Bulvár

Hans Christian Andersen by se asi divil

nocDne 2. dubna si celý svět připomíná narozeniny dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Den jeho narozenin je vyhlášen Mezinárodním dnem dětské knihy. Stovky knihoven, škol a jiných dětských zařízení v České republice už několik let chystají pro děti tak trochu netradiční oslavu - Noc s Andersenem. Ta letošní proběhne v noci z pátku 26. na sobotu 27. března. Městská knihovna v Praze (MKP) pořádá pro malé čtenáře dobrodružné nocování již podesáté, a to v jedenácti pobočkách.

Na co se mohou malí nocležníci těšit přibližuje koordinátorka akce v MKP Irena Šormová: „Úkolem spáčů v pobočkách Opatov a Novodvorská bude vypátrat poklad, na Opatově to pak bude poklad pirátský. Pobočka Barrandov dětem zajistila návštěvu pražských strašidel, vodník z Vyšehradu přijde prý osobně, na Smíchově se budou plavit po mořích příběhů, Jírovcovo náměstí zaměří program na Františka Hrubína a na Korunní letošní noc věnují samotnému H. Ch. Andersenovi.“

H. Ch. Andersen bude alespoň symbolicky přítomen v Ústřední knihovně MKP na Mariánském nám. 1, Praha 1. Velvyslanec Dánského království Jeho Excelence Ole Emil Moesby předá účastníkům noci do opatrování bustu dánského pohádkáře sestavenou z LEGO kostiček, aby noc dobře proběhla, a přečte dánsky úryvek z pohádky Císařovy nové šaty. Česky tu samou část pohádky děti uslyší od náměstkyně ředitele knihovny Zuzany Kopencové. Oba pak společně vyhodnotí kviz o Dánském království a předají dětem první odměny toho večera, které poskytl výrobce stavebnice LEGO - LEGO Production s.r.o. v Kladně.

Úplně první Noc s Andersenem se konala v Knihovně Bedřicha Buchlovana v Uherském Hradišti v roce 2000. Odtud se velmi rychle rozšířila nejen po České republice, ale do celé střední Evropy. „Cílem akce je upozornit veřejnost na to, že knihovna je místem, kde se stále něco děje, dá se tam smysluplně trávit volný čas a samozřejmě vybrat pěkné čtení,“ vysvětluje důvody, proč knihovny Noc pořádají, I. Šormová.

Byly někdy vaše děti na Noci s Andersenem?

   
24.03.2010 - Kultura - autor: Lenka Hanzlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Pajinka [*]

  chtěla jsem je vloni přihlásit a prý tam chodí jen "vyvolení" Sml24

  superkarma: 0 24.03.2010, 09:03:54
 2. [2] T.J.T. [*]

  maje — #1 Moje holky by na tom byly úplně stejně. Ale máme štěstí, že na tuto akci navazují v družině a tak budou spát tam. A se spolužačkami ve známém prostředí nepotřebují mámu ani teoreticky Sml30

  superkarma: 0 24.03.2010, 08:45:41
 3. avatar
  [1] maje [*]

  moje dcera by tam spala jen za předpokladu, že bych tam byla taky. a to by si mě možná ani nevšimla.Sml54Sml54

  1. na komentář reaguje T.J.T. — #2
  superkarma: 0 24.03.2010, 08:42:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme