Populární zpěvačka Hana Zagorová oslaví 6. září 65. narozeniny. K tomuto jubileu si darovala vzpomínkové album, které jí vydal Supraphon. Oslavu s koncertem však nechystá - o narozeninách nechce do práce.

S ikonou pěveckého nebe našich maminek, Hankou Zagorovou, jsem se sešel v Supraphonu u příležitosti vydání jejího nového alba: Zítra se zvedne vítr. Tato umělkyně si sáhla na vrchol hvězdného nebe, přesto na první pohled působí vlídně, mile a přátelsky. A tak se náš hovor ubíral ve stejném duchu. Paní Zagorová oslaví za pár dní pětašedesáté narozeniny, inu, bylo na místě k tomuto jubileu jí za redakci magazínu ŽENA-IN.cz popřát...

Přeji dopředu všechno nejlepší k narozeninám!
Děkuji!

Vy jste si udělala k narozeninám radost ve formě vzpomínkového alba, které ale obsahuje i dvě nové písničky, co na něm vaši posluchači všechno najdou?
Doufám, že hezké písničky. Doufám také, že je potěší rarity, které na něm jsou. Dlouho jsem se bránila jejich vydání, protože nejsem zastáncem rarit, ale nakonec jsem se rozhodla vybrakovat televizní archiv. Velkou radost mám z nových písniček, k oběma jsem si napsala vlastní texty, byla to pro mě krásná práce.

To musí být těžké napsat si vlastní texty a vyjít s vlastní kůží na trh, nebo se pletu?
Je to senzační. Ale nejsem si jistá, jestli je to nošení vlastní kůže na trh. Možná v tom smyslu, že jsem do toho dala něco, co umím, určitě to však není osudová výpověď mého nitra. Trošinku bych chtěla oddělit můj osobní život od života těch textů.

Chystáte na 6. září nějakou velkou akci, třeba koncert k oslavě narozenin?
Ne, myslím si totiž (ale je to jen můj názor), že když někdo chce oslavit své narozeniny koncertem, tak fajn. Sama se těším, že oslavím své narozeniny, ale určitě si nepředstavuji, že bych tam zpívala (směje se).

Takže spíš poklidně v kruhu rodinném...
Přesně tak: s rodinou a mezi kamarády.

To je pro vás tedy vzor ideální oslavy?
Nemusí být nijak komorní, to ne, jen bych nechtěla na své oslavě zpívat. Je to pro mě práce, a kdo by chtěl na své narozeniny chodit do práce?

Máte pravdu, také bych nechtěl jít o narozeninách do práce. A když už tak o tom mluvíme, zpíváte si tedy vůbec doma pro radost?
Málo, opravdu málo. Jenom když se učím, nebo když cvičím před koncerty. Pro radost si nechám spíš zpívat od někoho jiného. Jsem docela pracovitý člověk a vzhledem k tomu, že dělám hodně koncertů, tak musím říct, že jsem začala rozumět tomu příšernému klišé, že nejkrásnější hudba je ticho. Sama jsem to dřív nechápala, ale čím je člověk zahlcenější všemožnými zvuky, tak si uši samy řeknou o kousek ticha.

Čili doma odpočíváte v tichu...
Ani mě nenapadne pustit si hudbu. Ale když už mě to napadne, tak si samozřejmě něco pustím.

Co je vlastně pro vás ideálním odpočinkem?
Vlézt do postele, obklopit se vším možným – kafíčkama a (bohužel) něčím sladkým, dobrýma knížkama – a vypnout.

Tomu rozumím. Sladkosti také můžu. Tím jste mi ale nahrála na další otázku. Setkal jsem se nedávno s pojmem Margitova dieta (Manželem Hanky Zagorové je operní pěvec Štefan Margity – pozn. red.) a přišla mi hodně drsná, až nezdravá, jak tohle vzniklo a držela jste ji někdy?
Vzniklo to tak, že měl Štefan francouzskou agentku, která byla bývalá manekýna, a ta mu ji doporučila. Štefan ji držel, zhubnul, a pak jsme na nějakém večírku potkali Dádu Patrasovou. Ona říkala: „Štefane, ty jsi krásně zhubnul!“ A on že jí tu dietu pošle. Tak se i stalo a pak se ptali novináři Dády, jak je možné, že tak krásně zhubla. Řekla jim, že je to dieta od Štefana. Takže k tomu chudák přišel jako slepý k houslím, jeho dieta to však není. Už se ale ani nezlobí, když tomu tak lidé říkají.

A co vy, držela jste ji někdy?
Jednou. Jsem vhodný objekt na diety, takže jsem vyzkoušela snad všechny diety, které jsou. Tuhle jsem vzdala, myslím, docela brzo (smích).

Když máte takhle pěkně všechny diety vyzkoušené, která podle vás nejlépe funguje?
Za všechno nejvíc funguje zdravý životní styl.

Takže diety ne...
V podstatě je v tom také dieta. V tomhle trochu papouchuju pana inženýra Havlíčka. Když máte zastoupené sacharidy, bílkoviny a tuky, tak je tělo nadšené a chová se podle toho. A neschraňuje tuky na potom.

Na závěr se ještě vrátíme k práci...
...já ráda pracuju...

...chystáte i nějaké novinkové album?
Ještě nenazrálo. Určitě ho vydám, mám už i nápad, ale ještě to bude určitě nějakou dobu trvat.

Jak dlouho, počkáte do kulatin?
To ne, počkám si, až bude úplně jasné, že s tím jsem spokojená. Jak s výběrem písniček, tak se vším ostatním. Myslím, že to přijde tak do dvou let.


A rozhovor se nachýlil ke svému závěru. Musím říct, že mě Hanka Zagorová mile překvapila, už jen proto, že jsem očekával určitý odstup minimálně generační. Ten se ale nekonal. S paní Zagorovou jsem si báječně „poklábosil“. Povídání jsme zakončili vzpomínkou na film Trhák, při které jsme se všichni tři (i s panem Boučkem ze Supraphonu) vydatně nasmáli.

Čtěte také...

Reklama