Zdraví

Haló, haló, proč je krve málo?


„Jdi se bodnout se strachem!“ vyzývá nás z plakátu upírka Eva Čerešňáková. Tato modelka a zároveň první česká vicemiss roku 2007 společně se zpívajícím lékařem Ali Amirim propůjčila tvář kampani Českého červeného kříže, která si klade za cíl přilákat nové dárce krve i z řad mladších generací.

Krev má ve zdravotnictví nezastupitelnou roli. O to více je vzácnější, že ji nelze uměle vyrobit. Statistiky uvádí, že každý občan dostane za svůj život čtyřikrát krevní transfuzi, a dokonce dvanáctkrát preparát vyrobený z krve.

Transfuze je třeba například při
těžkých úrazech, řadě operací (plicní, cévní, ortopedické, transplantace...) či léčbě otrav. Na cizí krvi jsou celoživotně závislí lidé léčení umělou ledvinou nebo pacienti se zhoubnými nemocemi krve. Krev také slouží k výrobě některých léků pro nemocné s poruchou srážlivosti, s poruchou imunity či k léčbě popálenin.

Mohu darovat?
„Podmínky pro dárcovství jsou u nás nejpřísnější v celé EU, což je trochu paradox. Krve je málo, a tak se stejně musí dovážet odjinud, kde jsou podmínky mírnější. Uvedu-li příklad: Čech, jehož váha se pohybuje pod 50 kilogramů, darovat nemůže, a proto dovezeme krev odjinud, která mohla například patřit cizinci se stejnou hmotností, jenž ve své zemi darovat mohl,“ říká pracovnice transfuzního oddělení Zdena Zavadilová.

Kromě váhy nad 50 kilogramů musí dárce splňovat i další podmínky, například věk 18 až 65 let. Dárcem krve se nestane ten, kdo prodělal onemocnění jater, zánět ledvin, prodělal vážná onemocnění (TBC, syfilis, kapavka, tyfus), má onemocnění nervové soustavy a další. Ze hry jsou také vyřazení všichni, kteří v posledním roce podstoupili piercing, tetováž nebo akupunkturu mimo zdravotnické zařízení. Celá pravidla pro dárce naleznete zde.

Víte, že…

 • během jednoho odběru darujete 450 mililitrů krve?
  Že muži mohou darovat čtyřikrát, ženy třikrát do roka?
 • mezi jednotlivými odběry musí uplynout alespoň dva měsíce?
 • darovaná krev najde uplatnění jako sálová rezerva pro lidi s akutním krvácením, nebo je zpracována na jednotlivé složky a využita pro léčení specifických stavů různých pacientů?
 • těžce raněný člověk může během 48 hodin spotřebovat krev i od 100 dárců stejné krevní skupiny?
 • za bezplatné dárcovství máte nárok na snížení základu daně z příjmů o 2000 Kč?
 • po celý den, kdy jste darovali krev, máte nárok na placené volno?
 • pojišťovny nabízí dárcům řadu výhod?
Splňuji podmínky…
Pokud chcete darovat a splňujete zároveň všechny podmínky, můžete se vydat na nejbližší transfuzní oddělení. Pozor! K odběru se nechodí nalačno, ale 16 hodin před odběrem je třeba omezit mastná a tučná jídla, hodně pít, ale žádný alkohol. V naprosté většině případů se dárce nemusí objednávat ani chodit ke svému lékaři. Stačí přijít a vyplnit dotazník. Dárce, kterému je následně otestována moč a krev, podstoupí lékařskou prohlídku.

Pak už začíná samotný odběr, ten trvá 5 až 10 minut. Dárce sedí v polohovatelném křesle V případě, že by se mu udělalo nevolno, je odběr zastaven a pacient si lehne. Celý dárcovský proces můžete mít za sebou za půl hodiny až hodinu. Po odběru se doporučuje zůstat ještě 20 minut v klidu. „Na rozloučenou“ dárci často dostávají poukázku na občerstvení v nemocničním bufetu.

Je nějaké riziko?

Jako reakce na odběr se mohou v místě vpichu objevit modřiny. Prvodárcům se může z nervozity udělat nevolno, je vhodné o nervozitě promluvit s ošetřujícím personálem. Mdloby mohou nastat u osob nervózních, psychicky a fyzicky unavených, u osob hladovějících nebo u těch, jejichž organismus se hůře vypořádá se změnou krevního oběhu. K mdlobám může dojít i při rychlém opuštění křesla.

