První zajímavé vyjádření k dnešnímu tématu přišlo od čtenářky a divačky kvalitních seriálů, čtenářky Gerdy. A nad jakým že pořadem se pozastavila v souvislosti s končící civilizací? To už se dozvíte v jejím příspěvku.

Dobrý den,
protože máme televizi, u které manžel stráví dost času při sledování sportovních kanálů, a jako každý chlap si libuje v přepínání, neunikne mi ani nabídka našich seriálů. Upoutávky jsou prostě všude a není úniku.
Co mě se týče, televizi bych klidně oželela a zbavila se jí. Když jsem sama doma, ani ji nezapínám. Stačí mi to, co najdu na internetu a jako relaxace je pro mě stejně nejlepší knížka. Bývaly ale doby, kdy jsem se na televizní seriály těšila a nenechala si ujít ani jeden díl.
Za všechny - F.L. Věk, Byl jednou jeden dům, Sňatky z rozumu, Nemocnice na kraji města, Četnické humoresky (samozřejmě) atd. Jistě jste si všimli, že jde o tv tvorbu „pro pamětníky“. Za dobrý seriál rovněž pokládám Hříšné lidi města pražského, i 30 případů majora Zemana - pokud tedy nešlo o vyloženě politickou agitku, to mě nebavilo ani tenkrát...

Dorostla jsem do zralého věku, překulil se rok 1989 a otevřela se „kulturní“ stavidla zahraniční produkci a nových českých seriálů. Zpočátku jsem se nemohla nabažit mýdlových oper typu Beverly Hills anebo Melrose Place, v práci jsme si z hrdinů utahovali a jejich hlášky zněly od rána do večera. Pořád to ještě jakž takž šlo. Bavil mě třeba i Život na zámku kvůli dobrému obsazení i zajímavému nápadu.

Ovšem to, co následovalo, jsem ani v nejhorším snu nečekala. Fabrika na díly, seriály dopisované za pochodu, herci s mlékem na bradě udělují v magazínech rady jak žít... Kdo se mihne v televizi, je rázem celebrita. O Reality show ani nemluvím:( Potřebuju pořad, který mi něco dá, se kterým neztratím čas, který nebude trapný, bezduchý a založený pouze na tom kdo bude vulgárnější a hlasitější. Jenže např. - za všechny - Vyvolení ve mně vzbuzují vážné obavy, jestli se snad všichni nezbláznili? Proč se propána mám dívat na nějaký festival blbosti, kde se sem tam promenují podivné úchylné typy? Taky před tím neutečeš, ať otevřeš kteroukoliv stránku s deníky na internetu, hned se dovíš, kdo měl hysterák, kdo pomočil koberec - fuj. Na Primě sledujeme Krimizprávy a nikdy nestihneme přepnout, aby nám neukázali „oduševnělé tváře“ z vily...Takže specielně u tohoto pořadu mě zajímá jediné: KDY SKONČÍ.

Přiznám se, že dosud mě žádný tak neiritoval, jako tihle Vyvolení. Že by nastával Konec civilizace?? Huxley to předpověděl už dávno a začínám mu věřit. Za další mě od televize vyhánějí reklamy, upoutávky na pořady. Manžel se tedy dívá hlavně na jeho milovaný sport, společně máme oblíbené přírodopisné, cestopisné a historické kanály a když koupím tištěný program, proberu ho, zakroužkuju tipy na dobré filmy (MGM), ale to především pro něj, protože já trávím večery s knížkou v posteli.

A abych nebyla moc pesimistická a protivná, pochválím reprízy britského Haló haló, který nás baví opakovaně. Zatím jsem se nikde tolik nenasmála. Teď běží Červený trpaslík, tak se na něj docela těším. Mrzí mě, že bavorského Big Bena už znám nazpaměť, protože ho dávají znovu. Tak na toho se dívám jako na pohádku s krásnými kulisami, vyloženě si u něj odpočinu. Žádné veledílo, při premiéře jsem protáčela oči co to je...a vida, při srovnání s televizní nabídkou nových seriálů je rázem geniální:):):)

No, a tady se vnucuje smutná myšlenka, že nová tvorba rozhodně nepředčí ani nenahradí tvorbu starou, socialistickou, předrevoluční. Protože novodobá ztratila srdce, myšlenku a je příliš závislá na penězích, kterým se přizpůsobuje. Tudíž je povrchní, pokud možno laciná a bohužel se neustále mlátí prázdná sláma kvůli modle „Sledovanost“. Vím, že je potřeba i něco jednoduššího, oddechového - k žehlení, jako kulisa. Jen by souběžně mělo vznikat i něco jiného, ne jenom mluvicí hlavy na gauči ve studiu.

Gerda

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Seriály, které jste jmenovala na začátku, jsou naprosto geniální, bohužel pro dnešní generaci nezajímavé.
Já se nechala svojí dcerou vtáhnout (ona mnou bohužel ne) i do vily Vyvolených. Kdy to skončí? Buďto, až se zblázní oni tam, anebo až se zblázníme my tady…

Děkuji Gerdo, velmi dobrý příspěvek.
Přeji krásný den Vám i vašemu sportovně naladěnému manželovi.
Saša

Téma dnešního dne: TV seriály a Reality show

 • Sledujete TV seriály?
 • Který patří k vašim nejoblíbenějším?
 • A který považujete za nejhorší?  
 • Jaký je váš názor na pokračování seriálů? (Nemocnice na kraji města, Sanitka ad.)
 • A co politické seriály?
 • Dokážete být věrnou divačkou u dlouhodobých seriálů? (Ordinace, Cesty domů aj.)
 • Nebo zastáváte názor, jeden díl nevidět – neuteče nic...
 • Dokážete se sžít se seriálovými postavami?
 • A co Reality show?
 • Pobaví vás?
 • Nebo znechutí?
 • Máte nějakou oblíbenou? (Farmář hledá ženu, Vyvolení )
 • Sledujete i pěvecké soutěže?
 • Nebo nesledujete nic a raději čtete ))

Napište nám o tom na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

V dárku odběhneme od televizních seriálů k rozhlasové tvorbě a dvě pisatelky odměníme knihou z edice ČRo pod názvem: 99 významých tvůrců rozhlasových dokumentů.

kniharozhlas

Čtěte také: Také se vám líbil první díl seriálu Sanitka II?

 

Reklama