Bulvár

Hana Maciuchová: Mladí herci jsou příliš svobodomyslní

Setkal jsem se s paní herečkou, manželkou Jiřího Adamíry a jednou z (troufnu si říct) ikon současné pražské herecké scény, paní Hanou Maciuchovou. Mluvili jsme o věcech vážných i nevážných, zabrousili k buddhismu, herectví, ale i kosmetice...

Hanu Maciuchovou, dlouholetou členku Divadla Na Vinohradech, představitelku nejedné velké televizní i filmové postavy a v neposlední řadě i moudrou ženu s vozem životních zkušeností, jistě netřeba představovat. Sešli jsme se v kavárně Studia Saint Germain v Praze. Šaramantní dáma používající vytříbenou češtinu na mě okamžitě zapůsobila, ačkoli je Hana Maciuchová postavy spíše drobné, dokázala v mých očích svojí grácií vyplnit celou místnost...

Dá se popsat typický den herečky?
hanaTo víte, že dá. Když zvolím ten typický den, kdy zkouším v divadle, tak musím ráno vstát kolem čtvrt na osm. Zvládnu koupelnu, kuchyň, snídani. Stihnu se podívat, co mě na zkoušce čeká. Zkouším pak od desíti do dvou. Odpoledne se snažím zvládnout jisté dluhy domácí nebo své. V půl šesté už se chytám na večerní představení.

Tedy jste doma trochu na přeskáčku, ráno jdete do divadla, pak máte volno a potom zase do divadla...
Ano, ale samozřejmě ten blok volna není volnem. Jako každá žena si ráno nesu z domova seznam věcí, které potřebuji koupit, zařídit, naučit se... víte, když člověk zkouší, tak je v takovém zvláštním pastavu, protože problémy figury, kterou se snaží zvládnout, ho stále atakují, nebo mě stále atakují. Nosím si ji v sobě jako dvojče.

To je hodně zajímavé a nabízí se otázka, jak moc vás takové vaše dvojče ovlivňuje v osobním životě?
To koriguji, v normálním životě mě neovlivňuje. Ale je to i právě proto, že si dovedu v soukromí čas udělat a povinnosti korigovat.

Vy teď chystáte pro Studio Sain Germain představení Žena vlčí mák. Ta hra je vlastně jeden dlouhý monolog. Jak se taková věc učí? Je to těžší, když nemáte na jevišti na koho reagovat?
Je to těžší, a právě proto potřebuji velké soustředění. To byl důvod, proč jsem přerušila natáčení Ulice a rozloučila se s Miriam Hejlovou. Nedokázala bych tyto dvě masivní práce zvládat najednou. Žena vlčí mák je monodrama, ve kterém začínám každodenností staré ženy. Monodrama končí tím, že díky muži, kterého potká, omládne. Všechno, co se s ní stane, jak se jí bystří smysly, změní život, je obsahem téhle hry.

Jak velký přesah má tahle hra do života každé ženy, nebo třeba jak velký přesah má pro vás?
Přesah jistě má, proto ji dělám a proto se mi zdá zajímavá. Přála bych každé ženě, aby prožila takovou životní inspiraci. Možná bych jim přála, aby se to stalo dřív, protože Marta říká, že se jí to stalo ve chvíli, kdy smrt už neděsí, kdy se stává součástí života. Kdyby byl život jen vzrušující, což je silné slovo, může to být až úmorné, ale pocit zjitřenosti je velice osvěžující. Postavit se proti určité monotónnosti a zajetým rituálům, ze kterých se možná dá čerpat energie, ale jsou občas také úmorné, je potřeba. Když si člověk namíchá život z obou těchto složek, je to pak „smysluplná“ záležitost.

VIZITKA

 • Jméno: Hana Maciuchová
 • Datum narození: 25. listopadu 1945
 • Znamení: střelec
 • Povolání: herečka

Vy se zajímáte o buddhismus: jak jste se k téhle cestě dostala?
V mé životní situaci jsem našla laskavé východisko. Potřebovala jsem, aby duše existovaly, měly možnost přecházet do jiného rozměru a zase se vrátit. Přečetla jsem o tom několik knížek a uchvacovalo mě, že by člověk měl ve svém životě najít zadání z minulých životů, zvládnout je, aby se mohl posunout k další reinkarnaci. Jsou to velmi zajímavá témata.

Zadání z minulých životů... to zní hodně metafyzicky, jak fakticky takové hledání vypadá?
To je záležitost každého. Radit někomu je velmi nevýhodné. Je vzrušující poznávat své vady a zároveň možnosti, hledat pro sebe východiska. Myslím, že tyto inspirující záležitosti by mohly zajímat každého. Opustit se v určité životní etapě, opustit svůj život, to bych nazvala rouháním.

Mířil jsem tou otázkou spíš k vaší osobní zkušenosti než k nějaké radě... prozradíte mi něco, co jste si přinesla ze svých minulých životů?
To vám neprozradím, je to moje tajemství.

Když jsem se na náš rozhovor chystal, oslovil jsem několik svých přátel s možností položit vám nějakou otázku (abych se neptal jen na věci, které zajímají jen mě). Mám vám od všech vyřídit, že vypadáte stále báječně a otázka vlastně byla vždy stejná, totiž jak to děláte?
Vyřiďte jim, že jsou laskaví, ale pokud takto působím, pak mě to může těšit. Myslím na své rodiče a geny, a nic kromobyčejného pro to nedělám. Snažím se spát, jím do polosyta, ale miluji dobré víno, tedy nemohu říct, že piju do polopita. Používám dobré krémy, ale to každá druhá žena. Je důležité i vnitřní uzpůsobení člověka - neřekla bych harmonie. Pokud by někdo dosáhl harmonie, moc bych mu to přála, ale mně stačí vnitřní řád. Proto je mi tak odporný bulvár, protože v lidech svou vylhaností vyvolává pocity závisti a nepřejícnosti. Takové věci jsou pro správnou duševní konstelaci špatné. Nezávidím, netrápím se zbytečnostmi... pravdou je, že mě život a osud ukotvil, když jsem prožívala tragické ztráty. Snažím se směřovat k té vnitřní harmonii.

Vy jste herectví i učila. Zajímalo by mě, když tak hořce mluvíte o bulváru a jakožto člověk, který se vydal na hereckou dráhu v době, kdy ještě bulvár u nás fakticky neexistoval, vnímáte rozdíl mezi vaší hereckou generací a mladými? Jde mi o to, jestli jsou dnešní mladí herci vnitřně jiní, protože oni už přece do toho kolotoče s vědomím bulváru vstupují... Jsou jiní?
Rozumím vám. Bohužel vám musím říct, že to byl také jeden z důvodů, proč jsem svoji kantorskou činnost ukončila. Dostalo se mi mnoho odkazů o tom, že mladí lidé začínají mít o našem řemesle velmi rozvolněnou představu. Uvádět potenciální kolegy do našeho řemesla, ukazovat jim všechny možnosti, které ale zároveň vyžadují energii, vzdělání i oddanost, je těžké. Pro mladé je to velice nepopulární a oni se ve svobodě možností najednou cítí jakoby přiskřípnutí či zatavení. Byl to jeden z problémů a velmi vážný, proto jsem svou kantořinu vzdala.
Dnešní mladá generace je možnostmi, které má, velmi jiná. Ale nevím, jestli je všechny využívá k osobnímu růstu.

Když si chcete odpočinout, co děláte? Inspirujte trochu naše čtenářky...
Mým životabudičem je příroda. Velmi mi pomáhá, když mohu vyjet ven. Samozřejmě mě fascinovalo fízlování bulvárních plátků. To je něco, s čím se vůbec nemohu smířit, ty praktiky, při nichž likvidují vaši osobní svobodu tak vulgárním způsobem. Tam, kam já zajíždím, okopávám zahrádku, sázím kytky a stromy, dýchám a odhazuji civilizační slupky, to mi vzít nemohou.
Potom je tu i kultura. Jsem oddanou posluchačkou stanice Vltava, Českého rozhlasu 3, která je velmi navigační, co se týče kulturních možností, nejen různých divadelních představení, ale i koncertů, výstav... pokud člověk chce najít něco, co mu udělá radost, má velkou možnost, kterou já ráda využívám.
Přiznávám, že nákupy nemusím.

Tedy, kdybychom to formulovali jako radu, tak by zněla: Vyjděte si někam do přírody na procházku a večer zase za kulturou...
Ano, ano, to jste pochopil úplně přesně.

foto zdroj: televize.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na premiéru hry Žena vlčí mák!

   
27.09.2010 - Rozhovory - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [23] SNÍŽEK [*]

  ta vnitřní harmonie z ní vyzařuje,je sympatická Sml59

  superkarma: 0 07.01.2011, 13:22:08
 2. [22] jita-net [*]

  Paní Maciuchovou, máme moc rádi! Je to dáma, každým coulemSml22Sml59

  superkarma: 0 25.11.2010, 08:40:11
 3. avatar
  [21] kobližka [*]

  Suzanne — #19 Četla jsem a taky mnohé další.Ovšem třeba dodat,že tebou zmiňovaní herci byli skutečné filmové hvězdy.To období skončilo hned po válce,kdy už se kult hvězd nepěstoval.

  superkarma: 0 30.09.2010, 21:05:50
 4. [20] mi06 [*]

  No jasně, Lahůdková Olinka a ještě:

  "Český děuvče a švédská ocel vydrží vše."

  "A noha je v nohávě, jak říkají televizní komici."

  "Pak se lidstvo diví, že byla taková spousta geniusů nepochopená."

  Sml59

  superkarma: 0 30.09.2010, 06:00:57
 5. avatar
  [19] Suzanne [*]

  Paní Maciuchová je báječná. Ale přečtěte si kupříkladu životopis Adiny Mandlové, zjistěte si pár faktů o Hugo Haasovi, přejdou vás ty naivní představy o tom, že dnešní mladá herecká generace provozuje zhýralý životSml30

  1. na komentář reaguje kobližka — #21
  superkarma: 0 28.09.2010, 23:22:59
 6. [18] CityCat [*]

  Nemám tušení, nakolik se lze dnes uživit divadlem, které poskytuje mladým (nejen) hercům možnost "otestovat" sami sebe v rolích s výrazným charakterem. Asi to nebude nic moc, když berou seriálové stupidity, které soudný člověk nemůže sledovat déle, než několik epizod.

  Mám pocit, že současné herectví - tedy to televizní - plebsovatí v nejhorším slova smyslu. Občas někdo z mladých překvapí ve filmu, ale upřímně - že bych někoho z už druhé generace sledovala - to tedy ne. Jsem "bohužel" rozmlsaná herectvím vyhraněných typů od 60 let (a to jsem byla fakáně) a "rostla" jsem s herci divadla Na provázku. Možná je chyba ve mně... nicméně paní Maciuchová má své místo mezi mými oblíbenci a docela rozumím jejím pocitům.

  Jo a taky příliš mnoho informací ze soukromí aktérů českého šoubyznysu je možná dobré pro zvyšování nákladu nejrůznějších debilních časopisů, ale rozhodně škodí jim samotným. Klobouk dolů před těmi, kdo se nenechali bulvárem dotlačit k sebedehonestaci.

  superkarma: 0 28.09.2010, 10:51:55
 7. avatar
  [17] monkee [*]

  mi06 — #13 Galadriel — #14 Jj, za našich časů se říkávalo Anča pod pultem Sml57Sml57

  superkarma: 0 28.09.2010, 10:37:57
 8. avatar
  [16] OlgaMarie [*]

  Galadriel — #1 Já také. A na jevišti jak byla skvělá!Sml59

  superkarma: 0 27.09.2010, 21:25:23
 9. avatar
  [15] kobližka [*]

  Galadriel — #14 Přečetla jsem si rozhovor s ní a musím souhlasit.Hlavně v tom povídání o mladých hercích.Mám mnoho životopisných knížek právě o hercích,hlavně těch dříve narozených.V čem se ale skoro všichni shodují,je pokora k jejich řemeslu,k herectví,milují divadlo a dávají se mu takříkajíc cele.Což bohužel už neplatí o stávající a nastupující generaci mladých.Já mám někdy pocit,že jsou herci jen pro to,že je to fajn vést bohémský život.Ale člověk o nich slyší většinou v souvislosti s různými sklandály,nahotou,vymetáním večírků a rychlým nabytím peněz.To je pro ně asi prvořadé.Klidně budou hrát v plytkých seriálech,jen aby mohli splácet hypotéky,které musí mít na své domy a super bazény.Až jednou odejde ta skvělá garnitura herců,tak nám tu zůstanou jen herečtí vydělávači peněz.

  A paní Maciuchovou mám natrvalo spojenou jako Anče z Krkonošských pohádek....

  superkarma: 0 27.09.2010, 17:58:46
 10. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  monkee — #11 Neni to z Zeny za pultem?

  1. na komentář reaguje kobližka — #15
  2. na komentář reaguje monkee — #17
  superkarma: 0 27.09.2010, 17:27:39
 11. [13] mi06 [*]

  monkee, kde ??? Taky to slyším, ale odkud si pořád nemůžu vzpomenout. S.O.S. jinak se mi zavaří závitySml57

  JInak se vším souhlas, skvělá dáma uvnitř i vevnitř Sml16Sml58Sml59Sml67

  1. na komentář reaguje monkee — #17
  superkarma: 0 27.09.2010, 16:01:47
 12. [12] romandi [*]

  skvělá herečka Sml22

  superkarma: 0 27.09.2010, 15:45:48
 13. avatar
  [11] monkee [*]

  A já ji pořád slyším zvonivým hláskem pronášet "Už je noha v nohávě". Kdo si vzpomene, z čeho to je?Sml54

  1. na komentář reaguje Galadriel — #14
  superkarma: 0 27.09.2010, 15:01:30
 14. avatar
  [10] peetrax [*]

  Sml67 Sml67

  superkarma: 0 27.09.2010, 13:50:52
 15. [9] Anai [*]

  Sml59Sml67 Také jí moc obdivuju... a potěšila společná vášeň pro červené víno. V poslední době přemýšlím, proč tak rychle stárnu a mým jediným prohřeškem proto zdravému životnímu stylu je právě tohle.... tak to asi bude v něčem jiném.

  superkarma: 0 27.09.2010, 13:08:34
 16. [8] sludka [*]

  Kéž by bylo takových herců a hereček více.Sml22Sml22

  superkarma: 1 27.09.2010, 12:02:51
 17. avatar
  [7] RenataP [*]

  úžasná žena, úžasná herečka, úžasný člověk....Sml67

  superkarma: 1 27.09.2010, 11:38:37
 18. avatar
  [6] enka1 [*]

  On i žívotní partner byl skvělý

  superkarma: 0 27.09.2010, 11:21:29
 19. avatar
  [5] Heather [*]

  Výborná herečka, moc se mi líbí Sml22

  superkarma: 0 27.09.2010, 11:21:05
 20. avatar
  [4] Eliana [*]

  S paní Maciuchovou jsem se potkala osobně na jedné společenské akci a dokonce máme i společné foto, kterého si velmi cením. Je to nesmírně úžasná žena, ani by se to všechno do slova "úžasná" nevešlo, co bych tím vše chtěla vyjádřit....

  superkarma: 0 27.09.2010, 09:02:11
 21. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  Jako mladičká byla super a s věkem se nezměnila.Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.09.2010, 07:39:11
 22. [2] bernadeta1 [*]

  Skvělá herečka, děkuji za rozhovor s ní!Sml79

  superkarma: 0 27.09.2010, 07:18:18
 23. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Mela jsem ji rada, mam ji rada a budu ji mit nejspis rada i nadaleSml67

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #16
  superkarma: 0 27.09.2010, 01:52:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme