Zdraví

GinkoPrim a Ginko biloba pro naše zdraví

Co má společného strom ginkgo biloba se zdravím? Mnoho! Už naši předkové v dávné minulosti znali účinky této rostliny na zdraví. Tento strom, který je velmi krásný, má velmi zajímavé listy a mnoho blahodárných účinků nám přináší zdraví dodnes.

 

Již starověcí Číňané po dlouhá tisiciletí užívali semena ginkgo biloby k léčbě např. astmatu, otoků rukou a nohou nebo tuberkulózy, jeho plody na podporu trávení či proti tasemnicím v trávicím traktu. Upražená semínka se dodnes v Japonsku i Číně podávají na svatebních hostinách a oslavách pro podporu trávení a také jako prevence alkoholizmu. Listy pak zejména v Číně využívali pro zlepšení krevního oběhu a duševního vývoje nebo pro zmírnění dýchacích potíží. O různorodé využitelnosti tohoto stromu svědčí i fakt, že např. slupky ze semen byly hojně upotřebeny pro hubení obtížného hmyzu.

 

Avšak i moderní věda přináší stále nové a nové důkazy o mnohočetném léčivém efektu ginkgo biloby. V současnosti existuje přes 400 klinických studií zpracovaných na účinnost ginkgo biloby. Jako nejzajímavější se vědcům jeví dvě specifické sloučeniny obsažené zejména v listech tohoto stromu, a to flavonoidy a terpenolaktony. Flavonoidy především chrání stěny cév a aktivizují antioxidanty. To v praxi např. znamená, že ginkgo zvyšuje účinnost vitaminu C nebo samo o sobě jako silný antioxidant chrání nervová pouzdra (využíváno při léčbě roztroušené sklerózy). Terpenolaktony chrání nervové buňky před poškozením a mají velký význam pro zdokonalení paměti (zvýšení metabolizmu glukózy v mozku) a mentálních funkcí.

 

Hlavní účinnou látkou obsaženou v GinkoPrimu, přípravku, který si můžete koupit v lékárně,  je extrakt z listů stromu ginkgo biloba, v Japonsku nazývaného GIN KYO nebo-li stříbrná meruňka (stejně tak v čínštině yinhsing). Jedná se o jeden z nejstarších žijících stromů na světě, jeho věk se odhaduje až na 200 miliónů let. Výtažky z listů tohoto stromu obsahují více než 60 biologicky aktivních látek, které se navzájem doplňují ve svých účincích na organizmus.

 

Standardizovaný extrakt z ginkgo biloby obsažený v GinkoPrimu obsahuje ideální poměr flavonoidů a terpenolaktonů, a i proto je především bezpečný a účinný. Je možné ho užívat krátkodobě i dlouhodobě bez rizika vedlejších účinků.

Neméně důležitou látkou obsaženou v GinkoPrimu je hořčík. Tento minerál je nezbytný pro činnost více než 250 enzymů či enzymových systémů v organizmu. Hořčík pomáhá v prevenci mnoha chronických onemocnění, příznivě ovlivňuje nervový a svalový systém a udržuje správnou funkci srdce a cév. Nedostatek hořčíku se může projevovat častými křečemi, svalovým třesem, úzkostnými stavy, bolestmi hlavy, podrážděností nebo poruchami spánku.

Denní doporučená dávka hořčíku je 300 mg, ale jeho potřeba se zvyšuje při nadměrném požívání alkoholu či ve stresových situacích. Hořčík v kombinaci s extraktem z ginkgo biloby doplňuje a prohlubuje příznivé působení ginkgo biloby na nervový systém a psychické zdraví jednotlivce.

 

Na závěr zajímavost o tomto krásném stromu: Strom ginkgo biloba jako jeden z mála živého přežil i výbuch atomové bomby v Hirošimě, kdy znovu začal pučet ze země.

   
05.01.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] rystupije [*]

  ginko existuje i jako čaj.Koupila jsem ho mamině k vánocům,protože nerada baští prášky.je jí 66 roků a jak je málo mezi lidma,tak "blbne".Tak uvidíme,jestli to pomůže.

  superkarma: 0 06.01.2005, 21:45:02
 2. [6] VLADUSKA [*]

  Tak to já mám po 2 měsících užívání nohy i ruce stále teplé. Ale jinak jsem zůstala úplně normální.

  superkarma: 0 06.01.2005, 19:40:45
 3. [4] Janík [*]

  tak tohle mi rozhodně nepomohlo, ruce i nohy jsou stále jako z ledu

  superkarma: 0 05.01.2005, 15:14:33
 4. avatar
  [3] Bába Bára [*]

  Mně to pomohla na šelesty v uších. Ale slyšela jsem, že by se to nemělo brát dlouhodobě: Nevíte o tom někdo něco?

  superkarma: 0 05.01.2005, 14:09:59

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme