Rodina

Halloween mají děti rády, udělejme jim letos radost vyřezáváním dýně

Nepatřím zrovna k příznivcům převzatých svátků a amerikanizace naší kultury vůbec, ale na Halloweenu mám ráda alespoň atmosféru svíček, dekorací a vyřezávání dýní. Bez strašidel a hororových klišé bych se opravdu obešla, ale co naplat, děti to prostě miluji - vyřezávání i strašení.

dyne1

Já bych klidně zůstala u tradičních českých Dušiček, jen bych přidala trochu víc podzimní výzdoby. Vždyť i podzim umí být krásný a barevné listí a podzimní plody nejen dýní všech možných tvarů i barev k tomu přímo vybízí a je jedno, jestli je tato dekorace myšlena jako dušičková, nebo jako halloweenská. Udělejte kompromis a radost dětem a nechte je, ať vyjádří svůj výtvarný talent a zkusí vytvořit nějaké to podzimní aranžmá nebo vydlabat a vyřezat strašidelnou dýni. Kreativitě se meze nekladou, budete mít krásnou a originální výzdobu a děti budou nadšené. Jen pozor na ty menší, při práci s nožem na ně vždy dohlédněte.

Příprava a vydlabávání

dyne3

Na klasickou halloweenskou strašidelnou dýni (Jack-o`-lantern) budete potřebovat jednu velkou mexickou dýni, tenký lihový popisovač, kružítko nebo šídlo, dlouhý tenký nůž s ostrým hrotem, velkou lžíci, líh, případně předpřipravenou šablonu a připínáčky. Dýni nejprve důkladně omyjeme a osušíme, aby na ni dobře držel a nestíral se fix, poté ji seřízneme dokola pod stopkou. Otvor, který vznikne odříznutím tzv. čepičky, musí být dostatečně velký, abychom měli dost místa na pohodlné vydlabávání. K tomu budeme potřebovat velkou lžíci a mísu, do které dáme přebývající dužinu. Pokud ji chceme dále zpracovávat v kuchyni, vybereme z ní semena, ale i ty se dají ještě využít, nevyhazujme je tedy. Při vydlabávání dejme pozor, ať některou stěnu neproděravíme. Mějme na paměti, že čím budou stěny dýně tenčí, tím bude dýně víc svítit a bude mít jasnější barvu.

Tip: Vydlabaná dužina mexické dýně se báječně hodí k přípravě výborné podzimní dýňové polévky. Nevyhazujme ale ani semínka, která mají v kuchyni také využití. Opláchneme z nich zbytky dužiny a vláken a 15 minut povaříme v osolené vodě. Pak semínka osušíme nebo necháme oschnout, promísíme s olivovým olejem, podle chuti dětí můžeme přidat i koření a v troubě cca 45 minut pražíme. Hotová semínka můžeme přidat jako ozdobu do dýňové polévky, nebo prostě nechat jen tak na zobání. Jisté je jedno – nikdy dlouho nevydrží.

Vyřezávání

dyne4

Když máme dýni seříznutou a vydlabanou, přistoupíme konečně k výtvarné stránce. Návrh toho, jak bychom chtěli, aby dýně vypadala, je dobré si připravit předem na papír. Myslet musíme především na to, že svítit budou otvory, tj. vlastně to, co z dýně odstraníme. Připravený návrh potom přeneseme přímo na dýni – buďto ho můžeme obkreslit, nebo přichytit připínáčky a použit kružítko nebo šídlo, abychom naznačili, kudy budeme řezat. Zoufat ale nemusíme, ani pokud nejsme příliš výtvarně nadaní - internet je totiž plný návodů, ale i šablon na výrobu strašidelné dýně ke stažení. Šablonu si tedy můžeme rovnou vytisknout a dále pokračovat stejně.

Nakonec načrtnutý tvar toho, co budeme z dýně vyřezávat, obkreslíme fixem a pak už jen ostrým dlouhým nožem (vhodný je např. ten vykosťovací) vyřežeme požadované tvary. Dáváme pozor, abychom dýni neprořízli tam, kde nechceme, nebo aby nám nůž nesjel a tvary se nám nespojily. Po dokončení řezbářské práce dýni ještě omyjeme a případné zbytky fixu odstraníme lihem.

Aranžmá

Po osušení můžeme dýni dozdobit a vložit do ní svíčku. Používat bychom měli ale jen tu ve skle nebo čajovou, a pokud necháme rozsvěcet dýňově strašidýlko děti, opět vždy jen pod dohledem dospělé osoby. 

Tip: Dýni ihned po vyřezání ponoříme na několik hodin do studené vody nebo potřeme řezné plochy vazelínou. Zabrání se tak předčasnému vysušování a „hroucení“ dýně, na které jsou jinak patrné známky „únavy“ již druhý den.

Dýni je zvykem dávat za okno a dveře, aby odháněla duše zemřelých, ale pokud neberete Halloween (stejně jako já) zas tak příliš vážně, udělejte si aranžmá kdekoliv. Ozdobená svítící dýně je krásná i na svátečním stole, parapetu, nebo balkóně. Pěkné je doplnit ji i o další podzimní dekorace např. z barevného listí, věnečky, oblíbený vřes či vřesovec nebo malé okrasné dýně roztodivných tvarů, které dnes seženete za pár korun v každém lepším květinářství nebo na trhu.

dyne2

Čtěte také:

   
31.10.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

 1. [6] pajda02 [*]

  Dýně vyřezávám moc ráda :)

  superkarma: 0 02.11.2014, 16:37:06
 2. [5] Petruš9 [*]

  dcerka si letos taky vyřezala dýni a chtěla do ní svíčku, tak jsme taky svítily. byla z toho nadšená

  superkarma: 0 01.11.2014, 07:34:49
 3. [4] IVECO [*]

  Dýně jsme s dětmi vyřezávali od malička a o žádném Hallowenu jsme neměli ani potuchySml16 zdobily nám vchod do domu každý rokSml22

  superkarma: 0 31.10.2014, 13:51:30
 4. [3] Bucík [*]

  Kouzelné, také nejsem příznivcem bezhlavě přijímaných cizích svátků, ale dýně vyřezávané až cizí nejsou.Kdysi se vyřezávala řepa a se svíčkou vypadala podobně.

  superkarma: 0 31.10.2014, 12:46:33
 5. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Právě koumám, jakou dýni dnes s dcerou vyřežeme. Již jsme zkoušely netopýry, kočičky, kohouta, vránu a samozřejmě oblíbené strašidelné obličeje. V článku jsem si všimla strašidláka se srdíčkovým nosem, kytičkovýma očima a jakoby sešitou pusou a docela mi to přijde originální, zase trochu jiné a zajímavé. Tak jestli i dceři se bude líbit tento nápad - tak dnes vyřežeme tohoto. Už se těším Sml16.

  superkarma: 0 31.10.2014, 12:10:48
 6. [1] DCOlga [*]

  Děda mi vyřezával dýně jako dítěti a to byl začátek 60. let a to předpokládám, že pojem Halloween byl pro naprostou většinu lidí v Československu neznámý. Nakonec ty dýně sežrala prasata.

  superkarma: 0 31.10.2014, 09:31:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme