Magie

Had hvízdák: Je to jenom udýchaná užovka?

Na hlavě má korunku, je tlustý jako lidská paže a hlavou dolů ze stromu visící číhá na svou kořist. A hvízdá si při tom. Svědectví známe z mnoha zdrojů po celá staletí. Podle některých názorů je to jen vystrašená užovka.

had

Vítejte u našeho pravidelně nepravidelného okénka o tajemných tvorech v Česku. Stále ještě zůstaneme v říši plazů a seznámíme se s hadem „hvízdákem“.

Pozorování tohoto zvláštního hada je popisováno napříč stoletími poměrně shodně. Je tlustý jako lidská paže, žije na stromech, často visí z větví hlavou dolů a číhá na kořist. Podle některých vyprávění i létá, nebo přinejmenším ze stromu skáče. Nejcharakterističtějším znakem hvízdáka je jeho pískání. Vydává hlasité zvuky znějící jako fijú, fijú, fijú.

Barvu mívá různou. Někdy je šedý, jindy hnědý, zlatý, stříbrný, či dokonce duhový. Na hlavě mívá korunku. Proto se mu také říkává hadí král.

Je to jen užovka?

Na zoubek se tomuto hadovi podíval známý český záhadou Otomar Dvořák. A na co přišel? Podle jeho názoru se jedná o obyčejnou užovku stromovou. A hvízdání vysvětluje celkem jednoduše.

Hadi nemají hlasivky, tudíž hvízdat nemohou. Alespoň ne záměrně. Při bližším ohledání hlavy hada objevíte malý otvor, z něhož neustále vystřeluje hbitý jazyk. Když úzkou skulinou projde vzduch, co se stane? Ozve se hvizd. Když se přiblížíte k hadovi, který se začne cítit ohrožen, začne rychleji dýchat, a tedy z jeho tlamy se může ozvat zahvízdání. Ale zcela jistě to nedělá záměrně.

A co korunka? Podle Dvořáka jde o svlékající se kůži hada.

Nebyla by přece jenom ta legenda o Hadím králi hezčí?

   
30.12.2010 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Altamora [*]

  Nestyda — #1 Baže jo. Lepší je říkat si, že hromy a blesky metá Zeus Hromovládný, že tsunami je vypuštěný Kraken Sml54

  superkarma: 0 30.12.2010, 16:54:44
 2. avatar
  [2] SNÍŽEK [*]

  pohádka se mi líbí víc Sml22

  superkarma: 0 30.12.2010, 15:13:04
 3. [1] Nestyda [*]

  Nevím, zda je vždycky dobré najít rozumné vysvětlení. Nač trhat na kusy to, co vytvoří fantazie suchým konstatováním "pravdy", která nakonec ani pravdou být nemusí. Otomare, Otomare, že Ty ses jako dítě bál pohádkových příběhů?

  1. na komentář reaguje Altamora — #3
  superkarma: 0 30.12.2010, 11:27:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme