Domácnost

Hanka Žertová: Netrestejte psy, když s nimi nechodíte ven

Eliška

Hanu Žertovou znáte jako moderátorku a odbornici z reality show Polepšovna mazlíčků, kterou uvádí TV Nova každou sobotu odpoledne. Položili jsme jí vaše otázky a také otázky k minulému dílu Polepšovny, ve kterém byla hlavní hrdinkou jorkšíračka Eliška.

Otázky k Elišce

V čem byl tento případ zajímavý a kde mohou majitelé udělat největší chyby?
S Eliškou zacházeli majitelé jako s miminkem a paradoxně tím prohlubovali její nejistotu a strach z neznámého. Největší chyby spočívaly v tom, že ji vzali od mámy velice brzy a potom jí nedopřáli kontakt s ostatními psy. Eliška tak už asi nikdy nebude mít psí kamarády, protože se všech psů bojí a nedůvěřuje jim.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Eliška, setkáváte častěji?
Tohle je velice časté chování páníčků malých plemen psů - mají potřebu je stále ochraňovat, nosit, mazlit se s nimi. U bázlivých povah to vede k ještě větší bázlivosti, u pejsků se sklony k dominanci to končívá tím, že pes začne kousat. A přitom většina psů malých plemen se dokáže naučit nejen běžné cviky základní poslušnosti, ale i spoustu veselých triků. Dá se s nimi provozovat i nějaký psí sport, například agility nebo flyball. Jsou to naprosto „plnohodnotní" psi.

Vaše otázky

KebuleČtenářka kebulkaevulka: Paní doktorko, moje minulá otázka směřovala hlavně k tomu, že můj pejsek skáče na lidi venku na ulici - dá se proti tomu dělat něco, co bude zabírat rychle? Ty situace jsou velmi nepříjemné... (předchozí otázka viz: Odpovědi doktorky Žertové k první epizodě).
Pokaždé, když máte někoho potkat, pejska zavolejte, připněte na vodítko a upoutejte jeho zájem nějakým pamlskem nebo hračkou. Až lidé přejdou, zase ho pusťte.

Čtenářka Bedna 1: Máme doma starou (13 let) nemocnou fenku na lécích. Bere léky na odvodnění a neudrží moč, čůrá na koberec. V bytě je k nevydržení kvůli zápachu. Myslíte, že ji to můžeme nějak odnaučit? Bohužel s ní nemůžeme chodit tak často, jak by asi teď potřebovala, jsme zaměstnaní a dopoledne doma asi šest hodin nikdo není. Nepomáhají pochvaly ani trestání...
Když fenka užívá léky na odvodnění, nemá šanci udržet moč, musí chodit ven častěji. Proto pochvaly a zvláště tresty jsou naprosto k ničemu.
Zkuste sehnat někoho, kdo bude fenku brát zhruba po dvou hodinách ven.

Čtenářka Lillinka55: Chci si koupit pejska do garsonky ve městě. Poradíte mi vhodné plemeno? Líbí se mi takoví ti s rozplácnutým čumáčkem, ale ne moc velcí... slyšela jsem ale, že mají problémy s dýcháním...
Jestli chcete pejska do bytu a nebudete mít velké nároky na fyzickou zátěž, pak se docela hodí mopsi, grifonci, bostonští teriéři i francouzští buldočci. Běžný pohyb na procházkách snášejí velice dobře (když není velké vedro) a znám spoustu takových, co i sportují.

Čtenářka PAJUŠKA: Mám tříměsíční štěně a dělá loužičky doma. Jak ho mám naučit čůrat venku, když není schopné naučit se ani na plínky? Je to jezevčík, kluk...
Je třeba chodit s ním ven pokaždé, když je to aktuální - tedy hned po vyspání, zhruba 20 minut po krmení, hned po vydatnější hře apod. Chce to pejska stále sledovat a předejít tomu, aby se vyčůral doma. Tresty tu nejsou nic platné - čůrání je normální fyziologická potřeba.

V průběhu dnešního dne uvedeme novinku, ve které najdete informace o 3. epizodě. Pokud budete mít nějaké otázky na paní Žertovou, můžete je napsat do diskuze pod touto novinkou, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. My je potom paní doktorce položíme.

Více o seriálu

Hanka ŽertováKaždý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hana Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

Sledujete tento seriál? Máte ve svém okolí problémového domácího mazlíčka? Líbí se vám rady doktorky Žertové?

   
18.09.2009 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [20] vodfon, kolie [*]

  Venčit na balkóně? Chudáci sousedi

  superkarma: 0 19.12.2009, 22:39:29
 2. avatar
  [19] vodfon, kolie [*]

  Afgán na kočičím záchodě?????Sml22Sml22Sml22Sml22 To je super

  superkarma: 0 19.12.2009, 22:32:40
 3. avatar
  [18] wich [*]

  Rikina — #15 Díky Sml33 Nemusí jít jen o odsunutí venčení, ale pes může dostat průjem, když je pán v práci a tak ví, kde má wc a nevystavuje se stresu.

  Netušila jsem, že když člověk nabídne psovi komfort v podobě dlouhých procházek, velmi častého venčení a domácí wc jako pojistku, tak tím psa vlastně zanedbává Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 20.09.2009, 14:30:11
 4. avatar
  [17] wich [*]

  Petrana — #14 Zajímavé, jak přesně víš, že naši psi jsou týraní a zanedbávaní. Naše labradorka má výběh na zahradu a takřka celodenně otevřené dveře (mimo dobu, kdy jsme v práci). Čivava rodičů má plenku přesně, jak píše Rikina, na nouzové případy, kdyby cokoli, když jsou rodiče v práci. Myslím, že jsem to dost jasně popsala v příspěvku 11, který jsi evidentně nečetla a proto scestně argumentuješ, kolik času fenka tráví venku (a že to na malé plemeno není málo). Na pleně byla poslední půl rok jednou při nočním průjmu. Ale když jsou rodiče pryč, ví, kam má jít.

  superkarma: 0 20.09.2009, 14:26:58
 5. [16] Rikina [*]

  BTW ten afghán se naučil na kočičí WC úplně sám a dobrovolně - jednoduše to odkoukal od kočky. Sama jsem byla překvapená, co ho to napadlo - ale když už měl tu snahu, tak jsme holt pořídili větší WC, aby se tam taky vešel, a rozhodně jsme s ním proto nepřestali chodit ven. Sml30 

  superkarma: 0 20.09.2009, 08:43:06
 6. [15] Rikina [*]

  Petrana — #14 Noo, ono se to fakt hodí, může nastat nečekaně krizová situace, kdy se prostě jinak běžné venčení odsune, a pes aspoň není zmatený a vyplašený, že dostane sekec. Má nouzové řešení. Lze i se psem střední velikosti, i když - pohled na afghánského chrta, jak se snaží srovnat na kočičí WC, a přitom civí na paničku s němým dotazem "dělám to dobře?" je dost komický. Sml57 Samozřejmě že venčení to nenahrazuje, to v žádném případě, ani u malých psů, je to prostě varianta B pro výjimečné případy.

  1. na komentář reaguje wich — #18
  superkarma: 0 20.09.2009, 08:39:50
 7. avatar
  [14] Petrana [*]

  wich — #13 nezlob se, ale nevěřím tomu "každý dobrý cvičitel mi potvrdí".  Pes je pes a když si ho někdo pořídí, musí mu zajistit venčení. A ne že když se mu to nehodí, že pes bude chodit na kočičí záchod. Každej živej tvor má své potřeby. Zajímalo by mě, jestli byste si doma nechali venčit na plenu třeba dogu... Ale malej pes je taky pes. Sorry, ale příště bych radila raději si pořídit kočku.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  2. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 19.09.2009, 20:41:14
 8. avatar
  [13] wich [*]

  Petrana — #12 Každý dobrý chovatel nebo cvičitel psů potvrdí, že naučit psa čůrat venku i doma na plenku/kočičí wc aj. je nejlepší varianta. Pes, ví kam má jít, když potřebuje a majitel nemusí mít obavy, když je pes doma sám.

  1. na komentář reaguje Petrana — #14
  superkarma: 0 19.09.2009, 10:09:01
 9. avatar
  [12] Petrana [*]

  Pořád neumím pochopit, že někdo "venčí" psa na plenku. Když se se psem chodí dostatečně ven, takto přece nepotřebuje!!

  1. na komentář reaguje wich — #13
  superkarma: 0 19.09.2009, 07:49:14
 10. avatar
  [11] wich [*]

  Naši mají v bytě čivavu. Je naučená jak ven, tak i na plenku. Na procházku chodí před a po práci, každý večer dlouhá procházka min. hodinu + krátké venčení kolem domu průběžně. O víkendu ještě navrch dopolední výlet k řece nebo do lesa. Není jí pobyt venku vzácný, takže i poslouchá na slovíčko, dobře spí, je vycvičená, doma nikdy nic nezničí, neštěká. Je to společenská rasa, ale není to rozhodně žádný psík, co zná jen gauč, tašku a kavárničky.

  Člověk, který si pořídí pejska a nevěnuje se mu ani na to venčení aještě se diví, je kokot. Bez pardonu.

  superkarma: 0 18.09.2009, 14:26:44
 11. avatar
  [10] macourek [*]

  femme — #9 tak to je dobře, ještě že teď už se má líp a nezná jen  balkon.

  superkarma: 0 18.09.2009, 13:33:26
 12. avatar
  [9] femme [*]

  macourek — #7  jj, ven se dostal opravdu jen výjimečně Sml41 naštěstí si ho pak vzala jedna dobrá duše Sml67

  1. na komentář reaguje macourek — #10
  superkarma: 0 18.09.2009, 13:28:46
 13. [8] jastura [*]

  Zabít ty, co nevenčí a ještě se diví, že pejsek čůrá... oni ne? Když se mi pesan (menší fenečka) vyčůrá doma, když jsem v práci - přijdu domů a vytřu to a jdeme se projít. Když se mi druhý (starší pesan) vykadí doma, tváří se, jako by zničil celý byt a omlouvá se, podrbkám ho, uklidím a jdeme ven. Žádné nadávání, bití či jiné trestání - taky chodím na záchod, oni hold nechají na podlaze, co neudrží...Sml80

  superkarma: 0 18.09.2009, 11:57:15
 14. avatar
  [7] macourek [*]

  femme — #6 tak to je taky hroznýSml15Sml31, tak ten se chudáček malej neproběhl vůbec nikdySml13

  1. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 18.09.2009, 11:11:35
 15. avatar
  [6] femme [*]

  Zluta — #4  jedna moje bývalá kolegyně venčila svého psa na balkoně Sml31Sml68

  1. na komentář reaguje macourek — #7
  superkarma: 0 18.09.2009, 10:52:35
 16. avatar
  [5] macourek [*]

  No ty jooo, ještě,že jsem to neviděla. Bože proč si takový lidi pořizují zvířátka, chudáčci malí, potom musejí takhle trpět.

  superkarma: 0 18.09.2009, 10:32:21
 17. avatar
  [4] Zluta [*]

  tenhle díl se mi absolutně nelíbil, respektive páníčkové yorkšíra. Nechápu, jak se psem z paneláku můžou chodit ven jen 1x denně Sml31 a naopak ho měli naučeného na plenku na podlazeSml28

  1. na komentář reaguje femme — #6
  superkarma: 0 18.09.2009, 10:23:49
 18. avatar
  [3] kebulkaevulka [*]

  Děkuji,za odpověd.

  superkarma: 0 18.09.2009, 09:08:27
 19. avatar
  [2] Žábina [*]

  Věrulinka — #1 oni ho mají jako hračku Sml80 ne jako zvíře

  já ten díl neviděla, stačí mi jen co čtu

  superkarma: 0 18.09.2009, 08:57:34
 20. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml31 pokud někdo nevyvenčí psa a potom ho trestá, by zasloužil, mu psa odebrat Sml31

  1. na komentář reaguje Žábina — #2
  superkarma: 0 18.09.2009, 08:24:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme