Bulvár

Hasíte, co vás nepálí?


Dobré poledne, i když je deštivé,

musíme věřit, že se vyplní předpověď a do odpoledne se to vyprší.

Mě jenom tak mimo téma napadlo: když máme to jaro, vzpomínáte si ještě někdo na povinné jarní brigády?

My jsme totiž byli tuto neděli na vyjížďce po okolí města a já jenom lapala po dechu při pohledu na ten všudypřítomný binec. Až jsem měla chuť to vyfotit a někam poslat do novin.
Kolem našeho paneláku zvládneme naváté papíry a igelitové sáčky posbírat my dva s manželem (však sousedé na nás ze svých oken koukají jak na exoty a nevylezou, aby pomohli), ale copak jinde ten nepořádek nikomu nevadí?
Na co lidi čekají?
Nedaleko máme základní školu. Opravdu velikou, ani nevím, kolik stovek dětí do ní chodí a překypuje nevybitou energií. Celou zimu byl před školou neuklizený chodník. Škola je v zeleni, nedaleko je malý rybníček, parčík. Válí se tam kelímky, svačinky, papíry, PET lahve. Kdo to dělá, si jistě domyslíte.

Před pár lety jsem si dopisovala s referentkou magistrátu pro městskou zeleň a naivně jí navrhovala to, aby škola zapůsobila na své žáčky, zorganizovala nenáročnou brigádu a samy děti se přičinily, aby měly hezké okolí a znaly cenu práce při úklidu.
Jak jsem se mýlila! Škola prý nemůže nařizovat dětem, když jsou mimo budovu, jakoukoliv pracovní činnost. A tak jsem jen smutně vzpomínala na povinné "totalitní" brigády, které mi neublížily, ale zato mi vštípily cit pro uklizené veřejné plochy.
Lidi na vesnici kolem svých domků uklízejí s naprostou samozřejmostí, styděli by se mít tam odpadky. Ale ve městě, jako bychom chodili po venku se zavřenýma očima. Zkrátka  "nejsou lidi", nebo co :-).

Zdraví GerdaMilá Gerdo,
tak přesně tohle znám.
"Co tě nepálí, nehas."
Mluvíte mi z duše. Okolo našeho domu se neustále válejí všelijaké papíry a všechno, co lidem odpadne od ruky. Už si připadám jak popelářský učeň a sbírám. Sbírám i odvahu napsat leták, aby lidé z domu sami vyšli a udělali si takovou malou jarní brigádu.neživá jsem
Bohužel v blízkosti se nachází obrovská ďáblická skládka, kam se odváží odpad snad z celé Prahy a lidé patrně hřeší na to, že občas něco přilétne, něco spadne z naklaďáku a tak mají vlastně falešné alibi: "My nic, to je ze skládky."
Strašně mě to štve a jsem ráda, že jste toto téma nakousla.
Ráda bych ho rozvedla a uvedla jako příští téma, co říkáte?

   
11.04.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Linde [*]

  máš pravdu, odpadky a pytle jsou skutečně všude
  Dokonce na ostrově, kde přebývají jen rybáři u jednoho jezera. Přitom rybáři bývali vzorem pro ostatní, věděli toho o přírodě hodně a mnohokrát dělali brigády a čistili břehy rybníků. Teď u každého vysezeného placu je ohniště, 10-20 plechovek od piva, haldy ohořelých PETek a hromady jiných odpadků. A těch chytacích míst jsou tam desítky, vynásobeno =

  superkarma: 0 12.04.2006, 06:29:06
 2. avatar
  [13] Ťapina [*]

  svetluszka: Zažila jsem jedny takový podnikatele, co si neplatili popelnici a vozili bordel někam na černý skládky. Jenomže se na ně přišlo, když tam vyvezli haldu lejster se svou adresou

  superkarma: 0 11.04.2006, 17:49:38
 3. avatar
  [12] svetluszka [*]

  ..a těd co navíc opadl sníh, je ten bordel na ulicích úplně všude... ...Vyletěla bych z kůže,když jedu autem mezi dědinama a v příkopách se válejí pytle s odpadkama.....
  A už vůbec nechápu, proč to někdo dělá...vždyť se snad všude platí paušál, ne..?...Proč nějakýmu hovadu stojí za to vozit bordel jinam, než ho položit k popelnici..???...střílela bych za to..

  superkarma: 0 11.04.2006, 17:27:10
 4. [10] Hanule [*]

  Já se také chystám uklidit okolo baráku, protože mě ten bordel štve a tak to uklidím. Ale jsem asi divná - furt přemýšlím - kdy to uklidit, aby mne vidělo minimální množství lidí z baráku.

  superkarma: 0 11.04.2006, 15:10:31
 5. avatar
  [8] Luciš [*]

  si začaly

  superkarma: 0 11.04.2006, 14:48:00
 6. avatar
  [7] Luciš [*]

  Nám kluci z učňáku rozbili v zimě sněhovou koulí okno, fest. Mama vletěla do školy a prej, že s tím nemůžou nic dělat, že by nezjistili, kdo to byl. Ani do té třídy zástupce ředitele nešel. Tak se hrozíme, co bude příště
  Třeba by se děti na základce při úklidu začali vážit nejen své práce

  superkarma: 0 11.04.2006, 14:44:35
 7. [6] Dana Haklová [*]

  Myslím, že to je v lidech.I ve školách by se při troše dobré vůle dal najít důvod pro úklid v okolí...

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:53:17
 8. avatar
  [5] arjev [*]

  Se mi zdá,že jsme nějak příliš "staré".Nedávno jsem napomenula asi čtyřleté dítě,když odhodilo obal od oplatku,aby obal vhodilo do odpadkového koše 3metry daleko.To jste měli vidět jak mi jeho matka vyčistila žaludek.Zmohla jsem se jen,jak se dítě chová venku,tak to vypadá u nich doma.Představte si,zabralo to!
  Jinak mě lidé v našem okolí nenávidí,protože máme okolo domu uklizené,zametené,prostě pořádek.A ještě něco,při práci si buď prozpěvuji nebo pobrukuji nějakou odrhovačku a to lidi dovede vytočit,že mám dobrou náladu.

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:41:37
 9. avatar
  [4] gerda [*]

  bednaroi: jak to? Já myslila, že balkánské poměry máme jenom my tady v Česku.

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:36:00
 10. avatar
  [3] bednaroi [*]

  no aj ten bordel taky nesnasim a to vsude.A to v cechach je to jeste dobry,kdybyste to videli v Londyne,no hruza hruzouci.

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:32:59
 11. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Svatá pravda,něco jsne se nauklízeli a rádi,občas to byla náhrada z učebních hodin,ale dnes????

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:21:48
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  jo, a ještě jsem měla napsat, že v sobotu jsem teda měla den D. Ráno jsem vyjížděla na kole na nákup a viděla souseda, starého pána, který zametal kolem popelnic. Protože byl v oblaku prachu, vyletělo mi po pozdravu "proč si to trošku nepokropíte?". Oheň na střeše ihned vzplál a chlap mi odsekl " no - a co ještě?!". Další mě sprdl v parku na cyklostezce a řval mi za zády, když jsem mu slušně řekla, že s tím pejskem na volno tam teda dost riskuje. Domů jsem přijela celá vyjevená, co tu jsou kolem za divní lidi. Já na ně slušně a oni...

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:11:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme