Můj oblíbenec, Zdeněk Pohlreich, kdysi v nějakém pořadu prohlásil, že jediné typicky české národní jídlo je smažák. Doufám, že až tak tragické to s naší kuchyní nebude a že se, především mezi krajovými jídly, najdou úplné skvosty.

Česká kuchyně je ovlivněna kuchyní německou a rakouskou. Mezi nejrozšířenější tradiční jídla patří vepřo-knedlo-zelo, svíčková a guláš. Mezi lidmi ovšem kolují desítky, snad i stovky odlišných receptů na tyto pokrmy. Každý má ten svůj oblíbený recept, oblíbenou chuť a většinou není ochotný experimentovat a zkoušet uvařit jinak.

svíčková

Když jsem byla malá, tak jsem opravdu věřila, že svíčková se dělá ze svíček. Ale samozřejmě že nedělá. Často se totiž nedělá ani z pravé svíčkové, ale používá se na ni maso kdejaké. Hlavně v restauracích. Někdo říká svíčková každé smetanové omáčce z kořenové zeleniny. Ten jediný a správný recept na svíčkovou asi neexistuje.

Já vařím svíčkovou tak, že hovězí maso prošpikuji anglickou slaninou, osolím, opepřím, stáhnu maso provázkem a ze všech stran opeču na rozpáleném oleji. Opečené maso přendáme do pekáčku a na olej vhodím nakrájenou cibuli, posléze i mrkev, celer a petržel. Osmahu a přidám do pekáče. Lehce podliju vodou a dám péct do vyhřáté trouby.

Mezitím, co se maso peče, tak dám do hrnce vařit ještě několik mrkví, kus celeru a petržel. Nejlepší je vařit v hovězím vývaru. Zeleninu po uvaření rozmixuji, spolu se zeleninou v troubě, propasíruji, dochutím, zjemním smetanou a omáčku již ničím nezahušťuji. Takováto svíčková chutná všem v mém okolí. Dokonce prý více než ta babiččina. :-)

guláš

S dalším „národním“ jídlem, gulášem, je to stejné. Co člověk, to jiný recept, jiný druh masa, jiné koření. Někdo zahušťuje, jiný ne. Jednu ze zásad dobrého guláše se však vyplatí dodržovat. Aby byl guláš opravdu výborný, musíte použít stejné množství cibule jako masa. A půl máte hotovo. S přílohou si hlavu nelámejte. Mnohdy postačí krajíc dobrého čerstvého chleba.

Vepřo-knedlo-zelo. Spolu s vychlazeným pivem je modlou každého správného chlapa. Pěkně mastňoučké kusy vepřového masa, knedlíky polité výpekem a zelíčko. Kdo by odolal? Snad jen ten, kdo si hlídá linii či trpí na nemocný žlučník. Ostatní si na tomto jídle určitě pochutnají. Když si v kuchyni rádi hrajete, připravíte třeba tři druhy knedlíků, zelí červené i bílé a dva druhy masa. Fantazii se meze nekladou. Zelí může být dochucené do sladka nebo do kysela. Jak má kdo rád.

vepřo knedlo zelo

Jaké české jídlo máte nejraději vy? Některé ze tří v článku, nebo úplně jiné?

Redakčí tip

gulášMaggi Nápady Šťavnatý guláš

Olíbený guláš budete mít díky Maggi Šťavnatému guláši na stole za chviličku.

Místo hodin strávených u sporáku a hledání správné kombinace koření jednoduše vezmete očištěné hovězí maso nakrájené na kostky, vložíte do pečícího sáčku spolu s 2 polévkovými lžícemi oleje a směsí koření Šťavnatý guláš a dáte péct. Guláš se s Maggi stává záležitostí rychlého a čistého vaření, jehož výsledek zachutná všem. Recept je samozřejmě bez přídavku glutamanu sodného a konzervantů.

Reklama