Rodina

Heligona: Jsem rozhodně pro

Hezký den.
Já jsem rozhodně pro, aby děti dostávaly kapesné. My jsme je s bráchou nedostávali. Jistě si dokážete představit, že jsme se k penězům zkoušeli dostat různě. Matně si vzpomínám, že jsme měli nějakou pokladničku, do které jsme občas dostali nějaké drobné na kolotoče. Kolotočování se však neuskutečnilo, brácha tu pokladničku vybral a pak už se tam nikdy nic neobjevilo. Jednu dobu jsme dostávali 10 korun na svačiny a snad ani jednou jsem si tu svačinu nekoupila. Později následovaly podvody se stravenkami, na které se většinou přišlo. To byly průšvihy. Občas, a na to jsem nejméně hrdá, jsem si "vypůjčila" z rodičovské peněženky.

Není už lepší dítěti nějakou tu korunu dát? Když si jenom vzpomenu, jak jsem záviděla kamarádce, když jsme spolu vracely láhve. Ona strčila korunky do kapsy a já si vyžádala lísteček, abych mohla doma prokázat, že jsem si nic nenechala. Když babičky podstrčily nějakou stovku, ta byla obratem uzmuta a uložena na knížku. Když mi náhodou zůstala v ruce nějaká větší částka, okamžitě jsem to utíkala utratit, aby moje prašulky nespolkla zas nějaká, pro mě tehdy dost záhadná, knížka.

Jakési kapesné jsem začla dostávat až na střední škole, kdy začaly chodit dětské přídavky do mých rukou. S tím se pak pojily nějaké přesuny finančních nákladů na mně. Dodnes nechápu, jak jsem z těch necelých 350,- na měsíc dokázala tak krásně vyžít. Tím jsem se však také utvrdila v tom, že děti ani mládež nepotřebují mnoho. Už jenom to vědomí důvěry od rodičů a určitá svoboda v rozhodování dělá hodně.

Text nebyl redakcí upraven.

Taky nechápu, jak jsem mohla vyžít s hrstkou drobných, když teď mi nestačí ani můj plat :)

Ještě hodinu můžete psát své příspěvky na téma kapesné.

redakce@zena-in.cz

   
24.08.2010 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

  1. avatar
    [7] mio [*]

    Mimo středoškolských příspěvků od mého bratraSml54, jsem si taky rodičům o peníze říkala - ale nepřišlo mi to jako žebrání, ani jsem rozhodně nemusela předkládat účty. Jen jednou jedinkrát jsem doslova žebrala, když mi táta nechtěl dát na manekýnku (totalitní Bárbínu) za 40 Kč - přitom třeba 50 na kolotoče jsem dostala úplně v pohodě..Pak jsem si ji ale vyžadonila..

    Jo a stovka od babičky - to byla klasika (vysvědčení, narozky) a nikdo mi ji nebral ani neukládal na knížku, mohla jsem si ji utratit jak mi bylo libo. Dokonce mám jednu starou zelenou stovku schovanou a neutracenou doteďSml16

    superkarma: 0 24.08.2010, 18:15:04
  2. avatar
    [6] enka1 [*]

    Asi jsem to už někde psala -nějaký základ by děti měly mítSml22

    superkarma: 0 24.08.2010, 16:52:31
  3. avatar
    [5] heligona [*]

    Odemětobě — #4 Přesně, mně to hlavně už jako děcku přišlo strašně ponižující, prosit o každou blbost a pak nosit účty, jestli jsem si to fakt koupila a jestli to stálo tolik, kolik jsem řekla.

    superkarma: 0 24.08.2010, 15:57:33
  4. avatar
    [4] Odemětobě [*]

    Taky si pamatuju,jak jsem byla podrobená výslechu,na co ty peníze potřebuju.Protože šumák nebo želatinový had byli pro moji mamku vyhozené peníze.Přitom jsme nebyli žádní chudáci. Občas mi něco podstrčila babička,občas jsem prodala králičí kožky,vrátila lahve a později každé prázdniny brigádničila.

    1. na komentář reaguje heligona — #5
    superkarma: 0 24.08.2010, 15:42:13
  5. avatar
    [3] Altamora [*]

    marianaant — #1 Jejda, moje první hodinky byly taky Zarja. Dostala jsem je ve druhé třídě a vydržely mi až k maturitě, pak jsem je občas používala, když jsem dávala své německé hodinky do opravny. Zarja nikdy opravu nepotřebovala. Jenže já si na ně nenašetřila. Dostala jsem je od maminky, protože jsem se odmítala učit poznávat hodiny s poukazem na to, že nikdy hodinky mít nebudu, tak se mi to nevyplatíSml16. A tak mi maminka dala hodinky k narozeninám. Ona sama náramkové hodinky neměla, protože jsme byli opravdu chudí i na tehdejší poměry. Maminka byla a je moc hodná. Kapesné jsem nikdy neměla.  První peníze jsem si vydělala tím, že jsem na zakázku za 50 Kčs upletla svetr.

    superkarma: 0 24.08.2010, 15:20:04
  6. avatar
    [2] Heather [*]

    marianaant — #1 Tak tuhle značku hodinek jsem dostala ve čtyřech nebo pěti letech, kdy jsem se naučila hodiny. Ještě mám, je to už 24 let Sml16

    superkarma: 0 24.08.2010, 15:00:26
  7. avatar
    [1] marianaant [*]

    Jsem pro kapesné, děti se aspoň mají možnost naučit trochu hospodařit. Já už jsem starší ročník a dostavala jsem kapesné 30 kč týdně a to bylo dost peněz v té době. Eskymo stálo 0,50 Kč a Míša kačku. Povedlo se mně našetřit na hodinky byly to krásné dámské hodinky a jmenovaly se Zarja, byly z Ruska, tyto hodinky teda už dávno nemám, ale ostatní si nepamatuji, to už nebylo ono.Sml22Sml22

    1. na komentář reaguje Heather — #2
    2. na komentář reaguje Altamora — #3
    superkarma: 0 24.08.2010, 14:51:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme