Dobrý den,

k bezdomovcům mám většinou smíšené pocity, asi jako každý z nás. Vím, že někteří z nich si to zaslouží svým přístupem. Ale spousta pouze doplatila na svou důvěřivost k lidem a lásku.

Když mi bylo zhruba patnáct let, chodila jsem každý den po Karlově mostě na brigádku. Jeden starý pán tam vyhrával na harmoniku na kolečkovém křesle s plédem přehozeným přes nohy. Okolo sebe měl fotografie sebe sama, na jedné z nich stál opřený o kormidlo nějaké lodě. Vždycky jsem mu dala aspoň deset, dvacet korun. Měl strašně laskavé oči a na každého se usmíval. Nežebral, snažil si peníze vydělat aspoň hraním.
Jednou jsem se zeptala, jak se mu to stalo. Manželka mu umřela při autonehodě, on sám zůstal ochrnutý. Dcera se o něj odmítla starat, nemá prý na něj čas. Má svou rodinu a práci. Při invalidním důchodu a lécích, které bral, nezvládal platit nájem. Posléze jej vyhodili z bytu. Bydlel po ubytovnách, protože dcera s ním odmítla mít cokoliv společného.
Mohl za to? Čím si to vysloužil?
Měli bychom vroucně doufat, abychom jednou nedopadli jako on. Můžete namítnout, že si dceru špatně vychovali. Ano, to je možné, rozmazlili ji. Ale kdo z nás své děti nehýčká? Kdo z nás ví dopředu, že se k němu svět neotočí zády?

Už jsem po Karlově mostě alespoň tři roky nešla. Nevím, jestli žije, jestli si dcera uvědomila svou chybu a svému tatínkovi pomohla. Přála bych každému z nás, aby se nikdy nedostal do takovéto bezvýchodné situace.

odlaska


Milá odlasko,
děkuji za příklad, že nejenom vlastní vinou, ale i krutou ranou osudu se může člověk ocitnout na dlažbě.


Reklama