Darovat můžete i krev pupečníkovou
„Pupečníková krev je tekutina, která proudí mezi placentou a plodem a jejímž prostřednictvím je v matčině břiše vyživováno miminko. Je plná vzácných kmenových buněk krvetvorby, tedy zárodků nové krve. Pro naše účely - k použití k případné transplantaci - se získává při porodu odběrem z již odstřiženého pupečníku, metodou tedy naprosto bezbolestnou. Kmenové buňky krvetvorby z pupečníkové krve je možno stejně jako kmenové buňky z kostní dřeně použít k transplantaci nemocných s poruchami metabolismu, imunity či leukémií," vysvětlila MUDr. Šárka Rahmatová, jedna z koordinátorek projektu Banka pupečníkové krve ČR.

Čtěte také: Vzácnou krev dejte do sejfu
Darujte vzácnou pupečníkovou krev!

Darovala jste už někdy krev? Přidáte se k dárcům?

   
18.02.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [71] ema [*]

  Dášule: taky chodím před pracovní dobou, nebo využívám prázdniny

  superkarma: 0 23.02.2009, 21:12:20
 2. avatar
  [70] ema [*]

  lumpici: dvakrát ano, při plazmě jsem na sále kolem hodiny, dárci krve jsou za 10-15 minut pryč

  superkarma: 0 23.02.2009, 21:11:02
 3. avatar
  [69] Ťapina [*]

  Dášule: Výhody jsou různé a různě, nejen podle zdravotní pojišťovny. Odečet z daní má každý, to je slušná výhoda. Moji rodiče už pěkných pár let mají ve svém městě zcela zdarma MHD, taky bez ohledu na pojišťovnu.

  superkarma: 0 23.02.2009, 11:11:33
 4. avatar
  [68] Dášule [*]

  Ťapina: Ty slušné výhody jsou podle zdravotní pojišťovny. Jenže jsou lidé, kteří si tu zdravotní pojišťovnu vybrat nemohou. A tak se stane, že manželé, kteří oba dávají krev, nejedou spolu na týdenní pobyt v lázních, protože jeho pojišťovna jej nenabízí a on změnit pojišťovnu nesmí. To samozřejmě není důvod krev nedávat, ale je to jeden z absurdních nesmyslů. Proč není možné v tomto případě sjednotit výhody? Je opravdu konkureční prostředí i v této oblasti důležité?
  punh:To máš sice pravdu. Problém je ovšem někde jinde. Kdo platí mzdu - zaměstnavatel. A pracovník ten den nepracuje. Takže kdo vlastně platí krev - zaměstnavatel, který z toho nic nemá. A projevuje se to tím, že lidé, kteří chtějí dávat krev se snaží chodit po práci a druhý den jdou normálně do práce, protože jinak někteří z nich mají problémy se zaměstnavatelem. A asi těžko jako důvod výpovědi napíší, že pracovník v posledních 3 měsících 2x nepracoval z důvodu odběru krve. Tohle si nevymýšlím. A jestliže, zejména v dnešní době, má majitel platit za nic nebo "poflakování se v nemocnici" /taky odposlouchané/, dárce krve je ohrožený druh.

  superkarma: 0 23.02.2009, 08:40:27
 5. [67] cameira1 [*]

  chodím dávat od 18,ale teď nemůžu-loni jsem byla na katetrizační opravě sińový přepážky a pak jsem půl roku papala plavix a po lékách na srážlivost je tam dlouho pauza..jinak odběry zvládám svkěle i přes nižší tlak,před dvě lety jsem se přihlásíla i do registru dárců kostní dřeně,ale zatím po mnb nikdo netoužil. bohužel prý nemůžu dávat plazmu,protože mám pod 60 kg..a jinak mám 0+ a celkem často mi chodí mailem pozvánky na odběr..

  superkarma: 0 21.02.2009, 15:11:30
 6. avatar
  [66] Ťapina [*]

  Dášule: Vzhledem k tomu, že dárce krve nesmí trpět žádnou chronickou nemocí a díky odběrům má pravidelně preventivně kontrolovaný zdravotní stav, tak co by měl z odpuštění poplatků? Že by ušetřil těch třicet korun, když jednou za pár let dostane angínu? Dárci krve mají slušné výhody, ale tipuju, že kvůli nim to nikdo nedělá.

  superkarma: 0 19.02.2009, 21:54:22
 7. avatar
  [65] Dášule [*]

  Proč je krve málo? Mj. taky proto, že řada soukromých podnikatelů má vážné výhrady proti celodennímu volnu pracovníka, protože to musí platit. Taky proto, že náš stát je tak nenažraný, že není schopen bezplatným dárcům krve ani odpustit poplatky, ale dovolí, aby tady byly i jiné organizace /často zahraniční/, které za krev platí.

  superkarma: 0 19.02.2009, 18:02:15
 8. avatar
  [64] punh [*]

  Vivian: tak jsem našla na netu tohle:
  Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště.
  To by znamenalo celý den. Mně se to tedy taky nezdálo, aby se člověk oslabený po odběru vracel na pracoviště, ale skutečně jsem viděla napsáno jen - na dobu nezbytně nutnou. Asi to bylo nějak pomotaný s tím, když se udělá vyšetření krve, ale nepovolí odběr. V každém případě dík za informaci

  superkarma: 0 19.02.2009, 16:47:54
 9. [63] BUBLINKAKA [*]

  Já jsem chtěla darovat krev,ale prý jsem měla něčeho mínˇ tak jsem měla smůlu.Zajímalo by mě,kdy je nejlepší chodit tu krev darovat.Jestli po menzes nebo před.

  superkarma: 0 19.02.2009, 15:23:53
 10. [62] zuzkag [*]

  vládík: Já jsem letos v lednu přešla na jinou transfuzku a tam ten papír od praktika chtěli

  superkarma: 0 19.02.2009, 07:22:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [61] Dickie [*]

  Vivian: já začínala dávat v roce 1998 a papír od praktika po mně nechtěli

  superkarma: 0 18.02.2009, 23:25:38
 2. avatar
  [60] Vivian [*]

  vládík: no já dávala taky na třech :) Ale na té první právě chtěli lejstro od praktické lékařky, která znala moji anamnézu a věděla, jestli můžu nebo ne... No ale bylo to v roce 1999, čili třeba se poměry od té doby změnily.

  superkarma: 0 18.02.2009, 23:02:49
 3. avatar
  [59] vládík [*]

  Vivian: na transfuzce se vyplňuje poměrně hodně podrobný dotazník, který paměť osvěží .... a lékař při první návštěvě ví, nač se ptát ... o dokumentaci od obvoďáka jsem tedy nikdy neslyšela a ani ji nikdo po mě nechtěl a to jsem dávala na třech transfuzkách

  superkarma: 0 18.02.2009, 22:38:57
 4. avatar
  [58] Vivian [*]

  punh: jako dárce krve máš nárok na volno na CELÝ DEN. Ono jaksi nejde jen o to, že někde absolvuješ nějaký odběr, ale hlavně o to, že tvůj organismus bude chudší o cca 400 ml krve, což se většinou projeví únavou, sníženou schopností soustředění apod. - proto je to volno celodenní (a nárok na něj plyne ze zákona). Samozřejmě se můžeš vrátit do práce a tam sedět s nohama na stole, vrávorat po kanceláři (nebo nedejbože po rizikovějším pracovišti) a nebo chrápat na stole

  superkarma: 0 18.02.2009, 21:09:04
 5. avatar
  [57] Vivian [*]

  vládík: (47) obvoďák má její zdrav. dokumentaci, kde by byl případně záznam o něčem, co by ji z dárcovství krve vylučovalo, hlavně pokud jde o prodělané choroby nebo o probíhající léčbu... A na to se při prohlídce na transfúzce přijít nemusí, dotyčný to zapomene uvést nebo si zrovna nevzpomene, že kdy něco prodělal...

  superkarma: 0 18.02.2009, 21:04:48
 6. avatar
  [56] OlgaMarie [*]

  punh: Doma nezbytně nutná může být i celý den. Určitě to upřesňuje ZP.

  superkarma: 0 18.02.2009, 20:06:53
 7. avatar
  [55] danca79 [*]

  Darovala, a pred par lety dokonce se Zenou-in. To tu jeste byla Meryl. Taky sla Vivian, Houserop, a mam dojem ze jeste jedna ctenarka ale uz si nevrpominam jmeno/nic.
  S temi pravidly je to fakt sranda jak je to v CR prisne, v Kanade muze i zena darovat kazdych 56 dni. A puvod v CR v Kanade neva, pricemz maj list x evropskych zemi ze kterych clovek nemuze byt aby mohl darovat (BSE) - ne jen UK nebo Francie, ale taky Nemecko a hromada dalsich, docela jsem cumela ktere zeme na tom seznamu jsou...

  superkarma: 0 18.02.2009, 20:06:44
 8. avatar
  [54] punh [*]

  Vivian: já tam volala proto, abych se domluvila, kdy mám přijít a taky to bylo na letákách. Mám to do nejbližší nemocnice přes 30 km, takže bych nerada přijela a pak třeba půl dne čekala než na mě dojde řada. Nehledě na to, že by v práci asi prskali, kdybych chyběla celej den. Četla jsem, že pro dárce krve není volno na celý den, ale jen na dobu nezbytně nutnou. Možná to vyřeším tak, že se tam rozjedu až budu mít dovču a buď mě vezmou nebo ne

  superkarma: 0 18.02.2009, 19:52:00
 9. avatar
  [53] Meander [*]

  Proč je krve málo? Plýtvá se jí u jiného článku

  superkarma: 0 18.02.2009, 19:50:03
 10. avatar
  [52] skolacka [*]

  Aktij: tim jak je A hodně rozšířený, tak tim víc se ho zas spotřebuje, proto jsou dárci potřeba stejně jako u vzácnejších skupin

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:49:23
 11. avatar
  [51] Aktij [*]

  vládík: prodávám, jak jsem "u nich" koupila, docela mě to překvapilo

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:34:30
 12. avatar
  [50] vládík [*]

  Teda abych to upřesnila, A je nejrozšířenější skupinou v ČR

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:32:10
 13. avatar
  [49] vládík [*]

  Aktij: A+ je nejrozšířenější skupinou . Skupinu A má přes 70% populace, jak je to s Rh faktorem přesně nevím

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:29:31
 14. avatar
  [48] Aktij [*]

  Byla jsem dávat destičky včera, chodím na transfuzku docela pravidelně, za chvíli budu zlatá Jinak o A+ je zájem velký, není prý pravdou, že je nejrozšířenější A co se týče přístupu personálu, jsem max. spokojená, kéž by se tak chovali v každém zdravotnickém zařízení

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:22:42
 15. avatar
  [47] vládík [*]

  Vivian: já myslím, že potvrzení od obvoďáka nepotřebuje ... prostě bude mít první prohlídku trochu důkladnější

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:18:20
 16. avatar
  [46] Vivian [*]

  punh: chodila jsem dávat v Ústí nad Orlicí, ve fakultce v Hradci Králové a v Praze na Král. Vinohradech a všude to probíhá víceméně stejně...

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:05:14
 17. avatar
  [45] Vivian [*]

  punh: Tam se chodí osobně Nikam nevoláš, nikam se neobjednáváš, prostě přijdeš, vyplníš tam dotazník a sestřičky už ti řeknou, co a kde a kam... Akorát pokud jdeš dávat úplně poprvé, tak zřejmě budou chtít potvrzení od obvoďáka, že můžeš.

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:04:08
 18. avatar
  [44] lumpici [*]

  Ema: Prosím tě a když dáváš plazmu, tak to máš taky za každý odběr nárok na 2000 Kč odečet ze základu daní? A počítá se to jako běžný odběr pro získání plakety?

  superkarma: 0 18.02.2009, 18:03:45
 19. avatar
  [43] punh [*]

  Vivian: hlásila jsem se na odběr krve nejmíň 3x (telefonicky), vždycky mi řekli, že se mi ozvou, vzali si kontakt, ale nikdy nic. A to si myslím, že kritéria pro dárcovství splňuju. Asi bych se musela dostavit osobně a vehementně se dožadovat dárcovství, jinak nevím Zřejmě jsem individum nevhodný pro darování krve, že to na transfúsce poznají už z hlasu po telefonu

  superkarma: 0 18.02.2009, 17:38:45
 20. avatar
  [42] Vivian [*]

  Solei: já bych to na tvém místě zkusila :) Ty věci, co vyjmenováváš, nejsou absolutní kontraindikace, takže kdybys chtěla...

  univerzální uklízečka: já jsem chodila dávat i s piercingem, akorát tam měli požadavek, aby byl starší 12 měsíců, asi aby se eventuelně stačila projevit žloutenka

  superkarma: 0 18.02.2009, 17:20:06
 21. [41] babunka [*]

  univerzální uklízečka: máme hold smůlu

  superkarma: 0 18.02.2009, 16:06:51
 22. [40] univerzální uklízečka [*]

  babunka: oni ti lékaři a sestry furt dokola opakujou, že je zájem o každou krevní skupinu, tak určitě jo. Nicméně ani o mě, jakožto o člověka s piercingem, tetováním a po zánětu ledvin, by se taky zrovna nepoprali

  superkarma: 0 18.02.2009, 16:02:15
 23. [39] babunka [*]

  Já bych taky ráda darovala, ale bohužel nemůžu. Od narození mám nesferocytární hemolytickou anemii a tudíž mám smůlu. A taky nevím jestli by zrovna o mojí A- byl zájem.

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:58:05
 24. avatar
  [38] skolacka [*]

  jiti: máš po zánětu ledvin na ledvinách nějaký nález? já v létě prodělala oboustranný, ale naštěstí ledviny jsou OK a tudíž už jsem zas byla 2x dávat
  cherinka: z toho mi de uplně mráz po zádech.. jak to funguje v praxi? z jedný ruky nabíraj a do druhý vracej?

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:53:43
 25. avatar
  [37] risina [*]

  faun1: U nás před odběrem nabízejí čaj (pravda, ten z barelu), loupáček, případně kávu (čerstvě uvařenou, nebarelovou ) pro osoby s nízkým tlakem. Po odběru 1/4 grilovaného kuřete, 2 krajíce chleba, zelný salát, tatranku, dnějakou limonádu a kávu.

  Dávám krev už nekolik let, ale většinou mi po prvním odběru v roce dají stopku na půl roku - mám málo železa. Takže mám většinou jen 1-2 odběry za rok - a moje pojišťovna nabízí výhody až lidem, kteří abslolvují 3 a více odběrů .

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:48:33
 26. avatar
  [36] gwen [*]

  Chodím občas darovat plazmu. Za prachy samozřejmě Někteří na odběr chodí co 14 dní, ale žíly tím dost trpí.

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:16:57
 27. avatar
  [35] cherinka [*]

  Pavla_b: Já to samé, teda ne ve Zlíně, ale v UH je to super.

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:07:08
 28. [34] Pavla_b [*]

  faun1: asi záleží na nemocnici, já jsem se zatím setkala s velmi příjemnými sestřičkami, na občerstevní si taky stěžovat nemůžu

  superkarma: 0 18.02.2009, 14:40:49
 29. avatar
  [33] faun1 [*]

  Jsem dlouholetým darcem. Dríve plnou krev, teď destičky. Proč je krve málo? Možná i pro to, že transfuzní stanice odmítají zájemce s tetováním, nebo z nebezpečných oblastí. Tetování se už delá jinak než pomocí špinavé jehly a náplně do propisky a válet s CK do Mexika nemusí být zrovna do malarické oblasti.
  Pamatuji si před lety, že sestra vykázala mladíka z transfůzní stanice, když nabízel krev za peníze. Odůvodnila to tím, že když za to chce peníze, určitě má aids nebo žloutenku. Já krev dávám zdarma, ale chápu že pro nekoho může být i 200,- Kč motivace. U plazmy a kostní dřeně jsou to částky i vyšší.
  O morálnosti toho by se dalo diskutovat. Také se neptám lékarníka jestli je morální 30,-Kč za recept.
  Další věc je občerstvení pro dárce. Pamatuji si když ještě občerstvení zajištoval personál nemocnice, ted je sice ta samá jidelna vyzdobena diplomy, jaký že je Eurest bajecný stravovatel, ale dárci pred odberem dostávají tzv kotlíkový čaj. Ve veřejném stravování je zákázáno takový hnus vůbec varit) A po odberu bagetky nevalné kvality. (Mozná cerstvé pečivo škodí zdraví dárců???) Darci by meli mít takové prostředí, aby se tam i trochu těšili. Jsou to drobnosti, ale na odliv darců mohou mít vliv také.
  Faun1

  superkarma: 0 18.02.2009, 14:25:54
 30. avatar
  [32] KatherineDickinson [*]

  já darovat nemůžu, byla jsem se jim třikrát vnutit, ale prý to namá cenu, ať nechodím

  superkarma: 0 18.02.2009, 13:54:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme