Domácnost

Hanka Žertová z Polepšovny: Výchova psa? Pamlsky, pamlsky, pamlsky

Albert

V prvním díle Polepšovny mazlíčků jste se mohli seznámit s pejskem Albertem a jeho problémy. Dostali jste také možnost klást doktorce Hance Žertové otázky. Čtenářské otázky se nakonec sešly jen dvě, proto jsme je doplnili redakčními k Albertovu případu. Tady jsou odpovědi...

V čem byl tento případ zajímavý a kde může páneček udělat největší chyby?
V tomto případu mne především zarazilo, jak majitelé podcenili nutnost řádné výchovy takto silného psa. Největší chybou bylo už to, že se předem neinformovali o charakterových vlastnostech plemene a ujali se (určitě s nejlepšími úmysly) dospívajícího psa, který už v původním prostředí nebyl řádně vychováván a přinesl si řadu zlozvyků. Doma mu poskytli volnost a nevyžadovali od něho žádnou práci. Nevodili jej ven a nikdy nezkusili, jak se chová k jiným psům a lidem na ulici, nenaučili jej ani základní prvky ovladatelnosti. Věřím, že během natáčení pořadu si své chyby uvědomili a že moje doporučení i rady cvičitele jim budou ku prospěchu.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Albert, setkáváte častěji?
S podobnými problémy se setkávám hlavně u psů, kteří jsou chováni v domech se zahradou. Majitelé většinou zanedbají socializaci (to znamená přivykání štěněte na nejrozmanitější prostředí a situace, na jiná zvířata a lidi všech věkových kategorií) i výchovu, a když pak chtějí jít se psem občas ven nebo jej vzít například k veterináři, je bázlivý, nebo naopak agresivní a těžko zvladatelný.

Čtenářské otázky

KebulkaevulkaČtenářka kebulkaevulka: Paní doktorko, chtěla bych poradit, mám dvouletého křížence, neustále na někoho skáče, utíká za psy a v neposlední řadě demoluje byt. Máme ji rádi, ale už je toho na nás moc, mohla byste mi poradit, co s ní?
To je moc problémů najednou. Soustřeďte se nejprve na vyřešení jednoho, a pak teprve řešte další. Skákání bude asi nejjednodušší: Vezměte si do ruky maličký voňavý pamlsek, a dokud na Vás fenka skáče, otáčejte se k ní zády a dělejte, že ji nevidíte. Jakmile si sedne, okamžitě jí dejte pamlsek a hezky klidně ji pochvalte. Když to budete celá rodina důsledně opakovat několik dní, uvidíte, že přestane skákat, a kdykoli si bude chtít něco zasloužit, hezky si sedne. Pak teprve začněte s nácvikem dobrého přivolání, aby Vám neutíkala, a doma jí poskytněte okusovací hračky nebo hračky naplněné granulemi a naučte ji si s nimi hrát, aby nekousala nic jiného.

PajdaČtenářka pajda: Máme dva pejsky, jeden je poslušný a úžasný, druhý je mrcha kříženeček z útulku, která neposlouchá, a nemůžeme ho vůbec pustit na volno. Pejskovi je už pět let a jsme na něj zvyklí, myslíte, že můžeme tu zkaženou povahu nějak zlomit - co byste nám poradila?
I se starším pejskem se dá cvičit, jen postup je trochu pomalejší. Obrňte se trpělivostí, vyberte tu nejlepší motivaci (pamlsek, hračku) a začněte s nácvikem přivolání nejprve doma, pak na místě, kde je naprostý klid a které pejsek zná, a postupně přecházejte do rušnějšího prostředí. Venku si pejska pojistěte desetimetrovou lehkou šňůrou. Budete-li cvičit v každou denní dobu, za každého počasí, na všech možných místech, a to frekvencí asi 100 přivolání denně (vždy s mlsíkem a pochvalou), uvidíte, že budete úspěšní.

Přečtěte si...

Polepšovna mazlíčků: 1. epizoda Albert

 

   
09.09.2009 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] vodfon, kolie [*]

  Pamlsky jsou vynikající!!!!!!!!Sml16Já je používám pro celou snečku 4. psů!!!!!!!!!Sml54

  superkarma: 0 19.12.2009, 21:47:22
 2. avatar
  [8] pajda [*]

  Děkuji za raduSml22. Budeme muset vymyslet ten pamlsek - momentálně nejvíc mu chutnají husí vajíčka, sebraná čerstvá zpod husy. A tolik hus nemám:-) Ale zkusíme něco najít, vydržet a uvidíme...

  superkarma: 0 09.09.2009, 20:46:31
 3. avatar
  [7] Florencie [*]

  Jéje, kdybych to tušila, zeptala bych se taky. Ten můj psí potkánek má taky pár špatných zvyků Sml80

  superkarma: 0 09.09.2009, 17:45:37
 4. avatar
  [6] Avilo [*]

  Celkem vtipný první díl. Psa, který byl vycvičen k lovu pum a prasat, si pořídili synáček s maminkou, kteří mu naprosto nerozuměli a nedokázali ho zkrotit. Vyloženě pes na machrovinu....Chudák ty kočky....Sml68

  superkarma: 0 09.09.2009, 15:27:05
 5. [5] mindulinka [*]

  Tak mi připadalo, že páníčka cvičení svého psa naprosto nudila a nebavilo. Pes to zřejmě cítil a nebavilo ho to taky. Klacek jeden nevychovanej si pořídil psa a myslel si, že se pes vychová sám a sám bude chodit u nohy.

  superkarma: 0 09.09.2009, 14:11:10
 6. avatar
  [4] Žulda [*]

  V pořadu bych přivítala názorné ukázky výcviku, třeba něco podobného, jako toto:http://www.vimevic.cz/zajmy/pes.htmlJinak páníček na zabití, z rad paní doktorky si nic neodnesl a psa za ty 3 neděle ničemu nepřiučil.

  superkarma: 0 09.09.2009, 12:47:30
 7. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  kebulkaevulka — #2 Venku ho nauc chodit u nohy a nemuze na nikoho skakatSml80

  superkarma: 0 09.09.2009, 12:07:35
 8. avatar
  [2] kebulkaevulka [*]

  Paní doktorko,moc vám děkuji,pokusím se o to,problém je to,že skáče na lidi venku,to jim mám dát pamlsek a poprosit,aby se k ní otáčeli zádySml80

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #3
  superkarma: 0 09.09.2009, 10:43:55
 9. avatar
  [1] Juana [*]

  To mi právě v tom pořadu chybělo, nebylo tam ukázané,jak se má se psem cvičit. Kdysi jsem viděla něco podobného na kabelovce, ale tam právě cvičitelka psů ukazovala rodinám, jak mají se psem jednat a jak ho mají učit poslouchat.

  superkarma: 0 09.09.2009, 06:18:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme