mlyn

Už dnes večer se dočká slavnostní premiéry v pražském Slovanském domě a v Lucerně nejnovější počin režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn.

Film si vzal na mušku kontroverzní část našich dějin. Poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy a spolu vytvářely nesmazatelnou krvavou stopu. Jednou z obětí dějin psaných vítězi měl být i německý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě. Okolnosti jeho konce zůstávají dodnes nejasné. Filmový příběh se jeho životním osudem pouze volně inspiroval, ale paradoxy nejšílenějších let dvacátého století prezentuje hrůzně dokonale.

V hlavních rolích filmu se můžeme těšit na zvučná česká i zahraniční jména mezi nimiž jsou Mark Waschke, Karel Roden, Hannah Herzsprung, Oldřich Kaiser, Ben Becker, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Zuzana Kronerová, Jan Hrušínský, Radek Holub, Andy Hryc.

Na trailer se můžete mrknout už nyní zde:

„Myslím si, že zlo se nemá odplácet zlem. Natočil jsem tenhle film proto, abych připomněl, jaká byla pravda. Že ta msta, které se Češi dopustili na Němcích, i mnoha nevinných, po skončení války měla nejrůznější motivy. Vždy nešlo jen o odplatu za prožité utrpení, ale častým motivem bylo zastřít vlastní zbabělost i kolaboraci či motivy čistě zištné. A já si myslím, že o tom, co se dělo, se musí mluvit úplně stejně jako o zločinech druhé strany,“ uvedl k filmu režisér Juraj Herz.

Reklama