Domácnost

Gymnázia se bojí o studenty 1. ročníků

Na přijetí na střední školu mají školáci jeden pokus. Podávají jednu přihlášku. To v důsledku znamená, že se rodiče i deváťáci snaží vybírat školu tak, aby se na ni jejich děti dostaly. To znamená, že problémy měly již loni tzv. prestižní gymnázia, která jsou známá jak vysokou náročností učiva, tak přijímacích zkoušek.

Při vládnoucí opatrnosti jsou tedy voleny jistoty. Hlavně aby se dítko někam dostalo a byl klid. Keplerovo gymnázium mělo loni problém s naplněním třídy, protože se sešlo tak málo přihlášek, že i při přijetí všech stále zůstávala volná místa.

Na stranu druhou pražské hotelové školy zažily příval studentů, který o několik stovek přesahoval nabídku volných míst v prvních ročnících. Rozhodnutí o jednokolových přijímacích zkouškách se tedy ukázalo jako ne zcela šťastné.

Ruka trhu je však mocná, a tak se rozhodla gymnázia přejít do ofenzívy a nenechat se letos zaskočit. Gymnázia, alespoň ta v Praze, vymyslela reklamní kampaně. V rádiích jsou slyšet studenti gymnázií, kteří ve spotech promlouvají o tom, jak se mají na tom kterém gymnáziu dobře, jaký skvělý kolektiv mají a jak je škola vůbec bezva.

U jižní spojky můžete zahlédnout billboard, na kterém stojí něco o tom, že Máš přijít mezi nás! Tržní prostředí tedy vstupuje do školství nejen prostřednictvím soukromých škol, ale také jejich reklamy.

Aurecon - 1. surcot

Přitom se dá očekávat, že boj o studenty se bude stupňovat, protože nabídka skutečně převyšuje poptávku a dotace od státu jsou měřeny právě od počtu žáků (i u soukromých škol). Rodiče s malými dětmi čekají zajímavé časy, až budou za pár let uvažovat, kam svoje děti dát, protože se dá očekávat, že souboj škol se bude rozvíjet dále i v nabízení výhod, které svým potenciálním studentům-zákazníkům nabídnou.

Je ovšem otázka, co nového nabídne studentům střední odborná škola a gymnázium v Praze na Ortenově náměstí. Soukromá škola má podle zpravodajského serveru Aktuálně na svých stránkách nejen zajímavou, neetickou a pro školu jednostranně výhodnou smlouvu, podle které student nesmí přerušit docházku, aniž by zaplatil vysoké sankce, ale také diktátorskou ředitelku se školními pravidly, která hraničí nejen s dobrými mravy.

Školné je určeno na 20 tisíc za rok, navíc však studenti platí 200 korun za opravnou zkoušku, 1200 korun za druhý opravný termín. Navíc se na škole provádějí testy moči na přítomnost látky THC z marihuany. Pokud je test pozitivní, student je vyloučen ze školy a musí uhradit školné do konce svého studia.

S novináři Aktuálně ředitelka odmítla mluvit, kdo jim poskytl informace, vystavil se možným represím a sankcím vedeným proti němu vedením školy. Co všechno je dnes možné si přečtěte ZDE, a až nastane okamžik, kdy budete dávat svoje dítě na střední školu, zjistěte si o ní před tím co nejvíce informací.

   
22.02.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [16] pajda [*]

  Wiki: většina novinářů a reportérů vychází z jednoho a téhož zdroje. Pořád ale trvám na tom, že podobné praktiky neuplatňuje sama. Proč se nepíše o státní škole, na které musejí dýchat do trubičky jak studenti, tak i zaměstnanci a dokonce se tam vyplácí odměna za udání kolegy, který je "domněle pod vlivem"? I taková u nás je.

  superkarma: 0 25.02.2007, 16:13:48
 2. avatar
  [14] Wiki [*]

  Pajda - zkus si o pani reditelce zjistit vic, pak ti to uz tak tendencni neprijde ;)) Pro ukazku se o ni neco malo muzes dozvedet tady v tom dokumentu...hadej ktera z pritomnych dam to je? ;)
  http://www.nova.cz/tvarchiv/?238v=43130&238p=OCI&238d=22.11.

  superkarma: 0 23.02.2007, 13:45:06
 3. avatar
  [13] Aja [*]

  Paní ředitelka se synem si koledují o deku Ještě to nikoho nenapadlo?

  superkarma: 0 22.02.2007, 12:20:54
 4. avatar
  [12] Beruška1 [*]

  Vidím, že tahle paní ředitelka bude určitě nějakou příbuznou bývalého ředitele střední zdravotní školy v Hradci Králové na přelomu 70 a 80. let. Tehdy vydal nařízení, že na studentku nesmí před školou a v jejím dohledu čekat jakýkoliv muž, jinak bude ihned vyloučena ze školy. A přitom, jak můžete ovlivnit to, že se někdo rozhodne na vás počkat. A ještě toho ředitele vůbec nezajímalo, kdo to je, prostě všechny čekající chlapy házel do jednoho pytle - tatínky, dědečky, bratry, kamarády a ostatní. Tak si představte ten paradox, otec na vás čeká před školou, aby jste nutně někde něco vyřídili a ředitel vás ihned vyrazí.

  superkarma: 0 22.02.2007, 11:59:07
 5. [11] gentiana [*]

  Myslím, že když už si škola chce studentů všímat, tak je nemá buzerovat. Proboha... když si vzpomenu, jak mi bylo sedmnáct, potácela jsem se s šedým ksichtem a oteklýma očima a někdy jsem nebyla schopná říct větu vcelku, prospěch jsem měla dost katastrofický a jediné, co mi kdo řekl, bylo něco o línejch ksindlech nebo otravnejch puberťácích.... a nikdo se nezeptal, co mi je a jak by mi mohl pomoct.

  superkarma: 0 22.02.2007, 11:11:39
 6. avatar
  [10] Smajlinka [*]

  Ťapina: Chápu, co tím myslíš, ale shodou okolností můj manžel je učitelem na střední a dobře vím, o čem mluvím. A vyloučit studenta je dnes velký problém - musíš mu prokázat, že skutečně je na vyloučení a navíc - co vyloučený student, to méně peněz... Je to začarovaný kruh. Obdivuji manžela, že má na to nervy, já bych učitelovat na střední rozhodně nemohla.

  superkarma: 0 22.02.2007, 10:49:50
 7. avatar
  [9] man-mimo [*]

  Ťapina: asi tak.

  superkarma: 0 22.02.2007, 10:10:27
 8. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Smajlinka: Do škol ne, ale test moči ukáže, že sis zapálila jointa před měsícem na pařbě. A já se nemůžu zbavit dojmu, že i student střední školy si v soukromém volnu může dělat, co chce, a když dělá něco, co nemá, je to věc jeho rodičů a ne školy. Školu by drogy měly začít zajímat v okamžiku, kdy se objeví ve škole, nebo v okamžiku, kdy ovlivní prospěch žáků - to se ale snadno pozná i bez testu moči a vyloučit propadajícího studenta snad není problém

  superkarma: 0 22.02.2007, 09:30:14
 9. avatar
  [7] medunka2001 [*]

  Chápu, že testování na drogy na středních školách je problematické. U syna na střední škole ta možnost taky byla, ale měli se snad testovat pouze studenti, u kterých bylo dle viditelných příznaků podezření, že zdrogovaní jsou. Ani nevím, jestli nakonec některé studenty testovali nebo ne, ale jako rodiče jsme na tu možnost byli předem upozorněni. Myslím, že to bylo nějak zmíněno i ve školním řádu.

  superkarma: 0 22.02.2007, 09:28:40
 10. avatar
  [4] Smajlinka [*]

  Mě by testování moči nevadilo. Neteř takhle na střední přišla k marihuaně a postupně k tvrdším drogám. Ty prostě do škol nepatří. A pokud je neberu, nemůže mi testování moči vadit...

  superkarma: 0 22.02.2007, 08:46:17
 11. avatar
  [3] pajda [*]

  Hmmm...ten článek z Aktuálně.zde je napsaný hodně tendenčně. Na hodně školách se dělají testy na drogy - a to i na státních, stejně tak se na hodně soukromých školách platí za opravné termíny...a to, že někdo uzavře nevýhodnou smlouvu je, domnívám se, jeho věc. Navíc je směšné si stěžovat, že se řeitelka školy zná s lidmi ze Školní inspekce - podmínkou pro přijetí do ČŠI je delší praxe ve školství a lidi, působící v podobném oboru, se zpravidla mezi sebou znají - pokud tedy nebyli úplně pasivní a uzavření do sebe.

  superkarma: 0 22.02.2007, 07:50:32
 12. avatar
  [2] Evikus [*]

  tak to je drsný, po přečtení článku na aktuálně mám pocit že se zřejmě paní ředitelka pomátla ale naši politici s tím nehodlají nic dělat, možná že ty prachy za ty vyloučené studenty jdou někomu z politiků do kapsy........

  superkarma: 0 22.02.2007, 07:35:16
 13. avatar
  [1] Luciš [*]

  Před patnácti lety nás nešlo neumístit. Začaly devítky, zatím nepovinně a pokaždé byly dvě přihlášky. Docela chápu, že se děti (a jejich rodiče) dneska podceňují a raději volí to, kam se určo dostanou.

  superkarma: 0 22.02.2007, 07:25:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme