Bulvár

Hádanka: Co je to líša?

Miluju hádanky, ale ještě více mám rád stránku se správnou odpovědí. Protože hádanky mi nejdou.

otázka

Je to krásný pocit číst tajemná slova a hledat, co skrývají. Je to euforie přijít bez cizí pomoci na správnou odpověď. Jsem nadšený, když vše zapadne na své místo a odpověď se objeví jako jasný bod světla přede mnou. Bohužel ten pocit nepřichází často.

Snad nejvíce mne to mrzelo, když jsem poprvé četl Hobita. Knihu, která mne svou poetičností a způsobem vyprávění dostala na kolena. Byl jsem spolu s Bilbem hluboko pod horami na břehu podzemního jezera a bojoval o svůj život. A Glum se ptal: Kořeny má škryté v žemi, vypíná še nad jedlemi, štoupá pořád výš a výš, ale růšt ji nevidíš.

Sakra, co to může být, říkal jsem si, přemýšlel, lámal si hlavu a nepřišel na to. A dověděl se, že je to hora. Jak jsem na to mohl nepřijít, vždyť je to jasné jako facka!

Zato Bilbova hádanka mne rozčílila: Třicet běloušů na rudé líše, napřed žvýkají, potom dupají a pak stojí tiše. Co to je ta líša? To si ze mě dělá překladatel asi legraci. To slovo neexistuje. Neznám ho! V té době, kdy jsem tuhle knihu četl, ještě internet, jak ho známe dnes, nebyl. Navíc po přečtení správné odpovědi jsem zuřil. Který tvor má 30 zubů. Tedy lichý počet nahoře i dole… GRRRRR. A pořád jsem nevěděl, co to je ta líša. Teprve teď mi dal odpověď internet. Nejde o líšu, ale líchu.

Lícha, n. líha: plocha podlouhlá, na jakovéž dělí se zahrada nebo pole, je to větší záhon. (Česko-německý slovník zvláště gramaticko-fraseologický. Sestavil Fr. Š. Kott. Vyšlo 1878 v Praze).

To logiku dává, ale ta číslovka 30 mi pořád v hlavě vrtá.

I další hádanky z jeskyně jsem se snažil vyluštit a nedařilo se. Až ta poslední otázka, která vlastně není hádankou: „Co mám v kapsičce,“ kterou položil Bilbo Glumovi, mi vyšla. Prsten. Ale stejně jako Glum jsem se tím hobitem cítil být podveden. Takové vítězství netěší. Ale moc prstenu je prostě moc prstenu. A když nastane jeho čas, sám zařídí, aby se dostal na světlo světa.

Tolik z Tolkiena, ale hádanky mne provázejí celý život. Některé jsou spíše záhadami. Ale ty si necháme na jindy. Dnes je den, kdy si navzájem budeme pokládat hádanky. Pošlete hádanku s nějakým komentářem, popřípadě s příběhem, a správnou odpověď jasně vyznačte. Já vaši hádanku zveřejním a odpověď vložím zvlášť, tak aby u hádanky nebo hádanek nebyla. Více v první ranní novince.

redakce@zena-in.cz

   
27.07.2011 - Blog redakce - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [5] 38riki [*]

  lícha - ve smyslu rodná hrouda...

  superkarma: 0 27.07.2011, 18:26:03
 2. [4] akludad [*]

  Tak u nás je liša veliký oheň.

  superkarma: 0 27.07.2011, 13:12:10
 3. [3] Zuza70 [*]

  Líša je hájovna v Lánské oboře na Novostrašecku

  superkarma: 0 27.07.2011, 11:23:20
 4. avatar
  [2] risina [*]

  Já znám líchu od S.K. Neumanna (teda znám to slovo, ale dodnes jsem netušila, CO to vlastně je)

  ...

  Sám nejsi nic

  a se svou marnou pýchou

  jdeš pánem z Nemanic

  nevlídnou líchou,

  jsi černými hnán mračny,

  spadlý list soběstačný.

  ...

  superkarma: 0 27.07.2011, 10:20:04
 5. avatar
  [1] Vivian [*]

  Líša je Kájin kamarád RíšaSml54

  superkarma: 0 27.07.2011, 09:24:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme