Další příspěvek přišel od čtenářky Gerdy. Sama ho nazvala zpověď důchodkyně. I přesto, že ji byla vyměřena malá částka, hospodařit umí. Hodnoty vidí i jinde, než v penězích.

Na téma peníze. Jsem zvědavá, kolik se tu dnes objeví boháčů:) Já tedy mezi nimi nebudu, ale možná bude někoho zajímat, jak se dá vyjít s důchodem, který začíná devítkou. No, myslím, že kdybych byla sama, mohla bych si zajít na sociálku pro podporu na bydlení, protože výdaje na bydlení spotřebují víc než třetinu mého důchodu, a to ještě živíme dvě kočky, z toho jednu dietářku. Podotýkám, že jsem pracovala 40 let, bohužel s podprůměrným platem, přitom na místě s vysokými nároky na kvalifikaci. Co chcete - univerzitní knihovníci asi nejsou přepláceni nikde. (Teda u nás). Možná v Praze jo, ale tady opravdu ne. Důchod je podle toho. Tudíž jsem přišla měsíčně o 5 tisíc.

Naštěstí mám i manžela, rovněž důchodce, takže když to dáme dohromady, nehladovíme. Dokonce jsem i spokojená! Není totiž nad to být pánem svého času. A tak mám tedy čas i na sledování akcí v letácích, které skutečně pečlivě sleduju. Rozhodně nekupuju šunty, ale jen to zboží, které je kvalitní. V životě bych nešla na nějakou prodejní akci, ostatně myslím, že by mě z ní rychle vyrazili:), oblafnout se nedám. Oblékáme se z Aukra. Spotřebiče nakupuju na internetu, když si je vyhledám ve Srovnání cen. Šetříme vodou, šetříme na topení. Jde to bezbolestně, pro dva lidi nemusíme mít myčku, ale stačí dát pod vodovod do dřezu škopek a zachycovat vodu. Ta se pak užije jinak.

Pořídili jsme si plastová okna, úspora se projevila, topit jsme skoro nemuseli, máme vnitřní byt a přesto 22 stupňů i v mrazech. Denně vařím, na tom se šetří nejvíc. Oblíbená jídla nemusí být drahá, švestkové knedlíky, nastavovaná kaše, kuřecí roláda, domácí houskové knedlíky místo hnusných kupovaných a drahých. Když jsem chodila do práce, vařila jsem taky a suroviny nakupovala za stravenky. Vždycky jsem se ale řídila heslem : „na co nemám, to nepotřebuju“. Půjčky jsme nikdy neměli, tudíž ani dluhy. Nedokážu si představit tu hrůzu nemít něco zaplaceno.

Aktuálně máme v rodině těžké nemoci. Kdo to nezažil, neví, co to stojí peněz. Ale i tak na to pořád ještě máme, protože se dokážeme uskrovnit. Drahé dovolené nemáme, jezdíme autem, na kolách, u nás je všude krásně a pořád je spousta míst, kde jsme ještě nebyli. Měřítko hodnot se s věkem posouvá. I v nešťastných dnech najdete něco pozitivního, třeba to, že pořád máte vnitřní rezervy! Peníze jsou důležité, to ano, ale nesmíme se jim podřídit, MY určujeme, jaké místo v našem životě zaujmou.

snad jsem nebyla příliš mentorská - zdraví Gerda

Pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

____________________________

Milá Gerdo, ještě dobře, že máte manžela a berete život zvesela. Možná právě díky těm těžkým nemocem se dokážete radovat z každodenních maličkostí a brát život takový jaký je.
Děkuji, že jste napsala.
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne: Umíte hospodařit s penězi?

  • Vycházíte ke konci měsíce bez problému?
  • Jste finančně závislá na svém partnerovi?
  • Umíte našetřit?
  • Dostala jste se někdy do zcela bezvýchodné situace?
  • Jak jste ji vyřešila?
  • Jste z těch, které mají to štěstí a peníze neřeší?
  • Za co nejvíce utratíte?
  • Je váš plat dostačující?
  • Chtěla byste být milionářkou?
  • Myslíte si, že umíte hospodařit s penězi?

Na téma, které se týká nás všech pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Na jednu z vás čeká pěkný dárek: luxusní pleťová kosmetika planet spa s výtažky z černého kaviáru

darecek

Reklama