Zdraví

Gynda? Tak tam jsem ještě nebyla!

Je faktem, že český člověk není zvyklý dbát o svoje zdraví. Preventivní programy dřív nebyly, volno na návštěvu lékaře je problém, a navíc málokdo zná houštinu nařízení, doporučení a vyhlášek a tuší, kam a jak může zajít. V důsledku toho nejsou výjimkou ženy, které navštíví gynekologa poprvé v těhotenství.  

Proto jsem navštívila paní MUDr. Marii Vorlovou, zkušenou gynekoložku, která mi zodpověděla několik otázek ohledně preventivní péče.

Kdy by měla žena poprvé navštívit gynekologa?

"To záleží v první řadě na potřebách dospívající dívky. V případě jakýchkoliv obtíží neexistuje žádné věkové omezení. Jinak pokud jde o preventivní péči, lze uvažovat o první návštěvě gynekologa ve věku patnácti let. Nejzazší termín první návštěvy je věk osmnácti let. Kdy žena (nebo spíše dívka) ordinaci navštíví, záleží v tomto období zejména na její vyspělosti a na dalších okolnostech."

Mezi "dalšími okolnostmi" mi paní doktorka uvedla zejména potřebu antikoncepce, kterou lze předepsat již v tomto věku. Platí tady ovšem, že antikoncepci může dostat i dívka mladší, ne však jako ochranu před početím, ale z léčebných důvodů.

Co můžeme při prohlídce čekat?  Při první prohlídce se udělá podrobná anamnéza, následuje klasické vyšetření gynekologické včetně vyšetření na mykózy a další "roztomilosti" z poševního prostředí. Gynekolog by měl udělat vyšetření prsů, obvykle se provádí i vyšetření ultrazvukem a do prohlídky správně patří i vyšetření rektální, které se ale většinou dělá jen v případě, že pacientka trpí nějakými obtížemi. Za sebe můžu říci, že ačkoliv chodím na prohlídky pravidelně, rektální vyšetření jsem podstoupila všehovšudy jednou.

Jak často se mají návštěvy opakovat?

"Preventivní prohlídku by měla žena absolvovat jedenkrát ročně. Tato prohlídka je plně hrazena zdravotní pojišťovnou a je v zájmu každé ženy, aby si hlídala její termín. Pokud se při prohlídce objeví nějaký problém, jako jsou například myomy nebo cysty, pak se intervaly mezi prohlídkami zkracují na půl roku nebo i na tři měsíce, podle potřeby a stavu pacientky."

Celé naše povídání jsme zakončily rozhovorem ohledně samovyšetření a vyšetření prsů. Dozvěděla jsem se, že kromě vyšetření gynekologem, které probíhá při preventivní prohlídce, by žena měla provádět i samovyšetření, a to pravidelně, nejlépe po každé koupeli nebo v jiném vhodném intervalu. Na vyšetření pomocí mamografu je nárok od 45 let, a to jedenkrát za dva roky. Pokud se objeví nějaký nález při samovyšetření, musí žena neprodleně navštívit lékaře, který provede vyšetření v ambulanci. Na jeho základě pak proběhne cílené vyšetření s diagnózou ověření nálezu a v případě potřeby lze například střídat mamografové vyšetření s ultrazvukem.

Jak vidíte, na gynekologii nemusíte chodit vyzbrojeny doporučením praktického lékaře, stačí si jen poznačit termín poslední návštěvy a pak si ji za rok zopakovat. Prevence se v tomto případě určitě vyplatí.

   
10.03.2004 - Zdraví - autor: Herta

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [96] Bosorka68 [*]

  Pomaly to směřuje k otázce, kto ještě vůbec chodi k gynekoložce na pojišťovnu ? Sml80

  http://www.znamylekar.cz/gynekologie

  superkarma: 0 23.10.2013, 10:11:58
 2. avatar
  [94] pajda [*]

  Volga: pojišťovna hradí "jednoduchou" prohlídku jednou do roka, ta druhá by měla vypadat přesně tak, jak je v článku popsáno, včetně stěrů a laboratorních rozborů - pokud to tvůj doktor nedělá, tak na tobě pěkně šetří...tam už se najde skoro všechno nebo se aspoň objeví podezření.

  superkarma: 0 15.03.2004, 22:18:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [89] valentina [*]

  Alienka: Ona dost pila, takze tou sebevrazdou resila to piti
  Je mi lito, ze nemuzu souhlasit s tvym nazorem na Simka, ale to je presne ono, co clovek, to nazor...me poslal po jednom zakroku moc brzo do prace a proto jsem musela znova do nemocnice , kdyz jsme se pak o tom bavili, tak me argumentoval tim, ze se cesi radi valej doma, to ze jinde neni, tak mi vlastne dost netaktne naznacil, ze me do te skupiny radi taky, tak jsme si tam vymenili par nazoru a ja sla jinam , ale verim, ze ty jsi s nim spokojena

  superkarma: 0 12.03.2004, 10:44:50
 2. avatar
  [87] Ťapina [*]

  Vivian: A divíš se, když všude jenom slyšíš, jak jsou Češi věčně na neschopenkách, jak se vyhýbají práci? Kdo nechce být dneska za flákače, ten si nemůže dovolit jít včas k dokotorovi a nedejbože zůstat s banálním problémem doma. Koneckonců já si nemůžu dovolit být nemocná ani teď ve škole.

  superkarma: 0 11.03.2004, 10:18:53
 3. avatar
  [86] Ťapina [*]

  Vivian: A divíš se, když všude jenom slyšíš, jak jsou Češi věčně na neschopenkách, jak se vyhýbají práci? Kdo nechce být dneska za flákače, ten si nemůže dovolit jít včas k dokotorovi a nedejbože zůstat s banálním problémem doma. Koneckonců já si nemůžu dovolit být nemocná ani teď ve škole.

  superkarma: 0 11.03.2004, 10:18:52
 4. avatar
  [84] Vivian [*]

  Tady je nevýhodou to, že co je zadarmo, toho se zneužívá. A lidi stejně na prevenci dost kašlou. Většinou přijdou za doktorem až když mají problém. Kdepak prohlídky. A starat se preventivně o svoje zdraví? Kdepak. To nejdřív slyšíš silácký řečičky typu "Tělo má jít do hrobu zhuntovaný." a pak lidi brečej a prosej, aby s nima doktor něco udělal. A když mohli "něco" udělat sami, kašlali na to Kdyby museli za každé ošetření platit, dávali by si na zdraví mnohem větší pozor.
  Takhle jsme pořád v čele žebříčků úmrtnosti na všechny možný choroby, statisíce lidí jsou pořád na neschopenkách... a další statisíce lidí si systematicky a vědomě likvidujou zdraví (kouření, chlast, přejídání apod.) a než umřou, stojí to naše zdravotnictví statisíce za jednoho jediného z nich.

  superkarma: 0 10.03.2004, 22:39:12
 5. avatar
  [82] Vivian [*]

  Natalie: no ale když bys to sečetla, vyjde tě zdravotní péče možná na míň peněz než mě... ty si jednou, dvakrát za rok zaplatíš gyndu a zubaře, a pokud budeš dlouhodobě nemocná nebo budeš muset do nemocnice, budeš to mít gratis. Ale já těch několik tisíc zaplatím měsíčně bez ohledu na to, jestli budu nebo nebudu nemocná. Tady je systém solidarity nebo jak se tomu říká. Všichni platíme na ZP stejné procento z příjmů. A z těch peněz se pak platí to všechno, co si lidi nemusej platit přímo sami. Někdo je nemocnej pořád, někdo vůbec, ale všechny nás to vyjde na stejný peníze. Mě by zase vyhovoval ten norskej systém .

  superkarma: 0 10.03.2004, 21:48:44
 6. avatar
  [81] Lucylle [*]

  No ja mam s doktorkama spatnou zkusenost a s doktorem-gynekologem taky Chtel se se mnou vyspat,povalil me v ordinaci na luzko a rekl,ze to muzu brat jako v ramco lekarske prohlidky Ja se s nim trochu poprala a vymanila,ale zkousi to pokazde,kdyz jsem u nej byla(furt mi hctel vysetrovat a prohmatavat prsa ),takze to dopadlo tak,ze jsem u gynekologa nebyla rok a pul a prasky si shanim vsude mozne(jeanine).
  Ted si chci najit nejakou dobrou doktorku tady ve Vidni,uvidim,snad pujdu uz v pondeli

  superkarma: 0 10.03.2004, 21:28:32
 7. avatar
  [78] Vivian [*]

  Natalie: já si rozhodně nestěžuju Vím, že v mnohých ohledech jsme na tom podstatně líp než v leckteré vyspělé zemi A jak v Norsku funguje zdravotní pojištění? Já sice u gynekologa skoro nic neplatím, ale měsíčně dám několik tisíc na zdravotní pojištění...

  superkarma: 0 10.03.2004, 18:10:48
 8. avatar
  [77] kubikm [*]

  ano, máme od Avonu přímo tady na to upoutávku - v tomto roce boj proti rakovině znázorňují tři dámy, akty: nic nevidím, nic neslyším, na nic se neptám

  a to je právě ta hrozná chyba, proto je ta bezplatná linky
  800 180 880
  je to akce ženy-ženám
  Eva_Fl:

  superkarma: 0 10.03.2004, 18:04:55
 9. avatar
  [74] Vicki [*]

  Vivian: Jasně, alespoň nikdy jsem nebyla požádána MUDr., abych něco platila navíc.

  superkarma: 0 10.03.2004, 17:16:36
 10. avatar
  [73] Vivian [*]

  Vicki: a ty prohlídky ti hradí pojišťovna obě?

  superkarma: 0 10.03.2004, 17:12:29
 11. avatar
  [72] Vicki [*]

  Já mám gynekoložku, je moc fajn a ohleduplná. K chlapovi bych asi nešla, protože se stydím. Moje MUDr. se mě vždy ptá, jaké mám problémy, myslím, že nic nezanedbá. A pokud jde o ty prohlídky, honí mě, abych tam chodila dvakrát ročně, když beru HA!! Jinak vyšetření prsou mi dělala jednou, když jsem si něco sama našla a požádala ji. Naštěstí to nic nebylo.

  superkarma: 0 10.03.2004, 17:09:23
 12. avatar
  [71] Exupery [*]

  Jak to tu tak čtu, je to strašný. mě je 31 a nikdo nás na základce do žádný prohlídky nenutil, ale kdyby jo, tak horší už by pro mě bylo jedině to, kdyby u toho ještě měla být máma Já byla asi ve dvaceti s podezřením na těhotenství a byla to celkem sranda, takovej starší chlápek. Pak jsem chodila i k ženskejm a jedna byla fajn, druhá taky fajn, ale trochu drsná. Teď chodím do Gony na Národní třídě a ten můj je fajn, ale naposledy tam byl mimořádně ten druhej a to byla celkem legrace, teda prve mi to jako moc velká bžunda nepřišlo, jsem si i stěžovala sestřičce. Normálně když jsem se zeptala, jestli se můžu oblíknout, on na to:"A co jsem před chvílí říkal???" Já : "Pardon, asi jsem špatně slyšela." On: "Tak to jste měla jít na ušní." Když jsem mu řekla, že na zpravidelnění MS jsem si kupovala Sarapis a celkem se to zpravidelnilo (na interval 42 dní ) tak protočil oči , jako kdybych byla idiot. Tak se ke mě vlastně choval celou dobu. Na konec řekl něco jako: "Ještě nějakej dotaz?" Radši jsem řekla, že ne, vzala jsem příjmovej doklad na 450,- zaplatila sestřičce a vypadla. No až příště uvidím toho mýho, tak si mu na kamaráda pěkně postěžuju

  superkarma: 0 10.03.2004, 17:07:41
 13. avatar
  [69] lightblue [*]

  Vitamín: máš můj problém :-(

  superkarma: 0 10.03.2004, 16:48:26
 14. avatar
  [67] Eva_CZ [*]

  Tereze: kdybys byla usarka, hrabes se v usich... Snad si gynekologove to zamestnani vybrali sami, ne?
  Ale sebevrazdu klidne spachat muzes, ac se mozna nehrabes, kde uvadis....

  superkarma: 0 10.03.2004, 16:18:17
 15. avatar
  [65] Vivian [*]

  To jsem z toho jelen... v článku se píše, že pojišťovna hradí 1 prohlídku ročně, mě tvrdil doktor, že hradí 2... Budu se ho muset zeptat ještě jednou. Pro jistotu...

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:47:25
 16. avatar
  [64] valentina [*]

  Julinka: nechci byt oskliva, ale ona bohuzel byla z tech doktoru, co me jen zbezne prohledla a hned urcila diagnozu. Stejne jako kdyz jsem za ni s cimkoli prisla, tak mi vzdycky otravenym hlasem rekla, kdeze jsem to zase precetla , az ted vidim, ze treba muj gynekolog dela podrobne vysetreni pod mikroskopem, to ona nikdy nedelala .
  Jo, mmch, ja tam pak jeste chodila dal, ale kvuli Mudr.Simkovi jsem odesla uplne....je tam jeste?

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:38:05
 17. avatar
  [62] valentina [*]

  Julinka: to je nahodicka, moje prvni gynekolozka taky spachala sebevrazdu, nejmenovala se ta tvoje nahodou Simonova?

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:21:53
 18. avatar
  [61] Žábina [*]

  petruška: záleží na člověku, na jeho přístupu k pacientům a ne na tom jestli je to doktor nebo doktorka!!!!!!!!!

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:06:37
 19. avatar
  [58] deti [*]

  Artep: Dík!

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:32:12
 20. [57] Artep [*]

  deti: Myslím si, že gynekolog by měl vyšetrovat prsa bez rozdílu věku. Mě je vyšetřuje od 23 let (teď je mi 25).

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:21:29
 21. avatar
  [56] Lhasa [*]

  *Kotě*:

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:19:53
 22. avatar
  [55] *Kotě* [*]

  Lhasa: jo, to jsem se taky potom dozvěděla. Lituju jeho partnerky, něco takovýho mít za tchýni, to musí být fakt jedlý.

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:13:49
 23. avatar
  [54] deti [*]

  To jsem nevěděla,že by mi gynekolog měl i prohlížet prsa.Má prohlížet jen starším nebo i mladším????

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:10:17
 24. avatar
  [53] deti [*]

  Já jsem začala chodit k ženské a musím říct,že to bylo hrozné-strašně to bolelo(měla jsem pocit,že mi tam vrazila snad celou ruku) aměla blbé kecy.Potom jsem přešla k chlapovi amusím říct,že je to o 100%lepší!Vůbec to nebolí a všechno mi vysvětlí.Ja hlasuji pro gynekologa-staršího .

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:05:05
 25. avatar
  [51] Lhasa [*]

  *Kotě*: Maminka Martina Zounara...

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:03:00
 26. avatar
  [50] *Kotě* [*]

  Lhasa (21.): to je fakt náhoda, že jsme padly na tu samou "rasovou", co? Mě by zajímalo, co to bylo za kreaturu osobně, když se v ordinaci chovala jak zvíře.

  superkarma: 0 10.03.2004, 13:01:28
 27. avatar
  [47] pajda [*]

  Piniška: myslím, že nebudeš - já tehdy nenašla nic, ale paní dokotorka našla pohmatem nějakou nepravidelnost. Nakonec se přece jen ukázalo, že jde o zmnožení tkáně, tedy naprosto nevinné...nemyslím si, že by to mělo doktorovi vadit. Přece jen by měl být "věci znalejší" než laik, ne?

  superkarma: 0 10.03.2004, 11:03:51
 28. [46] Artep [*]

  Já také musela na gynegologii povinně v osmé třídě (a to už bylo 3 roky po revoluci).Nic moc zážitek, vadilo mi,že mě do toho někdo nutí, když mi nic není.K této doktorce nechodím,protože její ordinace má spojenou čekárnu s obvodníma doktorama a to mi vadí.Asi si dovedete představit, jak těm starým babkám,co si jdou "pokecat" k obvoďákovi vrtá hlavou, proč tam člověk sedí,jestli třeba náhodou není těhotný a tak (a pak to velice nenápadně sondují).Teď chodím k velice dobrému panu doktorovi.Můžu s ním mluvit o všem a také mi při preventivní prohlídce prohmatává prsa.Poprvé jsem z toho byla v šoku (nečekala jsem to),ale teď jsem ráda, že se o mě tak dobře stará...

  superkarma: 0 10.03.2004, 11:03:35
 29. avatar
  [45] xantypa [*]

  No ja navstevuji gyndu od 15 kdy jsem mela zdr. problemy. Ale jinak tam ted jdu kdyz musim a vetsinou jen vyzvednu recept na HA takze jsem tam byla naposled v loni v lete a to me jeste nerpohlizel. Takze ted tam jedu 29 brezna a jeliko tam bude ten muj doktor tak to si asi vyslechnu uz do telefonu sestra referovala ze mi ster delalli naposled pred 3 lety a ze musim kazdy rok. Ani se mi tam moc nechce

  superkarma: 0 10.03.2004, 10:45:33
 30. avatar
  [44] Eva_CZ [*]

  kubikm: jestli ma Avon tenhle program, je to moc fajn!
  A budte rady, ze se v CR jeste neplati horentni sumy u lekaru a vyuzivejte toho!

  Mela jsem takovou znamou... Ptala se me, proc lezu na tu gyndu, ona ze byla naposled pred porodem ( asi pred 23 lety ) a ze tam proste nepujde, aby ji nahodou neco nenasli.
  Moc chytra pani!
  Nesla, nenasli - a uz je po smrti. Kdyby sla a nasli, mohli ji samozrejme zachtanit...

  superkarma: 0 10.03.2004, 10:42:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme