V čekárně u zubaře jsem mimoděk listovala v  dámském časopise ( paní doktorka dbá nejen o zdraví našich řezáků a stoliček, ale i o pohodu při čekání na „další, prosím“) a hele ji, anketu. V anketě otázka:
Co byste dokázala oželet?
a)      mikrovlnku
b)      televizi
c)      počítač

Teda. Spadla kára na brundibára! Nejsem přece žádný béčko. Zaškrtnu televizi a vlastně nelžu. Bez televize můžu žít. Jistěže, nebylo tomu tak vždycky. Naše rodina vlastnila kouzelnou bedýnku od nepaměti. Hltala jsem vánoční pohádky, Štěpánku a čertíka Bertíka, pohádkové dívánky. No, výčet by byl dlouhý, jako týden s pracovní sobotou.

Hltala bych i filmy s hvězdičkou (s obří hvězdičkou přes půl obrazovky, - zřejmě se předpokládalo, že rodiče, vychovatelé a pěstouni trpí... ehm...  krátkozrakostí - která před začátkem filmu signalizovala, že děj nebude vhodný pro děti), kdybych mohla. Nemohla. Musela jsem chodit brzy spát, aby mi to šlo druhý den ve škole. Copak ve škole mi to šlo, ale ve znalosti děl typu Angeliky a jí podobných, jsem trpce zaostávala.

Jednou se mi poštěstilo. Štěstí mělo podobu sněhové kalamity. Sněhu napadlo tolik, že školní autobus nedojel, a my, všichni školou povinní, získali nečekané volno, které jsem plánovala věnovat dopolednímu sledování nepřístupného filmu. První nepřístupák v mém, plus mínus desetiletém, životě. S očima jako tenisáky jsem očekávala lekci sexuální výchovy.Televize tehdy zklamala na celé čáře. V devět třicet jsem ji zapnula.  Bylo pět minut po půl desáté, když jsem zjistila, že film s hvězdičkou pojednává o nechvalně proslulém fašistickém vůdci. Díky, nechci. Na pikanterii, jakou bylo třeba „Dokonalé manželství“ jsem si musela počkat pěkných pár let.

Televize mě v dětství zklamala ještě jednou. Víte, to bylo tenkrát, kdy večerníček dostal angínu. A já se tolik těšila na další pokračování komiksu Pes Filipes a spol.

Časy se mění. Teď už mě bedýnka neklame. Nekoukám na ni. Sleduju prakticky jen reality show „Prostřeno“.  Učím se vařit. I přes fakt, že se učím vařit celoživotně, tenhle pořad – a díky za něj – mi zvyšuje sebevědomí. Vím, že umím. Mnohdy líp než aktéři.

Životem bez blikající obrazovky však neproplouvám. Přesunula jsem se k počítači. Bezprostředně vstupuju do děje, v němž zanechávám své alter ego. Doufám, že pobaví. To je také důvodem, proč píšu pro ženu-in o tom, jak neřídím auto a že toužím jet na podzim do Paříže. Autobusem, pochopitelně.

  hannah58

Text nebyl redakcí upraven.

A pošlete nám pohled? :-)

Televize a já, to je téma na dnešek. Jaký k ní máte vztah? Pište na adresu

redakce@zena-in.cz

 

Reklama