.

Gumoví medvídci slaví svůj mezinárodní den. Jak vznikli a co vše z nich lidé vytváří?

Novinky

Gumoví medvídci slaví svůj mezinárodní den. Jak vznikli a co vše z nich lidé vytváří?

Už 94 let si pochutnáváme na barevném želé ve tvaru medvídků, kteří doslova dobyli srdce lidí na celém světě a právě 15. 7. slaví svůj oficiální mezinárodní den. Napříč celým světem vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak je kromě konzumace využít. Představíme vám nejkurióznější věci, které kdy kdo s želatinovými medvídky vytvořil, a zároveň vám dáme návod na výrobky, které si můžete doma sami udělat a zpestřit si tak sváteční den těchto oblíbených želé cukrovinek.

Fenomén želatinových medvídků vznikl v Německu v roce 1922, kde je začala vyrábět firma Haribo ve městě Bonn. K jejich vytvoření inspirovali cukráře Hanse Riegela tančící medvědi na poutích. Zlatí medvídci Haribo Goldbären jsou bezesporu stěžejním produktem společnosti a úspěšně se prodávají po celém světě.

medvidci

A co všechno jsou vlastně lidé schopni z želatinových medvídků vymyslet? Častým způsobem je samozřejmě jejich využití v různých dezertech a sladkostech, kde slouží jako dekorace nebo přísada. Řeč je o dortech, cupcakes, sušenkách, zmrzlinách apod. Samostatnou kapitolou jsou pak gumové kelímky, tvořené z rozpuštěných medvídků. Jedna ze společností, prodávající tyto jedlé nádoby, vytvořila k jejich propagaci dokonce hudební klip, který se odehrává v místnosti vytvořené pouze z gumových medvídků. A protože tyto kuriózní projekty lidi přitahují, má video už přes 15 milionů zhlédnutí!

zmrzlna

Medvídky používáme i ke zdobení svého okolí či sebe sama. Mezi domácími dekoracemi se objevují lampičky či lustry zdobené medvídky. K parádění si pak lidé vytváří i nejrůznější medvídkovou bižuterii. A když je řeč o módních doplňcích, právě nyní vám ukážeme, jak vytvořit náramek nebo náušnice z želatinových medvídků, kterými se můžete ozdobit třeba na Den gumových medvídků. Mlsounům také ukážeme jak jednoduše vytvořit zmrzlinu s želatinovými medvídky. Děti pak můžete zabavit kreativním obrázkem. 

med

Náušnice z medvídků

Co budete potřebovat: Dva Zlaté medvídky Haribo (nechte volně na vzduchu alespoň několik dní), bižuterní kleště, dva ketlovací nýty, dva afroháčky, dva dlouhé špendlíky a průhledný lak na nehty.

medvidky

Postup: Medvídka propíchněte dlouhým špendlíkem od středu jeho hlavičky k jeho spodní části. Držte špendlík za jeho konec a medvídka důkladně natřete ze všech stran průhledným lakem a zapíchněte jej do stabilního materiálu, kde může uschnout. Poté špendlík vyndejte a vyměňte jej za nýt, který vsuňte ze spodu medvídka směrem nahoru k jeho hlavičce. Vrchní část nýtu vytvarujte do očka pomocí kleští. Ještě než očko dotáhnete, vložte do něj afroháček a očko uzavřete. 

Náramek z medvídků

Co budete potřebovat: Několik Zlatých medvídků Haribo (nechte volně na vzduchu alespoň několik dní), bižuterní kleště, ketlovací nýty a dlouhé špendlíky podle počtu medvídků, řetízek se zavíráním a průhledný lak na nehty.

naramek med

Postup: Při tvorbě přívěsku postupujeme stejně jako u náušnic, místo afroháčků však medvídky přiděláme na řetízek.

   
15.07.2016 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [8] cherinka [*]

  Želatinové medvídky mám ráda, ale ne Haribo. Tito medvídci jsou děsně tvrdí, že se fakt spíš hodí na ty naušnice. Sml57

  superkarma: 0 18.07.2016, 06:20:05
 2. [7] Darmovzalova [*]

  Medvídky mám ráda ,ale na jídlo.

  superkarma: 0 17.07.2016, 13:59:34
 3. avatar
  [6] denkas [*]

  Medvídky nemusim a určitě bych je na uších nenosilaSml80

  superkarma: 0 16.07.2016, 21:15:01
 4. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  s jídlem se nehraje Sml23

  superkarma: 2 16.07.2016, 18:44:30
 5. avatar
  [4] 135evik [*]

  Tak to je radši snímSml22

  superkarma: 0 16.07.2016, 16:42:04
 6. [3] Rikina [*]

  Sml2 to vážně někdo dělá, nebo je to fór? Sml80 Nic proti dnu medvídků, ale dělat z nich náušnice... Sml80

  superkarma: 0 16.07.2016, 07:54:29
 7. [2] verar [*]

  gumítci patří do pusy Sml22,ale kdo má rád vosy,tak jim je dopřejte Sml32

  superkarma: 3 15.07.2016, 23:00:01
 8. avatar
  [1] v.poho [*]

  No, dávám přednost medvídkovi v puse než v uchu, ale proti gustu....Sml58

  superkarma: 2 15.07.2016, 20:09:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme