Čtenářka Gerda si dnešním tématem malinko ulevila. Moc hezky sepsala svůj příspěvek, ve kterém se slovo chvála moc nevyskytuje, i když by byla hodně zapotřebí.

Pěkné ráno všem ženám i mužům in a doufám, že už vás někdo dneska pochválil! Jestli ne, tak vás aspoň já chválím za to, že jste tak hodní a věnujete se mému příspěvku:)

Pochvaly, ach jo...byla jsem vychovávána v tuhém rakousko uherském duchu, že na děti platí přísnost a neustálá kontrola plnění daných úkolů. Byla jsem chválena za výsledky ve škole, za slušné chování, za samé jedničky na výsvědčení, ale já si nejvíc ze všeho přála být chválena za to, jak jsem třeba pěkná, že mi něco sluší, sem tam dostat dáreček jen tak...to ne.

Neříkám, že jsem rostla bez lásky, ale do rozmazlování to mělo hodně daleko. A to jsem byla, prosím, jedináček! V člověku to zůstane. Dodneška, a že už jsem hodně dospělá, si nedokážu hodit jen tak nohy na stůl, když mám třeba ve škopku nádobí od oběda. Než si sednu, musím mít všechno na svém místě a uklizeno. Ani z bytu neodejdu, dokud není všude čisto.

Dodneška mě mrzí, když mě moje maminka - 84 - nepochválí za dobrý oběd, za to, že jí zanesu čerstvě upečený moučník a tak. Musím si to vyžádat „to se mi to povedlo, že?“. Vím, že mě chválí v duchu, ale není zvyklá říkat to. Manžel mě zase chválí až moc. Že mi to ráno sluší, že se o něj (marodí) hezky starám a že si nedovede představit život beze mě, svého anděla strážného. Od něj jsem taky prvně uslyšela pedagogickou poučku, že když se kritizuje dítě, mají být na jednu výtku zároveň tři pochvaly, aby se nesráželo sebevědomí člověka, i když zatím malinkého. To já mám pořád pocit, že pracuju pořád málo, málo se rozdávám.

Ano, základ člověk z hlavy nevygumuje. I svoje, dnes už dospělé děti, bych rozhodně vychovávala jinak, ne s takovým důrazem na stoprocentní plnění povinností.
Gerda

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Ani nevíte, jak Vám rozumím. Dříve rodiče svým dětem nedávaly svoje city tak najevo, nevím, proč tomu tak bylo. Bohužel, v některých rodičích to zůstalo i dnes. Ale to už se dostávám někam, kam nechci.
Děkuji, že jste napsala, moc si toho vážím.
Pěkný den
Saša

Nestyďte se za obyčejnou lidskou vlastnost, jako je chvála, přesněji řečeno samochvála. Když to nikdo jiný za vás neudělá, proč si to dnes nezkusit?
Věřím, že se máte čím a za co pochlubit.

  • Ať už za podařené vánoční cukroví, nebo za překonání některých partnerských vztahů, či za úspěšné zvládnutí autoškoly nebo jízdy na sněhu.
  • Pochválit se můžete také za to, že jste slušně vychovala děti, anebo i za to, že vám to dnes či kdy jindy obzvlášť sluší.
  • A že si toho jiní nevšimli? Všimneme si toho my.

Téma dnešního dne: Za co byste sama sebe pochválila?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Prvních deset nejrychlejších pisatelek odměním 500 body do věrnostní soutěže. Budou se hodit :)

A jedna z vylosovaných si ještě může sama pro sebe dopřát premiovou tabulkovou čokoládu merci.

c

Reklama