Bulvár

Havarovali v Roswellu mimozemšťani?

Přesně před šedesáti lety, 2.července 1947, našel farmář William MacBrazel na ovčí pastvině na farmě v Novém Mexiku podivné trosky. Nepodobaly se žádnému letadlu, které znal, a byly rozptýlené na velkém prostoru. Ze začátku nevěnoval nálezu pozornost, po třech dnech a poradě se sousedy ale pár trosek posbíral a zajel do města ukázat je šerifovi. Ten nelenil a kontaktoval armádní vzdušnou základnu v několik desítek mil vzdáleném Roswellu, která okamžitě na místo vysílá zpravodajského důstojníka.
Zrodila se jedna z největších novodobých legend, která dodnes vzrušuje lidi na celém světě. Unidentified Flying Objects neboli neidentifikovatelné létající objekty. Prostě UFO. Na památku této události vyhlásili záhadologové druhý červenec za Světový den UFO.

 

Odlišit vtéhle historii fakta od spekulací a přání (která jsou, jak známo, otcem myšlenky) je už dnes skoro nemožné.

Jisté je, že pád „letadla“ by asi nevzbudil takovou pozornost, kdyby mu nepředcházela jiná navýsost podivná okolnost. Asi o týden dřív pronikla do novin informace o devíti diskovitých, obrovskou rychlostí letících tělesech, která ze svého malého soukromého letadla pozoroval amatérský pilot Kenneth Arnold. Údajně skutečně použil vsouvislosti snimi výraz „talíř“, měl však prý na mysli spíše klouzavý způsob pohybu než tvar. Ze zprávy se okamžitě stává senzace a kromě veřejnosti se o ni začínají zajímat i zpravodajské a bezpečnostní organizace.
Není proto divu, že je reakce roswellské základny tak rychlá a rázná.Vojáci trosky odvážejí kprozkoumání a svolávají tiskovou konferenci. Tiskový důstojník základny Walter Haut při ní vydává prohlášení, v němž potvrzuje, že letecká základna v Roswellu se stala majitelem létajícího talíře. Později je Haut obviněn z toho, že zprávu vydal bez konzultace se svým nadřízeným a zpráva sama je dementována s tím, že nešlo o talíř, ale meteorologický balón. Tomu už ale skoro nikdo nevěří. První nejasnost je na světě a dodnes se debatuje o tom, zda zpráva byla dementována proto, že byla pravdivá, anebo proto, že vznikla pod vlivem hysterie.

Faktem je, že informace má oficiální ráz, dostává se k novinářům a 9. července se objevuje palcovými titulky ve všech novinách. Roswell se jednou provždy stává místem, kde ztroskotal létající talíř a kde se vláda pokusila zahladit stopy. Svědci jsou vyslýcháni a údajně i zastrašování, oblast je uzavřena a prohledávána a pravda skryta pod nánosem vládních prohlášení, drbů a hypotéz senzacechtivých ufologů.


Na konci sedmdesátých let dostala celá záležitost nový rozměr, když se začalo mluvit o čtyřech tělech mimozemšťanů, která měla být z vraku zachráněna. V roce 1995 se pak objevil slavný film Raye Santilliho, který pitvu jednoho z nich údajně zachycoval. Dodnes mnozí věří v jeho pravost, přestože bylo už dávno prokázáno, že šlo o podvrh. Otázka čtyř těl je ale stále záhadou. Byli to lidé postižení vzácnou vývojovou poruchou, při které organismus předčasně stárne? Nebo jde skutečně jen o trik?


Roswell je dnes pro ufology poutním místem. Inspiroval tvůrce seriálů, filmů i mnoha knih a za posledních 50 let se stal doslova mýtem. Je jasným svědectvím toho, jak silně lidé touží po tajemství i po ujištění, že nejsou vnekonečném vesmíru sami.

http://anomal.cz

   
02.07.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Iris31 [*]

  Velbloudice:

  superkarma: 0 05.07.2007, 07:29:55
 2. avatar
  [8] Z cluster [*]

  Velbloudice: naprostý souhlas. Mě taky stačí procházka po městě a ranní jízda MHD .

  superkarma: 0 03.07.2007, 11:19:43
 3. [7] Rikina [*]

  Už jsou přece dávno zde. A někde tam venku je pravda.

  superkarma: 0 03.07.2007, 01:01:00
 4. avatar
  [6] Šupitopresto [*]

  Meander: S tvým taťkou bych si ráda pokecala

  superkarma: 0 02.07.2007, 21:41:39
 5. avatar
  [3] Meander [*]

  Nyotaimori: Blues: Kdybyste měly otce posedlého UFOny, který vám o nich vypráví celé dětství a vy to pak někde vytáhnete a jste za totálního idiota, tak byste se moc nesmály.

  superkarma: 0 02.07.2007, 11:16:55
 6. avatar
  [2] Blues [*]

  U Roswellu přece havarovali Ferengové! :-)

  superkarma: 0 02.07.2007, 10:49:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme