Když se řekne Harrachov, nejspíš se vám vybaví známé lyžařské centrum. K vidění je v tomto městě ale mnoho dalšího, například hornické muzeum, sklárna z roku 1712, muzeum skla a pivovar. Pokud jste milovníkem přírody, nevynechejte procházku okolo říčky Mumlavy.

Protože jsem nikdy nepropadla kouzlu lyžování, navštívila jsem město Harrachov nyní, těsně před sezonou, kdy je ve městě relativní klid a sehnat ubytování není žádný problém.

Pokud se sem ale chystáte v zimě na lyžování a nechcete na sjezdovkách trávit celý den, můžete si program zpestřit návštěvou mnoha zajímavých míst. Máte z čeho vybírat.

Hornické muzeum

Během návštěvy 1000 m dlouhé prohlídkové štoly se budete moci seznámit s prací v dnes už nefungujícím dole. Prohlédnout si budete moci veškerou techniku, která se v rudných dolech využívala, uvidíte nástroje, které horníci potřebovali ke každodenní práci a ke zhlédnutí jsou zde pro lepší představivost i dobové fotografie.

Hornické muzeum je otevřeno po celý rok kromě pondělků od 10 do 18 hodin (pouze o letních prázdninách je otevřeno i v pondělí). Více informací najdete ZDE.

Sklárna Novosad

Pokud Harrachov navštívíte, prohlídku soukromých, druhých nejstarších skláren v České republice si rozhodně nenechte ujít. Byl to úžasný zážitek! Když prohlídka skončila, měla jsem chuť ji absolvovat ještě jednou.

Během prohlídky se budete moci sklářům dívat doslova pod ruce. Navštívíte i starou brusírnu skla, kde se na rozdíl od dob minulých střídají jen tři brusiči, kteří na současné množství zakázek prý stačí.

Prohlídky skláren probíhají od pondělí do neděle od 8 do15 hod.

Výrobky ze sklárny je možné si koupit v podnikové prodejně v areálu skláren.

sklárna

 

Součástí areálu sklárny je také Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s Pivními lázněmi.

Muzeum skla

Pokud máte chuť nahlédnout do minulosti, navštivte muzeum skla. Otevřeno je ve všední den od 9 do 17 hodin, o víkendu od 9 do 13 hodin.          

Pivovar Novosad

Po prohlídce skláren se můžete občerstvit v restauraci minipivovaru Novosad, kde máte po koupi vstupenky do skláren nárok na jedno malé pivo zdarma. Kdo má rád pivo dostatečně hořké, ten si zde přijde na své. Pro dámy bych doporučila pivo černé.

pivovar

Hotel a  pivní lázně

Nejnovější součástí areálu je hotel s pivními lázněmi, kde si můžete objednat ubytování nebo se jen nechat rozmazlovat v pivních lázních či si dopřát relaxační masáž.

lázně

Vodopád Mumlava

Pokud máte rádi procházky, v okolí Harrachova je mnoho dobře značených turistických tras. Jedna z nich vede i podél říčky Mumlavy, kde je nádherný, 8 m vysoký Mumlavský vodopád.

Mumlavský vodopád

Další zajímavá místa v Harrachově

Ski muzeum

Myslivecká expozice Šindelka

Bobová dráha 

Pro lyžaře

Aktuální ceník pro sezónu 2010/2011

Tip na ubytování

Hotel Mitera

Oficiální stránky města Harrachov

Ve městě Harrachov je toho k vidění tolik, že víkend na to nestačí. Už teď vím, že se do Harrachova brzy vrátím, a kromě sklárny, do které se podívám určitě znova, navštívím i další zajímavosti, na které nezbyl tentokrát čas...

Reklama