Novinky

Gerda: Ta paní si prostě pokoj nedá!

Tou paní je sousedka, která bydlí pod bytem pisatelky prvního příspěvku, Gerdy. Soužití s ní není vůbec jednoduché, jak pro Gerdu, tak ani pro ostatní nájemníky. Více se dozvíte v příspěvku.

Dobrý den všem lidem dobré vůle!
Píšu to takhle záměrně, protože si všech takových lidí velice považuju. Ještě víc po zkušenostech s naší před pár lety přistěhovavší se sousedkou. Začalo to obvyklým způsobem - starší paní prodala domek na vesnici a přestěhovala se do paneláku. Bohužel do našeho. Je to osoba, která působí velmi dobrým dojmem, osamělá stará paní, v okolí vzbuzující ochranitelské komplexy. Tak i ve mně. Bylo mi jí líto, představila jsem si jak jí je mezi cizími a jinde, než byla zvyklá. Navíc mi chybí moje babička (no, sama už jsem seniorka, ale na babičku prostě stále vzpomínám). Tak jsem se jí to snažila ulehčit, povídala jsem si s ní co je tu pro ni zajímavého v okolí, kam může zajet pro nákup a tak. Zdála se mi jako velmi příjemná, inteligentní paní. Jenomže -  pak začala vystrkovat růžky. Napřed se jí nelíbilo, že má platit úklid.
Vysvětlím - náš malý barák si odhlasoval provádění úklidu, na který platíme každý měsíc stovku. Uklízí rodina z našeho vchodu. Nová paní sousedka se postavila na zadní, a že si bude uklízet sama a platit nic nebude! Navíc přišpendlila na domovní nástěnku dost urážlivé psaní pro pána, co uklízí. Než se s babou hádat, chtěli jsme se na tu její stovku všichni složit, ale pán nad tím mávl rukou a její schody uklízí taky a zdarma pro ni. Na schůzi jsme se jí sice snažili pěkně a klidně vysvětlit, že do úklidu spadají i chodníky, v zimě sníh... nic. Neplatí a občas schody umyje. Těch pár. Když chce a uzná za vhodné. A přidávaly se další nepříjemnosti.

Bohužel bydlíme nad ní. Pěstovala jsem každoročně kytky do ulice a vyhrála jsem s nimi dvakrát soutěž. Bydlíme blízko zastávky a těšilo mě, jak kytky lidi obdivují, paní v bytě nad námi je nemocná a nemůže chodit ven, pro ni bylo osvěžení, když se dívala na tu rozkvetlou nádheru. Moc mi děkovala, že se na to ráda kouká, když už se nikam nedostane.  Abych kverulantku obměkčila a nechodila mi stále nadávat, že jí ničím balkon (blbost na kvadrát, pěstovala jsem záměrně neopadavé), věnovala jsem jí vyhranou vstupenku na květinovou výstavu, pro dobrou vůli taky muškát, aby měla doma něco hezkého - marná snaha. Přijala, z výstavy přišla spokojená, ale jinak to s ní nehnulo. 

Nedávno v zimě v republice řádil orkán, co roloval jinde střechy. Tady jenom fučelo.  Pro mě to mělo ten důsledek, že na mě paní zvonila, abych se šla podívat na její balkon, co má na parapetu. Už jsem před ní zavřela dveře bez další diskuse. Asi zapomněla, že jsem jí už hodně dávno oznámila, že s ní budu jednat jedině písemně a pokud má nějakou připomínku, nechť mi hodí vzkaz do schránky. Ano, pár psaníček už od ní mám a za rámeček bych si je vážně nedala...

Před týdnem zazvonila na všechny byty v našem patře a my, co tu jsme, jsme dostali vylágoš za to, že jsme otevřeli dveře na balkon společné chodby. Ochlazujeme jí byt!!! Přitom slunko svítí jako divé. Nebudu ani popisovat, jaká byla šílená dřina přinutit ji opravit prasklou rouru od jejího wc, voda tekla stropem do kolárny. Nechtěla nic platit, že prý za to můžeme my. Tedy ostatní vlastníci. Nakonec jsme ji svorně přesvědčili a opravu nechala provést, když jsme jí sehnali řemeslníka.

Na Správě budov mají jistě založený tlustý fascikl na její jméno, poněvadž si neustále stěžuje a oznamuje. Jsme tu většinou senioři, nestojíme o rozepře a chceme mít svatý pokoj. Jenže ta paní si prostě pokoj nedá!! Usnesli jsme se, že víme, že je pomatená, patrně jí začíná ten Němec (anebo už ji má pevně v drápech) a lepší to už nebude. Jen se modlím, aby neprovedla něco s plynem a měla jsem příště kde a na čem psát příspěvky na ženu-in:)

Gerda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

No, potěš pánbu… mít takovou sousedku, to je za trest. Jenže co s ní? Ta už se nezmění.
Gerdo, děkuji, že jste napsala a přeji Vám i jiným nájemníkům pevné nervy – zkuste se na ni nějak hromadně domluvit ))
Pěkný den, Saša

Téma dnešního dne: Sousedské vztahy

 • Byly vaše sousedské vztahy někdy napjaté a skončily happy endem, nebo nebylo žádného happy endu potřeba a vztahy jsou od začátku dobré?
 • Vycházíte spolu se sousedy?
 • Kamarádíte se, nebo vedle sebe jen tak žijete?
 • Svěřila byste sousedovi třeba klíče na zalévání kytek v době vaší nepřítomnosti?
 • Kdo jsou vůbec vaši sousedi?
 • Přála byste si, aby tam nebyli?
 • Nebo naopak, byste je nevyměnili ani za nic?
 • A jakými si myslíte, že jste vy sousedy?
 • Anebo třeba nemáte žádné sousedy.

Vše o sousedech, v dobrém i zlém,
pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze sousedek odměníme originálním dárkem, který se může hodit jak na sousedy, tak na slimáky :) - Nástrahou na slimáky.

slimm

   
13.03.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] gerda [*]

  No, a před půl hodinou ztropila cirkus, zas na nás zvonila a že otevíráme a větráme dveřma na společný balkon. Sml15

  superkarma: 0 26.03.2014, 11:08:14
 2. avatar
  [31] marianaant [*]

  My  jsme měli sousedku , která se na stará kolena zamilovala do sběru všeho co se dalo donést domu. Nedovedete si představit ten smrad , po delší době jsme sehnali její děti a oni dali byt znovu dohromady a paní byla na léčení a teď s ní bydlí jedna dcera a je klid.Sml16

  superkarma: 0 17.03.2014, 18:23:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] vladoma [*]

  Tak takovéhle soužití musí být fakt peklo a nejde s tím nic dělat,snad jen pokusit se kontaktovat někoho mladšího z rodiny,jestli by s paní trošku nepohnul Sml80

  superkarma: 0 14.03.2014, 07:28:16
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  Holky, nenaděláme nic, já můžu jen diplomaticky naznačit, že se mi zdá hodně divnáSml80 - je to jako se vším u nás vůbec: dokud se nic nestane, nikdo nemůže zasáhnout. Jsou i horší případy, třeba ti sběratelé odpadků, co s nimi zarovnají zahradu a uličkou lezou do domu.

  superkarma: 0 14.03.2014, 07:09:19
 3. avatar
  [28] paníliška [*]

  Rikina — #27 Přeháníš. Řeč je o lidech nemocných, kteří nemohou zůstat sami.

  superkarma: 0 14.03.2014, 06:52:44
 4. [27] Rikina [*]

  paníliška — #26 no, paní sice neznáme, ale s kobližkou v tomhle souhlasím. Představa, že by stačilo se někomu znelíbit, dotyčný to "nahlásí" a už skončím v ústavu, to je teda moc. Sml80 Jestli to není nic neobvyklého, tak snad si jdu hledat jiný stát k bydlení. Sml15

  1. na komentář reaguje paníliška — #28
  superkarma: 0 13.03.2014, 23:06:43
 5. avatar
  [26] paníliška [*]

  kobližka — #25 Podívej, my tu paní ani situaci neznáme. Proto by to měly posoudit osoby kompetentní a věř, že nic neobvyklého to není.

  1. na komentář reaguje Rikina — #27
  superkarma: 0 13.03.2014, 21:44:30
 6. avatar
  [25] kobližka [*]

  paníliška — #23 No,nevím,ono to asi nebude jen tak někoho posílat na vyšetření,když sám nebude chtít.Notabene vypisovat žádost o umístění do nějakého ústavu.To by paní asi musela být nesvéprávná.Jinak by se mohlo stát,že když se komukoliv v domě znelíbím,pošle na mě instituci a ta už se postará o moje přestěhování,kde nebudu nikomu vadit....Tohle je hodně citlivé téma.

  1. na komentář reaguje paníliška — #26
  superkarma: 0 13.03.2014, 21:28:52
 7. avatar
  [24] paníliška [*]

  Komentář byl pro kobližku 11.

  superkarma: 0 13.03.2014, 20:59:11
 8. avatar
  [23] paníliška [*]

  paníliška — #10 Například tak, že spolupracuje se sociálkou,  provede se šetření na místě, zajistí odborná vyšetření a vyíše žádost do patřičného ústavu, pokud zjistí, že je to třeba, že paní není ve stavu, aby bydlela sama a případně svým sousedům může být nebezpečná - třeba právě tím puštěným plynem.

  1. na komentář reaguje kobližka — #25
  superkarma: 0 13.03.2014, 20:57:56
 9. avatar
  [22] samecka [*]

  šílený stav nádherně popsaný,gerdo -Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 13.03.2014, 19:29:40
 10. [21] Baa [*]

  Tak to teda nezávidím! A držím palce, ať není hůř!

  superkarma: 0 13.03.2014, 19:11:49
 11. avatar
  [20] kobližka [*]

  Rikina — #18 Asi tak Sml22

  superkarma: 0 13.03.2014, 18:17:49
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  gerda — #17 Nedělej si iluzi.Mám kamarádku,bydlí v "pečovateláku",nad ní stará paní s Alzheimerem,kolikrát mi vypráví,jak tam paní řádí,ale s tím nikdo nic neudělá.

  superkarma: 0 13.03.2014, 18:12:06
 13. [18] Rikina [*]

  Lékař s tím nebude dělat nic. Od toho jsou jiné instituce. Lékař může stanovit diagnózu, pokud by ta paní byla nemocná, ale to by ji musel vyšetřit. Z řečí druhých osob to jaksi nelze. A i kdyby nemocná byla, tak co, paní dostane léky a tím to zhasne. O umístění kamkoliv se doktor přece starat nebude. Sml80 Vyřídit přijetí paní do nějakého Alzheimer centra by možná mohla sociálka, kdyby paní neměla žádné příbuzné, ale tam se platí a docela hodně, důchod by jí na to nemusel stačit, a taky míst málo, lidí moc. To je těžká věc, toto. Si někdy říkám, kdo ví, jaká budu jednou já baba, a to by mě teda fakt nepotěšilo, kdyby mě někdo jednoduše odlifroval na nějaké odkladiště osob, protože se už nehodím do krámu... Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #20
  superkarma: 1 13.03.2014, 18:11:00
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  kobližka — #16 minimálně už bude vědět, že jí straší ve věži. Kdo ji nezažil v akci, těžko uvěří a třeba si tam chodí akorát pro mastičku na revma.Sml52 Pokud to uslyší z úst poměrně důvěryhodné osoby, aspoň bude mít relevantní informaci.Sml58

  1. na komentář reaguje kobližka — #19
  superkarma: 0 13.03.2014, 18:03:43
 15. avatar
  [16] kobližka [*]

  gerda — #13 A ty myslíš,že se tím bude mudra zabývat?

  1. na komentář reaguje gerda — #17
  superkarma: 0 13.03.2014, 17:59:43
 16. [15] Boros [*]

  DanaD — #12 Jenže umístěnka do ústavu se pěkně vleče. navíc, tady se dělají "přijímací zkoušky", pokud už je to hodně špatné, nikdo ji nikam nevezme. Pak se to různě střídá psychaitrie- geriatrie a LDN. Což člověku nepřidá.

  superkarma: 0 13.03.2014, 17:27:47
 17. avatar
  [14] DanaD [*]

  gerda — #13 jasne, jako  jestli je to jenom tvůj dojem ze něco není v poradku...Sml67

  superkarma: 0 13.03.2014, 17:27:24
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  kobližka — #11 představuju si, že jak tam půjdu na kontrolu, zmíním se o tom, že je naše sousedka a co vyvádí.Sml33

  1. na komentář reaguje DanaD — #14
  2. na komentář reaguje kobližka — #16
  superkarma: 0 13.03.2014, 17:06:42
 19. avatar
  [12] DanaD [*]

  paníliška — #10  nejhorsi je to stadium, kdy uz to obtezuje sousedy ale ještě to není na ustav..Sml15

  1. na komentář reaguje Boros — #15
  superkarma: 0 13.03.2014, 15:54:45
 20. avatar
  [11] kobližka [*]

  paníliška — #10 Prosím tě,jak?

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 13.03.2014, 15:48:25
 21. avatar
  [10] paníliška [*]

  gerda — #3 Tu řeč určitě zaveď, doktorka by měla pomoct.

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  2. na komentář reaguje DanaD — #12
  3. na komentář reaguje paníliška — #23
  superkarma: 0 13.03.2014, 14:35:04
 22. avatar
  [9] gerda [*]

  Darix — #4 jasně - ono se s tím vlastně nic jiného dělat nedá, než brát to s humorem. Čas od času někoho z baráku vytočí tak, že je řev na chodbě, ale to se stává méně často. Už víme, s kým máme tu čest a že nemá cenu nechat si cloumat majestátem.Sml24

  superkarma: 0 13.03.2014, 12:24:53
 23. avatar
  [8] enka1 [*]

  ZabídnoutSml54Sml57

  superkarma: 0 13.03.2014, 12:23:35
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  DanaD — #5 ano, to je tatáž úroveň.Sml30

  superkarma: 0 13.03.2014, 12:23:25
 25. avatar
  [6] kobližka [*]

  Je to škoda,že si lidi kazí vztahy mezi sebou v jednom domě a vůbec si neváží pěkného bydlení.Ale se starými lidmi je někdy vážně potíž.Co děti,nemá nějaké,co se třeba obrátit na ně s pomocí?

  superkarma: 0 13.03.2014, 12:14:16
 26. avatar
  [5] DanaD [*]

  gerda — #3 hele nejsi v tom sama, koukni co se deje unas na sidlisti... nastesit ne u nas v dome Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 13.03.2014, 11:33:09
 27. avatar
  [4] Darix [*]

  Milá Gerdo, držím pěsti, není to sranda.. ale když jsem si to představila ve filmu s trochou nadsázky, musela jsem se pousmát..hlavně s tím cvičením Sml67 Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 13.03.2014, 11:19:25
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  a to jsem ještě nenapsala všecko. Že krátce po nastěhování v noci mlátila do trubek u topení a vzbudila celý barák. Nepřiznala se, až po čase. Prý "nechtěla být rušena". Rušení pocházelo z toho, že nabíhalo topení do radiátorů a lupalo to. Dále nám vytýkala, že ráno "pořád cvičíme". No, ona tím patrně myslila jinou aktivitu, čímž nám velmi zalichotila, ale u nás se opravdu nic nehýbalo. Bůhví, co slyšela a odkud. Teď už zase slyší určitě méně podle toho, jak jí každý večer vyřvává televize. Atd...atd.  Zatím je to pouze v této rovině a ještě pořád nedochází k nejhoršímu. Až budu mluvit se svou praktickou lékařkou, opatrně zavedu řeč, protože vím, že k ní chodívá.

  1. na komentář reaguje DanaD — #5
  2. na komentář reaguje paníliška — #10
  superkarma: 0 13.03.2014, 10:47:00
 29. avatar
  [2] DanaD [*]

  kolegynemela takovou maminku... pak uz to fakt neslo.. zapla sporak a nezapalila... otevrela  dvere na chodbu, odesla ven a nezavrela... bylo to desne anikde ji nechteli vzit Sml80

  superkarma: 0 13.03.2014, 10:37:54
 30. avatar
  [1] paníliška [*]

  Pokud je situace opravdu taková, že je podezření na Alzheimera, není to sranda. Nejlepší by bylo obrátit se na sociálku a řešit to s nimi, oni už vědí, co a jak zařídit s lidmi, kteří nemohou být sami.

  superkarma: 0 13.03.2014, 10:30:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme