Je mi ctí představit vám prostřednictvím rozhovoru opravdovou dámu naší televizní a rozhlasové scény, bývalou československou hlasatelku, paní Hedu Čechovou. Právě měsíc srpen je pro zveřejnění jejího životního příběhu nejpříznačnější.

Příjemný a kultivovaný hlas, noblesa a elegance, to vše se váže ke stále šaramantní dámě, která vždy patřila k ideálům ženské krásy a patří k nim dodnes. Paní Heda mě přivítala na prahu synova domu, který obývá přes léto společně s jeho rodinou. Přes zimu pak bývá v centru Prahy.

fotojedna

Paní Hedo, Vy jste původem z Prahy?
Ano, narodila jsem se na krásném místě v Praze na Malé Straně, ve Vlašské ulici. Ale dlouho jsme tam nebydleli, asi v mých dvou letech jsme se přestěhovali do Bubenče a později na Hanspalku, kde otec postavil vilu, kterou pak zase prodal. My jsme se pořád někam stěhovali. V místě mého současného bydliště jsem teď spokojená.

Měla jste i nějaké sourozence?
Měla. O čtyři roky mladší Blanku. V roce 1965 odjela se svým druhým mužem do Německa na výstavu cizokrajných ptáků a už se nevrátili. Zmizeli. Pátrala po nich i Státní bezpečnost, Interpol… a nic. Od té doby jsem svoji sestru neviděla a nic o ní nevím.

To je hrozné.
Hrozných věcí potkalo naši rodinu daleko víc. Můj otec byl jedním ze zaměstnanců Československého rozhlasu. Nastoupil tam už v roce 1929 a začínal pěkně od píky, ne jako dnes. Postupně se vypracoval až na správního ředitele, ale přišel únor 1948 a oni ho vyhodili. Ty čistky byly tehdy opravdu hrozné. Otec pak nemohl po vyhození dlouho najít práci, nesl to velmi těžce, až se nakonec o rok později zastřelil. Bylo mu teprve 45 let. Silně mě to zasáhlo a nikdy jsem se s tím nevyrovnala.    

srodici   

s rodiči, Vánoce 1928                    

Musela jste svého otce velmi milovat.
Ano, velmi. Vždyť i díky němu jsem se vlastně dostala do rozhlasu. To bylo někdy na jaře v roce 1947, zrovna jsem se učila k maturitě, tatíček přišel domů a povídá: „Nechceš zkusit zkoušku do rozhlasu? Máš hezký hlas, hledají tam hlasatelku, zrovna jim jedna odchází na mateřskou.“
Ale já na to, že ani náhodou, že do rozhlasu mě nikdo nedostane. Jednou totiž, když mě otec vedl na účinkování do Studia 7, tak tam byly takové úzké schody, šel otec, já... a za mnou režisér toho pořadu, který  mi pořád koukal pod sukně. A já jsem tehdy na všechny rozhlasáky zanevřela, že jsou to pěkní sprosťáci. (smích) Nakonec jsem na ten konkurz přece jen šla.

A vyhrála jste ho. 
Vyhrála, i když to nebylo vůbec jednoduché. Kromě talentových zkoušek tam byly i zkoušky vědomostní. Dávali nám třeba otázky, kdo to byl Kollár a co napsal, nebo jaký je rozdíl mezi kvartetem a kvartem, zkoušeli i znalost cizích skladatelů, naši výslovnost cizích slov apod. Já jsem byla naštěstí našprtaná ještě na tu maturitu, takže jsem to zvládla. Rozhlas mě pak chytil natolik, že jsem šla ještě rok studovat filozofii a psychologii na UK v Praze, vyloženě kvůli rozhlasu. Ale přišel rok 1948, samý marxismus-leninismus, to už mě nebavilo, tak jsem studia zanechala.

Na jakou maturitu jste byla našprtaná?
Studovala jsem reálné gymnázium ve Vršovicích a hned po maturitě jsem pak nastoupila do rozhlasu jako externí zaměstnanec.

Ale stejně tak jste mohla nastoupit i do chemické továrny.
(smích) Vy určitě narážíte na mou zálibu k chemii, ano, to je pravda. My jsme totiž měli ve škole výborného chemikáře, který dělal báječné pokusy, a mně se to moc líbilo. Klidně jsem si uměla představit, že bych se tomuto oboru věnovala. A mimo to mě také velmi bavilo kreslení, což mě baví dodnes. Chodila jsem i na nepovinnou výuku, kterou vedl, stále si to jméno pamatuji - Zvonimír Eichler, a ten mě přemlouval, abych šla na Uměleckoprůmyslovou školu, že mám talent. Jenže můj otec nechtěl o žádné Vysoké škole ani slyšet, jak jsem se pak dozvěděla, i ten gympl už mu vadil, podle něj totiž ženská patří k plotně, a tak že mi peníze na žádnou vysokou nedá.

Peníze vám nedal, ale u plotny vás také nenechal, jak už bylo řečeno, sám vám vlastně nepřímo dopomohl do rozhlasu, kde jste se brzy vypracovala na jednu z nejlepších rozhlasových hlasatelek. Svým podmanivým hlasem jste prý upoutala dokonce i tehdejšího ministra zahraničních věcí Jana Masaryka.
mJan Masaryk chodíval číst do rozhlasu projevy. Byla jsem mu představena a on mi nabídl roční stáž v zahraničním studiu BBC, neboť věděl, že již od dětství velmi dobře ovládám němčinu. Ale pak se stalo, co se stalo, a bylo po stáži.

Věříte, že šlo o sebevraždu?
Ne, v tom mám jasno. Masaryk byl člověk, který miloval život, byl plný elánu, hrál krásně na piano, miloval ženy, právě byl zasnoubený s americkou novinářkou Marcií Davenportovou, proč by to dělal? Absolutně neměl důvod sám ukončit život.
(Jan Masaryk byl 10. března 1948 za dodnes nevyjasněných okolností nalezen mrtev pod oknem svého bytu v Černínském paláci pozn. red.)

Po několika letech v rozhlase jste přešla do Československé televize. Ještě předtím jste se však seznámila se svým prvním manželem Vladimírem Čechem st., se kterým máte syna Vladimíra. Jak na svého prvního muže vzpomínáte?
Já jsem ho zpočátku vůbec nechtěla, (smích) až nějak postupně jsem se do něj zamilovala. Manžel se jmenoval Vladimír, ale říkalo se mu Voloďa, poněvadž byl po matce napůl Ukrajinec. Byl to fajn mužský, talentovaný herec. Pak se ale pohádal v Realistickém divadle s tehdejším ředitelem Škodou a přešel pracovat do rozhlasu, kde hledali nové hlasatele. Tam jsme se i seznámili. Nějakou dobu jsme spolu žili jen tak na zkoušku, pak jsme se vzali a v roce 1951 se nám narodil syn Vladimír. Po sedmi letech jsme se však rozvedli, jak jsem začala vystupovat v televizi a byla čím dál populárnější, manžel to neunesl. Usoudili jsme, že bude pro oba lepší, když se rozejdeme.

sm

s manželem Vladimírem Čechem st.

Jak jste se vlastně dostala z rozhlasu do televize?
Šla jsem normálně na konkurz na výpomoc čtení zpráv, tehdy ještě do Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici. Práci v rozhlase jsem měla opravdu ráda, ale jednou mě zastavil bývalý spolupracovník z rozhlasu, který přešel do televize, a ptal se mě, proč jsem nepřišla, že mi už 4 x posílali pozvánku. Nevěděla jsem, o jaké pozvánce mluví, ale pak jsem se dozvěděla, že jistá slečna od nás mě ty pozvánky vůbec nepředávala. Bylo to pozvání na konkurz televizní hlasatelky. Šla jsem to tedy zkusit. V 11 hodin dopoledne mi pak řekli, že jsem konkurz udělala, a ještě ten večer jsem hlásila zprávy.

Neměla jste trému?
Neměla, byla jsem otrkaná z rozhlasu. Pak se mě ještě ptali, proč jsem se nehlásila už dřív, že jsem fotogenická a že mě má kamera ráda. To je u této profese hodně důležité. Někdy ani nemusíte být vyloženě krasavice, ale na kameře vypadáte báječně, na druhou stranu, jsou zase případy, kdy žena je krásná, ale nemusí být vůbec fotogenická.      

dva    

Heda Čechová byla krásná i fotogenická

To je pravda. Vy jste byla v pořadí kolikátou československou hlasatelkou? To byly přece úplné začátky, musela jste být mezi prvními.
Byla jsem třetí v pořadí, po Jarmile Šustrové a Mileně Vostřákové. Ale jako první jsem začala hlásit zpaměti, neboť v té době ještě nebylo čtecí zařízení.

Ve své profesi jste uváděla také velké přímé přenosy, různé festivaly, silvestrovská vystoupení, vystupovala jste v zahraničí, a dokonce jste byla velmi žádanou i na módních přehlídkách.
To bylo velmi příjemné. Když jsem třeba uváděla módní přehlídku Diora nebo se západními Němci, dokonce i s moskevským Gumem jsem uváděla, tak jsem si všimla, co je na těch přehlídkách v obecenstvu krásně oblečených žen, a najednou jsem si uvědomila, že mají na sobě modely, které jsem já sama vymyslela. Třeba jen v pozměněné barvě nebo materiálu, ale základ byl ode mě. (smích)

lucerna

moderování v pražské Lucerně

Tento téměř pohádkový život vám však skončil srpnem roku 68.
Já jsem skončila „až“ v únoru 1969. Ještě chvilku jsem hlásila. Na Štědrý večer roku 1968 jsem například ještě zahájila slavnostní večerní uvítání Seifertovou básní. Jak známo, Jaroslav Seifert už byl na indexu zakázaných autorů. Přišel mi pak od něj krásný dopis s poděkováním, který mám dodnes schovaný. 

Setkali se spolu někdy i osobně?
Bohužel nikdy k tomu nedošlo. Chvilku jsme si dopisovali, on mi pak napsal i svoji adresu, chtěla jsem za ním přijet, ale v tu dobu už byl vážně nemocný. Pak jsem se zase roznemohla já a on krátce na to zemřel.

Co bylo tedy pravou příčinou vašeho vyhazovu a zákazu činnosti?
Byla to reakce na moje vystoupení, na podzim roku 1968, tedy po srpnové okupaci, když jsme začali zase hlásit, poněvadž předtím byla Beseda obsazena sovětskými vojáky. Vzala jsem si na sebe černé šaty, bez jakékoliv ozdoby, jakože na znamení smutku. Pak jsem bez jakýchkoliv emocí řekla Dobrý večer, sklonila hlavu... a stroze přečetla televizní program. Vůbec jsem se přitom nepodívala do kamery, na což diváci nebyli zvyklí, poněvadž já jsem vždycky prohodila něco veselého, popřála hezký večer apod., a teď najednou nic. Diváci to pochopili, ale vedení už tolik pochopení nemělo. Brali to jako provokaci. Pak jsem ještě navíc uváděla toho Seiferta, a tak v únoru 69 za mnou přišel můj tehdejší šéf Vratislav Houdek, kterého nakonec také vyhodili, a povídá mi: „Je mi to hrozně trapné, ale mám ti oznámit, že už nemáš chodit.“

zakaz

A přišel zákaz na celých dvacet let.
Ano, a ten se podepsal nejen na mém zdraví, ale také na mém synovi, který měl kvůli tomu nemalé problémy. To třeba přiletěl do televize, kde Vladimír tehdy účinkoval, nějaký soudruh z rozhlasu a řval: „Vy ho obsazujete? Vždyť je to syn Hedy Čechové?!“ Udělali ze mě úplné monstrum. V době vyhození a zákazu jsem byla rozvedená, samoživitelka, sama se synem. Bylo to složité období. Lidé se najednou ode mě odvraceli, začali přecházet na druhý chodník.

cechV době zákazu účinkování jste dostala nabídku z tehdejšího západního Německa, abyste tam dělala už takovou zralejší manekýnu. Proč jste ji nepřijala? Uvažovala jste prý dokonce i o emigraci.
Nabídku jsem dostala, ale nakonec jsem ji nepřijala a ani neemigrovala. Kvůli synovi, který byl v té době velmi zamilovaný a řekl mi, že jestli mi tady něco hrozí, ať jdu sama. Jenže to nepřipadalo v úvahu, já o něj po rozvodu těžce usilovala, navíc je to moje vymodlené dítě, a tak jsem mu řekla, že tam, kde jsem já, tam bude i on – a tam, kde je on, tam budu já. Stejně se s tou dívkou potom rozešli a Vladimír mi pak ještě po létech se smíchem říkával: „Proč jsi mě tehdy něčím nepraštila a nezabalila do koberce, kde už jsme mohli být.“ (smích)      

Jak jste už sama zmínila, v době zákazu vaší činnosti začali lidé přecházet na druhý chodník. Přijde mi, jako by vám všechno zlé přáli, neboť už v dobách své popularity jste se určitě setkávala s velkou závistí.
Kolik já poznala pomluv a závisti, to si ani neumíte představit. Vlastně jsem nikdy neměla opravdovou kamarádku. Sláva a popularita má vždy rub a líc. Po rozvodu jsem třeba zažívala i velké nálety ctitelů, další důvod k závisti, ale na druhou stranu, nebylo co závidět, víte, jak bylo obtížné z toho všeho vykličkovat, aby se kolikrát dotyčný, vysoce postavený soudruh, neurazil? (smích)

Jednomu ctiteli jste ale přece jen nevykličkovala. Svému druhému manželovi Oskarovi Bizikovi, o kterém se toho moc neví.
A proč by mělo? Nemám důvod rozebírat svoje soukromí, už se toho řeklo a napsalo tolik. Ale jednu kuriozitku vám přece jen prozradím. Můj otec byl záložní důstojník, skončil jako kapitán, dále v mém příbuzenstvu byli jeden generál a dva plukovníci, jeden italský legionář, druhý ruský legionář, a když se to k nám všechno sjelo, tak se pořád bojovalo. A když se nebojovalo, tak se pomlouvali herci. Já u toho jako dítě sedávala a tehdy jsem si řekla, že až budu velká, nikdy nechci žádného herce ani důstojníka..., a můj první muž byl herec a druhý plukovník, kterého po sametové revoluci jmenoval Havel generálem. (smích)

Odříkaného chleba největší krajíc.
Paní Hedo, nyní trochu z jiného soudku. Víte, co by mě zajímalo? Co si jako zkušená hlasatelka myslíte o zrušení hlasatelské činnosti.
Abych pravdu řekla, já jsem hned zkraje v několika rozhovorech říkala, a to se ještě o žádném zrušení nemluvilo, že takovým způsobem, jako se to dále dělalo, tak já bych ty hlasatele zrušila. Nedali do toho nic nového. A dalším velkým neštěstím bylo to, že se hlášení předtáčela, takže hlasatelé nemohli na nic aktuálně reagovat. Já jsem si třeba pomaloučku prokopávala cestu tou strašnou cenzurou tím, že jsem si do hlášení občas přidávala nějaké kratičké dvě, tři větičky, malé aktualitky. Anebo jsem se snažila jakoby navázat přímý kontakt s diváky, trochu to hlášení polidštit, aby nebylo takové komisní. Podle mého názoru se hlasatelství zabilo právě tím předtáčením.

A také tím, že už možná nebyly takové kvalitní hlasatelky, jakou jste byla Vy. Prozraďte nám ještě, co děláte v současnosti?
Když jsem v roce 1977 onemocněla zákeřnou chorobou, zvanou rakovina, lékaři mi dávali půl roku života, ale jak vidíte, jsem tady. I když už od padesáti let jsem v invalidním důchodu. Jediní, kdo se mě po nedobrovolném ukončení působení na obrazovce nebáli zaměstnat, byla Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v Praze, kde pracuji dodnes. Namlouvám knihy pro slepce, čtu komentáře k dokumentárním filmům a cestopisům. Ale úplně nejraději jsem se svými vnoučaty. Mám celkem čtyři. Dvě jsou ze synova prvního manželství a dvě z druhého. Ti jsou pro mě největším smyslem mého života, poutem, které nezpřetrhá žádný režim.

zaver

Děkuji Vám za rozhovor, přeji hodně dobrých přátel a hlavně zdraví.
Já děkuji vám a srdečně zdravím všechny vaše čtenářky, kterým přeju krásný zbytek léta a také hlavně zdraví.

spol

Foto: archiv Hedy Čechové a autor

Medailonek

  • Heda Čechová, rozená Hedvika Šimandlová se narodila 17. července 1928 v Praze
  • V 50. a 60. letech 20. století patřila mezi nejužší špičku českého hlasatelství a konferenciérství
  • Dodnes je svým způsobem považována za legendu tohoto oboru u nás
  • Po roce 1968 byla donucena z politických důvodů  Československou televizi opustit
  • V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum
  • Byla dvakrát vdaná, má jednoho syna, známého moderátora Vladimíra Čecha

Čtěte také:

Reklama