Domácnost

Hanka Žertová: Výchova psa není žádná psina

Polepšovna

O tom, že výchova psa není žádná psina, vás přesvědčí další odpovědi Hanky Žertové. Nejprve dvě otázky k minulému dílu Polepšovny mazlíčků, ve kterém pejsek Riki štěkal, šěkal a štěkal...

V čem byl tento případ zajímavý a kde mohou pánečkové udělat největší chyby?
Riki má doma velmi vysoké hierarchické postavení, a tak je přesvědčen, že mu přísluší o některých situacích rozhodovat - především o těch, ve kterých si nejsou páníčci jistí. Rikimu jeho štěkání dlouho procházelo, a pak už se nedalo obvyklými způsoby zastavit.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Riki, setkáváte častěji?
V soužití starších lidí a jejich psů je takovýto problém velice častý. Pes bývá pro ně kamarádem a mnohdy velkou oporou. Ale pokud jde o psa se sklony k dominanci, bývá pak těžké jeho projevy regulovat a řídit.

Čtenářské otázky

Čtenářka Eva: Mám šestnáctiměsíční peruánskou naháčku, která se dlouho baví tím, že okusuje nábytek, hračky ji absolutně nezajímají. Někdy likviduje věci, i když je večer přítel v jiné místnosti, než se vrátím domů z práce. Už si nevím rady, veškeré rady pejskařů nezabraly. Mám ještě 10 let starého staforda, který asi jen mlčky přihlíží jejímu řádění.
Takhle mladá fenka potřebuje hlavně hodně práce, aby se nenudila. Choďte častěji ven, naučte ji pár cviků a důkladně ji venku unavte. Doma ji naučte hrát s hračkami, které něco vydrží, například s Kongem.

Čtenářka Koččiččka: Dobrý den, vyznáte se také v papoušcích? Máme doma hodnou kočku a syn by chtěl papouška kakadu. Myslíte, že to můžeme zkusit? Bojím se, aby Eliška, to je ta naše kočka, papouškovi neublížila... Chceme klukovi papouška koupit, jak je máme zvykat?
Papouška ke kočce rozhodně nepořizujte. Kočka má velice silný lovecký pud, který se nedá ovlivnit výchovou.

Čtenářka MartinaC: Chtěla bych poprosit o radu, jak na naši slečnu westíka, teď bude mít 18 měsíců. Je moc hodná, ale nevíme si rady, jak ji naučit, aby nebyla tak fixovaná. Příklad: Jdu pro pečivo do pekárny, přivážu ji hnedka ke dveřím do obchodu, aby viděla, kde jsem, ale ona hnedka děsně štěká, kňučí, děsně tahá, až se škrtí. A v obchodě to pak vypadá, jako by ji někdo venku vraždil. Nikde jsme ji nenechali, je to mazel, tak nevím, proč tak blázní, když ji jdu odvázat, dávám jí dobrůtku, neb jak mě vidí, tak přestane štěkat a čeká. Takhle taky blázní, když manžel vystoupí z auta a jde natankovat. Hrozně si nás hlídá. Jinak je v pohodě, poslouchá, běhá agility, je fakt, že je dost mazlivá, ale lepší mazel než zlý pes, miluje lidi. Takhle taky vyvádí, když ji nechám na cvičáku uvázanou a potřebuju si projít trať.
Učte ji pomaličku - uvažte ji a poodejděte tři kroky. Zastavte se, rozhlédněte a vraťte se k fence. Krátce, klidně pochvalte, odvažte a za chvíli to zopakujte. Nesmíte jít tak daleko, aby začala štěkat. Postupujte velmi pomalu, protože když to uspěcháte, můžete se vrátit na začátek. Fenka musí mít ve vás absolutní důvěru.

Čtenářka Kamčilka: Mému hladkosrstému foxíkovi nevydrží žádná hračka déle než půl hodiny. Popíšu to na tenisáku: Jonáš dostane tenisák, chytí ho, vrčí, cupuje a nenechá si ho vzít, dokud není dokonale oholený a rozkousaný. Pak spokojeně odkráčí. Můžu ho to nějak odnaučit?
Pokud Jonáš vrčí, když mu dáte hračku, nenechávejte mu žádnou. Hrajte si s ním - naučte ho aportovat a tenisák mu házejte. Jakmile skončí hra, míček schovejte.

V průběhu dnešního dne uvedeme novinku, ve které najdete informace o 4. epizodě. Pokud budete mít nějaké otázky na paní Žertovou, můžete je napsat do diskuze pod touto novinkou, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. My je potom paní doktorce položíme.

Více o Polepšovně mazlíčků

Hanka ŽertováKaždý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hana Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

   
25.09.2009 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [16] vodfon, kolie [*]

  Nikdy bych psa nikde neuázala!!!!!!!!!!!!!!!!Sml23

  superkarma: 0 19.12.2009, 22:42:49
 2. [15] Lyoness [*]

  Nikdy bych psa u kramu neprivazala... Uz jen proto, ze kamaradce - vozickarce - takhle ukradli dva kokry... mela je privazane u kramu... Delali to tak bezne... Nikdy uz je nevidela.

  U nas to praktikuji taky bezne... Jednou tam mela slecna privazaneho pejska a okolo jdouci rotvik ji ho roztrhal... [pravda primarne je to chyba panicka toho rotvika, ale to pejska asi neozivi... ]

  superkarma: 0 29.09.2009, 15:13:07
 3. avatar
  [14] marenkao [*]

  tohle je i můj názor...

  http://www.psiskolafalco.cz/versus.htm#_polepsovna[/url]

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:18:14
 4. avatar
  [13] Trinii [*]

  No mě třeba vadí cizí nepřivázaní psi u krámu. Proč bych já kvůli nim měla přecházet se svým psem na vodítku na druhou stranu? Je vychovaný, poslouchá, ale prostě jiné psy (kluky) nemá moc rád. A já ty cizí neznám a nemůžu předpokládat, že si toho mojeho nevšimnou a nepujdou se pozdravit a to je pak jedno, že jsou hodní...můj pes je taky hodný, dokud ho jiný nezačne "otravovat". Vytáčí mě majitelé, kteří svého psa nemají pod kontrolou, nebo na očích s tím, že on je přece hodný a nikomu nic neudělá. 

  superkarma: 0 29.09.2009, 12:02:42
 5. avatar
  [12] átéčko [*]

  Na mě štěně čeká, protože ví, že doma dostane rohlík, se kterým si pěkně hraje....

  superkarma: 0 27.09.2009, 13:28:52
 6. avatar
  [11] lenoška [*]

  Lukáš Čejka — #9 já tedy nevím jak je to jinde,ale u nás ve městě je zákaz volnýho pobíhání psů ( je tu jen pár oplocených míst k tomu určených), musí být na vodítku,jinak jak jde okolo městská je to na pokutu, takže nechat někde psa na volno si nedovedu představit.Sml80

  superkarma: 0 25.09.2009, 19:47:21
 7. [10] Rikina [*]

  Lukáš Čejka — #9 Však to se nevylučuje, psa můžu mít pod kontrolou i když je na 10 minut někde uvázanej. Samozřejmě musím koukat, kde ho uvazuju, aby nepřekážel a neomezoval provoz, v neposlední řadě je pak dobře si ověřit pevnost a soudržnost předmětu, ku kterému psa přivazuju. Sml57 Dobře si vzpomínám na situaci, kdy si za mnou pejsek došel dovnitř do hospody i s celým jedním dílem kovového zábradlí, ke kterému byl přivázán. Tímto vyslovuji obdiv výrobci vodítka, to vydrželo.

  superkarma: 0 25.09.2009, 13:50:40
 8. avatar
  [9] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #8 Ja jsem konzervativni - psa mas mit neustale pod kontrolou - pokud ho uvazes tak, aby se mohl branit - na dlouhe snure, bez kosiku, tak zase muze on nekoho napadnout ... a reci o tom, ze nas pes by to nikdy neudelal, jsou pohadky pro male deti Sml32

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  2. na komentář reaguje lenoška — #11
  superkarma: 0 25.09.2009, 12:27:51
 9. [8] Rikina [*]

  Lukáš Čejka — #4 Tak odložit psa je potřeba nejen když se jde na nákup, přece. Pokud teda beru psa běžně s sebou na celodenní výlety, je takových příležitostí plno. Osobně jsem radši pro uvazování, neb se nestává denně, aby chtěl někdo cizího uvázaného psa ohrožovat a ostatně bránit se může i na vodítku. Když bude na volno, a stane se, že v neznámém prostředí, kde netrefí zpátky, mi zdrhne, budu mít o zábavu postaráno na zbytek dne. Navíc teda například německého ovčáka odložit volně šlo bez problémů, zatímco afghánský chrt zmizel během 30 vteřin (protože ho někde v dáli cosi zaujalo a muselo se to prozkoumat). Sml57 Prostě je to třeba zvážit případ od případu. Sml80 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #9
  superkarma: 0 25.09.2009, 12:17:41
 10. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  Fazol — #5 J ejedno jestli psovi vadi nebo nevadi to cekani - to ho naucis, problem je, ze kdyz je uvazanej tak se nemuze ani branit ani vyhnout pripadnemu utoku, at od jineho psa nebo od cloveka ...

  superkarma: 0 25.09.2009, 11:43:19
 11. avatar
  [6] Jakub D. Kočí [*]

  [5Naučit psa samostatnosti a nevšímání si ostatních lidí je vždycky přínos. Řekl bych, že Lukášovi vadilo hlavně to uvazování... jsem taky spíš proti - je-li hodný, ať čeká na volno.

  Pravda je ale taková, že když má důchodce jozefčíka, tak jsem pro uvazování a chápu, že důchodci může působit zdravotní problémy, jít dvakrát za sebou ven. V tu chvíli je ale pes v roli samaritána ;-)

  superkarma: 0 25.09.2009, 08:59:00
 12. avatar
  [5] Fazol [*]

  Lukáš Čejka — #4 Ono to není až tak o lenosti.U nás se jde na dlouhou procházku a pak se zastavíme pro pečivo.Pes miluje čekání před krámem-vždycky z toho kápne nějaká dobrůtka.Okololí ho při čekání vůbec nezajímá,je soustředěný na to co mu panička koupí.Takže každé ráno automaticky míří k pekárně.Tím se cvičí odložení psa.Osvědčilo se mi to i v jiných situacích než je nákup.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #7
  superkarma: 0 25.09.2009, 08:01:59
 13. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  Dante Alighieri — #3 Nekdy je to mozna i lepsi, aspon ma moznost se branit, pripadne zdrhout ...

  Nevim v cem maji lidi problem - teda krome lenosti - preci neni problem dojit na nakup a pak dojit se psem, kdy se mu muzu venovat - nebo obracene - nejdriv se psem a pak na nakup.

  1. na komentář reaguje Fazol — #5
  2. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 25.09.2009, 00:44:46
 14. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Lukáš Čejka — #1 Někteří lidé se ani neobtěžují ho uvázat..

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #4
  superkarma: 0 25.09.2009, 00:40:51
 15. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Máme psici šílence. 8 let byla ve špatných rukou a teď jí máme my. Jen jak dlouho trvalo, než se naučila chodit na vodítku. A pořád je to blázen, úplnej šimpanz... Ničí věci, čůrá si na matraci. Máme psy venku, tak to není taková pohroma. Ale pochybuju, že by tohohle blázna někdo převychoval.

  superkarma: 0 25.09.2009, 00:29:25
 16. avatar
  [1] Lukáš Čejka [*]

  Nechapu, jak nekdo muze psa uvazat u kramu.Sml24

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #3
  superkarma: 0 25.09.2009, 00:15:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme