Přečtěte si pohádkový příběh od čtenářky Gerdy, ve kterém vzpomíná na vánoční atmosféru svého dětství.

Ježíšek se blíží, dokonce i u nás už napadla duchna sněhu a navzdory všem předpovědím o konci světa se spousta malých i velkých těší a připravuje na Štědrý večer. To rozechvění, které jsem každoročně prožívala, už to sice není, ale jakmile se setmí, vyhlížím i já hvězdičky už odteď,

Za okny jsem ozdobila chvojím a slaměnými řetězy truhlíky. Z nich na nás spokojeně vykukují dva keramičtí ptáčci a škodolibě pozorují naše kočky, protože ty na ně kvůli sklu nemůžou. Na stole červeně kvete vánoční hvězda a i když jsme vánoční mumraj zavrhli už před lety, jsou to pořád nejkrásnější svátky roku.

Měli bychom zvolnit spolu s přírodou a aspoň trošku pozpytovat svědomí, co jsme za celý ten rok dobrého udělali - jestli vůbec? I když -  nejlepší a nejvzácnější to bylo stejně TENKRÁT.

Důvěřivé dětství. Jako předškoláček jsem na Ježíška skálopevně věřila. Dokonce jsem na něj věřila i pár let po nástupu do školy. Ráda jsem se procházívala zasněženým ( tehdy bezpečným) městem a hltala očima nazdobené výlohy. Díky nim jsem se dostávala do vánoční nálady už na začátku prosince. Žádný Santa Claus, ale poctivé české Vánoce se skleněnými baňkami, jehličím a třpytícím se zlatem na ozdobách. Ty baňky ve mně vyvolávaly velké napětí a nemohla jsem se dočkat 24.  Čas jakoby se před Ježíškem zastavil - strašně se to vleklo.

Až přišel den před Štědrým večerem. S maminkou jsme u stánku koupily kapra, uložily jsme ho do vany. V domě voněla leštěnka a vanilka, cukroví bylo v krabicích na balkoně a já očima posunovala ručičky na ciferníku hodin. V den D jsem se od rána postila, abych viděla slibované zlaté prasátko. Pro mě to bylo dost těžké, přiznávám:) Doma jsme měli do pokoje prosklené dveře, takže i když jsem byla zahnaná do kuchyně, nezvyklý šumot a pohyb za nimi se nedal utajit. Prý jsou to andělská křídla a nadělující Ježíšek. Měla jsem zákaz přibližovat se, abych tu nebeskou výpravu nevyplašila. Venku už byla tma, dokonce snad i ta první hvězdička a v pokoji všechno ztichlo. Napřed ovšem večeře, v kuchyni. Od té doby asi nemám ráda kapra, kvůli kostem. To snad udělali s tím kaprem všem dětem naschvál, protože tahle večeře se jí dvakrát tak dlouho než obyčejná.

A až tedy bylo po ní a bylo i uklizeno, najednou zazvonil zvonek u dveří( to jsme všichni seděli u stolu - až později mi došlo, že to byl soused, se kterým se naši domluvili) a mohla jsem konečně otevřít ty prosklené dveře, za kterými už jsem viděla duhové plamínky svíček.

To byla krása. A vůně! Rozžaté svíčky, prskavky, plno balíčků pod stromečkem a hlavně velikánský betlém se vznášejícím se andělem. Ten betlém zabíral celý roh pokoje.  Odjakživa jsem si od Ježíška přála dostat knížky a to se mi vždycky podařilo. Není nic krásnějšího, než si číst neznámé příběhy, dovědět se něco nového.

 Oblečení nebo nedejbože sportovní potřeby jsem nechtěla, jen ty knížky. Nebo papíry a pastelky na malování, plastelinu - prostě něco tvořivého. No, a na druhý den jsem se zavrtala do deky na gauči a nikdo mě z četby nevytrhoval, užívala jsem si jí a snažila se číst pomalu, aby mi to vydrželo. Četla jsem dobře už v první třídě, takže knížky Míša Kulička v rodném lese nebo Pohádky jsem zvládala bez pomoci dospělých. Když byly pěkné ilustrace, tak jsem si podle nich kreslila obrázky na papír. Další stromeček nebo spíš nastrojená větvička mě čekala u babičky, ta tam měla vždycky šílenou zimu, protože Vánoce trávila u nás a nikdo jí netopil. Nezapomenutelné je její cukroví z šípkové marmelády a ořechů. Jsem ráda, že jsem mohla díky své rodině prožít v dětství Vánoce pěkné, ostatně, černobílé malé fotky v albu to dokazují.

Vlastně měli naši strašně hodné a tiché dítě, stačilo mi vrazit do ruky knížku a nikdo o mně nevěděl:)

hezké a požehnané Vánoce všem přeje Gerda

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven

____________________

To bylo jako pohádka... Myslím, že nemusím už nic dodávat.
Děkuji, že jste napsala a i Vám přeji krásné a požehnané Vánoce
Saša

Téma dnešního dne: Kdy jste přestaly věřit na Ježíška

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: dámskou koženou peněženkou Oriano od od partnera dnešního tématu, internetového nákupního portálu www.zoot.cz. a tabulkou kvalitní, hořké čokolády Merci.

darek

Ať už na Ježíška věříte nebo nevěříte, tady ho najdete. :)

zoot

www.zoot.cz je internetový nákupní portál, se kterým máme velmi dobrou zkušenost. Zboží vám doručí poštou, kurýrní službou či messengerem, můžete jej vyzvednout i osobně. Na skladě mají více než 30 000 kusů, zásilka vám přijde obratem. Osobní odběr zboží: v Praze jsou dvě odběrná místa – doporučujeme Vánoční výdejnu radosti na Hlavním nádraží (je tady zkušební kabinka). Zde si objednávku můžete vyzvednout ještě tentýž den (pokud si objednáte zboží do 11.00). Pokud vám zboží není nebo se vám nelíbí, můžete jej zde nechat a nic vás to nebude stát.

Nezapomeňte na Žena-in nákupní kolekci, kterou pro nás připravuje www.zoot.cz
Podívejte se, co jsme pro vás připravili:
http://www.zoot.cz/kolekce/1695/zena-in/888/zena-in

Reklama