu ordinace Krtička.


Co je to hemoroid?
Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení (Haimorrhoides flebes). Do češtiny se překládá jako „zlatá žíla“, píštěl, popřípadě zkomoleně jako hemeroid. Jedná se o onemocnění cévního systému spočívající v rozšíření a zápalu (zánětu) žíly v konečníku. V podstatě vzniká zapálením křečových žil.

Tělní oblast, kde se hemoroidy vyskytují je označována jako řitní kanál, což jsou poslední dva až tři centimetry tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary.

Tyto útvary jsou přítomny ve střevě už před narozením a následně po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat první příznaky potíží, jako jsou svědění, krvácení či bolest.

 

„Obtíže s hemoroidy se mohou vyskytnout v každém věku,“ vysvětlil Ženě-in příčinu vzniku onemocnění chirurg Krtička. „Jsou pravděpodobně podmíněny geneticky, ale k jejich rozvoji přispívá i životní styl s nezdravými stravovacími návyky a s převahou sedavých činností, a dále těhotenství, porod a některé choroby, například jater.“


Existují dva typy hemoroidů:

a) vnější hemoroidy – vyskytují se kolem řitního otvoru, obvykle jsou pro ně typické malé, namodralé uzlíky na žilním systému (klasické křečové žíly). K jejich zápalu a rozvoji dochází málokdy, možnosti léčby jsou mnohem širší, než u vnitřních hemoroidů. Většinou nijak nebolí, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina.

 

b) vnitřní hemoroidy – vznikají uvnitř konečníku do vzdálenosti 3–4 cm od análního otvoru. Pokud otečou tak, že výrazněji zasáhnou do análního kanálu (hemoroidy 2. stupně), začnou krvácet a jsou bolestivé při vyprazdňování stolice. Mohou přitom také produkovat hlen.

Opakované dráždění hemoroidů při vyměšování pak vede k jejich postupujícímu zánětu a dalším otokům. Nakonec mohou vyhřeznout ven z konečníku.

 

Příčiny vzniku
Onemocnění vzniká z rozličných příčin. Nejčastěji bývá příčinou tlačení na stolici při vyměšování vsedě. Mechanickým tlakem dochází ke zvyšování žilního tlaku, zvětšení a zduření pleteně v řitní oblasti. Následně pak může dojít ke krvácení nebo výhřezu této cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, ven z těla před řitní otvor. Tam si pak můžeme vyhřezlý „hemoroid“ i nahmatat.

 

„Dlouhé a zbytečné vysedávání na záchodě patří k jedné z činností, jimiž sami podporujeme vznik hemoroidů,“ říká pražský lékař Martin Krtička. „Nejčastějšími pacienty jsou pak šoféři z povolání, a úředníci a vůbec lidé se sedavým povoláním.“

Ostatní příčiny působí podobným způsobem. Jedná se o chronickou zácpu, těhotenství, obezitu, strava s nízkým příjmem vlákniny...


Příznaky

Nejčastějším příznakem této nemoci je krvácení. V záchodové míse objevíme světlou krev na povrchu stolice, která s ní není smíšená, v množství od stop na toaletním papíru až po viditelnou loužičku. Krvácení je téměř vždy spojeno právě s vyprazdňováním. Při častém vyměšování a tudíž i větším krvácení, se u postiženého  může objevit dokonce chudokrevnost.

 

Při déletrvajícím průběhu se hemoroidy zvětšují. Lze je pak nahmatat kolem konečníku jako nezatvrdlé, pružné, různě velké výrůstky, někdy na pohmat bolestivé. Zpočátku je lze zasunout zpět do řitního kanálu. Později zůstávají vyhřezlé trvale.

Dalšími příznaky jsou vyměšování hlenu na povrchu stolice, špinění spodního prádla nebo podráždění kůže kolem konečníku. Bolest není pro toto onemocnění typická. Bývá až při větším rozsahu nebo při trombóze (ucpání sraženou krví) žilního uzlu.

 

První pomoc
Pokud objevíte ve stolici v záchodové míse malé množství krve, nepropadejte panice. V naprosté většině případů jde o drobné krvácející hemoroidy. Ty ani nemusí být vidět, pokud si s pomocí zrcátka prohlédnete konečník.

Pokud nekrvácíte stále a množství krve není enormně velké, k lékaři akutně nemusíte. Krvácení samovolně ustane. K doktorovi můžete zajít až druhý den. Návštěvu lékaře však neodkládejte. Ne každé krvácení po stolici nebo jiné potíže s konečníkem jsou hemoroidy. Může se jednat i o něco vážnějšího, což jako laik neodlišíte.

 

Svépomoc

Nejprve se zbavte zácpy, která je jedním z faktorů, které vznik hemoroidů podporují. Příznaky, jako jsou bolestivost a svědění, lze zmírnit pomocí mastí a čípků, které zakoupíte běžně v lékárně. Řada z nich je volně prodejných bez předpisu lékaře. Nestyďte se poprosit lékárníka, aby vám pomohl s jejich výběrem.

Hirudoterapie, jak se léčba pijavkami lékařskými odborně nazývá, je populární zejména v Polsku, Rusku a na Ukrajině. Pijavice tam koupíte v lékárnách a přiloží vám je i doktor.

 

Jednou úsloví říká, že se lidé dělí na ty, kteří hemoroidy mají, a na ty, kteří je mít budou. Podle odhadů postihují hemoroidy asi 70 % lidí starších třiceti let. Častěji se objevují u mužů. Onemocnění je typicky lidskou chorobou, u zvířat se nevyskytuje.

   
24.09.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] Monika43 [*]

  Z vlastní zkušenosti musím Hemostop pochválit as to po všech stránkách! Skvělé složení, balení, cena, ale hlavně výsledky, které jsem u ničeho jiného nezaznamenala.

  superkarma: 0 09.05.2014, 11:21:46
 2. [39] Karoll00 [*]

  Z vlastní zkušenosti doporučuji Hemostop. Za mě je 100 procentní a vždy jsem se na něj mohla spolehnout.

  superkarma: 0 16.04.2014, 08:21:41
 3. avatar
  [38] Meander [*]

  Jenka2: Z cizí zkušenosti - Detralex

  superkarma: 0 26.09.2008, 00:27:46
 4. avatar
  [37] honuska [*]

  Jenka2: prosím o doplňující info: gel nebo tablety, jak často užívat, kdy problémy ustoupí.

  superkarma: 0 25.09.2008, 23:23:34
 5. [36] Jenka2 [*]

  Z vlastní zkušenosti doporučuji Varixinal.

  superkarma: 0 25.09.2008, 17:13:47
 6. avatar
  [35] DELCOP [*]

  O tomhle se opravdu tezce mluvi. Ja jsem si prozil svoje. 5 let jsem si myslel, ze mam rakovinu tlusteho streva (silne krvaceni byl jen jeden z mnoha priznaku, ktere jsem na sobe pozoroval). Priznaky se vracely zhruba v pulrocnich intervalech, nekdy odeznely za tyden, jindy treba po trech mesicich. Lekare jsem se bal, ale nakonec se rozhodl (po vice nez 5ti letech) jit na kompletni vysetreni (vcetne kolonoskopie apod. ) - totalne mi to ovlivnovalo zivot a nemohl jsem myslet do budoucna, tak proto. No a vysledek? Zdrav jako rybicka, tak zdrave strevni steny snad za svoji praxi jeste nevideli, po hemeroidech ani pamatky... Psychika dela vazne divy, od te doby, vice jak rok uz nemam problemy. Takze ikdyz vim, ze je to tezke, nebojte se a jdete na vysetreni. Bud to nic nebude (99% pripadu) a budete se citit nepopsatelne lepe a nebo bude a aspon se to bude moci resit vcas... Nikdo Vam hlavu neukousne, lekari za svoji praxi videli uz tolik prdeli, ze je mu ta Vase uplne u prdele!

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:29:51
 7. avatar
  [34] Deja [*]

  potřebu jedině s nohama na stoličce...

  superkarma: 0 24.09.2008, 20:23:12
 8. avatar
  [33] Kuře [*]

  Ťapina: Je to makačka, docela to posílí svaly Ale co by člověk neudělala pro zdravý zadek

  superkarma: 0 24.09.2008, 17:40:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Kuře: Ty jo, to bych asi musela začít chodit na louku za barák. Na klasickém WC to v polosedě nezvládám

  superkarma: 0 24.09.2008, 17:17:38
 2. avatar
  [30] Kuře [*]

  Manx: Taky že mi to nějakou dobu trvalo, než jsem to zvládla. Ale pomohlo to hodně.

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:54:08
 3. avatar
  [29] Meander [*]

  Kuře: Ty bláho, jako na veřejných záchodcích To mě vždycky ukrutně bolí v kříži

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:53:16
 4. avatar
  [27] Kuře [*]

  Meander: Hmm, to v polosedě asi není ten správný výraz. Spíš by asi sedlo v polostoje

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:46:26
 5. avatar
  [26] Kuře [*]

  Meander: V polosedě, prostě nedosedáš. V době, kdy jsem měla potíže jsem holt zvedala prkýnko. Ale uznávám, že to asi někomu může dělat potíže.

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:45:26
 6. avatar
  [25] Meander [*]

  Kuře: Promiň mi prosím indiskrétní dotaz - jak jinak konat potřebu, když ne v sedě?

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:40:15
 7. avatar
  [24] kareta [*]

  bidet po stolici

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:34:36
 8. avatar
  [23] Kuře [*]

  Já jsem kromě mastiček dostala pár rad: nekonat potřebu v sedě, brát Varixinal (nebo něco podobného) a sprchování končit studenou sprchou zacílenou na kritické partie. Je fakt, že to docela pomohlo.

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:32:23
 9. [22] natasa15 [*]

  Eva_Fl: já jsem taky po operaci a bohužel za 10 let je to tady znovu.Byla jsem na vyš.Kolonoskopii/ nevím jestli to píšu správně/ta hrozná diagn.to není,takže znovu na operaci néééé .Tak znovu kupuji masti,čípky atd.

  superkarma: 0 24.09.2008, 16:09:47
 10. avatar
  [21] Enny [*]

  Meandr: sama jsem kulila oči na to, co jsem poslala, se mi šmikla myš a bylo

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:43:31
 11. avatar
  [20] Meander [*]

  Enny: Já už se lekla, že se tu na mě pořádá hon

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:39:57
 12. avatar
  [19] Enny [*]

  Meandr: oprava,sorry, chtěla jsem dát :

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:38:10
 13. avatar
  [18] Enny [*]

  Meandr :
  Jinak já nám taky takovéto problémy, tak dvakrát za rok. Pomáhá mi Faktu mastička, ale ty pijavice se mi líbí . Třeba by vycucly uzlíky a byl by svatý pokoj. Mám pijavky v jezírku, ale to asi nebudou ty "doktorské"

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:36:18
 14. avatar
  [17] Meander [*]

  Krišpína: A jinak doma všichni zdrávi? Teplůtka v normě?

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:17:37
 15. avatar
  [16] floo [*]

  Krišpína: Zalez do nory...Jediný kdo prudí jsi ty...

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:17:03
 16. avatar
  [15] Simba [*]

  Krišpína: máš na Meander založený archív? A na ostatní oblíbené?

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:14:50
 17. [14] Pavla_b [*]

  Krišpína: pokud sem někdo přijde, tak předpokládám, že umí používat inernet a potřebné stránky zaměřené na tento problém si najde.. a dále předpokládám, že lidé s těmito problémy se odebeřou k lékaři, který jim snad fundovaně poradí

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:07:36
 18. avatar
  [13] Krišpína [*]

  Meander:
  4.9.2008 11:35:20 - Meander (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
  Šmankote, tady se člověk zase dozví věci

  Proto tady ten článek asi je,ne?Aby se ti,co mají podobný problém něco dozvěděli!Nevím co je na tom vtipnýho,lézt sem a divit se jako jelito,kopírovat ty co se na něco chtějí zeptat a ještě se jim posmívat.Snad není článek,abys ty na něj nereagovala tímhle stylem.

  superkarma: 0 24.09.2008, 15:03:01
 19. avatar
  [12] Meander [*]

  Lindaa: Asi že produkují něco, co ředí krev. Ale nevím, jak to může být platné zrovna v tomhle případě Kdyby to už muselo být, radši si vezmu Warfarin

  superkarma: 0 24.09.2008, 14:43:03
 20. [11] Pavla_b [*]

  Lindaa: tak ty pijavice si taky dost dobře nedovedu představit...

  superkarma: 0 24.09.2008, 14:37:55
 21. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Mam za sebou i operaci, ktera bohuzel nic nevyresila, jen konecnik vypada priserne. Problem mam uz mooooc let.

  superkarma: 0 24.09.2008, 14:35:57
 22. [9] Lindaa [*]

  Já jsem nejak nepochopila lécbu pijavicemi. To jako vysají hemeroid? Nebo co ? A prikládají se prímo k nemu, jako do pr.... prímo mezi pulky? Zatím hemeroidy nemám a doufám ze u toho i zustane, ale nedovedu si zrovna tuto metodu predstavit in natural.

  superkarma: 0 24.09.2008, 14:27:24
 23. avatar
  [8] arjev [*]

  Holky,já mám zatím klídek. Loni jsem byla v nemocnici a před operací mi píchli injekci na ředění krve - heparin a hemoušci se rozpustili. Tomu říkám operace 2 v 1

  superkarma: 0 24.09.2008, 13:25:12
 24. avatar
  [7] Meander [*]

  Šmankote, tady se člověk zase dozví věci

  superkarma: 0 24.09.2008, 11:35:19
 25. avatar
  [6] rax [*]

  Není tady nějaká poradna, kde bych se mohla zeptat lékaře něco ohledně této otázky? Můžete mi někdo poradit? Díky.

  superkarma: 0 24.09.2008, 10:26:52
 26. avatar
  [5] MEK [*]

  taky se s tímto problémem potýkám,ale teď mám klídek

  superkarma: 0 24.09.2008, 10:11:14
 27. [4] peskovka [*]

  jo po dětech ale uži v těhotenstvíjsem tyto problémy měla teď už mám tak půl roku klid tak snad se to sklidnilo bylo to nepříjemný...

  superkarma: 0 24.09.2008, 09:30:42
 28. [3] knihovna [*]

  Holky, já Ty problémy mám taky. Dřepím v práci 8 h. Na záchodě taky umím dřepět a má to můj tatínek. Takže až mě to přestane bavit, jdu k doktorovi. Táta už tam chodí a na etapy mu to pan doktor vypaluje el. jehlou. Ale nebolí to. Chodí tam už od jara.Tak jsem zvědavá, kdy pocítí efekt.

  superkarma: 0 24.09.2008, 09:28:40
 29. avatar
  [2] Vanily [*]

  FAXÍK: já taky,naštěstí nekrvácim.Neumím si ale představit,že by mi tam někdo přikládal pijavice....mě,s mou hmyzofobií

  superkarma: 0 24.09.2008, 09:25:40
 30. [1] FAXÍK [*]

  tenhle problém znám osobně, není to nic příjemného a špatně se o tom mluví

  superkarma: 0 24.09.2008, 08:55:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme