Zdravím redakci i všechny ženy-in :-)

Jsou jídla z dětství, která si nepamatuju. Moje máma s oblibou vypráví, jak jsem coby batole začala baštit polívky. Jsem jedlík odmalička, ovšem problém nastával vždy, kdy v polívce nebylo maso. To ne-e, to je e-e. Avšak stačil ve vývaru kousíček rozmixované masíčka a moje chuťové buňky si okamžitě začaly blaženě užívat.

A pak je to další, co už nějak v povědomí mám. Pamatuju si, že jsem zbožňovala malou knížku o vaření. Bylo to Vaření IV – vázaná malá knížečka cca 15x15 cm, šedé látkové desky, červený nápis. Na bílých a červených stránkách byly ty nejzákladnější recepty a jednoduše nakreslené obrázky lidí u jídla a v kuchyni. Číst jsem neuměla, ale tuhletu knížku jsem milovala a kdykoliv ji dnes u rodičů vytáhnu z knihovny, vrátím se o pětadvacet let zpátky :-)

Nevím, jestli v ní byl i recept na mlíkovou polívku, ale první jídlo z dětství, které si při zalovení v paměti vybavím, je právě ona. Máma nám ji s oblibou vařívala a já se na ni vždycky strašně těšila, protože jsem ji milovala (to už jsem vyrostla ze své posedlosti masem). Měla pro mě nádech prázdnin a volných dnů, protože k obědu byla jen tehdy, když byl táta v práci (něco takového by totiž nikdy nepozřel).

Snědla jsem bez řečí 99% všeho, co mi bylo strčeno pod nos. Ovšem všechna oblíbená jídla a mlsy dokázala spolehlivě vyvážit jedna jediná miska rajčatového salátu ve školce. Jak já ho nenáviděla! Díky němu jsem získala k syrovým rajčatům slušný odpor a roky jsem je odmítala jíst. Až postupem času jsem zjistila, že to zas tak hrozné není a rajčatový salát si s chutí dám. Ovšem jen svůj, mámin nebo v dobré restauraci – prostě ten, u kterého vím, že ani zdaleka nebude zavánět tak jako ve školce. Dodnes si totiž jeho vůni dokážu do detailu vybavit… Ble… :-P

Heather

Text nebyl redakcí upraven.

Rajčatového salátu jsem byla ušetřena svých prvních dvacet let, takže se mi nestačil zhusit. Ze školky mám jenom jednu vzpomínku na něco, co se mi pro změnu hnusí ještě dneska. Škraloup na kakau.

Dnes si povídáme o jídlech, která provázela naše děství. Na která vzpomínáte vy? Pište na adresu

redakce@zena-in.cz

 

Reklama