.

Genius loci

Cestování

Genius loci

Podívejme se na Klárov v Praze.

Dostal jméno podle universitního profesora Aloise Klara, narozeného v Úštěku (1763–1833). Zřídil ústav pro slepé děti pražské a Klarův ústav slepců.

Na rohu s Valdštejnskou ulicí je pamětní deska Adolfa Kosárka, nadaného malíře, který zde žil a předčasně, v pouhých 29 letech, zemřel. Jeho díla jsou v Anežském klášteře.

Podívejme se na empírový dům čp. 147.
Skládá se vlastně z domů tří, mezi Starými zámeckými schody, Klárovem a ulicí Na opyši. Mimochodem, opyš je starý keltský název. Znamená postranní cestu k hradu.

Po svatbě jsem v něm několik let žila, a tak jsem se o jeho historii zajímala.
Když vystoupíme 1 a ½ patra, ocitneme se na dvoře se vzrostlým stromem. Můžeme se rozhodnout, zda pokračovat v hlavním domě, nebo vstoupit do dvou postranních, nebo jít nahoru, na krásně položenou a romantickou zahradu.

Na domě je pamětní deska Eduarda Vojana, slavného herce Národního divadla., který zde žil a v roce 1920 zemřel. K jeho rakvi se vypravila celá kulturní Praha.

Přistěhovali se sem i manželé Svobodovi z nedaleké Železné lávky. Název připomíná pěší železnou lávku, předchůdce Mánesova mostu.
Oba spisovatelé – Růžena (1868–1920) a F.X. Šalda (1860–1943).
Růžena v té době už vážně nemocná, se zde setkává s F.X. Šaldou, břitkým kritikem, a píše svá vrcholná díla. Umírá v necelých 52 letech.
Její manžel zde zůstává do roku 1933, kdy se vrací do rodného Mníšku.

Své poslední roky zde dožil i V.V. Štech, historik umění, velký milovník a znalec Prahy.|
Žila zde i rodina Heleny Zmatlíkové, kterou jistě znají generace dětí z krásných ilustrací pohádek i leporel.

V místech, kde je dnes vchod do stanice metra, stávala budova, kde vznikaly nádherné kreslené a loutkové filmy, které znáte pod značkou Bratři v triku.

Jestlipak časem bude mít obdobnou historii i některý panelák?  

      
   
15.08.2003 - Zahraničí - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Simba [*]

  Jitko, zajímavě popsaná místa u kterých jsem se v Praze nikdy nezastavila. Moje škoda, tak aspoň díky za článek.

  superkarma: 0 25.11.2003, 11:26:15
 2. avatar
  [6] kubikm [*]

  dáša: ano, ale okolí máme hezké, jsem v 11.patře a na Prahu alespoň vidím...kousek vedle bydlí dcera - jsem spokojená. Do města chodím na procházky a vychutnávám si - jako cizinec.

  superkarma: 0 16.08.2003, 12:28:45
 3. [4] mart. [*]

  Pěkné,děkuji.

  superkarma: 0 15.08.2003, 07:44:59
 4. avatar
  [3] aninas [*]

  Jitko, ja take bydlela kdysi na Klarove Pockej - vzpomenu si kdy To mne bylo cca 14 let a byl to barak naproti, hned u Vltavy - ten rozni, je tam kousek parciku a pak uz je most. Ti lidi se jmenovali Semeradovi.
  A co se tyce tve otazky, jestli bude mit nejakej panelak takovouhle historii, ti muzu rict, ze nebude To by nekdo ze slavnych lidi musel v tom panelaku bydlet - coz se nikdy nestane, protoze kazdy, kdo neco znamena, nebude bydlet v panelaku.
  Ale ted mne neco napadlo. Ty bydlis v panelaku, ze? Takze v jednom prazskem panelaku bydli spisovatelka Jitka A koukej tam neco vyryt do betonu, at to tam zustane dalsim generacim

  superkarma: 0 15.08.2003, 07:36:19
 5. avatar
  [2] kubikm [*]

  tak a teď vám řeknu pár věcí, které jsem nechtěla psát oficiálně
  1/jedna paní, co pamatovala Svobodovi, mi říkala, že Růžena měla s Šaldou poměr a ve vedlejším pokoji její manžel psal romány
  2/ bydlel tam policajt, tehdy SNB, který mi ze šňůry, na té krásné zahradě, ukradl spodní prádlo
  3/ jen zajímavá souvislost, jeho otec byl krejčí a jmenoval se Šatoplet
  4/ V.V. Štech tam bydlel s ošetřovatelkou a byl už velice nemocný a starý, chodil pravidelně na malou k tomu stromu, uprostřed dvora
  5/ v roce 1945, při osvobozování Prahy, byl zasažen 1. tank na Klárově, velitel se pořád sháněl po zrcátku, měl před svatbou a měl starost, jestli není zohavený. Netušil, že je smrtelně zraněný a správcové umřel v náručí, naproti domu má pomníček, ještě s několika jinými.
  takže to berte jako doplněk, jako neoficielní verse.

  superkarma: 0 15.08.2003, 01:25:39
 6. avatar
  [1] kubikm [*]

  Vloudila se tam malá chybička, mělo být Růžena a F,X. Svobodovi, vloudil se tam Šalda, který má stejné inicialy. Potom ta věta nedává smysl. Šalda je správně až v další větě.

  superkarma: 0 15.08.2003, 00:50:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme