Zdraví

Guarana – oči mrtvého indiána

Chceme si uchovat mládí a pocit svěžesti? Často se doslova cpeme hrstmi vitaminů a baštíme zázračné potravinové doplňky. Ale skutečně to funguje tak, jak má? Už od nepaměti hledáme zázračný elixír života. A přitom ho máme skoro na dosah. Ukrývá se v jihoamerické rostlině guarana.

Jak je možné, že amazonští indiáni žijící v téměř nelidském klimatu středoamazonské oblasti Brazílie, uprostřed pralesa a bažin, hmyzu a často na hranici podvýživy, oplývají pracovitostí, nebývalou čilostí a reprodukčními schopnostmi i sexuální potencí? Příroda jim totiž tak těžké životní podmínky vynahradila jinak.

Jihoameričtí indiáni už po staletí konzumují guaranu. Malé červené plody rozdrtí v hmoždíři na prášek, který pak smíchají s vodou nebo mlékem. Mnohdy to dokonce bývá jejich jediná potrava na celý den. Přesto si Amazonci i v pokročilém věku udržují skvělé zdraví a hladkou pokožku bez vrásek, zachovávají si neobvyklou plodnost a neznají únavu.

Guarana je tropická, stále zelená, plazivá až popínavá dřevina. Roste zejména na jihu povodí řeky Amazonky a v povodí řek Orinoko a Rio Negro. Vyskytuje se i ve Venezuele. Vyžívají se většinou planě rostoucí porosty, ale v Brazílii se už také guarana pěstuje na plantážích. Zájem o ni stoupá po celém světě. Je zdrojem energie, vitality a podporuje imunitu. Doporučit ji lze kdykoliv při vyčerpání, nemoci či odtučňování, ale i při nervovém vyčerpání.

Plody se semeny guarany obsahují vitamin C, některé vitaminy skupiny B a velké množství stimulujících složek. Tato zvláštní rostlina navíc povzbuzuje funkci mozku a zlepšuje schopnost soustředění. Proti únavě či nežádoucí nadváze ji lze užívat i preventivně. Ale to ještě není všechno. Zklidňuje bolesti při menstruaci a do jisté míry působí i jako afrodiziakum.

Co je guarana?
- guarana je liána vysoká tři metry s průměrem keře čtyři metry. Někdy lze objevit i keř vysoký dokonce až dvanáct metrů.
- první semena dozrávají mezi 7.–10. rokem a plodí 40 let. Plod velikosti lískového ořechu má tři semena o váze 0,5–1 g. Po dozrání se uvolní z tobolky a tehdy se sklízí.
- z usušených zralých semen se připraví drť, která se smíchá s trochou vody a ze směsi se vypracuje hutná černohnědá masa. Připomíná čokoládu a voní po kávě. Hmota se pak dál zpracovává do potravinových doplňků.
- sušení semen je důležité a v ideálním případě se provádí na přímém slunci (v sušičce semena ztrácejí velké množství živin)
- hlavní léčivou složkou guarany je guaranin (podobný kofeinu). Semena ho obsahují 2,4–5 %. Vstřebává se pozvolně, asi 6–8 hodin. Nemá vedlejší škodlivé účinky

Oči mrtvého chlapce
Název  „gua – ra – na“ znamená v jazyce amazonských indiánů „velký strom lesa“. Legenda vypráví o tom, že první keř guayany vyrostl z očí indiánského chlapce, kterého zahubili zlí duchové. Když pohřební průvod procházel kolem místa, kde zemřel, sjel z nebe blesk. Bylo to znamení Velkého ducha. Matka zde proto do země zasadila chlapcovy oči. Na místě vyrostl keř, jehož semena byla podobná očím mrtvého hocha. Kdo je sní, získá sílu a mládí mladého indiána.

Používáte některé potravinové doplňky? A jaké? Skutečně vám pomáhají? Věříte spíš medicíně nebo alternativnímu léčitelství?

   
29.10.2007 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] saruz [*]

  tímhle se dopuje dcera před zkouškami, pomáhá jí to při učení

  superkarma: 0 22.12.2012, 23:54:12
 2. [10] žanýsek [*]

  tak to jsem netušila...

  superkarma: 0 20.11.2007, 22:11:01
 3. avatar
  [8] Radka27 [*]

  Guarana je u mně oblíbená už mnoho let, taky ginko, žen-šžen, vitamín C 1000mg. Nic z toho však nebaštím denně. Spíše podle potřeby nebo stavu vyčerpání Tyto preparáty mají totiž na mně ten dopad, že rychle nastoupí euforie a pocit tryskodraka, ale po vyprchání jsem jak chcíplá kočka.

  superkarma: 0 30.10.2007, 14:24:36
 4. avatar
  [7] Eva Randová [*]

  superkarma: 0 29.10.2007, 22:26:17
 5. avatar
  [6] Eva Randová [*]

  Kupuji si guaranové tabletky přes Herbalife a když máme nějakou akci nedám na ně dopustit.Článek nelže,opravdu tak pomáhá,ale výrobce je výrobce.

  superkarma: 0 29.10.2007, 22:19:57
 6. avatar
  [5] anipek [*]

  Když potřebuji nahodit energii,piju zelený čaj s guaranou a opravdu to zabírá.I při nachlazení,nebolí svalstvo a hlava netřeští.

  superkarma: 0 29.10.2007, 20:28:16
 7. avatar
  [4] Vivian [*]

  Na mě to působí normálně jako kafe, ale kafe je levnější

  superkarma: 0 29.10.2007, 13:59:51
 8. avatar
  [3] Evikus [*]

  Kekka: Zřejmě jdou oba názvy .

  superkarma: 0 29.10.2007, 07:57:20
 9. avatar
  [2] Kekka [*]

  Guarana - ne guayana. Zkoušela jsem, nic to se mnou nedělá. Asi nejsem ten správný indián.

  superkarma: 0 29.10.2007, 07:43:22
 10. avatar
  [1] Evikus [*]

  Asi si budu muset koupit nějaké vitamíny, už potřetí za půl roku na mě leze chřipka . Léčím se čajema a Coldrexem, ale chce to vypotit.

  superkarma: 0 29.10.2007, 07:38:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme