Naše čtenářka Gerda končí svůj příspěvek až takto odvážným zvoláním hesla, které jsem vybrala jako titulek. Ale věřte, že k tomu má oprávněný důvod.

Dobré ráno všem vyznavačům zdravého života, do kterého cigareta ani fajfka rozhodně nepatří! Tatínek byl silný kuřák. Ve filmech z té doby kouřil naprosto každý, když se podíváte na českou černobílou detektivku, pro dým není herce skoro vidět, takže to byla společenská norma a nad následky tenkrát neuvažoval nikdo. Byla to móda, pro mnohé póza, pro další potvrzení mužnosti či dospělosti. 

Tatínek hercem nebyl, ale na jeho ranní kuřácký kašel nelze zapomenout a jsem přesvědčena o tom, že cigareta byla jedním ze spouštěčů zhoubné rakoviny, které podlehl ve 42 letech právě o Vánocích.

Mám dvě děti a pochvalovala jsem si, že nikdo z nás v rodině nekouří. Chyba lávky!! Puberta zaúřadovala, tak začal kouřit syn a později (tajně) i dcera. Na syna zabralo až onemocnění štítné žlázy a ať mi nikdo nevypráví, že se nedá rázem přestat! Po operaci cigaretu do pusy nevzal a stal se militantním nekuřákem, který přepírá oblečení jen, co se kolem kuřák pouze mihne. Dceru jsem načapala na mateřské, jak bafá před barákem, jen co mě spatřila přicházet zahodila cigáro a předstírala okopávání záhonku. To mě pobavilo a poděkovala jsem jí za hereckou etudu. Možná i to přispělo k tomu, že toho nechala. Koho by bavilo se v dospělém věku schovávat před maminkou?

Kuřáci mi smrdí nehorázně. V přízemí jeden takový čoudící komín bydlí, sice nekouří ve společných prostorách, ale praktikuje to tak, že otevře dveře bytu v přízemí, mezi nimi si zapálí a takto vyzbrojen proti čerstvému povětří vychází z domu. Natáhne se to až k nám do patra. Pokud někdo kouří na zastávce, taky mi to vadí a radši poodejdu. Zkrátka - pro kouření nevidím žádnou obhajobu. Jen trouba propálená vyhazuje peníze za to, aby si ničil zdraví a rodinný rozpočet.
Kuřáci všech zemí - vzpamatujte se!!

Gerda:)

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

________________________

Bože, tatínek zemřel ve 42 letech? Tak to by ve mně také zanechalo silný odpor k cigaretám a všemu čmoudivému.
A víte, že až díky vašemu příspěvku jsem si uvědomila, že v těch (mých milovaných) filmech pro pamětníky ty herce opravdu nejde přes ten kouř vidět? To jste vystihla přesně.:))
Celý váš příspěvek je pěkný. Děkuji, že jste napsala a přeji krásný, provoněný den.
Saša

Téma dnešního dne: Vadí vám kouření na veřejnosti?

 • Vadí vám, když stojíte např. na autobusové zastávce a někdo vám kouří přímo pod nosem?
  (prý je zase kouření na zastávkách nově povoleno / prostě Kocourkov)
 • Jsou u nás kuřáci utlačovaní nebo naopak bezohlední?
 • Umíte si představit, že by se přestalo úplně kouřit ve všech restauracích? Nezely by prázdnotou?
 • Jak se vám líbí třeba pohled na mladou slečnu jdoucí po ulici s cigaretou?
 • Byla jste taky taková?
 • Kde byste kouření zakázali a kde naopak myslíte, že je to moc přísné?
 • Jaké máte zkušenosti s kouřením na pracovišti?
 • A můžete se vyjádřit i úplně všeobecně:
  Kouříte?
  Nekouříte?
  Jste odnaučená kuřačka, jak jste to udělala?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

 Jednu z pisatelek (a je jedno, zda jde o kuřačku nebo nekuřačku) odměním za pěkný příspěvek ještě „teplou“ knihou, horkou novinkou od Haliny Pawlovské / Strašná nádhera

kniha

Reklama