Svátek sv. Martina? Ještě donedávna jsem neměla nejmenší tušení, že by se něco takového mělo slavit. Nemít několik mně milých Martinů, nevěděla bych ani, kdy má svátek.

11. 11. je pro mě den jako každý jiný, pouze rozešlu několik blahopřejných SMS zpráv.

V dětství mi doma říkali, že Martin přijede na bílém koni. Moc jsem tomu nerozuměla, tak jsem vyhlížela z okna jinocha na oři. Jaká byla moje radost, když jsem zaslechla zvuk kopyt. Běžela jsem k oknu a křičela, že už jede. Okolo se skutečně prohnalo pár jezdců, ale bílého koně neměl žádný. Později jsem v nějaké pohádkové knížce viděla obrázek onoho Martina. Seděl na krásném koni a měl dlouhý bílý plášť. Z něho se sypaly sněhové vločky, takže to vypadalo, jako by se plášť rozpadal. Za ním zůstávala bílá peřina. V knížce se psalo, že Martin jezdí v noci, aby ho nikdo neviděl. Já ho vídala ve snech a i dnes si umím živě vybavit jeho vlající plášť.

Dnes se na náměstí otvírá první svatomartinské víno. V rádiu stále lákají na ochutnávku, informují o situaci na místě a zcela jistě budou i živé vstupy. Musím říct, že tato "tradice" mě moc neláká. Vždyť o ní vím maximálně dva roky. Raději mám ty zažité - hody, slavnosti vína, otevírání sklepů, nebo blížící se vánoční trhy. K obědu jsem si ohřála čočku ze včerejška a pak se šla projít slunečním svitem. A vůbec bych se nedivila, kdybych potkala přičmoudlého mladíka na rozpáleném rudém kopytníkovi. Časy se mění a Martinova podoba jak vidno taky.

Těm, které slaví, přeji krásnou oslavu, ostatním krásný den.

Heligona


Právě dnešní den je dnem oslav sv. Martina. Tématem dne jsou tradiční oslavy, jak probíhají právě u vás doma.

  • Jak probíhají oslavy sv. Martina u vás?
  • Pečete husu nebo i jiné dobroty? Pošlete nám své recepty!
  • Máte rádi nějaké jiné tradiční oslavy?
  • Které z nich doma slavíte? Jak probíhají?
  • Účastníte se slavnostího ochutnávání vína?
  • Máte rádi mladá vína?
  • Jaký je váš vztah k domácím českým vínům?
  • Věříte v pranostiky?
  • Nazařadíte tento den mezi slavnostní chvíle roku?

Posílejte své příspěvky už na redakce@zena-in.cz

předmět: Martin

Během dnešního dne budeme vaše příspěvky, které do redakce přijdou, zveřejňovat a autorka jednoho z nich bude odměněna. Bude se moci těšit na tělový krém z výtažky z vína a echinacei a tekuté oční stíny od Avonu.

Těším se na vaše příspěvky! Posílat můžete i fotografie jídel či recepty na tradiční svatomartinskou husu nebo jiné dobrůtky.

kréma stíny

Reklama