Bulvár

Gepardi - zabijáci?

 

 

 

 

 

  

13. února, v neděli, zemřela v zoologické zahradě v severobelgickém Olmenu sedmatřicetiletá ekoaktivistka a ochránkyně přírody Karen Aerts. Tato antwerpská rodačka prý velmi milovala přírodu a ze svého platu sponzorovala gepardího samce jménem Bongo. Snad se chtěla se svým miláčkem setkat tváří v tvář, snad toužila po neobvyklém zážitku... Její láska se jí však stala osudnou.

Smrt v kleci
Podle zatím dostupných výsledků vyšetřování se zřejmě Karen v neděli večer ukryla v ZOO a vyčkala odchodu ošetřovatelů. Pak se jí povedlo získat klíče od gepardí klece, a do té posléze vstoupila. V pondělí ráno byla nalezena mrtvá - gepardi vetřelkyni na svém území napadli a zabili ji. Proč Karen vůbec do klece vstupovala nebo jakou udělala chybu, že ji jinak vcelku neagresivní zvířata napadla, není zatím známo. Belgičtí gepardi tak ovšem získali poněkud nezaslouženou pověst zabijáků.

Napůl psi
Gepardi jsou mezi velkými kočkovitými šelmami výjimkou - a to nejen stavbou těla, polozatažitelnými drápy a jinými fyziologickými odlišnostmi, ale také svou povahou. Říká se o nich, že jsou jak způsobem lovu, tak sociálním chování bližší psovitým šelmám - v některých oblastech vytváří skupiny čítající i přes desítku členů a spolupracují při lovu i ochraně teritoria. Těchto skutečností bylo hojně využíváno už ve starém Egyptě, kde byli gepardi ochočováni a užíváni k lovu. Říká se, že ochočit lze i dospělého geparda. Výcvik trvá kolem půl roku. Před lovem je gepardovi sňata kožená čepička, stejně jako opeřeným dravcům, a za ulovení kořisti je zvíře odměněno krví strženého zvířete.

Zrozeni pro svobodu
O gepardech se také říká, že jsou „čitelnější“ než ostatní kočkovité šelmy - je snazší odhadnout jejich náladu, jsou poměrně dobře cvičitelní a i v dnešní době jsou tak častými exotickými mazlíčky bohatších lidí. Zajetí ovšem gepardům nesvědčí - potřebují velké množství pohybu, a tak obvykle hynou dříve než ve volné přírodě. V zajetí se také špatně rozmnožují, a tak většina zvířat pochází z odchytů z volné přírody.

Nejúspěšnější lovci
Gepardi ovšem nejsou žádní plyšoví mazlíčci. Patří k nejúspěšnějším lovcům mezi kočkovitými šelmami. Až sedmdesát procent jejich útoků končí zabitím kořisti. V přírodě žijící gepardi člověka nenapadají - jsou jedinou velkou kočkovitou šelmou, u níž nemáme žádnou zprávu o útoku divokého zvířete na člověka. V zajetí ovšem gepardi ztrácí ostych, a tak není vyloučeno, že člověka napadnou - ať už jako možného konkurenta, v obraně teritoria nebo jako kořist. Nebezpeční ovšem mohou být, i když si chtějí jen hrát.

V ohrožení
Pravděpodobně někdy před deseti tisíci lety došlo neznámo proč k rapidnímu snížení gepardí populace. Proto jsou všichni gepardi v podstatě navzájem příbuzní - orgán jednoho zvířete lze bez problémů transplantovat jinému a kresby na srsti jednotlivců se od sebe prakticky neliší, kromě takzvaných královských gepardů, jimž se vlivem jedné recesivní alely slévají skvrny v pruhy. Nevýhodou blízkého příbuzenství je ovšem velmi nízká plodnost gepardů - nedostatek spermií v ejakuátu a jejich časté poškození. Gepardi tak jednoznačně patří k druhům ohroženým vyhynutím.

Zdroje: zde  a zde

Vstoupila byste do výběhu nějakého zvířete v zoologické zahradě? Co si myslíte o motivech podobných činů? Byla jste někdy v blízkém kontaktu s nějakým volně žijícím zvířetem? Napadlo Vás někdy nějaké zvíře?

   
19.02.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [25] janinkab [*]

  Pomuchlat si velkou kočku je můj sen už od dětství, přesto by mě nikdy nenapadlo vstoupit do výběhu kterékoli z nich. Pani asi zešílela...
  Kdykoli se vyskytne příležitost si třeba jen sáhnout na nějaké nové zvíře, tak to využiju- samozřejmě bezpečně. Třeba hroznýš mě úplně uchvátil. Úplně běžně beru do rukou drobná zvířata, žijící u nás- slepýše, ještěrky, ježky...
  Když mi bylo asi 5, kousl mě pes- ale nedá se říct, že by mě napadl- prostě jen kousl a nic.

  superkarma: 0 19.02.2007, 19:50:40
 2. avatar
  [24] sanvean [*]

  to snad musela být plánovaná sebevražda, jinak tu paní nechápu.
  Anketa:
  1. ne bez dohledu odborníka
  2. lidi se asi moc dívají na televizi
  3. ano - s ježkem
  4. ano, ale bylo to spíš komické - husy nám vlítly málem až do raftu, dědův kohout mi přistál na zádech :) Horší zážitky má sestra - v pěti letech jí potrhal vlčák obličej. Naštěstí chirurg odvedl výbornou práci dnes už má jen malou jizvičku.

  superkarma: 0 19.02.2007, 15:52:00
 3. avatar
  [23] ducka [*]

  lonkue: To je pravda. Jéje to se máš. Každý rok v africe, dala bych za to život... závidím ti.

  superkarma: 0 19.02.2007, 15:45:49
 4. avatar
  [20] femme [*]

  Vivian: si nemysli, já jsem v tom byla nevinně dcera dala k sobě dva, kteří se nějak nemuseli a já, iniciativní blbec, jsem je chtěla ušetřit kousanců a dopadla jsem tak, jak jsem dopadla

  superkarma: 0 19.02.2007, 15:09:27
 5. avatar
  [19] ducka [*]

  lonkue: Nádherná je. Byla jsem tam 2x. Podruhé mě nemohli tam odtud dostat... musela jsem si prodloužit vízum. Můj kamarád tam koupil farmu a dokonce adoptoval africkou holčičku. Můžu kdykoliv přijet, ale bohužel teď nemám moc peněz a čas taky ne. Ale určitě tam jednou pojedu. Namibie je krásná země a jak tam jednou jsi nechce se ti pryč. Mohla bych vyprávět hodiny y hodiny. Byli jste taky v Etoše ? Nádhera. Musím našetřit penízky a pojedu tam. Ráda si poslechnu nebo přečtu tvé zážitky. Miluji tu zemi. Viděla si svítit moře ? A co křováci ? Viděli jste uranové doly ? A to golfové hřiště uprostřed pouště ? ach jo. Už mi zase tluče srdíčko...

  superkarma: 0 19.02.2007, 14:56:23
 6. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Vivian: Mně taky napadlo zvíře oprávněně. Jsem odebírala kočičce krev. Ten jeden šrám je teda pěkně hlubokej, ty ostatní se asi zahojí bez následků

  superkarma: 0 19.02.2007, 14:44:59
 7. avatar
  [17] Vivian [*]

  1. Klidně, kdyby to nebyla šelma nebo zvíře typu bizon Do výběhu k morčatům nebo ke klokanům bych se nebála
  2.
  3. Samozřejmě.
  4. Ano, ale oprávněně...

  superkarma: 0 19.02.2007, 14:15:49
 8. avatar
  [15] Vivian [*]

  femme: morče zaútočí, jen když ho někdo naštve, samo od sebe po tobě nevyjede... Jestli jsi mu sahala na žrádlo nebo třeba na bříško, tak se nedivím

  Ovšem vlézt do klece ke gepardovi... Co jiného říct než "Patří jí to"?

  superkarma: 0 19.02.2007, 14:12:16
 9. avatar
  [14] femme [*]

  jo mě napadlo divé zvíře a to morče a málem jsem kvůli němu přišla o kus prstu na ruce

  superkarma: 0 19.02.2007, 13:42:13
 10. avatar
  [13] femme [*]

  no když je někdo blbej

  superkarma: 0 19.02.2007, 13:41:06
 11. avatar
  [12] gerda [*]

  Možná byla popletena tím, že gepardi jsou zobrazovaní jako domácí mazlíčci na královských dvorech. Rozhodně bych k nim nelezla, byť by se přes plot jakkoliv lísali. Šelma je šelma, mně stačí doma přísný pohled naší obyčejné kočky domácí, abych si uvědomila své místo

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:33:52
 12. avatar
  [11] Juana [*]

  Před mnoha lety, ještě za Ceauceska, v rumunských horách na nás poštval místní ovčák psa - byly jsme 2 holky a jeden kluk a zdrhali jsme jak to šlo, až jsme doběhli ke stromu a byli jsme nahoře skoro hned, jenom chudák Dan nám dával přednost a lezl až poslední a ten pes ho kousnul do lýtka. Po návratu do Prahy musel na Bulovku na injekce proti vzteklině.

  superkarma: 0 19.02.2007, 12:10:29
 13. avatar
  [10] pajda [*]

  Ťapina: ale pochop, že kdyby o nich něco věděla, mohla by se třeba "prolátnout" v televizi a říct tam něco nevhodného....když nemá páru o čem mluví, je to mnohem jistější...

  superkarma: 0 19.02.2007, 11:29:18
 14. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Proč mě opět a opět nepřekvapuje, že "ekologická aktivistka a ochránkyně přírody" nemá tušení o tom, že třeba gepard je šelma?

  superkarma: 0 19.02.2007, 10:45:51
 15. avatar
  [8] Amálie [*]

  * Vstoupila jsem, od lvice jem si vypůjčila lvíče. (chovatel je můj kamarád a zvěřinec má kontaktní)
  * Za jiných okolností bych tam nevlezla ani smykem.
  * Měla jsem na klíně 3 lvíčata.
  * Zatim ne.

  superkarma: 0 19.02.2007, 09:43:17
 16. avatar
  [7] ducka [*]

  kareta: týýý jo. fakt ? To je jak z drákuly

  superkarma: 0 19.02.2007, 09:39:19
 17. avatar
  [6] ducka [*]

  Tak to Vám musím říct. Byla jsem na dovolené v NAMIBII. 3 měsíce. Tam když přijede nějaký lovec z Evropy, může si vybrat z nabídky jakou trofej si chce odvézt. Byla jsem překvapená, protože mezi pakoněm a zebrou byl také slon, gepart, orix, kudu a dokonce žirafa. Nemluvím o paviánech ti se střílí na počkání. Jsou to škůdci. Jako u nás třeba liška. A když jsem to komentovala, že to není správné střílet slony a žirafy, tak mi bylo řečeno, že se v Namibii přemnožují a odstřelem se reguluje jejich populace. Na trhu si koupíte kůži zebry a podobně. A když jsem navrhla, že se ta zvířata můžou převézt do jiné oblasti, kde třeba nejsou, tak mi řekli: Dobrej nápad a kdo to zaplatí ? Takže to vyhynutí beru sportovně.

  superkarma: 0 19.02.2007, 09:36:57
 18. avatar
  [5] kareta [*]

  ne, nejsem blázen
  neskutečná naivita
  kontakt z volně žijícím zvířetem- ne, mohou být nemocní
  jednou nás v horách napadla smečka zdivočelých psů, měli jsme co dělat, aby jim skůtr ujel(jeli jsme na něm 3, tak byl pomalejší, ještě k tomu do kopce), cestou jsme je kopali do čumáků, když po nás chňapali- byl to hnusný zážitek.

  superkarma: 0 19.02.2007, 08:28:44
 19. avatar
  [4] wich [*]

  1) Nikdy.
  2) Nechápu, asi zvědavost, nerespektování zvířecího teritoria...
  3) Jednou jsme při houbaření viděli asi z padesáti metrů medvěda, měli jsme skoro "v gatích".
  4) Jednou se za mnou rozběhnul do schodů pes a jelikož jsem byla tříletý prcek skončil špatně .

  superkarma: 0 19.02.2007, 08:26:20
 20. avatar
  [3] Evikus [*]

  Třeba to zvolila jako způsob sebevraždy, a nakonec to odnesou chudáci zvířata

  superkarma: 0 19.02.2007, 07:05:34
 21. avatar
  [2] Z cluster [*]

  V tomto případě láska opravdu prochází žaludkem .. a to doslova

  superkarma: 0 19.02.2007, 07:02:36
 22. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Nelze, nez si poklepat na celo nad chovanim te pani

  superkarma: 0 19.02.2007, 03:27:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme