Houbaření mi připomíná vůni dětství. Ty krásné doby, kdy jsme celá rodina nasedli do naleštěné škodovky a vyrazili do lesa. Tam jsme pak brouzdali několik hodin. Taťka s námi zdolával strmé srázy a prolézal hustá křoví.

Všimly jste si, kolik hub naleznete na kolenou, s vlasy protkanými větvičkami, pavučinou na nose a s tělem propleteným mezi kmínky, ne nepodobné hadí ženě? Otec mě učil rozeznávat lístky a rourky, jak oříznout praváka a oloupak klouzka a jak si nedotáhnout domů hořčáky. Houby jsme hledali po čichu a obráželi spolehlivá a přísně tajná místečka. Svá učení doplňoval těžko uvěřitelnými historkami o bedlách s klobouky "jak kolo od traktora" a o mýtinkách, kam se chodí na hřiby s kosou.
Když jsem odešla na výšku, na houby jsem úplně přestala chodit. Ve městě jsem měla jiné starosti a o víkendech raději dospávala, než abych se plahočila po místních hvozdech. Až zhruba před dvěma lety jsem dostala neodolatelnou chuť vyrazit si na hřiby. Přítel není "houbový typ". Na houby nikdy nechodil (prý u nich nejsou lesy) a když jsem připravila pokrm z vlastnoručně nasbíraných hub, čekal s jídlem bezpečnou dobu po mně. Někdo prý musí být schopný odvozu na pohotovost. Až jsem jednou díky svému dokonalému orientačnímu smyslu bloudila do tmy v lese a málem si nechala pomoci a zachránit se díky zaměření mého mobilu, vyrazil se mnou. Učím ho, co kdysi otec učil mě. Když ho vidím, jak si se zkrabatělým čelem brble pod vousy: "Já chci taky najít velkou houbu.", nebo s jiskřičkami v očích volá: "Týýýjo, pocem, honem, co jsem našel za krasavca!!!", vzpomínám s radostí na své houbařské začátky.
Přikládám foto sobotní nadílky a přeji všem úspěšný sběr.

Heligona

Heligona

Pozn. red. : Text nebyl redakčně upraven.


  • Co vám říká houbaření?
  • Otvírá se vám rybička v kapse, jen co vstoupíte na kraj lesa?
  • Jíte to, co si nasbíráte?
  • Co u vás roste? Co znáte? Co sbíráte?
  • Jaké máte zážitky z houbaření?
  • Už jste někdy sebrali tu „nepravou“, nebo dokonce snědli?
  • Jak houby zpracováváte?

ROSTOU, ROSTOU, ROSTOU! I u vás?

Pište mi na redakce@zena-in.cz

předmět: HOUBY

Těším se na vaše příspěvky!

Jeden z vašich příspěvků odměním následující cenou... tričkem s dlouhým rukávem a parfémovaným deodorantem.

tricko

lupa

 

Reklama