Jako byste si pouštěli nějaký veselý, rodinný film. Tak na mě zapůsobil mikulášský příspěvek od čtenářky s nickem hannah58. Pojďte se dívat společně se mnou.

V mládí jsme se čas od času zdržovali v naší široké rodině, která obývala hospodářské stavení téměř na konci zapadlé vesnice. Za domem stál už jen starý mlýn a v němž žili mladí manželé se třemi dětmi. Mikuláš s čerty k nám logicky přicházel, tedy spíš klouzal prudkou strání, až ke konci svého každoročního nadělování.

Protože zimy v této oblasti bývaly kruté a mrazivé a taky proto, že se to sluší a patří, dostali světci sem tam štamprličku něčeho silnějšího na zahřátí. Když tehdy v pátek doklouzali k nám, byli již značně (především, co se dvou čertisek týká) osvěženi alkoholem. Při odchodu návštěvy, kdy Mikuláš vykoktal své ponaučení a pekelníci vysekli závěrečnou poklonu, se ošklivější z čertů na spoře osvětlené chodbě nějak zašmodrchal, tím pádem si spletl dveře vedoucí ven a ráznou nohou „chlapi, víte, že spěcháme“ vykročil přímo do kvelbu, kde na podlaze byla rozložena prkna s koláči, mísy s obloženými chlebíčky a načechranými zákusky –  naše příprava na sobotní rodinný slet.  A co čert nechtěl – ďáblík se smekl po šlehačce a sesul se doprostřed celého toho mlsného pokušení. Omlouval se, co mu síly stačily a my opáčili, že se vlastně nic nestalo (to byla milosrdná lež, protože se toho stalo až až), že narychlo upečeme hrníčkovou bábovku a ráno ze zbytků naservírujeme švédské stoly a tak. Smolař se spěšně očistil a pak trojka pokračovala postrašit drobotinu do mlýna.

Do mlynářovic rodiny patřili dva dobráčtí, ovšem obrovití, psí hlídači. To víte, poslední stavení v obci, taky na venkovním osvětlení se tenkrát šetřilo. Mikuláš a čerti o psech věděli své, tak si v pohodě v alkoholovém opojení šněrovali do mlýna. Hu! Pejsani tentokrát nevydrželi snůšku všelijakých vůní, jejich pokušení je úplně ovládlo. Svorně se vrhli na čertisko, kterému oblečení a čertovský ocas, dokonce i zaplátovaný pytel voněl šunkou a uzeným z obložených chlebíčků, šlehačkou a krémy z cukroví. Nastala mela! Mlynářovy ratolesti vytřeštěně zíraly oknem do tmy, kde se točili v jednom chumlu psi, čerti a Mikuláš, to vše doprovázené nadáváním, příkazy, rozkazy a psím štěkotem, k němuž se solidárně přidala většina hafíků ze vsi. Také z lesa se začalo ozývat táhlé houkání. Dohromady to celé připomínalo řádění smečky psů baskervillských.

Tenkrát, jako mladá holka, jsem se tomu chechtala, kudy jsem chodila, ale dnes si říkám, jaké myšlenky se honily v dětských hlavičkách, když děcka slyšela vševědoucího důstojného Mikuláše jadrně nadávat a ohánět se svatou berlou. Není divu, že tohle byla poslední návštěva Mikuláše ve mlýně. Tedy – tentokrát pouze před mlýnem. Ostatní roky se nadělovalo už jen do punčoch. A napadený čert? Zapomněl, že pospíchal. Dokonale odrovnán se odplížil k našim, kde dostal silné kafe, obložený talíř (zbytky z kvelbu) a civilní oblečení. To čertovské měl zmáčené od sněhu venkovního, sladké od sněhu z našich kremrolí, zčásti obalené psími chlupy v majonéze z chlebíčků. Jak říkám -  ďábel!

A já, poučena, nabízím místo frťánků Mikulášům, andělům i čertům raději sladkou nadílku, kterou na fotce posílám i Vám.

hannah58

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

kokosky

______________

Krásný příběh i krásná nadílka. Až těm Mikulášům, čertům a andělům, co k vám dnes přijdou - závidím :)
Předem pěkný večer.
Saša

 

Téma dnešního dne 5. prosince: Mikuláš

  • Chodila jste (případně chodíte) převlečená za čerta, Mikuláše nebo anděla?
  • Věří vaše děti v tyto bytosti?
  • Věřila jste vy jako dítě?
  • Nadělujete dětem do punčochy?
  • Máte nějakou povedenou mikulášskou historku?
  • A co mikulášský vtip?
  • Nebudu dnes určovat moc bodů, mikulášská tématika je rozsáhlá.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

A můžete přiložit i nějako pěknou čertovskou fotografii z loňska :)

Jednu pisatelku odměním malou mikulášskou nadílkou ))

mikulas

 

Reklama