Rodina

„Goede dag. Hoe gaat het?“ zdraví čtenářka Seboosis

Čtenářka Seboosis se v příspěvku k dnešnímu tématu „vy a jazyky“ svěřuje, že cizí řeč potřebuje každý den. Proč, to zjistíte v této novince. A zasmát se můžete i u videí, které zaslala čtenářka Leonat.

Hned dva čtenářské příspěvky si můžete přečíst v této novince, zaslaly je Seboosis a Leonat...

Goede dag. Hoe gaat het?

.... tak dobře: Dobrý den. Jak se máte? Tohle slyším denodenně. Patřím totiž mezi ty, co dočasně překročili hranice a tudíž je pro ně cizí jazyk potřebný. Tedy momentálně hlavně holandština. A jak jsem se ji učila. Vlastně nijak. Nemám učebnice, knihy ani pracovní listy, kde se jazyk naučíte krok po kroku. Myslím, že nejlepší je naučit se jazyk za pochodu, kdy to vyžadují běžné denní situace. Ovšem i k tomuto musí být základ, nejlépe ze školy. Já se učila 10 let němčinu a tou mluvím plynule, 3 roky angličtinu a z té si pamatuju jen základní fraze. A mně osobně přijde, že holandština je něco mezi těma dvěma (i když německy tu moc lidí neumí, ani nerozumí) s občasným „chrochtáním“. Takže základ k poznávání dalšího jazyka byl. Teď už je to rok a půl, co z mých úst poprvé vyšlo: Goede dag! a já mohu hrdě prohlásit, že holandsky mluvím TEMER plynule. Samozřejmě stejně jako čeština jsou rozmanité i další jazyky, takže je pořád, co se učit. Nějaké jazykové perličky bych určitě vyštrachala, ale... Jediné co mě teď v rychlosti napadá jsou tři slova, které mi ze začátku dělali problém: „huur“ (pronájem) a „hoor“ (poslyš) mají úplně jiný význam a záleží na tom, jak je vyslovíte. Ovšem pokud je vyslovíte trochu jinak (což se mi stávalo velmi často) dostanete slovíčko „hoer“ [hůr], které znamená (jak bych to řekla slušně...?) prostitutka :) A když už jsme u toho, je snad statisticky dokázáno, že nejdřív se člověk naučí sprostá slova... :)
Jinak pracuju se samýma polákama a nedávno jsem byla pochválena: „Vidíš jak hezky mluvíš polsky!“ Takže si třeba za chvilku připíšu další křížek do kolonky „jazyky“. A pozdravit dokážu ještě rusky, řecky, francouzky a turecky :)
Ale myslím, že dnes je nejdůležitější angličtina (teď je myslim už povinně ve školách), některým se to sice nelíbí, ale je to opravdu mezinárodní jazyk a domluvíte se sním téměř na celém světě. U nás bylo rozhodnuto, protože moji rodiče i prarodiče taky mluví německy, že se budu učít němčinu. A k čemu mi to je....? K ničemu.

Hezký zbytek dne přeju,
Seboosis


Dobrý den,
možná už to znáte, ale nedalo mi to... k dnešnímu tématu to prostě sedí...

Hezký den,
Leonat

Pozn. red.: Texty neprošly jazykovou korekturou.

Téma dne 26. května 2011: Vy a jazyky

 • Jak jste se učila cizí jazyk?
 • Kolik jazyků umíte?
 • Je pro vás cizí jazyk důležitý a proč?
 • Stala se vám s cizím jazykem nějaká zvláštní či humorná příhoda?

Své příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu: Redakce@zena-in.cz. Do předmětu mailu uveďte heslo: JAZYKY. Příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít větší šanci na uveřejnění a také získání dárku, totiž knížky Life managment od Dity Zandl z nakladatelství GRADA a doplněk stravy BION 3, plný vitamínů a dalších prospěšných látek. Uzávěrka zasílání příspěvků je 26. května 2011 v 15.00 hodin.

kniha bion

   
26.05.2011 - Učení - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [2] mandzarik [*]

  Seboosis : Sml67 vzpomínám na grrrrrachty. Jsi dobrá.

  superkarma: 0 26.05.2011, 14:29:57
 2. avatar
  [1] mandzarik [*]

  Leonat : Sml52Sml52 gut esperanto Sml57 I am happy sehr gut ! Slyším, že se reportér dobře bavit. Aber ohne sranda - týpek je i tak dobrej, na ski govoriť něnádo.

  superkarma: 0 26.05.2011, 14:29:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme