Novinky

Gerda: Že by nastal konec civilizace?

První zajímavé vyjádření k dnešnímu tématu přišlo od čtenářky a divačky kvalitních seriálů, čtenářky Gerdy. A nad jakým že pořadem se pozastavila v souvislosti s končící civilizací? To už se dozvíte v jejím příspěvku.

Dobrý den,
protože máme televizi, u které manžel stráví dost času při sledování sportovních kanálů, a jako každý chlap si libuje v přepínání, neunikne mi ani nabídka našich seriálů. Upoutávky jsou prostě všude a není úniku.
Co mě se týče, televizi bych klidně oželela a zbavila se jí. Když jsem sama doma, ani ji nezapínám. Stačí mi to, co najdu na internetu a jako relaxace je pro mě stejně nejlepší knížka. Bývaly ale doby, kdy jsem se na televizní seriály těšila a nenechala si ujít ani jeden díl.
Za všechny - F.L. Věk, Byl jednou jeden dům, Sňatky z rozumu, Nemocnice na kraji města, Četnické humoresky (samozřejmě) atd. Jistě jste si všimli, že jde o tv tvorbu „pro pamětníky“. Za dobrý seriál rovněž pokládám Hříšné lidi města pražského, i 30 případů majora Zemana - pokud tedy nešlo o vyloženě politickou agitku, to mě nebavilo ani tenkrát...

Dorostla jsem do zralého věku, překulil se rok 1989 a otevřela se „kulturní“ stavidla zahraniční produkci a nových českých seriálů. Zpočátku jsem se nemohla nabažit mýdlových oper typu Beverly Hills anebo Melrose Place, v práci jsme si z hrdinů utahovali a jejich hlášky zněly od rána do večera. Pořád to ještě jakž takž šlo. Bavil mě třeba i Život na zámku kvůli dobrému obsazení i zajímavému nápadu.

Ovšem to, co následovalo, jsem ani v nejhorším snu nečekala. Fabrika na díly, seriály dopisované za pochodu, herci s mlékem na bradě udělují v magazínech rady jak žít... Kdo se mihne v televizi, je rázem celebrita. O Reality show ani nemluvím:( Potřebuju pořad, který mi něco dá, se kterým neztratím čas, který nebude trapný, bezduchý a založený pouze na tom kdo bude vulgárnější a hlasitější. Jenže např. - za všechny - Vyvolení ve mně vzbuzují vážné obavy, jestli se snad všichni nezbláznili? Proč se propána mám dívat na nějaký festival blbosti, kde se sem tam promenují podivné úchylné typy? Taky před tím neutečeš, ať otevřeš kteroukoliv stránku s deníky na internetu, hned se dovíš, kdo měl hysterák, kdo pomočil koberec - fuj. Na Primě sledujeme Krimizprávy a nikdy nestihneme přepnout, aby nám neukázali „oduševnělé tváře“ z vily...Takže specielně u tohoto pořadu mě zajímá jediné: KDY SKONČÍ.

Přiznám se, že dosud mě žádný tak neiritoval, jako tihle Vyvolení. Že by nastával Konec civilizace?? Huxley to předpověděl už dávno a začínám mu věřit. Za další mě od televize vyhánějí reklamy, upoutávky na pořady. Manžel se tedy dívá hlavně na jeho milovaný sport, společně máme oblíbené přírodopisné, cestopisné a historické kanály a když koupím tištěný program, proberu ho, zakroužkuju tipy na dobré filmy (MGM), ale to především pro něj, protože já trávím večery s knížkou v posteli.

A abych nebyla moc pesimistická a protivná, pochválím reprízy britského Haló haló, který nás baví opakovaně. Zatím jsem se nikde tolik nenasmála. Teď běží Červený trpaslík, tak se na něj docela těším. Mrzí mě, že bavorského Big Bena už znám nazpaměť, protože ho dávají znovu. Tak na toho se dívám jako na pohádku s krásnými kulisami, vyloženě si u něj odpočinu. Žádné veledílo, při premiéře jsem protáčela oči co to je...a vida, při srovnání s televizní nabídkou nových seriálů je rázem geniální:):):)

No, a tady se vnucuje smutná myšlenka, že nová tvorba rozhodně nepředčí ani nenahradí tvorbu starou, socialistickou, předrevoluční. Protože novodobá ztratila srdce, myšlenku a je příliš závislá na penězích, kterým se přizpůsobuje. Tudíž je povrchní, pokud možno laciná a bohužel se neustále mlátí prázdná sláma kvůli modle „Sledovanost“. Vím, že je potřeba i něco jednoduššího, oddechového - k žehlení, jako kulisa. Jen by souběžně mělo vznikat i něco jiného, ne jenom mluvicí hlavy na gauči ve studiu.

Gerda

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Seriály, které jste jmenovala na začátku, jsou naprosto geniální, bohužel pro dnešní generaci nezajímavé.
Já se nechala svojí dcerou vtáhnout (ona mnou bohužel ne) i do vily Vyvolených. Kdy to skončí? Buďto, až se zblázní oni tam, anebo až se zblázníme my tady…

Děkuji Gerdo, velmi dobrý příspěvek.
Přeji krásný den Vám i vašemu sportovně naladěnému manželovi.
Saša

Téma dnešního dne: TV seriály a Reality show

 • Sledujete TV seriály?
 • Který patří k vašim nejoblíbenějším?
 • A který považujete za nejhorší?  
 • Jaký je váš názor na pokračování seriálů? (Nemocnice na kraji města, Sanitka ad.)
 • A co politické seriály?
 • Dokážete být věrnou divačkou u dlouhodobých seriálů? (Ordinace, Cesty domů aj.)
 • Nebo zastáváte názor, jeden díl nevidět – neuteče nic...
 • Dokážete se sžít se seriálovými postavami?
 • A co Reality show?
 • Pobaví vás?
 • Nebo znechutí?
 • Máte nějakou oblíbenou? (Farmář hledá ženu, Vyvolení )
 • Sledujete i pěvecké soutěže?
 • Nebo nesledujete nic a raději čtete ))

Napište nám o tom na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

V dárku odběhneme od televizních seriálů k rozhlasové tvorbě a dvě pisatelky odměníme knihou z edice ČRo pod názvem: 99 významých tvůrců rozhlasových dokumentů.

kniharozhlas

Čtěte také: Také se vám líbil první díl seriálu Sanitka II?

 

   
10.09.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] átéčko [*]

  V televizi stále něco je. A je tam bohužel nejvíce toho, co si lidé žádají. Sitkomy, které já nesnáším jinému udělají radost.

  Někdo si u těch povrchních věcí vyčistí hlavu. Já si přepnu na HBO, třeba včera tam běžel Atlas mraků.

  A když nenajdu nic, co by se mi líbilo, pokecám si na "fejsbůku", nebo si čtu.

  superkarma: 0 23.09.2013, 11:14:49
 2. [39] vintage [*]

  souhlasím s Gerdou, ale nemyslím, že je to "konec civilizace". bedna se dá přece vypnout, co mě irituje, se snažím přehlížet ( i když někdy je to těžké, vím ). hloupé časopisy nekupuji, rádio - s halekající reklamou každých deset minut - neposlouchám. Pokud je hezky, vypadnu někam na kole, jinak samozřejmě vítězí největší žrout času - internet :D a když už zadek dřevění a před očima mžitky, jdu něco dělat...Sml79

  superkarma: 0 12.09.2013, 10:46:14
 3. avatar
  [38] gerda [*]

  Altamora — #36 na tom filmu velmi pohořela Helena Růžičková. Už nevím, kdo to režíroval, ale určitě ne Troška. Hrál tam myslím i pan Glazar.

  superkarma: 0 11.09.2013, 06:44:00
 4. avatar
  [37] kuzle [*]

  kobližka — #17 no fakt Sml22 mame tak 5-6 dilu na vecer, tak je par mesicu o zabavu postarano Sml67

  superkarma: 0 10.09.2013, 22:42:29
 5. avatar
  [36] Altamora [*]

  denkas — #28 Trhala fialky dynamitem je film porevoluční. Neviděla jsem ho, troškoviny mě neoslovují, ale maně si vzpomínám, že jsem někde četla, že je to o nějakou cestovce či čemsi podobném.

  1. na komentář reaguje gerda — #38
  superkarma: 0 10.09.2013, 20:22:47
 6. avatar
  [35] gerda [*]

  v.poho — #33 jasně, přeju hezký večer, já teda asi s knížkouSml30

  superkarma: 0 10.09.2013, 18:16:54
 7. avatar
  [34] v.poho [*]

  gerda — #30 ...ale umíme svobodně uvažovat. Aspoň někteří. Jen koukej, jak tady svobodně diskutujeme a každá máme jiný názor a co, nic se neděje.

  Mimochodem, já si asi 2x ty filmy s "plochými postavami" zkusila pustit, to se fakt nedalo.Sml68

  superkarma: 0 10.09.2013, 17:45:11
 8. avatar
  [33] v.poho [*]

  gerda — #32 ...i tak se to dá brát.Sml80 Nebo kdyby ses nenechala rušit "oduševnělými tvářemi" z vily, viděla bys krásné mladé lidi.Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  Já beru film jako celek a jinak to neumímSml80 a bohužel na kriminálky zrovna moc nekoukám.

  1. na komentář reaguje gerda — #35
  superkarma: 0 10.09.2013, 17:40:13
 9. avatar
  [32] gerda [*]

  v.poho — #27 možná jsem to nenapsala moc srozumitelně - ale myslím to tak, že kdyby ses nenechala rušit občasným politickým pozadím, viděla bys dobrou kriminálku. Víc nic. Stejně jako ta paní - kdyby překonala nechuť k církvi, viděla by hezký interiér chrámu.

  1. na komentář reaguje v.poho — #33
  superkarma: 0 10.09.2013, 16:43:45
 10. avatar
  [31] Pentlička [*]

  Já se koukám na Ordinaci a Ulici. Reality show nikdy! Ze starších seriálů jsem taky milovala F.L.Věka a Sňatky z rozumu, i jsem si to s chutí přečetla. Díky F.L.Věkovi jsem objevila Jiráska a přelouskala ho skoro celého - hlavně miluju jeho kroniku U nás a také Filozofskou historii. A strašně se mi líbili i Byli jednou dva písaři se Sovákem a Horníčkem, to byl herecký koncert! Z cizích seriálů můžu kdykoli Hercule Poirota, tam je tak úžasně vykreslená atmosféra Anglie 30. let, že je to asi autentičtější než byla skutečnost!

  superkarma: 0 10.09.2013, 16:43:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] gerda [*]

  v.poho — #25 jojo, výchovné komentáře, v tom jsme mistřiSml52 Vzpomínáš, jaké vášně zrovinka Zeman vzbuzoval? To snad ani nestálo za to. Oni ho vysílají pořád dokola na různých kanálech, ale už nevím, na kterém to bylo...prostě před začátkem každého dílu byla osvětová přednáška, jak na něj máme pohlížet a co si u něj myslit. Jako bych se vrátila hluboko do minulosti. Kdepak, neumíme svobodně uvažovat.

  1. na komentář reaguje v.poho — #34
  superkarma: 0 10.09.2013, 16:37:02
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  denkas — #28 Kulový blesk není blbina, ten je naopak výborný. Jenomže, ne každému sedí cimrmanovský humor, v tom to je.Sml80

  superkarma: 2 10.09.2013, 16:18:48
 3. avatar
  [28] denkas [*]

  v.poho — #24 ale jasně,každá doba má svýSml80Já si pamatuju i blbou komedii-Kulovej blesk,ta je děsná.Sml30nebo trhala fialky dinamitemSml80 I tenkrát se vše nepovedlo,jak řikáš.Ale někdy mám pocit,že teď je víc toho nepovedenýhoSml80

  1. na komentář reaguje gerda — #29
  2. na komentář reaguje Altamora — #36
  superkarma: 0 10.09.2013, 15:19:34
 4. avatar
  [27] v.poho [*]

  gerda — #26 Myslím, že tvůj příklad je trošku mimo. Sml80To, že se mi něco nelíbí, nemá se zásadami pranic společného.

  1. na komentář reaguje gerda — #32
  superkarma: 0 10.09.2013, 15:12:00
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  v.poho — #23 tak to máš blbý. Připomněla jsi mi mou kolegyni, která vyprávěla hitorický zážitek ze zájezdu do Kutné Hory. V osazenstvu autobusu byla paní, která byla tak kovaná komunistka (tudíž ateistka), že jediná odmítla vstoupit do chrámu Svaté Barbory. Všichni ostatní se kochali architektonickým skvostem, ale ona práh nepřekročila. Ze zásady.Sml57

  1. na komentář reaguje v.poho — #27
  superkarma: 0 10.09.2013, 14:58:48
 6. avatar
  [25] v.poho [*]

  A ještě pro milovnice starých časů doporučuji ČS film. My si doma vždycky čteme jen program na teletextu a dost se u toho bavíme.Sml16 Nevím, kdo jim to tam dává, ale texty jako:

  ...film byl poplatný době..., ...autor se tendenčně přikláněl k ...., postavy ploché, až černobílé....

  asi moc diváků nenalákají. Ale pořád mají co vysílat a ze zlatého předrevolučního fondu ty jejich filmy nejsou. Něco by opravdu ten prach měl zanést.

  1. na komentář reaguje gerda — #30
  superkarma: 0 10.09.2013, 14:54:34
 7. avatar
  [24] v.poho [*]

  denkas — #22 Vždyť to nikde nepopírám. Byla natočena spousta dobrých komedií (třeba ty Vorlíčkovy miluju) a filmů, ale taky spousta špatných a ještě horších, akorát si je už nikdo nepamatuje.

  Fakt je, že slušná porevoluční komedie mě fakt nenapadáSml52Sml52Sml52Sml52, ale dramata jo: Je třeba zabít Sekala, Poupata, Habermannův mlýn, Obecná škola, Tichá bolest.... a já polemizovala jenom s posledním odstavcem: nová tvorba rozhodně nepředčí ani nenahradí tvorbu starou, socialistickou, předrevoluční.

  Každá doba nese svoje - jak dobrý tak špatný věci.

  1. na komentář reaguje denkas — #28
  superkarma: 0 10.09.2013, 14:37:35
 8. avatar
  [23] v.poho [*]

  gerda — #21 ...jenže já ji tam bohužel vidím. Netvrdím, že byla ve všech dílech, ale na to, abych selektovala, kterej díl ano a kterej už ne, na to fakt nemám kapacitu a hlavně chuť.

  Elkhaft je na celém seriálu jako celku (jak říkám, viděla jsem to kdysi dávno a k zopakování se nepřinutím) ta rafinovaná manipulace a z toho se mi prostě ježí chlupy.

  A to že to Seguens natočil dobře, to ti neberu, ale Lena Riefenstahlová byla taky vynikající filmařka....Sml31

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 0 10.09.2013, 14:28:15
 9. avatar
  [22] denkas [*]

  v.poho — #20 Proč? Zeman nebyl špatnej,klidně i ted na něj kouknu.Sml80A tady se bavíme o seriálech a kolik bylo i hezkejch filmů natočenejchSml80Radši se kouknu na starou detektivku,než na ty dnešní moderny.A komedie,ty neměli chybuSml22

  1. na komentář reaguje v.poho — #24
  superkarma: 1 10.09.2013, 14:18:45
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  v.poho — #20 ale jdi, proč by se měl obracet žaludek? Vidělas třeba Kvadraturu ženy? Co je na tom tak eklhaft??Sml80 Samozřejmě, kromě toho ohavného kriminálního činu a odporných pachatelů. Sama píšu, že politickou angažovanost jsem v tom nehledala. Sequens to natočil výborně.

  1. na komentář reaguje v.poho — #23
  superkarma: 0 10.09.2013, 14:13:21
 11. avatar
  [20] v.poho [*]

  Mně to tedy nedá a musím polemizovat s posledním odstavcem: nová tvorba rozhodně nepředčí ani nenahradí tvorbu starou, socialistickou, předrevoluční.

  Ne že bych se nějak zastávala současné tvorby, ale i teď se dají mezi vším balastem najít pěkné a zajímavé kousky (napadá mě třeba Comeback, pokud se bavíme o seriálech) a je třeba si uvědomit, že jsi z té socialistické doby vyjmenovala taky jenom několik děl, ale za ta léta se jich natočilo mnohokrát víc. Většina z toho byly škváry a oprávněně zapadly prachem, což čeká úplně stejně i dnešní tvorbu, taky se bude opakovat dokola pár kousků.

  A konkrétně ten major Zeman, na toho a jemu podobná dílka, se nemohu dívat bez toho, aby se mi obracel  žaludek. Sml68

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  2. na komentář reaguje denkas — #22
  superkarma: 0 10.09.2013, 13:31:23
 12. avatar
  [19] gerda [*]

  peetrax — #18 ] moje srdeční záležitost, na to se můžu dívat pořád dokolečka a nikdy mě neomrzí. Jedna postava vedle druhé je vydařená. Poručík Gruber se svým tančíkem, obecní kanec René s jeho "ty žžženská jedna hloupá!", monsieur Alfons se špatnou pumpičkou, přesto nejúnavně dvorný, partyzánka Michelle "dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat"...vlastně mě nikdy nic tolik nepotěšilo. A hlavně si tam dělají srandu naprosto ze všeho: z komunistického odboje, z gestapa, partyzánů...

  superkarma: 0 10.09.2013, 13:18:46
 13. avatar
  [18] peetrax [*]

  gerda — #16 jó, Halo halo, Edith s úžasným dabingem Ivy Janžurové a poručík se svým tančíkem. Sml29 Úplně jsem na ten seriál zapomněla. Sml67 Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #19
  superkarma: 0 10.09.2013, 13:05:07
 14. avatar
  [17] kobližka [*]

  kuzle — #14 To jako fakt?

  1. na komentář reaguje kuzle — #37
  superkarma: 0 10.09.2013, 12:31:53
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  holky, díky za reakce, teď jsem přiletěla z nákupu a pročítámSml53

  1. na komentář reaguje peetrax — #18
  superkarma: 0 10.09.2013, 11:01:41
 16. avatar
  [15] peetrax [*]

  BastMetztli — #7 tak tak, pánové Brzobohatý a Tříska. Sml29

  superkarma: 0 10.09.2013, 10:55:18
 17. avatar
  [14] kuzle [*]

  hanika — #2 jo Krok za krokem dokaze cloveka taky pobavit, Cody a jeho nezapomenutelne hlasky me rozesmivaji vzdycky kdyz na to koukame Sml22

  a co se jeste musim priznat je stazenych a nahranych cca 185 dilu Osklivky Betty, te venezuelske, doktor Armando Mendoza, Calderon, Patricia a spol. - jednou za cas s muzem neodolame a jedeme vsechny dily Sml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 0 10.09.2013, 10:18:03
 18. [13] Maryene [*]

  Televizi příliš nemusím, ale na seriál Vyprávěj jsem se vyloženě těšila. Nejenom že byl velmi dobře zpracovaný, výborně obsazený, ale navíc mě nerušily všudypřítomné reklamy. I od sebelepšího filmu na Primě mě dokáže odehnat  upoutávka na  Vyvolené. Je to úpadek kultury a taková reality show by neměla do tv vůbec projít.(Ale to bychom potom nebyli světoví!!!)  Už tak někteří mladí lidé nevědí co je a co není vhodné a pokud sledují takové zhovadilosti přímo veřejně v televizi, dokáží si z toho vzít příklad. A proč ne, když nakonec vyhraje ten, kdo se nejvíce ztrapní a znemožní?

  superkarma: 0 10.09.2013, 10:11:27
 19. avatar
  [12] řinka [*]

  Jo to ještě byli umělci,osobnosti,to byli páni herci.Kdeže loňské sněhy jsou.Na dnešní komerčku se nedá dívat.

  datura — #6 Spousta situací a věcí mi připomněla dávno zapomenuté.Sml16

  superkarma: 0 10.09.2013, 10:02:31
 20. [11] Pavla_b [*]

  Tak se připojuji také k souhlasným názorůmSml22, mluvíš mi z duše.

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:43:45
 21. [10] Alexandra Stušková [*]

  datura — #6 Ano, ten byl VÝBORNÝ, vidíte, úplně jsem na něj ve výčtu zapomněla Sml15

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:43:35
 22. avatar
  [9] DanaD [*]

  Muzu rict, ze z tech novejsich serialu sleduju pravidelne  Ulici.. jednak trochu ze zvyku a taky pro to, ze mi prijde, ze jako jediny zobrazuje problemy normalnich lidi s normalnim zamestnanim a normalnim bydlenimSml16

  superkarma: 2 10.09.2013, 09:35:36
 23. [8] V19 [*]

  Súhlasím s príspevkom, som na tom podobne,keď som sama doma  TV ani nezapnem, občas si s manželom pozriem prírodopisný film a s vnučkami nejakú rozprávku.

  Tie reality show sú podľa mňa trápne a nehanbím sa priznať, že sa mi dvíha z nich žalúdok už iba pri reklame...

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:28:09
 24. avatar
  [7] BastMetztli [*]

  F. L. Věk se mi také celkem líbil, především pan Brzobohatý, panečku, to byl štramák.

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  superkarma: 1 10.09.2013, 09:25:56
 25. avatar
  [6] datura [*]

  Já zase za krásný považuji seriál Vyprávěj, ale to bylo hlavně proto, že tu dobu jsme zažili a mohli srovnávat. Na Vyvolené mám stejný názor jako pisatelka, je to jen banda úchylů, nikdo normální by tam nevlezl.

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #10
  2. na komentář reaguje řinka — #12
  superkarma: 0 10.09.2013, 09:24:09
 26. avatar
  [5] enka1 [*]

  Sml67Pod to se podepisujuSml16

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:21:44
 27. avatar
  [4] marde [*]

  Jsem na tom stejněSml22Také kroužkuji, ale stále méněSml16

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:15:05
 28. avatar
  [3] kobližka [*]

  Celkem mi muvíš z duše.Hlavně pod první odstavec se mžu klidně podepsat.Jo,Sňatky z rozumu,F.L.Věk.....to člověku něco dalo.

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:12:11
 29. avatar
  [2] hanika [*]

  Dobré ranko, nějakou dobu jsem hltala seriály typu Ulice, Ordinace atd... teď už mě to vůbec netáhne. Asi jak je tím ta televize přesycená... Reality show typu Vyvolení jsou katastrofální, to fakt neee. Ráda se podívám snad už potisící na Krok za krokem, Vraždy v Midsomeru, Přátelé atd.. z českých Sanitka, Chalupáři, Zdivočelá země atd... zkrátka klasiky...

  1. na komentář reaguje kuzle — #14
  superkarma: 0 10.09.2013, 09:10:21
 30. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16je to generační vývoj - když vidím ukázky na Vyvolené, tak si říkám - proboha, kdo na to může koukat? Ale u Dvou písařů, Chalupářů, atd. taju......

  superkarma: 0 10.09.2013, 09:06:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme