Dobrý den,tak kam sahají mé kořeny vím naprosto přesně, protože mi to řekl můj bývalý manžel, když jsem ho vyhazovala z domu, ale to asi slyšet nechcete,což? Ono to ani, koneckonců, moc publikovatelné není.

Tak tedy k těm opravdovým.

Můj Prapraprapradědeček poznal mou prapraprapra babičku na obchodní zámořské lodi. Cestoval tenkrát jako obchodní cestující s ovocnými bonbony a babička na voru s balsového dřeva velela domorodé četě indiánských válečníků.

Nicméně zalíbilo se jim v Evropě. Jejich dcera má prapraprababička potkala praprapra dědečka. Ona líbezně přihlížela v davu popravě, on tahal vozík s katovým náčiním. Byla to prý láska na první pohled.

V té spoustě lidí si jí všiml hned, protože byla jediná, kdo ve stoje tleskal a žádal přídavek. Nicméně prapraděda už vyrůstal jako obyčejné dítě své doby.

Praprababičku si vyhlédl už ve svých patnácti letech, kdy v přádelně v expedici suploval nemocného valacha a tahal povozy s látkami. Byla jedinou dcerou pana továrníka a nerovnému svazku nebylo dlouho přáno.

Teprve když povýšil z koně na vozku, dostali tatínkovo požehnání. Žili šťastně až do smrti a zplodili spolu šest dětí.

Jedním z nich byl i můj pradědeček. Od mala vysmívaný, protože zdědil odstáté uši po účetním přádelny, ale dotáhl to daleko. Až v Praze prodával noviny!

Hned u Národního divadla. Tam také poznal svou ženu. Připlavala s jarní povodní odněkud ze Šumavy. Její tempy vytrénované prsní svalstvo naprosto pradědu okouzlilo. Své prvorozené dítě dali studovat.

 "Ať se má kluk jednou dobře." Dědeček tak odešel velmi záhy na Báňskou školu. Tam potkal svačinářku Marušku. Dlouho se vodili za ruce až z toho byla moje maminka.

Pracovala jako pošťačka, díky čemuž se seznámila s mým tatínkem. On byl u hasičů a když jim nosila před Vánocemi každý den ty hromady pohlednic od různých spolků žehu, přátel ohně a nezávislých pyromanů, všiml si, že se jí zapalují lýtka. Tak pomáhal hasit.
No a můj příběh, jak jsem si pořídila Bohouška už znáte:)
Vaše Helenka

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Přesně tohle člověk po ránu potřebuje. Díky Helenko, že jsem ranní kávu dopila chvílemi v záklonu. …„nezávislých pyromanů“, to nemá chybu!!! Tvoje nadšená čtenářka Míša

  • Víte něco o svých předcích?
  • Znáte svého prvního vystopovatelného?
  • Odkud vedou vaše kořeny?

Svěřte se na redakce@zena-in.cz k jakému prvnímu známému předkovi jste se dobrali?

Samozřejmě bude vyhlášení minulé soutěže, bude nová soutěž, bude chcípák a borec dne a bude i cena pro autora vylosovaného příspěvku.

Reklama