Vztahy

Hádky kvůli penězům. Řešíte to také?

Na začátku roku se vždy objevují žebříčky nejrůznějších NEJ. Nejvyhledávanější slova, nejúspěšnější celebrity, filmy…  Ale přemýšlely jste někdy, dámy, kvůli čemu se nejčastěji lidé doma hádají? Myslím, že tady se žádné sezónní senzace nekonají. Dlouhodobě totiž vedou hádky o PENÍZE.

 Ano, je to tak. Finance jsou údajně důvodem k hádkám u třetiny párů. V těsném závěsu se pak drží rozdílné názory ohledně práce v domácnosti, které s financemi v podstatě souvisí, protože „kdo více vydělává, cítí se méně povinen pomáhat doma“.

peníze

Stačí podobná myšlenka a je oheň na střeše, že? Ale zpět k těm penězům. Na začátku vztahu nebývá mezi zamilovanými problém, jenž by neměl řešení. Muži galantně platí nejen za drinky a  jídlo někde venku, ale také za společné výlety či jiné činnosti, na kterých našetří – financemi ani časem. Také  ženám není zatěžko se podílet na některých nákladech, přispět, když je potřeba – bez reptání.

A léta běží, přátelé…

Z chození se stává společné žití, a i když zamilovanost ještě v některých případech pracuje, objevují se první „trhliny na kráse“.

 • Kdo bude platit inkaso? Kdo velké nákupy jídla? Kino? Divadlo? Dovolenou…

Později se často přidají neodbytné náklady na zvelebování domácnosti a pak samozřejmě s příchodem dětí nikdy nekončící výdaje za jejich potřeby, oblečení, školy, kroužky, zájmy…

Posledně jmenovaná oblast je navíc v prvních letech spojena pro dvojici s dosud nepředstavitelným faktem, že vydělává (obvykle) jenom jeden.

Jsou muži, kteří tento úkol nesou hrdinně – jako poslání. U jiných to vyvolává pocit domácí nadvlády, v horším případě dokonce zbabělosti, kvůli které následně prchnou od svých závazků. Ale to jsme u extrémních případů, kam toto zamyšlení nemá směřovat.

Pojďme se zastavit u běžné pohodové domácnosti, kde by si oba partneři mohli žít šťastně a spokojeně až do smrti, nebýt  hádek o to, co kdo zaplatí.

Alena (32 let)

Jako účetní si potrpím na přesnost. Od začátku našeho vztahu jsme proto s přítelem zvolili způsob spravedlivého dělení. Vše si zapisujeme a na konci měsíce vyúčtujeme tak, aby ani jeden z nás neměl pocit, že je „vykořisťován“. Dítě jsme plánovali a něco našetřili dopředu.

Věděla jsem , že to bude náročné období, které prověří náš vtah, protože vím, že peníze jsou sice jen peníze, ale stojí za rozkolem řady partnerství v mém okolí, mé rodičenevyjímaje. Velkou výhodu vidím také v tom, že jsme si jasně stanovili, jak to bude, až se dítě narodí.

Ne že bychom to sepisovali, ale v klidu si to ujasnili – něco v duchu předmanželské smlouvy, což vidím jako o to zásadnější, že nejsme manželé. I když ve finále je to asi jedno. Když si někdo nechce vyjít v otázce peněz vstříc, tak mu nepomůže ani razítko. Tedy pokud se o své nároky nechce soudit…

Pavla (35 let)

Během doby, kdy jsem byla doma s dětmi, to docela šlo. Můj muž opravdu makal za dva a nemohli jsme si stěžovat na nedostatek. Samozřejmě jsem nakupovala s rozumem, ale dopřáli jsme si i dovolené v tuzemsku a tuto životní etapu jsme si svým způsobem  užili. Navíc jsem si časem přivydělala nějakou korunu úklidem v našem domě.

Problém nastal pro mém nástupu do práce, který manžel pojal jako osvobození od všech svých závazků. Najednou jsem platila nejen veškeré jídlo, která jsem samozřejmě ještě nakupovala cestou z kanceláře, ale také oblečení pro naše dva kluky a jejich kroužky. Z mého platu nezbylo nic a často jsem musela doma takřka škemrat o nějaký příspěvek, což manžel komentoval slovy, že on přece platí nájem a benzin a že navíc už přispěl dost, když jsem byla na mateřské dovolené.

Přiznám se, že v tu chvíli jsem měla před očima rudo, a to nejen kvůli šílenému spojení mateřská dovolená, které samozřejmě nevymyslel on, ale mával mi s ním před nosem jako toreador červenou před býkem v aréně.

Po několika měsících poměrně náročných hádek jsme nakonec dospěli ke stavu, kdy dál platíme vše podle výše řečeného, ale když přijdou větší vydání jako například lyžařský kurz ve škole nebo brýle pro děti, manžel se bez větších řečí uvolí přispět.


Tolik dva příklady z praxe. Bohužel se zdá, že na tento problém neexistuje univerzální „správné“ řešení a je to asi o věčném hledání rozumného kompromisu, jenž se v řadě případů neobejde evidentně bez těch hádek…

Hádáte se doma kvůli penězům?

Možnost%
Ano, stále9,2
Ano, ale jen při větších výdajích5,7
Párkrát se to stalo, ale nic dramatického22,4
Prakticky ne31
Ne, nikdy31,6

Přečtěte si také

   
14.01.2015 - Ona s ním - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [25] Johanuska [*]

  Neřešíme, manžel všechno cpe do investičního zlata a na mě už nic nezbývá Sml52 Teď vážněji: Naštěstí si vystačíme a řešíme i budoucnost, takže hádky žádné Sml16

  superkarma: 0 26.11.2015, 00:57:44
 2. [24] cilani [*]

  denkas — #17 proč by více peněz musela mít ženská? To jako aby měla na koníčky,kafíčka i na kosmetiku a chlap jen na schválené koníčky a víc ani ťuk?

  superkarma: 0 19.01.2015, 13:04:51
 3. [23] MaVy [*]

  diblice — #20 taky takhle muž nakupuje, nejen pro sebe, ale všem, ve finále je toho víc, než co jsem nakoupila já Sml30Sml79 ale vždycky se to nakonec hodí

  superkarma: 0 15.01.2015, 18:37:49
 4. [22] MaVy [*]

  taky máme účet společný, tam jdou všechny peníze a z něj se vše platí, já bych víc šetřila, ale muž nechce, když jsou peníze navíc potřeba, tak je vždycky nejde Sml59, pak má vlastní účet firemní a s ním já můžu disponovat Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 18:35:45
 5. avatar
  [21] lalica [*]

  I u nás máme peníze na jednom kontě, starost o finance je většinou na mně/ placení šeků,trvalé příkazy a pod.,běžné nákupy/, větší nákupy spolu konzultujeme. Funguje to tak už přes 30 let.

  superkarma: 0 15.01.2015, 17:58:07
 6. avatar
  [20] diblice [*]

  tak naše nákupy vypadají tak, že manžel tlačí vozík, já si chidím se seznamem a doháním ho, pokud teda s námi nejdou děti, to je pak oni běhají ode mně k tatínkovi, no a u pokladny pak zírám, cože to na tom pultu vlastně mám, tatíček neopomene si nakoupit něco pro sebeSml52

  1. na komentář reaguje MaVy — #23
  superkarma: 0 14.01.2015, 19:13:20
 7. [19] KVITEK123 [*]

  Jsme již v letech a tak není proč jse hádat,tolerance je důležitáSml16

  superkarma: 0 14.01.2015, 18:47:51
 8. [18] georgina7676 [*]

  Tohle si musí určit každý sám, jak mu to vyhovuje. Já jsem také na začátku vztahu slyšela větu, " co s těmi penězi furt děláš? " dost často, tak jsem zavedla to že jezdíme společně na nákup, ať ví co stojí to co je v ledničce a na talíři a od té doby mám klid. Účet máme společný, protože jsme ho zakládali spolu a oba jsme rozumný, takže větší výdaje konzultujeme a jinak víme co si můžeme dovolit a co ne.

  superkarma: 0 14.01.2015, 17:54:23
 9. avatar
  [17] denkas [*]

  carmi — #15 Rikina — #14 No na půl určitě neSml80Ani podle toho jak kdo vydělává.Rozhodně víc peněz MUSÍ mít ženská,to je snad jasnýSml80 A každej za svý? To je jasný! žena si nakupuje za svý a mužský za svý nakupuje ženěSml22 a pak je to v pořádku.

  1. na komentář reaguje cilani — #24
  superkarma: 0 14.01.2015, 16:13:41
 10. [16] IVECO [*]

  kvůli penězům se nehádáme, jsou na jedné hromádce, nemáme s tím 30 let žádný problém....i když někdy jich bylo míň, někdy víc, člověk si může vždycky dovolit jen to na co má

  půjčky jsme nikdy neměli, raději se uskromníme, když je to potřeba....

  superkarma: 0 14.01.2015, 15:31:21
 11. avatar
  [15] carmi [*]

  Rikina — #14A ani napůl, záleží na tom, kolik kdo vydělává. Kdo má víc, měl by přispívat větším dílem. Samozřejmě mluvím o vztahu, kde se snaží oba a ne, kde se jeden veze.

  1. na komentář reaguje denkas — #17
  superkarma: 0 14.01.2015, 12:39:42
 12. [14] Rikina [*]

  Není univerzální "správné" řešení. Sml80 Může to být různé podle toho, s kým a co, a v jaké životní etapě se právě nacházíme. Po celou dobu, co jsem byla vdána, jsem měla finance na povel já, ale taky zodpovědnost za ně, takže pokud na něco nebylo, manžel se oprávněně tázal, jak je to možné? A musela jsem si stav rodinných financí uhlídat a kdykoli mít o nich přehled. Dneska, kdybych náhodou pojala myšlenku s někým bydlet, tak každej za svý. Každý svůj účet, rozdělit kompetence, a žádné, že "bratrsky - tobě rožeň a mně pečeni", jak praví jakási pohádka. Sml57 Hezky náklady napůl. Sml24

  1. na komentář reaguje carmi — #15
  2. na komentář reaguje denkas — #17
  superkarma: 0 14.01.2015, 10:44:29
 13. avatar
  [13] datura [*]

  Máme to rozdělené, co kdo platí a není s tím problém, navíc máme krabičku, kde je určitá částka a když jsem chtěla třeba já nový foťák nebo manžel nový detektor, tak na to je ta krabička, je i na nepředvídanou událost. A nikdy za 45 let jsme si na nic nevzali půjčku. Nekouříme, nepijeme alkohol, celý život jsme pracovali, takže hádky o peníze opravdu neznám.

  superkarma: 0 14.01.2015, 09:30:56
 14. avatar
  [12] Kahomar [*]

  diblice — #11 doma nám to funguje jako u vás. Účet máme společný, kam chodí obě naše výplaty, zároveň z něho odchází povinné měsíční platby. Na většinu nákupů, vyjma snad (ob)denních nákupů pečiva, chodíme společně a tam tedy přímo se domlouváme, zda danou věc koupit či ne. Pokud se jedná o nějaký větší výdaj, v klidu nejprve probereme doma a dle situace na účtě pak buď pořídíme nebo ne. Jinak muž se obecně o stav konta nezajímá, v tomto mám jeho naprostou důvěru, neb se za ta léta známe už natolik, že je mu jasné, že bych nedopustila a vůbec, aniž by on nevěděl, nějaké dluhy.

  superkarma: 0 14.01.2015, 09:24:07
 15. avatar
  [11] diblice [*]

  nevím, co je hádka kvůli penězům, máme je společný a spravuji je já, manžela to nezajímá, když potřebuje, tak si řekne, ale asi je to tím, že skoro na všechny nákupy chodíme společně a placení mám na starostí já, to samý účty, manžel je podnikatel, ale o svým účetnictví nemá ani páru, jen mi každý rok podepíše daňový přiznání a tím to pro něj končí

  1. na komentář reaguje Kahomar — #12
  superkarma: 1 14.01.2015, 09:11:59
 16. avatar
  [10] denkas [*]

  Kvůli penězům se nehádáme! Já je utratim a pak není už o co se hádatSml30

  superkarma: 3 14.01.2015, 09:08:37
 17. avatar
  [9] Linde [*]

  překvapuje mě dělení peněz v článku Sml80. Skutečně harmonická manželství mají takto rozděleny nákupy, benzín atd? To nechápu. Jednu dobu mi přišlo vykořisťující mít jeden účet, ale teď mi naopak přijde normální, že sem chodí veškeré platby, rovnou pošlu příkazy na sipo, pojistky, lyžák a podobně, část hotovosti se vybere, každý z toho koupíme benzín, nákupy...prostě společně. Nejde doma dělit náklady na teplo, vodu...takže to vnímám docela sobecké, co se popisuje v článku Sml80. A co se týčs samostatného utrácení-nejsem zvyklá plýtvat, takže co si koupím, obhájím, že to bylo potřeba, stejně tak manžel.

  superkarma: 1 14.01.2015, 08:49:51
 18. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Kůli penězům se nehádáme, nestojí to za to.

  superkarma: 0 14.01.2015, 08:37:21
 19. [7] Pavla_b [*]

  Kvůli penězům se s manželem nehádáme.Sml80

  superkarma: 0 14.01.2015, 08:35:17
 20. avatar
  [6] Pentlička [*]

  V mém bývalém manželství jsme se kvůli penězům nikdy nehádali. Ani když jsme jich měli hodně málo, ani když jsme jich měli dost. Nikdy jsem neutrácela za módu, kosmetiku nebo jiné blbosti, na každé větší útratě jsme se domluvili. Můj ex vydělával asi 3x více než já a přesto normálně pomáhal v domácnosti, hlavně když jsem kvůli depresi nemohla téměř nic dělat, tak to celé táhl sám. Proto si ho moc vážím, je hodně málo takových mužů.

  superkarma: 0 14.01.2015, 08:30:09
 21. [5] V19 [*]

  Hádky kvôli peniazom? Sml23 za 40 rokov manželstva ani raz. Peniaze sú spoločné - tak ako detiSml16 - väčšie nákupy do domácnosti, dovolenky riešime spolu resp. ja navrhujem a manžel súhlasí s vyjadrením - ty si ekonómka, ak na to máme môže byť.... Jeho bokovky - myslím finančnéSml30 nerieším

  superkarma: 0 14.01.2015, 07:56:02
 22. [4] prototype [*]

  Ne, nehádáme. Není proč, o všem se vždycky poradíme.

  superkarma: 0 14.01.2015, 07:05:41
 23. avatar
  [3] gerda [*]

  S penězi vycházíme rozumně, dbám na finanční rezervu pro případy různých havárií, takže není o co se dohadovat. Jen se zamýšlím nad větou, že ti, co víc vydělávají mají tendenci méně pracovat doma. Ono to asi souvisí i s tím, že vyšší výdělek souvisí s delší pracovní dobou a čekat, až se ten výše vydělávající vrátí domů, aby "pomáhal", tak to by asi moc nešloSml52

  superkarma: 0 14.01.2015, 06:54:12
 24. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  My se nehadame. Sml23 Natoz kvuli penezum. VON ma nekdy naladu na prd, ja taky, ale k hadkam nedochazi. Penize mame na jedne hromade. Sml22

  superkarma: 1 14.01.2015, 05:05:28
 25. [1] libuno [*]

  Rodič žili za totáče, peníze i půlčky řešili spolu, nikdy se nehádali.

  Dnes můj manžel má dům, který jsme zvelebovali, já na něj podíl nemám. Asi ho mají naše děti.

  Proto vím, že s holým zadkem jsem se narodila, s holým zadkem zemřu.

  V matematice je to přímo úměrné.

  superkarma: 1 14.01.2015, 01:18:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme