Zajímavý příspěvek přišel od čtenářky Gerdy. Přečtěte si, jak to chodí (či nechodí) s nakupováním a sháněním dárků u nich v rodině.

Všechny u monitorů zdravím a hned zkraje přiznám barvu: dárek nemám ani jeden! A taky nebudu žádný kupovat. My jsme totiž dárkování zrušili už před 3 lety a nemůžeme si to vynachválit. To je tak. S postupem času jsme přišli na to, že nás vánoční šílení a mumraj strašně otravují... Omílání koled v supermarketech, vánoční figurky už od září a vlezlé reklamy všude kam se vrtnem. Jakoby se nám všichni snažili Vánoce zprotivit. Přitom my máme představu těch Vánoc ladovských - skromných a tichých, bez přežírání a hromad roztrhaných vánoční papírů.  Nechtěli jsme být otroky konzumních zvyklostí, ale teprve před 3 roky jsme měli odvahu uskutečnit Vánoce bez dárků. A dodrželi jsme to!

Vím i o jiných rodinách, kde se o totéž pár průkopníků pokusilo, ale druhá strana jim nevěřila, a z obav o ztrapnění to pokazila balíčky. Rozpaky byly na obou stranách a docela to zkazilo náladu. To u nás si libujeme! Konečně máme čas vychutnat vánoční atmosféru se světýlky, vánočními motivy všude po bytě. Žádná honička, na všechno máme čas. Spadla z nás obrovská tíha. A vybudila mě k tomu moje maminka, už opravdu paní v letech (84) a navíc těžce nemocná, která mě tehdy před lety zoufale prosila, že mi dá peníze a ať NĚCO koupím pro kluky i pro sebe. Hodlala učinit zadost rodinné tradici a stůj co stůj své našetřené peníze utratit za cokoliv. Vzepřela jsem se, že dárky mají dělat radost a ne starost a nakonec jsme se všichni v rodině usnesli, že se sejdeme na pokec u stromku, ale jako historická novinka u nás -  bez dárků! Cukroví i vánočka jsou samozřejmé, ryba i salát taky! A věřte, je to ideální a vyhovuje to opravdu všem. Mně prostě povinné dárkování nesedí.

Pamatuju se, jak jsem vnukům - byli ještě školáci - jako velké překvapení pod stromek koupila „Kousek pralesa“. Bylo to v rámci ekologické akce Zachraňte prales a kdo poslal obnos, dostal pak pro dárce (to právě byli naši malí) certifikát na pár metrů pralesa se jménem vlastníka. Vidím jako dnes, jak se kluci tvářili a koukali do obálek, kde jsou nějaké bankovky ke kousku pro ně nezajímavého papíru (peníze v obálkách už mi přijdou ještě horší, než hloupé dárky)....:( ... Všichni všechno mají, my se obdarováváme přes rok každou chvíli něčím. Já předevčírem od manžela dostala plyšáka Šmoulu. Div mě šlak netrefil - dodneška si nevšiml, jak nemám ráda modrou. Ale pochválila jsem ho.  Dnes jsem byla zaplatit originál obrazu ( celé 300.00:) - ale prostě se mi strašně líbil a nemůžu se ho dočkat. Krajinka s obilím a chrpama. Vánoce si zkrátka děláme po celý rok. Ale co bych si nejvíc ze všeho přála pod stromeček pro sebe i celou rodinu, vím. ZDRAVÍ. To nám začíná chybět a zdraví nepřekoná žádný jiný dárek, taky možná proto, že vám k němu nedopomůže ani plná šrajtofle.

Gerda

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Při první větě jsem se zaradovala: Hurá, další spřízněná duše, která také ještě nemá žádný dárek.
Pak jste to ale objasnila. No, je to odvážný krok a jak vidno, může dokonale fungovat. Já bych ho ale asi (ještě) neudělala. Snad jen, kdybychom byli s manželem u stromečku úplně sami…
Každopádně moc děkuji, že jste napsala a užijte si zaslouženého předvánočního klidu a pohody.
Saša

Téma dnešního dne: Už kupujete vánoční dárky?

 • Máte už nějaké nakoupeny?
 • Řídíte se přáním svých dětí? (dospělých)
  nebo kupujete dle vlastního uvážení
  A také dle finančních možností
 • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
 • Kupujete všem příbuzným, nebo jenom některým?
 • Kupujete i svým kamarádkám a známým?
 • Kupujete na objednávku, přes internet nebo osobně?
 • Líbí se vám vánoční nákupní atmosféra nebo ji považujete za nákupní šílenství?
 • Pro koho máte dárky nakoupeny nejdřív?

O nákupech vánočních dárků, na které máte už nejvyšší čas
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: dámským parfémem od firmy Avon / CITY RUSH

parfem

Reklama