Vztahy

Hádky: Jednou tě za to zastřelím!

oJe zajímavé, že partnerské hádky vznikají vedle známých „blbostí“ hlavně kvůli naprosto klasickým věcem, které nejenže mnohdy známe z dětství, ale které se léty ani trochu nemění a které jsou snad pravidlem všude.

Jsou stále stejné. Nejčastěji se jmenují: bývalý partner, děti, rodiče, koníčky…

Děti

Co umí natropit rozdílný pohled na výchovu, o tom by mohla vzniknout kniha o několika svazcích.

„Podívej se na ni, vždyť si z tebe nic nedělá, směje se ti do očí!“ šťoural často můj otec do mamky ve chvíli, kdy mi něco vytýkala. Ne, nesmála jsem se!

Zřejmě trpěl vlčí mlhou nebo soudil mě podle sebe, každopádně mámu poštíval tak dlouho, až mi jednu střelila za to, že mám otevřené oči  a dýchám, a pak se pohádali.

Jako dospívající jsem plánovala, že ho udusím v noci polštářem, a pořídila jsem si v antikvariátu svazky detektivek. Od záměru jsem upustila, protože každá detektivka končila dopadením pachatele. Mrzuté.

Rodiče

lI tohle znám z domova. Maminka mojí maminky měla logicky naprosto odlišný názor naprosto na cokoli, co máma, neřku-li táta, dělali, na vedení domácnosti, úklid, vaření, výchovu...

Pokaždé, když přijela, přeorganizovala s pocitem nepostradatelnosti celý byt tak, že nebylo možné najít vůbec nic. Často ani obývák ne.

Máma to nesla nelibě, ale je to její maminka. Navíc, jakmile kladla odpor, byla usazena srdceryvným

„Tak vy mě tady nechcete? Já jsem vám tedy na obtíž? Nevděk světem vládne! Dojdu s těmi dětmi alespoň ven. Jsou celé zelené. Pojďte sem, vy moje chudinky malé, půjdeme do cukrárny.“

Měla jsem ji ráda. Otec se na ni tvářil jako na masového vraha a při její návštěvě odcházel za kamarády. Pak se s mámou pohádali.

Práce

Boje kolem práce partnera z vlastního dětství vážně neznám. Otec jezdil klidně i na půl roku do zahraničí na montáže, a tak doma nebyl. Maminka nesesychala steskem.

Měla jsem kakao z tuzexu a kindervejce.

Před Vánoci se táta vrátil na pár dnů domů, a protože měl na montáži patrně dost tvrdý režim, po celou dobu dovolené si to vynahrazoval a nestihl vystřízlivět.

Vím ale, jak to vypadá jinde, protože mám přátele. Je velmi náročné například s člověkem, se kterým žijete, i pracovat. Tohle dost často vede k rozporu i tam, kde předtím bylo všechno v pohodě.

Hádky kolem práce jednoho nebo druhého nebo rovnou obou nejsou výjimkou a můj soukromý rychloprůzkum mi to potvrdil.

fRovněž jsem se dozvěděla, že snad nejhůř jsou na tom manželky vytížených podnikatelů a dálkových řidičů.

„Je to fakt náročný, už několikrát jsme odložili dovolenou, protože mu do toho pokaždé něco přišlo, po večerech telefonuje a u mých rodičů s námi nebyl, ani nepamatuji. Má rozloženou pracovní dobu na 24 hodin denně.

Co bych za to dala, kdyby měl stálou práci od–do, která by byla přijatelně placená,“ svěřila se paní Ivana.

 

Koníčky

Když zrovna po vzoru Quasimoda nelije partner olovo ve velkém, jako ten můj bývalý, přičemž na rybách nebyl ani jednou, tak by se asi tento častý mužský koníček dal s láskou a tolerancí přejít.

V zásadě je pořád lepší, když posedává u řeky na minižidličce a hypnotizuje tu šišatou věc než na židli v páté cenové v předklonu a s umakartovým čelem.

Nakonec, když si chlap hraje, zpravidla méně zlobí. Horší by bylo, kdyby takový protějšek nutil do svého koníčka druha, který vedle pochopení nemíní zálibu aktivně sdílet. To by asi k hádce vedlo.

Tak například ten můj. Vedle potápění, které jsem přes svůj strach z vody zkusila a líbilo se mi, má také velikou zálibu pro horolezectví. Tak tady děkuji, že nemá potřebu po mně chtít, abych se uvazovala dračí smyčkou k převisům a zasekávajíc se cepínem usilovala o vrchol K2.

Mám závrať i na vysokých podpatkách a na mostě se mi zvedá žaludek.

Ani já ho nakonec nenutím, aby po večerech studoval genetiku barev britských koček a nevadí mi, když neví, jak dlouho trvá březost. Jsou ale i problémovější typy.

„Už jako kluk se zbláznil do akvarijních ryb. Napřed mi to připadalo roztomilé, ale teď máme doma miliardu akvárií, líhně, zvlášť pěstuje rostlinky a já ho asi zabiju. Všude je smrad. Teď si zabral i garáž, takže stojíme autem venku a uvnitř parkujou ryby. Chvílemi přemýšlím, že se snad rozvedu. Hádáme se kvůli tomu už dva roky,“ říká paní Věra.

Buďte, paní Věro, ráda, že takto ve velkém nepěstuje třeba pavouky.

Bývalý partner

To je asi jedna z nehorších variant partnerských potíží. Nejeden vztah se rozpadl kvůli neschopnosti druhého pochopit, že něco prostě končí a jiné je třeba začít rozvíjet. Co dokáže vystřihnout taková bývalá manželka nebo manžel, zná mnoho lidí z vlastní zkušenosti.

ma„Napřed mi jí bylo líto. Neustále mu volala, neustále plakala, prosila, vyhrožovala sebevraždou. Psala SMS typu: Sbohem, zítra už nebudu a podobně. Už to nechtěl ani zvedat a reagovat. Nutila jsem ho, ať s ní mluví, ať ji neodmítá.

A to spolu prosím nebyli už sedm měsíců, když jsme se poznali. Teď už ji nelituji. Volá i mně, píše, třeba v noci…

Když se on vymezil a přestal reagovat, začala obtěžovat jeho matku i otce. Jsem z toho unavená. Trvá to přes rok. Už se i hádáme, což mě hodně mrzí, ale někdy prostě vylítnu. Jestli nás rozhádá docela, tak dosáhne svého. To bych nechtěla, “ postěžovala si Marie.

Zlozvyky

„Mohl by sis laskavě ty hadry alespoň soustředit na jedno místo a netrousit je volně po bytě?“ Jak notoricky známé!

Osobně za sebe mohu říci, že je mnohem roztomilejší tato varianta než puntičkářský pedant, který si skládá věci do komínků a ve chvíli, kdy mu někdo přemístí ovladač o tři centimetry doprava, leze po zdi.

Co se tohoto tématu týče, je na tom u nás Radek možná maličko hůř. Mně osobně je jeho multifunkční skříň, rozprostírající se po celém domě, vcelku jedno. Chodím na jeho části oděvů při praní jako na houby. Jen ten koš je prádelní.

rOn má naopak s mým zvykem v posteli jíst a číst dost problém.

„Když jdu v noci na záchod, mám na zádech přilepený 100+1, to bych přežil. Nevim ale, co Tě vede k tomu vychovávat ze mě fakíra. Vedle těch novin mám totiž do zad vrostlý drobky ze sušenek, což mě vytáčí!“ naříká.

„Nevím, nekřič, nechápu to, já jsem neměla nic nikde nalepený ani jednou.“

No možná je to tím, že je těžší, a tak se v noci všechno přesune na jeho stranu. Je mi to líto, ale je to moje největší denní radost.

Jíst a číst a pak spát. Zatím se kvůli tomu hádáme jen trošku.

Nedá se nic dělat. Protože:

 • My ženy nikdy nepřeřadíme tak, abychom se trefily do názoru vedle vzteky rudnoucího partnera, který má trapnou potřebu kolem sebe ovinout mimo pásů i vlečné lano, a on nikdy nebude dost opatrně předjíždět, abychom ho vzápětí nenazvaly šílencem.
 • Jeho maminka dělá stoprocentně lepší švestkový koláč a dává tam tohle či tamto a toho ovoce je tam víc a vůbec, dělala domácí knedlíky!
 • Naše kamarádky jsou zpravidla slepicoidní partička, se kterou by si doopravdy nepokecal, a jeho kamarády bychom doma nechtěly ani zdarma.
 • Jeho chrápání je zdaleka nad povolenou hranicí hluku, a kdyby to někdo změřil, dostal by pokutu.
 • Moje tradiční otázka „Jak vypadám?“ a jeho tradiční odpověď „Dobře!“ i ve chvíli, kdybych měla na hlavě cihlu, na ní cedník a na něm mašli. Následuje: „Zajímám tě vůbec?!“
 • „Tohle máš po své matce!“ – je bez komentáře.

Kvůli čemu se nejčastěji hádáte vy?

   
17.08.2009 - Láska a vztahy - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Stes [*]

  Já se snažím s lidmi, kteří mi permanentně vytáčí omezit kontakt vůbec nebo alespoň eliminovat na minimum. Takto jsem to zavedla s tchýní, kterou jsem už od svatby s jejím synem neviděla (už 4 roky), páč jí nějaká svatba nezajímala.

  S otcem se taky nestýkáme - ani já ani brácha. Nezajímali jsme ho nikdy a když se odstěhoval, tak si začal hrát na milujícího tatínka. No pozdě. Když jsme o něj stáli, nestál on o nás. Tak jsme se naučili žít bez něj a nijak nám to nevadí.

  No a pak nějaký drobný neshody mezi manžou a mnou. To se dá přežít. Zkrátka neměla jsem moc štěstí na příbuzenstvo - ani z mé a ani z manželovo strany. Z mé strany je spíš nezájem a z manželovo je snaha za každou cenu využívat a zneužívat. Trvalo dlouho než jsme na to přišli, ale konečně máme klid.

  superkarma: 0 28.08.2009, 15:21:49
 2. [22] Anime Otaku [*]

  OlgaMarie — #17 Hm, to se divím, protože do českých kanalizačních sítí se drtiče odpadků nesmí napojovat, protože na to nejsou stavěné. Ucpává je to. Jiné je pokud máte domek a vlastní septik...

  superkarma: 0 22.08.2009, 08:56:50
 3. [21] justonline [*]

  Sml52 Fakýr a vražené drobky ze sušenek do zad! Je teda pravda, že já tenhle zlozvyk taky nesnáším. Přítel by drochtal do postele hrozně rád. Díky bohu, zatím je to jen jeho postel, protože bydlíme stále každý u svých rodičů, ale razantně ho upozorňuji, že spolubydlením jeho sen o chipsech a buchtičkách v posteli skončí. Vzhledem k tomu, že mám větší váhu slova, domnívám se, že mi raději vyjde vstříc, než mě poslouchat. Nemá rád spory Sml79

  superkarma: 0 19.08.2009, 06:52:52
 4. avatar
  [20] Altamora [*]

  OlgaMarie — #17 To je právě ten problém - nechci vestavěnou chladničku. Nelíbí se mi. A taky to pro sebe považuji za nevhodné, příliš často bych si ji pletla s normální skříní. A další věc, kterou rozhodně nechci, je drtička odpadků. Ne kvůli její ceně, ale kvůli tomu, že je velmi neekologická. Čističky si s rozdrceným biologickým odpadem neporadí a likviduje to vodu skoro stejně jako fosfáty. Tedy u nás ne, protože ještě nejsou moc rozšířené, ale jeden pořad BBC mě od toho hodně odradil. U nás je prostě estét můj choť, já jsem v tomto směru dost nejistá a dost konzervativní. Funkcionalismus je můj styl, ono to baroko není špatné pro oko, ale mě nevyhovujeSml16

  superkarma: 0 18.08.2009, 23:53:21
 5. avatar
  [19] kebulkaevulka [*]

  My se nehádáme,my se rovnou poperem,trvá to chvíli a je klid,ani to na nás není vidět,to jsme si slíbili,že modřiny si dělat nebudemSml30

  superkarma: 0 17.08.2009, 21:03:22
 6. avatar
  [18] Katy.. [*]

  Kdo byl na Cavemanovi, tak už nic neřeší Sml52Sml52

  superkarma: 0 17.08.2009, 18:29:55
 7. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Altamora — #8 U nás to s kuchyní bylo tak, ať si vyberu a koupím, co chci, jen trval na drtiči odpoadků! Důrazně mi kladl na srdce, abych kvůli pár korunám nezohyzdila celou kuchyň. Např. mikrovlnku vestavěnou a ne volně loženou, což je někdy i o 10000,-Kč lacinější. Jinak majitel studia a výrobce kuchyní sám říkal, že ho někdy udivuje, když do kuchyně za opravdu, ale opravdu velký balík, odmítnou drtič za 7 -10000, protože je to drahá zbytečnost.  

  1. na komentář reaguje Altamora — #20
  2. na komentář reaguje Anime Otaku — #22
  superkarma: 0 17.08.2009, 18:28:32
 8. avatar
  [16] kuty [*]

  evelyn — #7 átéčko — #9stoprocentně s váma oběma souhlasím.můj přítel je naštěstí taky nehádavec.já nemám ráda když hraje nahlas televize ,natožpak když začne někdo hulákat a vztekat se.Sml22

  superkarma: 0 17.08.2009, 15:32:07
 9. avatar
  [15] átéčko [*]

  Suzanne — #14 ale dobrý!Sml67Sml30

  superkarma: 0 17.08.2009, 15:10:41
 10. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Sml28 Já dneska píšu jako tatar Sml28 Omluvte mě, je mi vedro.

  1. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 17.08.2009, 15:09:48
 11. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Sml30 Hezký napsaný Sml30

  Do řízení mi už kecá čím dál tím míň, protože ví, že cekne a je synem smrti. Jsem schopná ho vysadit. Ale zkoušel to, zkoušelSml57 Předjíždí normálně - stejně šíleně jako já.

  Co se týče vaření a pečení - kvůli tomu si mě fakt nevzal, takže kdo má lepší koláč neřešíme. Kamarádek moc nemá, ale ty, co mám, bere pozitivně. U zrcadla se vždycky pochválím sama, takže pokud si něčeho všimne i on, jenom dobře. Chrápání sedí, ale to o mé matce říkám já jemuSml57 Jsou si totiž s mojí matkou v lecčemž podobníSml30

  superkarma: 0 17.08.2009, 15:08:24
 12. avatar
  [12] cicinka [*]

  Tak u nás většinou právě kvůli rozdílným názorům na výchovu kluků. Já jsem opečovávací maminka a ON je drsný taťka. Vyrůstal v horách s babi a dědou. Makat se tam muselo, samé kopce a drsná příroda. Ale kráááásná.

  Ale nějak se vždycky dohodnem. Snažím se mu vysvětlit, proč to tak vidím a dost často ustoupím.Sml24

  superkarma: 0 17.08.2009, 12:48:16
 13. avatar
  [11] átéčko [*]

  evelyn — #10 Moje taky. Kvůli všemu. Vadilo mi to tak hrozně, že jsem si řekla, že taková nebudu.

  superkarma: 0 17.08.2009, 12:38:46
 14. avatar
  [10] evelyn [*]

  átéčko — #9 ja mam nejakou alergii na jeceni, moje mama na nas vzdycky jecivalaSml30

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  superkarma: 0 17.08.2009, 12:24:44
 15. avatar
  [9] átéčko [*]

  evelyn — #7 Takhle to řeším i já. Mám času dost.

  Teď jsem mu začala říkat, když se hodně rozlítí: "Ano Marie"

  Má tetu, kterou nesnáší. Hádavou panovačnou paní...Jmenuje se Marie...

  Až mu vše dojde poznáte snadno, zastřelí mě...Sml45

  1. na komentář reaguje evelyn — #10
  2. na komentář reaguje kuty — #16
  superkarma: 0 17.08.2009, 12:14:13
 16. avatar
  [8] Altamora [*]

  Naši rodiče se hodně hádali, moji proto, že otec hodně pil a manželovi kvůli každé prkotině, říkali tomu, že hledají nejlepší řešení. Proto my se nehádáme. Když potřebujeme něco řešit, tak si na to sedneme a hledáme řešení. Bohužel ho někdy hledáme i několik let, protože oba máme právo veta a nejde-li o život, nejde o nic. Teď třeba řešíme naši kuchyni. Já chci praktickou, manžel krásnou. A tak se možná za nějakých pět let dočkám, že najdeme praktickou a krásnouSml16

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #17
  superkarma: 0 17.08.2009, 11:46:56
 17. avatar
  [7] evelyn [*]

  hystericke vylevy nesnasim, takze kdyz se zacne vztekat ignoruju to, maximalne s ledovym klidem a vrazednym pohledem odpovim neco v tom smyslu, ze budu komunikovat az se uklidni, nebo ze jestli se mu neco nelibi, muze si to udelat sam neb neni nijak handicapovanySml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #9
  2. na komentář reaguje kuty — #16
  superkarma: 0 17.08.2009, 11:20:54
 18. avatar
  [6] kometa [*]

  nehádáme se já přestanu mluvit a úplně ho ignoruji a to máte vidět jak ho to vytáčí. Ne ale vážně mi se moc nehádáme. Spíše se o problémech pobavíme a vyřešíme.

  superkarma: 0 17.08.2009, 11:11:41
 19. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Hádáme se už jen proto, že jsme oba autoritativní.

  superkarma: 0 17.08.2009, 10:51:38
 20. [4] Anai [*]

  Kvůli PC: on je PC maniak a náš PC je tedy o hodně složitější (z mého laického pohledu), než jiné PC, tedy ty, co mám v práci. Já usedám k domácímu PC jen naprosto výjmečně (když u něj sedím v práci 8,5 hodiny, připadala bych si jako magor) jen kvůli tomu, abych si prohlédla fotky, které jsem nafotila, podívala se na TV pořad, který jsem zmeškala, příp. skypovala s kamarádkou. Vždycky něco nejde (zvuk), vždycky je všechno jinak a jen s námahou najdu své soubory. Tvrdí, že v tom nejede a odmítá mi pomoci - a tak se hádáme Sml30. Jinak hrozně málo, protože důvody našich dávných hádek (společné pracoviště či finanční omezení) jsou vyřešeny. Sml59

  superkarma: 0 17.08.2009, 09:27:57
 21. avatar
  [3] elephant [*]

  Tak nevím: 1) Vzteky rudnu já, partner je kliďas (i v autě, zatímco já nadávám tak, že by se i dlaždič červenal, přítel je naprosto v pohodě) 2) Kdyby mi řekl, že nějaké jídlo dělá jeho maminka líp, příště už by si vařil sám. 3) S mýma kamarádkama vychází dobře, stejně jako já s jeho kamarády (jen na jednoho jsem alergická a toho bere s rezervou i on). 4) Chrápu já - jsem alergik, mám občas ucpaný nos a následně dokážu chrápat tak, že vzbudím sama sebe. 5) Nikdy se neptám jak vypadám (vypadám permanentně blbě, tak na co bych se ptala), když mě přítel sám od sebe pochválí, že mi to sluší, mám radost. 6) Že jsem celá moje maminka vím i bez něj a rozhodně s tím nemám problém Sml57

  superkarma: 0 17.08.2009, 08:37:26
 22. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  My se nehádáme. Život mě naučil dát mužovi za pravdu, on si to v klidu nechá projít hlavou a přijde, že si to rozmyslel a měla jsem pravdu já.Sml30Ale hádávali jsme se hlavně kvůli našim matkám. Přesněji každá hádka skončila programem tchýně, počátek hádky jaksi vyšuměl.

  superkarma: 0 17.08.2009, 08:32:10
 23. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml52 vždycky k vůli blbostem, jj párkrát mi to vypadlo z úst: já tě snad zastřelím a bude klid Sml52

  superkarma: 0 17.08.2009, 07:23:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme